Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA."— Sunum transkripti:

1 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

2 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Sivil Savunma Genel Müdürlüğünce yurt çapında kurulmuş bulunan İkaz ve Alarm Sistemlerinin amacı, düşman saldırısını önceden haber almak ve tehlikeye karşı halkı uyararak bir takım önlemlerin alınmasını sağlamaktır.

3 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

4 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA İkaz ve Alarm işaretleri sarı, kırmızı, beyaz ikaz ve radyoaktif serpinti tehlikesi ile kimyasal savaş maddeleri tehlikesi alarmı olmak üzere beşe ayrılır.

5 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

6 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Hava saldırısı ihtimali var olduğunu işaret eden sarı ikaz, 3 dakika süren düz siren sesi ile duyurulur.

7 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

8 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA BBina içindeki doğal gaz, hava gazı, elektrik, su ana anahtarlarını kapatınız. YYanan ocak, soba gibi şeyleri söndürünüz, kapı ve pencereleri kapatıp, perdeleri çekiniz,

9 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA MMaske, ilkyardım çantası yoksa gazlı bez, steril pansuman, hazır pansuman, flaster ve lüzumlu ilaçlar gibi ilk yardım malzemesi, pilli veya transistorlu radyo, el feneri, gemici feneri, gaz ocağı, mevsime göre palto, manto, pardösü ve diğer giyecekler gibi eşyalarla tabak, bardak, çatal, kaşık, içme ve kullanma suyu ve diğer ihtiyaçlar daha önceden sığınak yerinde hazırlanmamışsa sığınağa taşıyınız

10 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA BBu hazırlıkları bir kaç gün sığınakta kalacağınızı varsayarak yapınız.

11 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

12 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA İİkaz haberini duyunca hemen sığınabileceğiniz bir sığınak veya sağlam bir bodrum, duvar dibi veya bir çukura yaklaşınız.

13 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA HHemen gidilmesi mümkün ise evinize veya iş yerinize gidiniz.

14 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

15 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

16 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Hava saldırısı tehlikesi olduğunu işaret eden kırmızı ikaz, 3 dakika süren yükselip alçalan dalgalı siren sesi ile duyurulur.

17 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

18 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Sarı ikaz sırasında eksik kalanları tamamlayınız, gerekli olan malzemeleri de yanınıza alarak hemen sığınak yerine gidiniz.

19 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Tehlike geçti ikazı verilinceye kadar sakin bir şekilde burada bekleyiniz.

20 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Bina dışında bulunuyorsanız; hemen en yakın bir sığınak veya sağlam bodrum, duvar dibi veya çukur bir yere sığınarak saklanınız.Tehlike geçti ikazına kadar sükunetle bekleyiniz.

21 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

22 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

23 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Radyoaktif serpinti tehlikesini işaret eden bu ikaz ise 3 dakika süreli kesik-kesik siren sesi ile duyurulur.

24 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

25 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Gereken malzeme ve yiyecek maddeleri ile birlikte sığınak veya sığınma yerlerine gidiniz.

26 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Yapılacak uyarılara hazırlıklı bulunuz.

27 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

28 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Saldırının; kimyasal silahlarla yapılması halinde, ikaz radyoaktif serpintide olduğu gibi 3 dakika süreli kesik kesik siren sesi ile ve Radyo - TV den verilir., Dikkat ! Kimyasal Silahlarla saldırı tehlikesi var

29 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

30 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

31 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Bulunduğunuz binada sığınak veya sığınma yeriniz yoksa;

32 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA KKonutların ve işyerlerinin iç kısımlarında penceresi az ve korunmaya elverişli bir bölümü sığınma yeri olarak seçiniz.

33 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA  İçeriye gaz sızmasını önlemek için kapı ve pencere gibi yerlerin çevresi ve aralıklarını bant macun veya çamaşır suyuna batırılmış bezlerle kapatınız.

34 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA AAğız ve burunu ıslatılmış bez arasına konulmuş ıslak pamukla maskeleyiniz.

35 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA İİlk yardım malzemeleri, depolanmış su ve temiz bezleri alarak sığınma yerinde tehlike geçti haberine dek bekleyiniz.

36 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

37 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA EEn yakın kapalı yere giriniz KKapalı yere girmeden önce, elbiselerinize gaz bulaşmış olabileceğinden, elbiselerinizi yıkayınız veya değiştiriniz MMümkünse naylon torbaya koyunuz.

38 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA CCildinizi de bol su ile yıkayınız SSu yoksa; temiz bir bezle bulaşan yeri sürtmeden emdirilerek temizleyiniz.

39 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA KKimyasal gaza maruz kalmış kişide nefes alma zorluğu, baş dönmesi, kusma, kızarıklık ve gözlerde yanma, şişme görüldüğünde, yine bol su ile bu bölgeleri yıkayınız

40 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA  Kişiyi sıcak tutunuz,  Fazla hareket ettirmeyiniz  En kısa zamanda tedavi merkezlerine ulaştırmaya çalışınız.

41 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA KKirlenmiş araç ve gereçlerinizi deterjanlı su veya çamaşır suyu ile temizleyerek gerekirse kullanınız.

42 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

43 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

44 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Tehlike geçti işareti, radyo, televizyon, hoparlör, megafon gibi araçlarla duyurulur Dikkat ! Tehlike geçmiştir

45 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

46 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA SSığındığınız yerden çıkarak normal yerlerinize dönünüz YYardıma muhtaç olanlar varsa yardım ediniz.

47 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA Bu İkaz ve Alarm işaretlerini tanımak, tanıtmak ve alınacak tedbirleri bilmek, olağanüstü hal ve savaş durumundan en az zararla çıkmamızı sağlayacaktır.

48 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

49 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA

50 İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA


"İSMAİL HAKKI ŞENPAMUKÇU HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MUSTAFAKEMALPAŞA / BURSA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları