Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİBLİYOGRAFİK LİSTE HAZIRLAMANIN AMAÇLARI Ref: A.G. Taylor. 33-36ss.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİBLİYOGRAFİK LİSTE HAZIRLAMANIN AMAÇLARI Ref: A.G. Taylor. 33-36ss."— Sunum transkripti:

1 BİBLİYOGRAFİK LİSTE HAZIRLAMANIN AMAÇLARI Ref: A.G. Taylor. 33-36ss.

2 Charles Amni Cutter tarafından 1876’da “Rules for a dictionary Catalog” da kütüphane katalogları için sıralanan amaçlar bir ölçüde indekslerin oluşturulmasında dikkate alınabilir:

3 Bibliyografik Liste Hazırlamanın Amaçları 1.Belli bir materyalin (kütüphanede) bulunduğunu belirtmek 2.Belli bir yazarın (kütüphanedeki) eserlerini belirlemek, 3.(Kütüphanede) bir eserin hangi basımlarının olduğunu göstermek, 4.Belli bir konuda (kütüphanede) hangi materyallerin bulunduğunu göstermek.

4 BİÇİMLERİNE GÖRE KATALOG TÜRLERİ’NİN GELİŞİMİ Ref. A. G. Taylor, (36 – 38 ss.) Kitap Kataloglar Kart Kataloglar COM (Computer Output Catalog – Bilgisayar Çıktısı Kataloglar) OPAC (On-line Public Access Catalog – Çevrimiçi Erişilebilir Katalog)

5 DÜZENLERİNE GÖRE BİBLİYOGRAFİK LİSTELER Ref. A. G. Taylor 38-40 ss. Alfabetik Düzenli Listeler (Alphabetical) a. Sözlük düzenlemesi b. Bölünmüş listeler

6 DÜZENLERİNE GÖRE BİBLİYOGRAFİK LİSTELER Sistematik düzenlemeler (Classified) 3 bölümden oluşur. Yazar-eseradı katalogu (Alfabetik) Konu katalogu (Sistematik) Indeks (Alfabetik) Kronolojik, v.b. düzenlemeler

7 BİBLİYOGRAFİK LİSTELERİN NİTELİKLERİ 1.Esnek ve güncel olmalı 2.Tüm başlıklar çabuk ve kolay ulaşılabilir bir şekilde oluşturulmalı (Ulaşılabilirlik) 3.Bütün başlıklar bir arada bulunmalı 4.Oluşumu ve sürdürülmesi ekonomik olmalı 5.Tam ve taşınabilir (compact) olmalı OPAC, tüm bu sıralanan nitelikleri taşıyor.


"BİBLİYOGRAFİK LİSTE HAZIRLAMANIN AMAÇLARI Ref: A.G. Taylor. 33-36ss." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları