Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öncelikle” Maden” nedir? Öğrenelim.. Arkadaşlar; Maden, yer kabuğunun iç ve dış doğal etkenlerle oluşan ve ekonomik yönden değer taşıyan minerallere.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öncelikle” Maden” nedir? Öğrenelim.. Arkadaşlar; Maden, yer kabuğunun iç ve dış doğal etkenlerle oluşan ve ekonomik yönden değer taşıyan minerallere."— Sunum transkripti:

1

2 Öncelikle” Maden” nedir? Öğrenelim..

3 Arkadaşlar; Maden, yer kabuğunun iç ve dış doğal etkenlerle oluşan ve ekonomik yönden değer taşıyan minerallere denir.

4 Bir soru.. Acaba ülkemizde hangi madenler çıkartılmaktadır ? Hadi hep birlikte bu soruya cevap bulalım

5 Ülkemiz çok sayıda maden ve enerji kaynağına sahiptir.

6 Ülkemizin hemen her bölgesinde birçok maden çıkartılabilmektedir. Şimdi hep birlikte bu madenlerimizi görelim.

7 TÜRKİYE BOR LİNYİT KROM DEMİR BOKSİT KÜKÜRT BAKIR

8 Ben bakır madeniyim. Elektrik ve elektronik sanayi, inşaat sanayi, kuyumculuk, gibi alanlarda kullanılmaktayım. Türkiye’nin Artvin, Kastamonu, Elazığ, Diyarbakır illerinde çıkarılmaktayım. SEN KİMSİN?

9

10 Ben bor madeniyim. Cam sanayi, seramik sanayi, tarım gibi alanlarda kullanılmaktayım ve ülkemizin Balıkesir, Eskişehir, Kütahya ve çevresinde çıkartılmaktayım. SEN KİMSİN?

11

12 Ben linyit madeniyim. Kışın kömür olarak sobalarda ve kaloriferlerde ısınmak amaçlı kullanılırım. En çok ülkemizin Manisa,Kütahya,Ankara, Bolu illerinde çıkarılmaktayım. SEN KİMSİN?

13

14 Ben krom madeniyim. Sert ve paslanmayan madenim. Madeni eşyalarda kullanılırım. Denizli,Bursa, Eskişehir, Kayseri’de çıkarılmaktayım. SEN KİMSİN?

15

16 Gördünüz mü arkadaşlar ? Ben size ülkemizin maden bakımından zengin olduğunu söylemiştim. Hadi kaldığımız yerden devam edelim. Gördünüz mü arkadaşlar ? Ben size ülkemizin maden bakımından zengin olduğunu söylemiştim. Hadi kaldığımız yerden devam edelim.

17 Ben ise demir madeniyim. Günlük hayatınızda kullandığınız bazı eşyalarınızda ve özellikle sanayide kullanılmaktayım. Sivas, Malatya en çok çıkartıldığım illerdir. SEN KİMSİN?

18

19 Ben de boksit madeniyim. Alüminyum yapımında uçaklarda ve otomobillerde kullanılıyorum.ülkemizin Konya Antalya Muğla illerinde çıkartılmaktayım SEN KİMSİN?

20

21 Ben kükürt madeniyim. Gübre, kimya, boya sanayisinde kullanılmaktayım. Isparta’da çıkartılmaktayım. SEN KİMSİN?

22

23 Hadi gelin madenlerimizi bir de harita üstünde görelim.

24

25 Madenler Türkiye açısından önemli yeraltı zenginliğidir Ali. Beğendiğine çok sevindim. Ben ülkemizde bu kadar maden olduğunu bilmiyordum. Ne güzel öğrendik böyle..

26 Evet arkadaşlar konumuzun sonuna geldik. Eğer madenler hakkında bilgi sahibi olabildiyseniz ben kendi adıma çok sevindim. Beni dinlediğiniz için Teşekkürler..

27

28 6.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı http://www.dw.de/%C3%A7in-stratejik-maden-kart%C4%B1n%C4%B1-oynuyor/a-5948913 http://www.dw.de/%C3%A7in-stratejik-maden-kart%C4%B1n%C4%B1-oynuyor/a-5948913 http://tr.clipartlogo.com/premium/detail/cute-cartoon-boy-on-green-park_107848640.html http://www.formlord.net/t-u-v/99108-turkiye-bolgeler-haritasi-vektorel.html http://www.acilinyeri.org/harita-kadastro/322096-detayli-interaktif-turkiye-haritasi.html http://www.yanitara.com/94/elektrik-iletiminde-neden-bakir-kullanilir http://wallpaper-search.ru/?image=247257&lg=tr http://www.dogancam.com/cam-cesitleri/ http://tr.clipartlogo.com/premium/detail/cute-cartoon-boy-on-green-park_107848640.html http://www.formlord.net/t-u-v/99108-turkiye-bolgeler-haritasi-vektorel.html http://www.acilinyeri.org/harita-kadastro/322096-detayli-interaktif-turkiye-haritasi.html http://www.yanitara.com/94/elektrik-iletiminde-neden-bakir-kullanilir http://wallpaper-search.ru/?image=247257&lg=tr http://www.dogancam.com/cam-cesitleri/ KAYNAKÇA

29 http://www.acilinyeri.org/her-telden-egitim-konulari/371462-turkiyede-linyit- komurlerinin-enerji-kaynagi-bakimindan-onemi.html http://www.kaliteliresimler.com/img8407.htm http://www.ozuncuhurdabakir.com/tr/sss/90-demir-nedir http://ticiz.com/p491397-aspirator-kombi-borusu.html http://trwat.com/ucuz-ucak-biletleri/ http://www.haberhakki.com/ekonomi/avrupada-otomobil-pazari-buyudu.html http://www.xkraloyun.com/boyama-oyunlari/pikacu-boya.html http://www.e-sirket.com/leonardit-yani-organik-gubre-kampan-29400e3.html


"Öncelikle” Maden” nedir? Öğrenelim.. Arkadaşlar; Maden, yer kabuğunun iç ve dış doğal etkenlerle oluşan ve ekonomik yönden değer taşıyan minerallere." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları