Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

UÇURTMANIN TARİHİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "UÇURTMANIN TARİHİ."— Sunum transkripti:

1 UÇURTMANIN TARİHİ

2

3 Eşkenar üçgen, altıgen, dörtgen gibi geometrik şekillerde ya da balık, kuş, yılan, ejderha, kelebek lamba veya yöresel şekillerde olmak üzere yüzlerce türü ve çeşidi bulunanuçurtmanın ilk yapılış tarihi olarak çeşitli kayıtlar(M.Ö.) yıllarını göstermektedir.

4 Uçurtmanın anavatanının Çin olduğu ve Çin'in Weifeng şehrinin uçurtmacılar başkenti olarak ün saldığı da geçmişten bu güne aktarılan bilgiler arasındadır.

5 Gerçekten de Uçurtma, özellikle Uzakdoğu da Çin, Japonya, Taiwan ve Endonezya'da halkın en eski yöresel eğlencelerinden biri olmuş, farklı maksatlarla da kendine kullanım alanı bulmuştur. Bunlara bazı örnekler vermek gerekirse şunlar sayılabilir:

6 Çeşitli savaşlarda haberleşme, düşmanı korkutma ve gövde gösterisi yapmada.
Köylülerin hasat mevsiminde eğlence ve bolluk olması için tanrılara yakarmada. Yeni doğan bebeklerin üzerinden kötü ruhları kovmada. Karada otururken dev balıkları havadan yakalamada. Hırsızlar için dev uçurtmalarla çatılara çıkıp hırsızlık yapmada.

7 Çin'de doğup uzak doğuda hızla yayılan uçurtma ünlü kaşif Marco Polo tarafından Malaya adalarından satın alınarak Hollanda'ya götürülmüş ve bu şekilde Avrupa ülkeleri uçurtmayı tanımış, burada da sevilerek hızla yaygınlaşmıştır.

8 Avrupa'ya ulaşan uçurtma burada ciddi bir değişim geçirerek çift ipli, dört ipli uçurulmak suretiyle havada şekiller çizen gösteri uçurtmaları haline dönüştürülmüştür. 1572’de Benjamin Franklin'in şimşeğin elektriksel yapısını uçurtma marifetiyle bulması bu açıdan çok bilinen bir örnektir.

9 UÇURTMANIN MARİFETLERİ:
Yine,1884'de Guglielmo Marconi Atlas okyanusunun bir kıyısından diğerine yaptığı radyo yayınlarında uçurtmayı anten yükseltmede kullanmıştır. 1906'da San Francisco depreminin sonuçlarının fotoğraflanmasında uçurtmanın kullanılması, ünlü Niagara Şelalesi’nin üzerindeki ilk köprünün halatlarının karşıdan karşıya geçirilmesi yine uçurtmanın diğer marifetlerine örnek olarak verilebilir.

10 Daha sonra gelişen teknoloji ile uçurtma kendini bu tür deneylerden kurtarmış ve eğlence aracı olarak günümüze kadar gelişerek, ulaşmıştır.

11 TÜRKİYE’DE UÇURTMA

12 Uçurtma ülkemizde yeterince ele alınmamış, 1984 yılına kadar küçük ve cılız bazı organizasyonlarla zaman zaman gündeme taşınmaya çalışılsa da modern yaşamın ve çarpık kentleşmenin kurbanı olmaya yüz tutmuştu.

13 Türkiye'de uçurtma etkinlikleri, Mehmet Naci Aköz'ün 1984 yılında düzenlediği Türkiye'nin ilk para ve kupa armağanlı uçurtma yarışması ile apayrı bir boyut kazanmış ve Türk uçurtmacılığında yepyeni bir çığır açılmıştır.

14 1987’ yılında dünyanın önde gelen uçurtma organizasyonlarından biri olan British Columbia Kite Fliers Eyüp Kardeş müstear adıyla tanınan Mehmet Naci Aköz'ü Onur üyesi kabul ederek derneğe kaydını yapmış ve bunu yayınladığı bültenle diğer ülkelerdeki üyelerine duyurmuştur.

15 İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda Türkiye'de ilk defa ''Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali'' gerçekleştirilmiştir. Bu festival kapsamında, Hollanda, Malezya, Danimarka,ve Avusturya'dan çok sayıda profesyonel uçurtmacı ve uluslararası uçurtma hakemi Türkiye'ye gelmiş ve etkinliklerin haberleri Avrupa basınında yer alarak Türk uçurtmacılığı ilk kez dünya sahnesine çıkmıştır.

16 İlerleyen yıllarda yerel yönetimlerin ve okulların dikkatleri bu alana çekilmiş, Mehmet Naci Aköz ve Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği işbirliğiyle çok sayıda yarışma, şenlik ve Uçurtma Festivali organize edilmiştir.

17

18 DİLEK ÖZGÖKMEN BÜŞRA GÖZÜM SİBEL KAYTAN RABİA BULUT SEVCAN EREL
TEŞEKKÜR EDERİZ DİLEK ÖZGÖKMEN BÜŞRA GÖZÜM SİBEL KAYTAN RABİA BULUT SEVCAN EREL Suheda yurtseven


"UÇURTMANIN TARİHİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları