Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ"— Sunum transkripti:

1 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ
Halit Sermet DİKMİR C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

2 Sizce insanın en temel hakkı nedir?

3 İnsan Haklari bildirgesi
Madde 3: Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır. Madde 23: Herkes, çalışma, işini özgürce seçme, adil ve uygun çalışma şartlarının sağlanması ve işsizlikten korunma haklarına sahiptir.

4 İş sağliğinin tanimi “Tüm mesleklerde çalışanların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyilik hallerinin en üstün düzeyde tutulması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi çalışmalarıdır.” (WHO 1950)

5 İş sağliği ve guvenliği
İşin yapılması sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklanan sağlığa ve güvenliğe zarar verebilecek koşullardan korunmak amacı ile yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır. Amacımız: • Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak, • Çalışanları çalışma ortamından kaynaklanan sağlık ve güvenlik risklerine karşı korumak, • Çalışanların sağlık, güvenlik ve refahını sağlamak ve geliştirmek, • Üretimin devamlılığını sağlamak, • Verimliliği artırmak olarak sayılabilir.

6 Neden iş güvenliği Dünyada her 3 dakikada bir iş kazası gerçekleşiyor.
Her 90 dakikada bir kişi sakat kalıyor, Her 4 saatte bir kişi hayatını kaybediyor. Türkiye ölümü iş kazalarında Avrupa’da 1. / Dünya’da 3. sırada.

7 İş Kazasi: Önceden planlanmamış, çoğu kez kişisel yaralanmalara, makinelerin, araç ve gereçlerin zarara uğramasına, üretimin bir süre durmasına yol açan bir olaylara iş kazası denir.

8 KULAĞINIZ BU SÖZLERE AŞİNA OLMALI
Öyle yaparsam iş yetişmez. Bana bir şey olmaz! Bizde büyük kaza olmaz. 20 senedir böyle yapıyorum, daha başıma bir şey gelmedi. Baret baş ağrısı yapıyor, kulaklık mantar yapıyor, gözlük buhar yapıyor, maskeyle daralıyorum…

9 ÜLKEMİZDEKİ TRAJİKOMİK OLAYLAR
Emekliliğine 1 yıl kalan demir çelik fabrikası işçisi 600 tonluk pres makinesinin arasından emeklemek suretiyle geçerek, 2450 santigratlık fırında sigarasını yakmaya çalıştı ve hayatını yanarak kaybetti. (Karabük Demir Çelik Fabrikaları) Elektrik direğine yaslanıp ayakkabısındaki taşı çıkarmak için ayağını silkeleyen kişiyi elektrik çarptığını sanan bir başkasının akımdan kurtarmak amacıyla kafasına kürekle vurup öldürmesi. (Rize- Tunca Köyü) Bir vatandaşın yatağındaki tahtakurusunu öldürmek için yaptığı ilaçlamadan sonra uykuya dalınca tahtakurularıyla birlikte zehirlenmesi. (Bodrum- Yalıkavak).

10 İŞ KAZALARININ %88’i TEHLİKELİ HAREKET %10’u TEHLİKELİ DURUM %2’si KADER KAYNAKLIDIR (ÖNÜNE GEÇEMEYİZ.)

11 TEHLİKELİ HAREKETLER Emniyetsiz Çalışma Emniyet donanımını kullanılmaz duruma sokma Emniyetsiz yükleme, taşıma, istifleme Emniyetsiz vaziyet alma Şaşırma, kızgınlık, telaş, şakalaşma Kişisel koruyucuları kullanmama

12 TEHLİKELİ DURUM Uygun olamayan koruyucular kullanma Koruyucusuz çalışma Kusurlu alet, makine, teçhizat Yetersiz yada fazla aydınlatma Yetersiz havalandırma Emniyetsiz yöntem ve şartlar

13

14

15

16 DEVLET İŞVEREN ÇALIŞAN

17 İŞVEREN VEYA VEKİLİ TARAFINDAN TAZMİNATSIZ OLARAK FESHEDEBİLİR.
İş Kanunu Madde 25: H- İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi. I- İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması halinde; İŞVEREN VEYA VEKİLİ TARAFINDAN İŞ AKİDLERİNİ TAZMİNATSIZ OLARAK FESHEDEBİLİR.

18 MESLEK HASTALIKLARI Sigortalının çalıştırıldığı işin niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, sakatlık veya ruhi arıza halleri meslek hastalığıdır.

19 pnömokonyoz BEL FITIĞI

20 KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR

21 GÖZ KORUYUCULARI Gözlük malzeme kaçmasına karşı talaş çapak yağ vb herhangi bir sıvı sıçramasına karşı koruyucudur. Göz koruyucuları, gözleri zararlı ışınlardan, çeşitli yabancı maddelerden ve darbelerden korurlar.

22 TOZ MASKELERİ (0,5- 5) mikron arası gözlerimizle göremediğimiz toz partikülleri akciğerlerde tutunarak dışarı atılımları mümkün değildir. Ve yeterli korucuyucu özellikte maske kullanılmazsa maruziyet artar. patiküller atılamazsa mesleki maruziyet sonucu pnömokonyoz dediğimiz mesleki akciğer hastalıklarına neden olurlar.

23 ELDİVEN El ve kolların korunması için kullanılan eldivenler yapılan işe uygun olmalıdır.. tüzükte şöyle bir ibare geçer : çalışan herkes eldiven giyecektir. Ancak ; matkap, pres, torna vb ( döner aksamlı) tezgahlarda eldiven kullanılmamalıdır…

24 İŞ AYAKKABISI Ayağımıza malzeme ve parça düşmesine, çivi batmasına erimiş metal sıçramalarından bizi korur. ve çelik burnu sayesinde ayak parmaklarımızın yaralanmasını ve kopmasını önler.

25 ELEKTRİKLE ÇALIŞMA Elektrik akımının vücutta gösterdiği etkiye
elektrik çarpması denir.

26 ELEKTRİKTE İŞ KAZASI NEDENLERİ
-İzole edilmemiş elektrik iletkenin vücut ile teması -Seyyar elektrik tesisatları -Elektrikle ilgili sorumlularının dışında müdahale -Uygun kişisel koruyucu kullanılmaması

27 ELEKTRİK ÇARPMALARINDA YAPILMASI GEREKENLER
Elektriği kesmek için sigortaları kullanın Lastik tabanlı ayakkabı giyin, kuru bir lastik eldiven takın Elektrik akımını iletmeyecek kuru bir cismin üzerine çıkın Elektrik çarpan kişinin yakınındaki kablo gibi iletkenleri, yalıtkan bir çubukla uzaklaştırın Hastayı giysilerinden çekerek bölgeden uzaklaştırın

28 ELEKTRİK KAZALARINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ
Doğru topraklama ve izolasyon Koruyucu malzemeler Otomatik devre koruyucuları Güvenli çalışma uygulamaları Eğitim

29 ACİL DURUM NEDİR? Acil durum; Ölümlere, yaralanmalara, maddi kayıplara, çevre tahribatına neden olan veya işyerini çalışamayacak durumda bırakabilen, beklenmeyen, ne zaman nerede olacağı bilinmeyen olağan dışı olaylar zinciridir. Acil durum; Yerel birkaç kurum veya kuruluşun imkanlarıyla kontrol altına alınamayacak ve ülke genelinde koordinasyon ve yardımlaşmaya gerek duyulacak ölçekte ise, bu olay “afet” tir.

30 ACİL DURUMLAR NELERDİR ?
1. TEKNOLOJİK YANGIN PATLAMA NÜKLEER KAZA KİMYASAL MADDE DÖKÜNTÜ / SIZINTISI DIŞ ÇEVRE KAZALARI BİLGİ İLETİŞİMİ veya HABERLEŞMENİN KESİLMESİ

31 2. DOĞAL 3. TOPLUMSAL TERÖR DEPREM KARIŞIKLIK TSUNAMİ METEOROLOJİK
(KASIRGA, YAĞMUR, KAR) SEL, HEYELAN

32 YANGIN BİLEŞENLERİ YANICI MADDE OKSİJEN SICAKLIK

33 YANGIN DOLABININ ÖNÜ KAPALI

34

35 YASAKLAYICI İŞARET LEVHALARI
Sigara İçilmez Sigara içmek ve açık alev kullanmak yasaktır Suyla söndürmek yasaktır Dokunma Suyla söndürmek yasaktır İş makinası giremez Yaya giremez

36 UYARICI İŞARET LEVHALARI
Parlayıcı madde veya yüksek ısı Toksik (Zehirli) madde Asılı yük Patlayıcı madde Tehlike Düşme tehlikesi İş makinası Elektrik tehlikesi Zararlı veya tahriş edici madde Düşük sıcaklık Biyolojik risk Lazer ışını

37 EMREDİCİ İŞARET LEVHALARI
Gözlük kullan Baret giy Eldiven giy Maske kullan İş ayakkabısı giy Yaya yolunu kullan Koruyucu elbise giy Yüz siperi kullan Emniyet kemeri kullan Genel emredici işaret (gerektiğinde başka işaretle birlikte kullanılacaktır)

38 ACİL ÇIKIŞ VE İLKYARDIM İŞARET LEVHALARI
                 Yönler (Yardımcı bilgi işareti) Acil çıkış ve kaçış yolu Acil yardım ve ilk yardım telefonu Sedye Göz duşu Güvenlik duşu

39 YANGINLA MÜCADELE İŞARET LEVHALARI
                 Yangın Söndürme Cihazı Yangın Hortumu Yangın Merdiveni Acil Yangın Telefonu Yönler (Yardımcı bilgi işareti)

40 RAMAK KALA OLAY Yaralanmaya, sağlığın bozulmasına veya ölüme sebep olmadan gerçekleşen olaylara ramak kala olay denir. Kaza olmuş gibi önemle ele alınmalıdır. Olacak kazaların habercisidir. Ramak kala olay bir nevi gol olacak bir vuruşun direkten dönmesidir.

41

42

43 Yeni Yasal Düzenlemeyle Genel İş Sağlığı ve Güvenliği Kurallarını ihlal edenler hakkında gerekli yasal yaptırımlar uygulanacaktır.

44 Fiziksel Risk Etmenleri
GÜRÜLTÜ

45 TOZLAR TİTREŞİM İYONİZE VE NON-İYONİZE IŞINLAR BASINÇ TERMAL KONFOR
ALÇAK BASINÇ YÜKSEK BASINÇ TERMAL KONFOR NEM SICAKTA VE SOĞUKTA ÇALIŞMA HAVALANDIRMA AYDINLATMA

46 BENI DINLEDIGINIZ IÇIN TESEKKÜRLER
HALİT SERMET DİKMİR C SINIFI İSG UZMANI

47 SINAV ZAMANI… SINAV SÜRESİ 15 DAKİKADIR…

48


"İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları