Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖZEL TARKMANÇAS ERM. İ.Ö.O. HAZIRLAYAN: HI ROBOT EXPERTS.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖZEL TARKMANÇAS ERM. İ.Ö.O. HAZIRLAYAN: HI ROBOT EXPERTS."— Sunum transkripti:

1 ÖZEL TARKMANÇAS ERM. İ.Ö.O. HAZIRLAYAN: HI ROBOT EXPERTS

2 1.) PERMANANT MAGNET: Doğal çubuk mıknatısların büyütülmüş şeklidir. Fe veya Br gibi üzerinde metallerin dizilmesiyle oluşur. 2.) RF COİLLER: Uyarılmış protonlardan gelecek olan sinyallerin kaydedilmesine yarar. Günümüzde en çok kullanılan türü KUŞ KAFESİ ‘dir. 3.) BİLGİSAYAR: Algılanan sinyallerin görüntüye çevrilen kısmıdır.

3 1.) Vücut dokusundaki atom çekirdekleri tarafından elektrik sinyalleri salınır. 2.) Bu sinyaller hastanın etrafında bulunan dairesel bir anten aracılığıyla yakalanır. 3.) Bilgisayar inceleme altındaki vücut alanlarına karşılık gelen noktalara sinyalleri yerleştirir ve bunları ekranda bir görüntü haline getirir. 4.) Görüntü radyologlar tarafından yorumlanarak rapor halinde ilgili doktora verilir.

4 Beyin, göz, iç kulak ve kulak yapıları, hipofiz, çene eklemi, gibi kafa bölgesine yönelik incelemeler. Akciğer, kalp ve kalple ilişkili büyük damarlar. Karın içi organlar, alt karın bölgesi. Boyun, sırt ve bel bölgesi omurga patolojileri. Üyelerdeki kemiklerin ve eklemlerin değerlendirilmesi gibi standart incelemeler. Tüm vücut metastaz tarama.

5

6 PROBLEMİMİZ: Tetkik süresinin uzunluğu. GETİRECEĞİMİZ ÇÖZÜM: Manyetik alan şiddetini arttırarak süreyi kısaltabiliriz.

7 PROBLEMİMİZ: Çekim sırasında gürültü oluşması. GETİRECEĞİMİZ ÇÖZÜM: RF sargılarının etrafını plastik yerine yün ile kaplayabiliriz.

8 PROBLEMİMİZ: Klostrofobik hastaların incelemesi zordur. GETİRECEĞİMİZ ÇÖZÜM: MR’ın yan yüzlerini camdan yapıp mıknatısların olduğu tavan kısmını hareketli ve daha küçük biçimde tasarlayabiliriz..

9 PROBLEMİMİZ:Vücudunda kalp pili, metalik implant, nörostimülatör ve anevrizma klipleri taşıyan hastalar tetkike alınmazlar. GETİRECEĞİMİZ ÇÖZÜM: MR’ın yan yüzlerini camdan yapıp mıknatısların olduğu tavan kısmını hareketli ve daha küçük biçimde tasarlayabiliriz..

10 PROBLEMİMİZ: Beyinde akut kanama, sinyal özelliklerinin görüntülemedeki elverişsizliği nedeni ile iyi belirlenemeyebilir. GETİRECEĞİMİZ ÇÖZÜM: Kanamalar sırasında oluşan yoğun koyu rengin çözünürlüğünü arttırmak için profesyonel fotograf makinelerinde kullanılan CMOS sensörleri cihazın tavan kısmına konabilir..

11


"ÖZEL TARKMANÇAS ERM. İ.Ö.O. HAZIRLAYAN: HI ROBOT EXPERTS." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları