Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMA TUTMAYAN ÇATI UYGULAMALARI HAZIRLAYAN YASEMİN KARA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMA TUTMAYAN ÇATI UYGULAMALARI HAZIRLAYAN YASEMİN KARA."— Sunum transkripti:

1 YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMA TUTMAYAN ÇATI UYGULAMALARI HAZIRLAYAN YASEMİN KARA

2 İÇİNDEKİLER YOSUNLU ÇATI ÖRNEKLERİ YOSUNLU ÇATI ÖRNEKLERİ YOSUNUN YAŞAM DÖNGÜSÜ YOSUNUN YAŞAM DÖNGÜSÜ TEK HÜCRELİLERİ YOK EDEN İYONLAR TEK HÜCRELİLERİ YOK EDEN İYONLAR YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMALARI YOK EDEN ÇATI SİSTEMİ YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMALARI YOK EDEN ÇATI SİSTEMİ YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMALARI YOK EDEN ÇATI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR? YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMALARI YOK EDEN ÇATI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR? AVANTAJLARI AVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI

3 YOSUNLU ÇATI ÖRNEKLERİ

4 YOSUNUN YAŞAM DÖNGÜSÜ

5 Yaşamını sürdürebilmek için, ihtiyaç duyar.

6 YOSUNUN YAŞAM DÖNGÜSÜ Özellikle Yağlar, zeminlerde kayganlığa yol açar. Biyokütlesinde Nişasta, Yağlar ve Selüloz bulunur.

7 YOSUNUN YAŞAM DÖNGÜSÜ Zoospore aşamasında yosun tek hücreli canlılara yakın özellik gösterir. Hücre zarları çok incedir.

8 http://www.carefreeclearwater.com/ewp.html TEK HÜCRELİLERİ YOK EDEN İYONLAR Çinko (Zn) İyonu Bakır (Cu) İyonu Gümüş (Ag) İyonu

9 http://www.vkag.de/vkag_wTuerkisch/technik/silverprotecW3DnavanchorW262110035.php TEK HÜCRELİLERİ YOK EDEN İYONLAR Bahsi edilen iyonlar tek hücrelilerin hücre zarlarını parçalayarak yaşamlarına son verirler.

10 http://www.iyonsu-unitek.com/nedir.asp TEK HÜCRELİLERİ YOK EDEN İYONLAR http://www.sciencecodex.com/ions_not_particles_make_ silver_toxic_to_bacteria-94806 http://academic.pgcc.edu/~kroberts/Lecture/ Chapter%209/metals.html Çinko (Zn) İyonu, Bakır (Cu) İyonu Gümüş (Ag) İyonu

11 http://electro-lysis.blogspot.com/2011/01/selective-discharge.html http://www.africadirect.com/metal-and-weapons/currency/yoruba-igbo-copper-currency-bracelet-nigeria-spiral.html http://www.macrol.com/urun_goster.php?kat=67&id=205 TEK HÜCRELİLERİ YOK EDEN İYONLAR

12 METALKg FİYATI (TL) GÜMÜŞ1900 BAKIR*14-15 ÇİNKO3-5 *En yaygın kullanımı olan ve kolay bulunan metal bakırdır.

13 YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMALARI YOK EDEN ÇATI SİSTEMİ Kalın bakır spiral çubuk yan üst seviyelerden delinmiş bir saç haznenin içerisine yerleştirilir.

14 YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMALARI YOK EDEN ÇATI SİSTEMİ Saç hazne çatının en üst seviyesine monte edilir.

15 YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMALARI YOK EDEN ÇATI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR? Yağmur her yağdığında saç hazne su ile dolar, Bakır eser miktarda bu su birikintisinin içerisinde çözünür, Su seviyesi yükseldikçe saçın deliklerinden dışarıya akar, Deliklerden kiremitlerin üzerine süzülen su içerisinde artık bakır iyonları vardır ve bu iyonlar yosun ve mikro-organizmalara etki ederler.

16 AVANTAJLARI Özellikle nemli iklimlerdeki çatılarda yosun ve mikro- organizma oluşumunu önler. Ucuz bir tekniktir. Çatılarda yosunlaşmayı engellemek için dışardan bir kimyasal kullanımı gerektirmez. Çok hücrelilere, sürüngen, kuş ve memelilere zararı yoktur. Çatılarda yosunlaşma nedeniyle oluşan kayganlığı önler. Böylelikle tadilatlar sırasındaki kayma nedeniyle oluşan kazaları engeller. Kurulumu çok kolaydır. Yosun önleyici kimyasallara nazaran çok daha çevreci bir üründür.

17 DEZAVANTAJLARI Çok hücrelilere zararlı olmamasına rağmen kuşların saç hazneden su içmelerini önlemek gerekmektedir. Bu nedenle saç haznenin üzerinin tel ile kapatılması gerekir. Haznenin ve bakır çubuğun belirli zamanlarda kontrol edilip, gerekirse tadilatı gerekmektedir.

18 TEŞEKKÜRLER İLETİŞİM İÇİN, yasemin.kara@endel.com.tr


"YOSUN VE MİKRO-ORGANİZMA TUTMAYAN ÇATI UYGULAMALARI HAZIRLAYAN YASEMİN KARA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları