Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C ERCİYES ÜNİVERSİTESİ"— Sunum transkripti:

1 T.C ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ HAZIRLAYAN YILDIZ DOĞAN İSKENDER PALA HAYATI VE EDEBİ KİŞİLİĞİ DANIŞMAN YRD.DOÇ.DR. HÜSEYİN ARAK

2 DİVAN ŞİİRİNİ SEVDİREN ADAM
"İSKENDER PALA"

3 İskender Pala’nın Hayatı
8 Haziran 1959 Uşak doğumlu Edebiyatçı ve edebiyat araştırmacısıdır. Divan Edebiyatı üzerine yaptığı çalışmalar ile tanındı Evli ve üç çocuk babasıdır. İlkokulu Cumhuriyet İlkokulun’ da okudu.(1969, Uşak) Liseyi Kütahya Lisesin’ de okudu.(1975, Kütahya) İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. (1979)

4 Aynı okulda yaptığı lisans tez çalışması: Câmiu'n-Nezâir’dir.
Doktora çalışmasını ise yine İstanbul Üniversitesi’nde yaptı; Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı Divan edebiyatı dalında 1983 yılında Doktor 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Doçent 1998 yılında da Kültür Üniversitesi’nde Profesör oldu.

5 Okuma hayatına Peyami Safa’nın eserleri ile başladığını belirten yazar, ilk okuduğu kitapların 9. Hariciye Koğuşu ve Yalnızız olduğunu söylüyor. Daha sonra Ömer Seyfeddin, Refik Hâlid, Reşat Ekrem’in eserlerini okunduğunu belirtiyor.

6 Osmanlı tarihi ve edebiyatıyla tanışması, Erzurum ve İstanbul'da geçen üniversite yıllarına rastlar. O yılları şöyle anlatır: Tanpınar'ın 19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi'ne çarpılmıştım. Onun açtığı kapıdan girerek artık İsmail Hami'ler, Uzunçarşılı'lar, Pakalın‘lar, Öztuna‘ lar okuyordum. Türk Klasik Edebiyatı'nı sevmiştim. Âşıktım, ama onu tanımıyordum. Nihad Sami merhumun Resimli Türk Edebiyatı Tarihi benim Divanu Lugati't-Türk'ümdü.

7 Türk klasik şiiri meğer benim için bir tarz-ı hayat imiş; beni öyle buldu.
Hâlâ şiir yazamam, ama şiirin has bahçesindeki seyranın yolunu yordamanı iyi bilirim. Bunu, Fuzulî'den, Bakî'den, Nef'î'den, Yahya'dan, Nailî'den, Galib'den, Nedim'den öğrendim. Galib Dede "Birdenbire bul aşkı, bu tuhfe bulanındır" diyordu ve ben, tam da onun dediği bir hediye gibi birdenbire aşkımı bulmuştum diyor yazar.

8 Yazıları Ortaokul ve liseler için Türkçe ve Edebiyat ders kitapları ( ) Osmanlı Deniz tarihiyle ilgili çeviri ve araştırma kitapları ( ) Divan edebiyatının halk kitlelerince anlaşılabilmesi için edebiyat ve sanat dergilerine yönelik vulgarize denemeler, hikayeler, fıkralar (1982->) Kültür, sanat, edebiyat içerikli gazete yazıları (Zaman, >) yazdı.

9 Yaptığı Programlar Bir ara Hilmi Yavuz ile TRT’ de Şairane adlı programı sunan yazar; TRT 2 de Divançe adlı programı hazırladı. Düzenli olarak Altunizade ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezlerinde Divan Şiiri Saati adı ile etkinlikleri olup sık sık okur günleri düzenlemektedir.

10 Aldığı Görevler İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Seminer Kütüphane Memuru Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Lisesi Komutanlığı'nda teğmen Üsteğmen Boğaziçi Üniversitesinde part-time Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi

11 1987-1994 Yüzbaşı, Dz.K.K.lığı Tarihi Deniz Arşivi kuruluş ve faaliyetleri
Tarihi Deniz Arşiv Araştırmaları ve Dz.K.K.lığı yayın faaliyetlerinin yürütülmesi , MSÜ Fen-Edebiyat Fak. Eski Türk Edebiyatı öğretim üyesi ve İSAM redakte kurulu üyeliği 1997, İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesi

12 Ödülleri 1989 Türkiye Yazarlar Birliği dil ödülü(Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü) AKDTYK Türk Dil Kurumu ödülü, 1990 (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü) Türkiye Yazarlar Birliği inceleme ödülü, 1996 (Şairlerin Dilinden)

13 Aydınlar Ocağı Kayseri Şb. Yılın Edebiyat Adamı ödülü, 2001
YTB Uşak Halk Kahramanı ödülü, 2001 2003 Türk - Eğitim-Sen, Türkiye Yazarlar Birliği, Polis Akademisi ve Emniyet Teşkilatı "Yılın Romanı Ödülü" ( Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk )

14 Eserleri Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü
Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi Akademik Divan Şiiri Araştırmaları Divan Edebiyatı Atasözleri Sözlüğü Müstesna Güzeller Şairlerin Dilinden

15 Aşina Güzeller Ah Mine’l-Aşk Kudemanın Kırk Atlısı İki Dirhem Bir Çekirdek Ayine Tavan Arası Kahve Molası

16 Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk
Kitab-ı Aşk Aşknme Katre-i Matem İki Darbe Arasında Şah ve Sultan (son romanı)

17 Katre-i Matem Roman, müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. İskender Pala, Katre—i Matem’de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul’da kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin’in macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.

18 Şah ve Sultan Tutku Güzellik Aşk ve savaş.
Sadece gönüllerin değil alınların, kemiklerin ve gözlerin alev alev yandığı savaş. Kahramanlarını, Yavuz Sultan Selim’i de Şah İsmail’i de tarihin merdivenlerinde bir basamak aşağı indiren bir basamak yukarı çıkaran savaş. Çaldıran... Masal kadar gerçek. Büyüleyici olduğu kadar umut verici.

19 AŞK ÜZERİNE SÖYLEŞİSİ Aşk, uyumadan önceki son şey, uyandığı zamanki ilk şeydir. Aşk bir sarmaşıktır. Aşk kelimesinin kökeni de oradan gelir. Çünkü sarmaşık bir ağacı dıştan sarar, yemyeşil gösterir ama içten içe kurutur. Nice çınarlar, nice selvi boylular aşkın sarmasıyla içten sararmış kurumuştur, dışı yeşil görünür hâlâ.

20 Aşkın ispatı için can vermek en kolay yoldur.
Dirilip tekrar can verebilecek, yani aşkı için her gün ölmeyi göze alabilecek olan ise gerçek âşıktır. Aşk, bir bakıştan ibarettir ve anında bulunur. Çünkü, o kalbin görüşüdür.

21 Aşktaki büyü, kendiniz olamamaktadır.
Kendiniz gibi davranmadığınız zaman aşk sizi büyülemiş demektir. Büyüleyen kısım aşka varınca geliyor. Mecnunluktur, çılgınlıktır o nokta. Sen sen olmaktan çıkarsan, aşk başladı demektir.

22 Kitapları

23

24 Fotoğrafları


"T.C ERCİYES ÜNİVERSİTESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları