Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYARA GİRİŞ Emre ÜNSAL & Özlem AKTAŞ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 35160 BUCA / İZMİR Tel: (232)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYARA GİRİŞ Emre ÜNSAL & Özlem AKTAŞ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 35160 BUCA / İZMİR Tel: (232)"— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYARA GİRİŞ Emre ÜNSAL & Özlem AKTAŞ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 35160 BUCA / İZMİR Tel: (232) 412 74 21 WEB : http://cs.deu.edu.tr/eunsal E-posta : eunsal@cs.deu.edu.tr

2 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2 BÖLÜM 1  BİLGİSAYARLARIN TARİHÇESİ VE GELİŞİMİ  KİŞİSEL BİLGİSAYARLARIN ANA BİLEŞENLERİ  DONANIM VE YAZILIM KAVRAMLARI

3 BİLGİSAYARLARIN TARİHÇESİ VE GELİŞİMİ

4 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4 “Bilgisayar” Kavramı Nedir?  “Bilgisayar (Computer)” kelimesi 1646 yılından beri İngilizce’de kullanılmaktadır.  1940 yılından önceki sözlüklerde;  computer : Hesaplamaları yapan kişi.  hesap Makinesi: Hesaplamaları gerçekleştiren makina.  “Bilgisayar (computer)” deyiminin modern anlamda tanımı ve kullanımı, ilk elektronik hesaplama aygıtlarının geliştirilmesi ile söz konusu olmuştur.

5 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 5 “Bilgisayar” Nedir?  Bilgisayar, herhangi bir bilgiyi alabilen, depolayabilen ve işleyebilen bir cihazdır.  Hızlıdır: İnsandan daha hızlıdır.  Aptaldır: Kendi duygusu veya sezgisi yoktur. Kendisine önceden anlatılmadan hiçbirşey yapamaz.  Uyumludur: Kendisine ne söylenirse onu yapar.

6 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 6 Bilgisayarın Temel Özellikleri  Elektroniktir. Hesaplamalarını elektriksel anlamda yapar.  Bilgisayar birşeyler depolayabilir. Bilgisayarın depolayabildiği tek şey DATA (VERİ).’dir.  Kendisine ne yapacağını anlatan bir deyim setini depolayabilir ve takip edebilir. Bu deyim setine PROGRAM adı verilir.

7 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 7 Bilgisayardaki Temel İşlemler  Giriş (Input): Bilgisayar, içinde işlemek üzere dışarıdan veri (data) alır.  Depolama : Bilgisayar, datayı içinde işlem öncesi sırası ve sonrasında tutar.  İşleme : Bilgisayar, içinde tuttuğu veri üzerinde işlemler yapar.  Çıkış : Bilgisayar, işlediği veriyi dış kullanım için üretir.

8 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 8 Günümüzde Bilgisayar  Yaygın olarak,  Masaüstü veya dizüstü,  çeşitli dokümanları yaratmakta,  e-posta göndermekte,  World Wide Web (www) üzerinde araştırma yapmakta kullanılan bir cihazdır.  Genellikle  Bir kişi tarafından kullanıldığından, “Kişisel Bilgisayar (PC:Personal Computer)”, veya  Bir büroda masa üstünde kullanıldığından, “Masaüstü Bilgisayar (Desktop Computer)” olarak adlandırılmaktadır.

9 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 9 Bilgisayar Türleri-Süper Bilgisayar  Bir odayı doldurabilir ve bir saniyede trilyonlarca hesaplamayı gerçekleştirebilir.

10 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 10 Bilgisayar Türleri-Mainframe  Süper bilgisayarlar kadar güçlü değiilerdir ancak büyük işlem ve depolama yetenekleri vardır.

11 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 11 Bilgisayar Türleri-Minibilgisayar  Orta kademe bilgisayarlar olarak da adlandırılırlar.  Workstation (İş İstasyonu) olarak da bilinirler.

12 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 12 Bilgisayar Türleri-Mikrobilgisayar  En düşük güce sahip ancak en hızlı gelişen türdür.  Günümüzde kullanılan PC’ler bu sınıftadır.

13 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 13 Bilgisayar Türleri-Taşınabilenler  DizüstüBilgisayar (Laptop Computer)  Cep bilgisayarı (PalmTop Computer; Personal Digital Assistant-PDA)

14 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 14 Bilgisayar Türleri-Bütünleşikler  Günümüzde kullanılan bazı aygıtların içinde de bilgisayarlar bulunmaktadır.  Bir benzin istasyonundaki benzin pompası içinde bulunan kontrol sistemi de bir bilgisayardır.

15 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 15 Bilgisayar Türleri-Bütünleşikler (2)  Bir araçtaki kontrol sistemleri  Cep telefonları  Evde kullanılan eşyalar; Fırınlar ve diğerleri

16 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 16 Hesaplama Gereksinimi  Yazılı tarihten önce de insanların hesaplama yapmaya ihtiyaçları bulunmaktaydı  Hesaplamalar çakıl taşları veya çentikler oluşturulmuş tahta parçaları ile yapılmaktaydı.  Her hesaplama yöntemi bir algoritmaya, rakamların nasıl işlendiğinin adım adım tarifine dayanmaktadır.  Kalem-kağıt ile yapılan en basit hesap bile bir algoritmayı gerektirmektedir.  El ile hesaplama yapan bir alet, sayısal hesaplamaların yapılmasına yardımcı olabilmekte, ancak insan gücüne ihtiyaç duymaktadır.

17 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 17 Abaküs (Abacus)  İlk manuel hesaplayıcı, 1200 yılında Çin’de, 1600 yılında da Japonya’da ortaya çıkan “Abacus” dür.

18 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 18 John Napier  Merchiston Lordu John Napier, matematik alanına iki büyük yenilik getirmiştir.  Logaritmayı geliştirmiştir.  Çarpma ve bölme işlemleri için bir aygıt tasarlamıştır.

19 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 19 Napier’in Kemikleri  Birçok çubuktan oluşmuştur.  Her çubuk iki rakam ile işaretlenen on kareye bölünmüştür.  Çubuklar hesaplamadaki rakamlara göre konumlandırılmakta ve sonuç, çubuklardaki özel konumlarda gösterilen rakamların toplanması ile elde edilmektedir

20 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 20 Sürgülü Hesap Cetveli  1621’de, Willliam Oughtred isimli bir İngiliz matematikçi, Napier’in logaritmalarını kullanarak ilk Sürgülü Hesap Cetveli’ni oluşturmuştur.  Bu hesap cetveli, 1960lı yılların sonlarına kadar okullarda yaygın olarak kullanım alanı bulmuştur.

21 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 21 İlk Mekanik Hesaplayıcılar  Wilhelm Schickard’ın 1623 yılında birbiri ile bağlı dişlilerden oluşan bir cihazı geliştirmesi ile ilk mekanik hesaplayıcı ortaya çıkmıştır.

22 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 22 Pascaline  1642 yılında Blaise Pascal adlı bir Fransız tarafından geliştirilen ve “Pascaline” olarak adlandırılan cihaz ile mekanik olarak toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri gerçekleştirilebilmekteydi.

23 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 23 Leibniz Hesaplayıcısı  1673 yılında, bir Alman Baronu, Gottfried Wilhelm von Leibniz tarafından “Leibniz Hesaplayıcısı” olarak adlandırılan bir diğer mekanik hesaplayıcı üretilmiştir.

24 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 24 Babbage-Fark Motoru  1822 yılında bir İngiliz matematikçi olan Charles Babbage, “Fark Motoru (Difference Engine)“ adı verilen bir makine geliştirmiştir.  4,000’den fazla dişli ve diğer parçalardan oluşan bu makine, yeterli hassasiyette dişliler üretilemediğinden, çalışır duruma getirilememiştir.

25 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 25 Babbage-Analitik Makina  1834 yılında Babbage, “Analitik Makine (Analytical Engine)” adı verilen yeni bir genel amaçlı hesaplayıcı tasarlamıştır.  Bu makinenin tasarımı, modern bilgisayarların tasarımlarının arkasında yatan bellek, programlanabilen bir işlemci, bir çıktı aygıtı ve kullanıcı-tanımlı programlar ve veri gibi birçok kavramı tanımlamaya yaramıştır.

26 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 26 Babbage-Delikli Kartlar  Babbage, programları ve veriyi, daha önce Jacquard’ın dokuma makinesi için geliştirdiğine benzer şekilde delikli kartlarda saklamayı önermiştir.  Delikli kartlar, ilk elektronik bilgisayar dönemlerinde de yaygın olarak kullanılmıştır.

27 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 27 Jacquard’ın Dokuma Makinesi  Bir Fransız dokumacı Joseph Jacquard, delikli kartlarla dokuma işlemini gerçekleştiren bir dokuma makinesi üretmiştir.

28 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 28 Elektronik Bilgisayarlar  Iowa State University profesörlerinden John V.Atanasoff ve Clifford E.Berry, 1937 ile 1942 yılları arasında Atanasoff-Berry Bilgisayarı (ABC)’nı geliştirmişlerdir. John Atanasoff

29 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 29 ABC  ABC, mekanik anahtarlar yerine vakum tüplerinin kullanıldığı ilk bilgisayardır.  İlk sayısal bilgisayardır  Hesaplama işlemlerinin temeli ikili sayı sistemine dayanmaktadır.

30 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 30 Konrad Zuse ve Z3  Atanasoff’un ABC üzerinde çalıştığı yıllarda, bir Alman mühendis olan Konrad Zuse’de Z3 adı verilen bir bilgisayar geliştirmiştir.  Almanya’daki Nazi rejimi, sonrasında da başlayan İkinci Dünya Savaşı nedeniyle bu bilgisayarın tasarımı gizli tutulmuştur.  Bu tasarımla ilgili bilgiler savaştan sonra ortaya çıkmıştır.

31 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 31 IBM ve Howard Aiken  1930’lu yıllarda IBM firması, oldukça değişik bilgisayar mimarileri konusunda çalışmaktaydı.  1939 yılında IBM, Howard Aiken isimli bir mühendisin projesine destek vermiştir.  75 adet IBM Otomatik Hesaplama Makinesi bir ünite içinde biraraya getirilmiştir.

32 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 32 ENIAC  1943 yılında John W.Mauchly ve J.Presper Eckert tarafından yönetilen bir grup, ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Calculator) için çalışmalara başladılar.  ENIAC, Birleşik Devletler ordusunun savaş sırasındaki işlemleri için geliştirilmeye çalışılıyordu.  Savaşın bitiminden üç ay sonra, Kasım 1945’de tamamlanabildi.

33 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 33 ENIAC’ın Büyüklüğü  ENIAC, 100 feet (30 m) uzunluğunda, 10 feet (3 m) yüksekliğinde ve 30 ton ağırlığında idi.  18,000 vakum tüpünden oluşmakta ve çalışması için 174,000 W güce ihtiyaç duymaktaydı.  ENIAC, 1 saniyede 5,000 toplama işlemini gerçekleştirebiliyordu  6,000 tane anahtarın ayarlanması ve kabloların bağlanması gerekliliği nedeniyle yaklaşık olarak iki günde programlanabiliyordu.

34 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 34 UNIVAC  Ticari olarak kullanılabilen ilk sayısal bilgisayar UNIVAC (Universal Automatic Computer)’dır.  Eckert-Mauchly Computer tarafından tasarlanmıştır.  Remington Rand firması tarafından satın alınmıştır.

35 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 35 UNIVAC’ın Hedefi  Amerika Başkanlık seçimlerini tahmin edebilmek amacıyla kullanılmıştır.  1951-1958 yılları arasında 48 adet UNIVAC bilgisayar Remington-Rand firmasının müşterilerine teslim edilmiştir.

36 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 36 UNIVAC’ın Özellikleri  UNIVAC, 14.5 feet (4.5 m) uzunluk, 7.5 feet (2.3m) yükseklik ve 9 feet (2.7 m) genişliğe sahipti.  ENIAC’dan daha küçük, ancak daha güçlü idi.  Saniyede 7,200 karakter okuyabiliyor ve 2.25 milyon deyimi işleyebiliyordu  12,000 karakter (12k) belleğe (RAM) sahipti.  Verilerin depolanabilmesi ve sonradan okunabilmesi için manyetik bantları kullanıyordu.  En düşük resmi satış fiyatı yaklaşık 930,000$ idi.

37 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 37 Vakum Tüpleri  Birinci kuşak bilgisayarların ortak özellikleri vakum tüpleri kullanmaları idi.  En büyük dezavantajları, çoğu ısıya dönüşen, çok büyük miktarda güç harcamaları ve çok çabuk yanma özellikleri idi.

38 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 38 Birinci Kuşaktaki Programlama Yöntemleri  İlk kuşak bilgisayarların her biri yalnızca belirli işlemleri yapmak üzere programlanabilirlerdi.  Programların değiştirilmesi, uzun süren kablo ve anahtar bağlantıları yapılarak mümkün olabilirdi.  Birinci kuşak bilgisayarların döneminin sonlarına doğru Assembly adı verilen bir programlama dili geliştirildi  Programcılar bu dilde programlarını daha kolay, ancak yalnızca o bilgisayarda kullanabilmek üzere yazabilme imkanına kavuştular.

39 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 39 Transistör Çağı  İlk olarak 1947 yılında AT&T’nin Bell laboratuarlarında geliştirildi.  Vakum tüplerinin işlevini gerçekleştirmekteydi.  Daha küçük, daha ucuz ve daha güvenilirdi.  Daha az enerji harcamakta idi

40 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 40 İşletim Sistemi’nin Doğuşu  İlk kuşak bilgisayarlarda her bilgisayar için özel yazılımlar geliştirilmekteydi.  Bir programda kullanılan bir altprogram, geliştirilen başka bir programda da yeniden yazılmaktaydı.  Her programda standart olan altprogramları bir kütüphane yapısı içinde toplamak ve ihtiyaç duyulduğunda o altprogramları oradan çağırıp işlemleri gerçekleştirebilmenin yollarını aramaya başladılar.  “İşletim Sistemi” yazılımları ortaya çıktı.  Her bilgisayar üreticisi kendi işletim sistemini geliştirerek kullanıcılara daha rahat program yazabilecekleri ortamlar sağlamaya başladılar.

41 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 41 İlk Üçüncü Kuşak Programlama Dilleri  Programcıların istedikleri işlemleri kolay yapabilmelerine imkan sağlayacak programlama dil arayışları da sürmekte idi.  İlk olarak FORTRAN (Formula Translator) programlama dili mühendislik hesapları için ortaya çıktı  Ticari uygulamalarda kullanılmak üzere COBOL (Common Business Oriented Language) programlama dili ortaya çıktı.  Diğer programlama dilleri bu dilleri takip etti.

42 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 42 Entegre Devre Çağı  Texas Instruments’da çalışan Jack Kilby ve Fairchild Semiconductor’da çalışan Robert Noyce’un birbirlerinden bağımsız olarak çalışmaları sonucunda “entegre devre” (Integrated Circuits-IC) ortaya çıktı.

43 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 43 Entegre Devre Teknolojisi  Entegre devre teknolojisi, binlerce vakum tüpü veya transistörü tek bir minyatür yonga (chip) üzerinde birleştirmeye imkan vermiş, böylece bilgisayar gibi cihazların fiziksel boyut, ağırlık ve güç ihtiyaçlarını büyük ölçüde azaltmıştır.  “Entegre Devreler” üçüncü kuşak bilgisayarların gerçekleştirilmelerini sağlamıştır.

44 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 44 RCA Spectra 70  Entegre devre teknolojisi kullanılarak üretilen bilgisayarlardan ilk ikisi RCA Spectra 70 ve uzun yıllar kullanımda kalan bir bilgisayar olan IBM 360’dır.

45 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 45 IBM 360

46 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 46 DEC PDP-8 ve IBM AS400  Digital Equipment Inc(DEC), 1965 yılında, ticari olarak başarılı ilk minibilgisayar olan DEC PDP-8’i üretmiştir.  PDP-8, birçok üretim yerinde, küçük işletmelerde ve bilimsel laboratuarlarda yaygın olarak kullanılmıştır.  Sonraki yıllarda IBM ve diğer bilgisayar üreticileri de benzer nitelikte bilgisayarlar üretmişlerdir.

47 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 47 Mikroişlemci Çağı  Ted Hoff’un 1971 yılında ilk genel amaçlı mikroişlemciyi üretmesi ile dördüncü kuşak bilgisayarlar ortaya çıkmaya başlamıştır.  İlk mikroişlemci olan Intel 4004, üçüncü kuşak bilgisayarlardan daha hızlı, daha küçük ve daha ucuz bilgisayarların yapımını sağlamıştır

48 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 48 Mikroişlemcilerin Gelişimi  İlerleyen yıllarda, mikroişlemci üreticilerinin sayısı artmıştır.  Intel, Texas, Zilog ve Motorola önde gelen mikroişlemci üreticileridir.  Intel 4004 işlemcisi, bir mısır gevreği kadar küçük olmasına rağmen, ENIAC’ın işlem kapasitesi ve gücüne sahip olarak piyasada kullanılmıştır.  Intel 4004’ün içinde, tek bir yonga üzerinde 2,800 transistör bulunmakta, saniyede 60,000 deyimi işleyebilmekteydi.  Intel, 4004 modelinden sonra ilk 8-bit mikroişlemci olan 8008 modelini piyasaya sürmüştür.

49 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 49 Motorola,MOS,Zilog ve Intel Rekabeti  1974 yılında Motorola 8-bit’lik 6800 mikroişlemcisini piyasaya sürmüştür.  MOS Technologies Apple-II ve Commodore kişisel bilgisayar sistemlerinde kullanılan 6502 işlemciyi üretmişlerdir.  1976 yılında Zilog, ilk bilgisayar sistemlerinde kullanılan ve 8080 mikroişlemcinin daha geliştirilmiş bir modeli olan Z80 işlemcisini üretmiştir.  Aynı yıl, Intel, 8080 işlemcisinin daha gelişmiş bir modeli olan 8085 modelini üretmiştir.

50 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 50 Intel İşlemciler  Intel mikroişlemcileri genellikle Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda, 8086, 8088, 80286, 80386, 80486, Pentium ve Itanium şeklinde adlandırılarak kullanılmışlardır.

51 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 51 Motorola İşlemciler  Motorola mikroişlemcileri ise Apple MacIntosh bilgisayarlarda kullanılan 68000 serisi ile 1990ların başında görülen PowerPC mikroişlemcileri şeklinde kullanılmışlardır.

52 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 52 Beşinci Kuşak  “İletişim Çağı” olarak adlandırılan bir çağ.  Bilinen kavramlar yeniden ele alınacak  Internet yaygınlaştı.  World Wide Web gelişti.  Kurum içi ağlar ve bilgi otoyolları oluştu.  Yapay zeka gelişti.  Organik işlemciler üretiliyor.

53 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 53 Gelecekte...  Bugüne kadar söz konusu olan ikili sistemde üretilen bilgisayar mimarisi farklı sayı sistemleri ile işlem yapabilecek ve daha yüksek kapasite ve hız sağlayacak teknolojiyle donatılacak  İletişimin tümüne yakın bir kısmı bilgisayarlar aracılığı ile olacak.  Bilgiye erişmek için farklı yöntemler geliştirilmek zorunda kalınacak.  Erişilmesine izin verilen bilgi –neredeyse- sınırsız olacak. İstenilen her bilgiye erişilecek.

54 KİŞİSEL BİLGİSAYARLARIN ANA BİLEŞENLERİ

55 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 55 Von Neumann Mimarisi  Özel bileşenler ve görünümleri bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterse de, tüm modern bilgisayarlar aynı yapısal özellikleri taşımaktadır.  Bu yapı “von Neumann Mimarisi” olarak adlandırılmaktadır.  John von Neumann tarafından 1950lerde öne sürülen bu mimari, bilgisayarların gelişimine farklı bir bakış açısı getirmesi yönünden bir dönüm noktası olmuştur.  Bu mimari, bir bilgisayarı oluşturan ana bileşenleri tanımlamaktadır.

56 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 56 Giriş-Çıkış Birimleri  Kullanıcının komutlar girerek ve sonuçları görerek bilgisayar ile iletişim kurmasını sağlar  Girdi Aygıtları  Klavye  Mouse  Tarayıcılar  Işıklı kalemler  Doğrudan bilgi aktarım cihazları (Direct Data Entry – DDE)  Çıktı Aygıtları  Yazıcılar  Çiziciler  Video Aygıtları  Ses Aygıtları

57 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 57 Bellek  İşlenecek bilgiler, programlar ve deyimleri depolar.  Birincil Bellek: ROM, RAM, CMOS.  İkincil Bellek: Disket, Sabit Disk, CD, DVD, Manyetik Teyp

58 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 58 İşlemci  “İşlemci” veya “Merkezi İşlem Birimi” verileri işlemek için önceden programlanmış aşamaları gerçekleştirir.

59 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 59 BUS  Tüm birimler birbirlerine “veriyolu (bus)” adı verilen kablolar ile bağlıdırlar ve tüm iletişim elektronik sinyaller ile sağlanmaktadır.

60 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 60 Donanım  Bir bilgisayar sisteminde bulunan fiziksel parçaların tümüne verilen addır.  Bir bilgisayar sistemini oluşturan temel bileşenler;  Sistem Ünitesi,  Ekran  Klavye olarak tanımlanabilir.  Ek bileşenler  Fare,  Yazıcı,  Tarayıcı  Diğer donanımlar

61 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 61 Sistem Ünitesi  Sistem ünitesi, tüm birimlerin bir arada ve korunaklı olarak tutulmasını sağlayan bir kasa, bir güç kaynağı, anakart, işlemci, bellek, depolama birimleri gibi parçaları içermektedir

62 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 62 İşlemcilerin Sınıflandırılması  Mimari olarak:  “RISC (Reduced Instruction Set Computers)”  Power PC, Alpha, MIPS  “CISC (Complex Instruction Set Computers)”  x86, Pentium, Itanium, Athlon, Duron  İç yapı olarak:  “Kontrol Birimi (Control Unit-CU)” : Bilgisayar sisteminin tüm bileşenlerini, girdi-çıktı aygıtlarını, bellek ve diğer aygıtlarla haberleşmeyi kontrol ve koordine etmekte,  “Aritmetik ve Mantık Birimi (Arithmetic and Logic Unit– ALU)” : Matematiksel ve mantıksal işlemleri gerçekleştirmektedir.

63 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 63 Belleklerin Sınıflandırılması  “Rastgele Erişimli Bellek (Random Acces Memory- RAM)”  Elektriksel olarak beslenir ve yalnızca kendisine elektrik geldiği sürece bilgileri saklayabilir.  Birincil Depolama Birimidir.  “Yalnızca Okunabilir Bellek (Read Only Memory-ROM)”: Kendisine üretim sırasında yüklenen ve genellikle değiştirilemez nitelikte bilgileri içerir.  Complementary Metal-Oxide Semiconductor (CMOS)  Bilgisayarların kurulum ayarlarını saklamak için kullanılır.  Anakart üzerinde bulunan bir pilden enerji alır.  Bilgisayarlarda kullanılan tüm programlar, işlemci tarafından RAM’e yüklenerek işlenmektedir.  Bir kişisel bilgisayarda, ihtiyaca cevap verebilecek boyutta bir RAM’in bulunmalıdır.

64 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 64 Anakart  Anakart, “Mainboard” veya “Motherboard” olarak da adlandırılmaktadır.  Üzerine takılı olan tüm cihazlar arasında bilgi alışverişinin düzgün yürütülmesini sağlar. Bu amaç için anakart üzerine monte edilmiş birçok yonga bulunmaktadır.

65 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 65 Genişleme Yuvaları  Anakartlar, üzerlerine değişik amaçlar için kullanılabilen kartların takılmalarına imkan veren yuvalara sahiptirler.  Kişisel bilgisayar sistemleri açık bir mimariye sahiptir.  Değişik amaçlı genişleme kartları, örneğin görüntü kartları, ağ bağlantı kartları, modem kartları, özel amaçlı kontrol kartları gibi birçok kart takılabilmektedir.

66 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 66 Depolama Birimleri  Depolama birimleri, bilgisayarların ilk gelişiminden bugüne kadar büyük değişiklikler göstermiştir.  Boyutları küçülürken depolama kapasiteleri ve kendilerinde depolanan bilgiye erişim hızları artmış, ayrıca fiyatları da depolama birimi başına oldukça düşük değerlere inmiştir.  Günümüzde en yaygın olarak kullanılan depolama birimleri, “Disket (Floppy Disc)”, “Sabit Disk (Fixed/Hard Disc)”, “CD (Compact Disc)” ve “DVD (Digital Video Disc veya Digital Versatile Disc)” olarak sıralanabilir.

67 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 67 Disketler  Günümüzde kullanılan disketler, 3.5 inç büyüklüğünde olup, biçimlendirilmiş olarak 1.44MB depolama kapasitesine sahiptir.  ZipDisk’ler de uzun süre boyunca kullanılmıştır.  SuperDisk’lerde 120/240 MB bilgi depolanabilir.

68 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 68 Sabit Diskler  Sabit diskler günümüz bilgisayarlarında bulunan başlıca depolama birimleridir. Üst üste konmuş metal plakalardan oluşan bu birimlerin kapasiteleri, teknolojinin gelişimine paralel olarak artmış ve 1980li yılların başlarında 10 MB iken, günümüzde 160 GB’a çıkmıştır.

69 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 69 CD ve DVD  CD’ler, günümüzde hemen her yerde karşılaşılan depolama birimleridir ve kapasiteleri 700 MB seviyesindedir.  DVD  CD teknolojisinin değişik bir türüdür.  Öncelikle VCD’lerin yerini almak üzere tasarlanmıştır.  Kısa bir zaman içinde veri depolama aygıtı olarak bilgisayarlarda da kullanım alanı bulmuştur.  DVD kapasiteleri 14 GB ile CD kapasitelerinin yaklaşık 20 kat üzerindedir.

70 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 70 Yazılım  Bilgisayarın kullanılmasını sağlayan, bilgisayara istenilen işlemlerin yaptırılması için işlenen deyimlere verilen genel bir addır.  İki ana başlık altında incelenebilir:  Sistem Yazılımları  Uygulama Yazılımları.

71 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 71 Sistem Yazılımları  Son kullanıcının doğrudan kullanmadığı, bilgisayarın donanımına müdahale edilmesini ve bu donanımın kullanılmasını sağlayan programlardır.  Sistem yazılımlarından bazıları:  İşletim Sistemi  Hizmet programları  Aygıt Sürücüleri  Dil Çeviriciler

72 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 72 İşletim Sistemi  Bilgisayar kaynaklarını koordine ve kontrol ederken, kullanıcı ile bilgisayar arasında da bir kullanıcı arayüzü sağlar ve uygulamaları çalıştırır.  Üç ana grupta toplanabilirler:  Gömülü İşletim Sistemleri (Embedded Operating Systems): İşe özgü olarak geliştirilir.  Ağ İşletim Sistemleri (Network Operating Systems): Novell, UNIX, Linux, MS-Windows NT, Solaris, AIX  Bağımsız İşletim Sistemleri (Stand-alone Operating Systems). MS-Windows, MacOS, Linux

73 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 73 Hizmet Programları  Anti-virüs programları  Yedekleme programları  Dosya sıkıştırma programları  Veritabanı yönetim programları ...

74 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 74 Aygıt Sürücüler  Bilgisayar sisteminde varolan  Klavye,  Fare,  Ekran,  CD sürücü gibi herhangi bir aygıtın bilgisayarın işletim sistemi tarafından tanınmasını sağlamak üzere aygıt üreticileri tarafından sağlanan yazılımlardır.

75 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 75 Dil Çeviriciler  Bilgisayar yalnızca Makina Dili olarak adlandırılan ve 0 ve 1’lerden oluşan bir dil tanıyabilir.  Herhangi bir bilgisayar programlama dilinde yazılmış olan bir program, Makina Dili’ne çevrilmek zorundadır.  Çeviriciler bu işlemi gerçekleştirir.  İkiye ayrılırlar  Yorumlayıcı(Interpreter)  Derleyici (Compiler)

76 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 76 Uygulama Yazılımları  İkiye ayrılırlar.  Genel Amaçlı:  Herkesin kendi ihtiyacı doğrultusunda kullanabileceği, genel kullanıma hizmet eder şekilde hazırlanmış programlardır.  Kelime-işlem programları, web görüntüleyiciler, tablo işleme programları, sunum hazırlama programları  Özel amaçlı:  Kullanıcıların kendi istekleri doğrultusunda geliştirdikleri yazılımlardan, mimari tasarım programlarına, web uygulamalarından değişik mühendislik hesaplarını yapan programlara kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsarlar.


"BİLGİSAYARA GİRİŞ Emre ÜNSAL & Özlem AKTAŞ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 35160 BUCA / İZMİR Tel: (232)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları