Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Erkan GÜLER Harita Y. Mühendisi 0312 207 5970 SEL KONTROLÜ UYGULAMA PROJESİ EĞİTİMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Erkan GÜLER Harita Y. Mühendisi 0312 207 5970 SEL KONTROLÜ UYGULAMA PROJESİ EĞİTİMİ."— Sunum transkripti:

1 Erkan GÜLER Harita Y. Mühendisi 0312 207 5970 SEL KONTROLÜ UYGULAMA PROJESİ EĞİTİMİ

2 Harita : Harita, yeryüzünün tamamının veya bir parçasının kuşbakışı görünümünün matematiksel yöntemlerle istenilen ölçeğe göre küçültülerek, özel işaretlerle bir düzlem üzerine çizilmiş örneğidir Haritalar ; Ölçeklerine göre: -Küçük ölçekli -Orta ölçekli -Büyük ölçekli Kullanım Amaçlarına göre: -Topografik haritalar -Toprak haritaları -Nüfus haritaları -Deniz haritaları -…vb Basım/Gösterim şekillerine göre: -Kağıda basılı haritalar -Plastik-Karbartma haritalar -Sayısal haritalar

3 - BAŞLIK - KUZEY OKU - ÖLÇEK - ÖZEL İŞARETLER/ LEJANT/GÖSTERİM - HARİTAYI ÜRETEN KİŞİ/KURUM - PAFTA İNDEKSİ

4 KOORDİNAT SİSTEMİ: Doğru, düzlem ya da uzayda bulunan bir noktanın yerini belirtmek için başlangıç noktası, kutup ekseni, açılar için yönler ve eksenlerden oluşan sistemdir. PROJEKSİYON : Dünya yüzeyinin çeşitli formulasyonlar ile düz bir kağıt üzerine orantılı aktarma işlemidir.

5 Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü veri projeksiyonu; UTM 6 ̊ (Universal Transvers Mercator 6 ̊ ) ED50 (European Datum 1950) 1/25 000 ölçek GPS koordinatsistemi: WGS84

6 SAYISAL HARİTA: Bilgisayar ortamında bulunan coğrafi ve sözel veriler ile ilgili elementler bütünüdür. - Bir çizim programı ile görüntülenip, işlem yapılabilir (netcad,Arcgis,Mapinfo..vb) - Güncellenebilir, - Alan, koordinat gibi sorgulamalara imkan tanır - Mekansal analizler yapılabilir -CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi)’ye entegre edilebilir. Tarayıcıda taranmış (koordinatsız ve ölçeksiz) ve bilgisayara atılmış haritalar, sayısal harita DEĞİLDİR! Bu haritalara ‘Sayısal ortamdaki haritalar’ denir.(Resim)

7


"Erkan GÜLER Harita Y. Mühendisi 0312 207 5970 SEL KONTROLÜ UYGULAMA PROJESİ EĞİTİMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları