Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖZGÜR KARTAL 0 (539) 493 5323.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖZGÜR KARTAL 0 (539) 493 5323."— Sunum transkripti:

1 ÖZGÜR KARTAL 0 (539)

2 TOEFL (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE)
TOEFL NEDİR TOEFL (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE) ANA DİLİ INGİLİZCE OLMAYANLARIN İNGİLİZCE BİLGİSİNİ ÖLÇMEK AMACIYLA DÜZENLENEN BİR SINAVDIR. TOEFL, AKADEMİK ORTAMDA İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ DÖRT TEMEL İNGİLİZCE BECERİSİNİ (DİNLEME,KONUŞMA,OKUMA,YAZMA) BÜTÜNLEŞTİREBİLME KAABİLİYETİNİ ÖLÇMEKTEDİR. TOEFL EN KAPSAMLI AKADEMİK İNGİLİZCE SINAVIDIR. TOEFL SINAVI İNGİLİZCE DİLİNDE EĞİTİM VEREN YAKLAŞIK 5 BİNE YAKIN KOLEJ VE ÜNİVERSİTE TARAFINDAN LİSANS, YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARINA ANADİLİ İNGİLİZCE OLMAYAN ÖĞRENCİLERİ KABUL KRİTERİ OLARAK KULLANILMAKTADIR. TOEFL, ÖZEL VE KAMU KURULUŞLARINDA İNGİLİZCE YETERLİLİK BELGESİ OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR.

3 TOEFL TARİHİ TOEFL, DİLBİLİMCI DR. CHARLES A. FERGUSON ÖNDERLİĞİNDE UYGULAMALI DİLBİLİMİ MERKEZİ’NDE (CENTER for APPLIED LINGUISTICS) GELİŞTİRİLMİŞTİR. TOEFL, İLK DEFA 1964 YILINDA UYGULANMIŞTIR. TOEFL, ETS’ NİN (EDUCATIONAL TESTING SERVICE) TESCİLLİ MARKASIDIR.

4 ETS NEDİR? ETS 1947 YILINDA KURULMUŞTUR.
ETS (EĞİTİM SINAVLARI MERKEZİ) KAR AMACI GÜTMEYEN ÖZEL BİR KURULUŞTUR. ETS MERKEZİ ABD’NİN NEW JERSEY EYALETİ’NİN PRINCETON ŞEHRİNDE BULUNMAKTADIR. AVRUPA MERKEZİ ULTRECHT, HOLLANDA’DADIR.

5 TÜRKİYE’DE TOEFL TOEFL; ADANA, ANKARA, ANTALYA, BALIKESİR, BURSA, DENİZLİ, ESKİŞEHİR, ISTANBUL, İZMİR, İZMİT, KAYSERİ, KONYA VE MERSİN’ DE YAPILMAKTADIR. TOEFL’A BULUNDUĞUNUZ BÖLGEYE VE TALEBE BAĞLI OLARAK 1 HAFTA İLE 4 AY ÖNCESİNDEN BAŞVURABİLİRSİNİZ. TOEFL BİR HAFTA İÇERİSİNDE ANCAK BİR KEZ ALINABİLİR. TOEFL SINAVINA GİRECEK KİŞİLERDE HERHANGİ BİR YAŞ, MİLLİYET VEYA CİNSİYET AYRIMI YAPILMAMAKTADIR. GEÇERLİLİK SÜRESİ 2 YILDIR.

6 TOEFL ÇEŞİTLERİ IBT (INTERNET BASED TOEFL) VE PBT (PAPER BASED TOEFL) OLARAK SUNULMAKTADIR. IBT İLK DEFA 2005 YILINDA AŞAMALI OLARAK ABD, KANADA, FRANSA, ALMANYA VE ITALYA’DA DENENDİ. DÜNYANIN DİĞER ÜLKELERİNDE İSE 2006 YILINDAN İTİBAREN UYGULAMAYA SUNULDU. IBT, UYGULANMAYA BAŞLADIKTAN SONRA CBT’NİN (COMPUTER BASED TOEFL) YERİNİ ALMIŞTIR. CBT UYGULAMASI EYLÜL 2006 YILINDA DURDURULMUŞTUR. CBT PUANLARI ARTIK GEÇERLİ DEĞİLDİR. IBT YILDA DEFA YAPILMAKTADIR. IBT’NİN YAPILAMADIĞI BAZI BÖLGELERDE İSE; PBT YILDA 6 DEFA YAPILMAKTADIR.

7 TOEFL PBT PBT TEMEL BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR. DİNLEME, DİLBİLGİSİ VE OKUMA. ANCAK YAZMA BÖLÜMÜ AYRI OLARAK VERİLMEKTEDİR. PBT PUANLAMASI EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK OLACAK ŞEKİLDEDİR. PBT İÇİNDE YAZMA BECERİSİNİN ÖLÇÜLDÜĞÜ BÖLÜM TWE (TEST OF WRITTEN ENGLISH) OLARAK GEÇMEKTEDİR. YAZMA BÖLÜMÜ (TWE) PUAN ARALIĞINDA AYRI OLARAK PUANLANMAKTA VE ARALIĞINDAKİ PUANA DAHİL EDİLMEMEKTEDİR.

8 TOEFL PBT PBT SÜRESİ 3 SAATTİR (180 DAKİKA).
SINAVIN BÜTÜN BÖLÜMLERİ AYNI GÜN ALINIR. SINAVIN TEKRAR ALIMINDA SINIRLAMA YOKTUR. GENELDE KURUMLAR TARAFINDAN EN SON GİRİLEN SINAVIN PUANI GEÇERLİ SAYILIR. KİŞİ PUANI YETERSİZ GÖRDÜĞÜ TAKDİRDE SINAVI İPTAL ETTİREBİLİR VE SONUÇ RAPORU KURUMLARA YOLLANMAZ. PBT PUAN RAPORU SINAVDAN YAKLAŞIK 5 HAFTA SONRA POSTALANMAKTADIR. YAZMA BÖLÜMÜNÜN SONUÇLARI AYRI OLARAK RAPORLANMAKTADIR.

9 PBT SINAV İÇERİĞİ BECERİLER DİNLEME DİLBİLGİSİ OKUMA YAZMA SÜRE
35 DAKİKA 25 DAKİKA 55 DAKİKA 30 DAKİKA SORU SAYISI 50 40 1 PUAN 31-68 31-67 1-6 BÖLÜMLER 1. BÖLÜM Kısa diyaloglar 30 soru 2. BÖLÜM Uzun diyaloglar 8 Soru 3. BÖLÜM Akademik konularda verilen ders veya konuşmalar Soru 1. BÖLÜM Cümle tamamlama Soru 2. BÖLÜM Yapılan hatayı tanıma ve düzeltme Soru Okuma parçalarıyla ilgili 50 soru. Bir konu hakkında kelimelik bir kompozisyon.

10 TOEFL IBT IBT’DE 4 BÖLÜM YER ALMAKTADIR. OKUMA, DİNLEME, KONUŞMA VE YAZMA. DİĞER TOEFL SINAVLARINDAN FARKLI OLARAK KONUŞMA BÖLÜMÜ EKLENMİŞTİR. TOPLAM SÜRE 4,5 SAATTİR. HER BÖLÜM 30 PUAN DEĞERİNDEDİR. ALINABİLECEK EN YÜKSEK PUAN 120 DİR. KONUŞMA SORULARI 0-4 PUANLARI ARASINDA DERECELENDİRİLİR VE 30 PUANA ORANLANIR. YAZMA SORULARI 0-5 PUANLARI ARASINDA DERECELENDİRİLİR VE 30 PUANA ORANLANIR.

11 TOEFL IBT YENİ EKLENMİŞ BİRLEŞİK (INTEGRATED)SORULAR, ADAYLARIN BİRDEN FAZLA DİL BECERİSİNİ BİRLİKTE KULLANMA YETENEĞİNİ ÖLÇMEKTEDİR. BİRLEŞİK (INTEGRATED) SORULARDA İSTENEN: SORUYLA İLGİLİ METNİ OKUMAK İLGİLİ KONUŞMAYI DİNLEMEK KONUŞARAK CEVAP VERMEK. SORUYLA İLGİLİ KONUŞMAYI DİNLEMEK KONUŞARAK CEVAP VERMEK. SORUYLA İLGİLİ METNİ OKUMAK İLGİLİ KONUŞMAYI DİNLEMEK YAZARAK CEVAP VERMEK

12 IBT SINAV İÇERİĞİ BECERİLER OKUMA DİNLEME KONUŞMA YAZMA SÜRE
60–100 DAKİKA DAKİKA DAKİKA DAKİKA SORU SAYISI 36-70 34-51 6 2 PUAN 30 BÖLÜMLER EN AZ 3 EN ÇOK 5 OKUMA PARÇASI HER OKUMA PARÇASI İÇİN SORU 1. BÖLÜM HERBİRİ 3-5 DAKİKALIK DERS ANLATIMI 6’ŞAR SORU 2. BÖLÜM KARŞILIKLI KONUŞMA 5’ER SORU BAĞIMSIZ 2 SORU KONU-15sn-45sn BİRLEŞİK 2 SORU kelimelik okuma-60-80sn dinleme-30 sn ara- 60 sn konuşarak cevap BİRLEŞİK 2 SORU konuşmayı dinle sn ara- 60 sn konuşarak cevap BİRLEŞİK 1 SORU kelimelik okuma parçasını 3 dakikada oku dakikalık konuşma dinle – 20 dakikada 200 kelimelik bir kompozisyon yaz BAĞIMSIZ 1 SORU bir konu hakkında 30 dakikada 300 kelimelik bir kompozisyon yaz

13 TOEFL IBT TOEFL IBT BAŞVURULARINIZI İNTERNET ÜZERİNDEN YAPMANIZ TAVSİYE EDİLMEKTEDİR. BUNUN İÇİN ETS’YE ÜYE OLMAK GEREKMEKTEDİR. KREDİ KARTINIZLA ÖDEME YAPARAK SINAVA GİRMEK İSTEDİĞİNİZ GÜN VE SAATİ BELİRLEYEBİLİRSİNİZ. SINAV ÜCRETİ BÖLGEYE GÖRE 150 İLE 225 AMERİKAN DOLARI ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. TÜRKİYE İÇİN ÜCRET 185 AMERİKAN DOLARIDIR. SINAV TARİHİ DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİRSE 40 AMERİKAN DOLARI EK ÜCRET ÖDENİR. SINAVDAN EN AZ 30 DAKİKA ÖNCE SINAV YERİNDE HAZIR BULUNMANIZ GEREKMEKTEDİR. 30 DAKİKADAN DAHA GEÇ GELENLER SINAVA ALINMAZLAR.

14 TOEFL IBT YANINIZDA KAYIT NUMARANIZIN BULUNDUĞU KAYIT FORMUNU GETİRMENİZ GEREKMEKTEDİR. YANINIZDA EHLİYET, NÜFUS KAĞIDI VEYA PASAPORT GETİRMENİZ GEREKMEKTEDİR. SINAVLARDA Q (QWERTY) KLAVYE KULLANILMAKTADIR. SINAV ESNASINDA NOT ALMAK SERBESTTİR. NOTLARINIZ SINAV SONUNDA TOPLANACAKTIR. OKUMA VE DİNLEME BÖLÜMLERİNDEN SONRA 10 DAKİKA ARA VERİLİR. ADAYLAR SINAV SÜRESİ BOYUNCA AYRICA İHTİYAÇ MOLASI VEREBİLİRLER. ANCAK SINAV SÜRESİ DURDURULMAZ. MOLALARDA TEST MERKEZİ DIŞINA ÇIKILAMAZ.

15 TOEFL IBT SINAV SIRASINDA KULLANILACAK KAĞIT VE KALEMLER TEST MERKEZİ TARAFINDAN VERİLİR VE SINAV SONUNDA GÖZLEMCİLERE TESLİM EDİLİR. RESMİ BİR SONUÇ ALABİLMEK İÇİN SINAVIN TÜM BÖLÜMLERİNDEN BİRER SORU CEVAPLANDIRILMALIDIR. TOEFL SONUÇLARI SINAVDAN 15 İŞ GÜNÜ SONRA DAHA ÖNCEDEN BELİRLENEN ŞİFRE İLE İNTERNETTEN ÖĞRENİLEBİLMEKTEDİR. SONUÇ BELGELERİ İSE POSTA İLE AYRI OLARAK GÖNDERİLMEKTEDİR. DÖRT BECERİ İÇİN AYRI BİR PUAN VE TOPLAM PUAN İLE KAPSAMLI BİR DEĞERLENDİRME SAĞLANIR. SONUÇ BELGESİNDE, PUANLARINIZA EK OLARAK PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ DE YER ALACAKTIR.

16 TOEFL IBT GRUBUNA İNGİLİZCE BİLGİSİ UPPER-INTERMEDİATE (ÜST-ORTA ) DÜZEYİNİN ALTINDA OLAN ÖĞRENCİLERIN KATILMASI ÖNERİLMEZ.     TOEFL IBT ve PBT DERSLERİNDE UYGULANAN PROGRAM BÜTÜNÜYLE SINAVIN FORMATINA UYGUN VE NOKTA ATIŞLARI İÇEREN TAKTİKSEL DOKUNUŞLAR BARINDIRIR.     TOEFL IBT DERSLERİ İÇİN KULLANILAN MATERYALLER SINAVIN AKADEMİK GELİŞİMİNİ TAKİP EDEN, SON YENİLİK VE DEĞİŞİMLERİNİ İZLEYEN UZMAN TARAFINDAN BELİRLENİR. . TOEFL KİTAPLARI VE KİTAPLARIN AMERİKA VE KANADA’DAN GETİRİLMİŞ YAZILIMLARI  ÖĞRENCİLERİN EKSİK OLDUĞU HER KONUDA DENEME SINAVI. DİNLEME, YAZMA, OKUMA VE KONUŞMA PROGRAMLARI

17 ÖZGÜR KARTAL 0 (539)


"ÖZGÜR KARTAL 0 (539) 493 5323." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları