Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LOGO İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI EĞİTİM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ Selçuk DEMİRGÜLLE Programcı Eylül-2013.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LOGO İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI EĞİTİM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ Selçuk DEMİRGÜLLE Programcı Eylül-2013."— Sunum transkripti:

1 LOGO İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI EĞİTİM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ Selçuk DEMİRGÜLLE Programcı Eylül-2013

2 UYGUNSUZ İÇERİK FİLTRELEME YAZILIMIN’ DA YASAL ZORUNLULUK 2  5651 sayılı Kanuna dayanılarak hazırlanan “İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik” 1 Kasım 2007 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.  Söz konusu Yönetmeliğin 5. maddesinin birinci fıkrasının c bendinde, ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcıların Başkanlık tarafından onaylanan içerik filtreleme yazılımı kullanmaları gerektiği belirtilmektedir.  5651 sayılı Kanuna dayanılarak hazırlanan “İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik” 1 Kasım 2007 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.  Söz konusu Yönetmeliğin 5. maddesinin birinci fıkrasının c bendinde, ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcıların Başkanlık tarafından onaylanan içerik filtreleme yazılımı kullanmaları gerektiği belirtilmektedir.

3 UYGUNSUZ İÇERİK FİLTRELEME YAZILIMININ ÖNEMİ 3 Günümüzde, erişkinler için olduğu kadar çocuklar için de Internet kullanımı neredeyse bir vazgeçilmez olmuştur. Giderek artan Internet kullanımı, her alanda olduğu gibi uyulması ve dikkat edilmesi gereken kuralları da beraberinde getirmektedir. Bilinçli ve güvenli birer Internet kullanıcısı olmamız her açıdan son derece önemlidir. Internet kullanırken karşılaşabileceğimiz risklerin, dikkat etmemiz ve uymamız gereken kuralların neler olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

4 UYGUNSUZ İÇERİK FİLTRELEME YAZILIMININ ÖNEMİ 4 Öyleki hayatımızın her alanına girip kolaylıklar sağlayan internet beraberinde birçok tehtitde getirmekte bu tehditlerden tamamen olmasada doğru şekilde kullanılması halinde büyük ölçüde kurtulmamızı sağlayan internet filtre programları bahis, erotik, şiddet gibi içerik barındıran web sayfalarından korunmamızı sağlıyor… İnternet filtre programları genelde web sayfalarında yasak sözcükler ve sakıncalı olarak belirlenmiş web siteleri havuzunu kullanarak çalışsada bu programların ücretli sürümleri resimleride algılıyabiliyor…

5 BAŞKANLIĞIMIZCA ONAYLANAN İÇERİK FİLTRELEME YAZILIMLARI Pan Webfilter Pro Smart Filtre Cafe Edition HandyCafe Filtre v3 Yassak İnternet Kafe Akınsoft CafePlus Filter Tred Filtre 5 NetPatron Internet Cafe Filter Engine Musonya Kafe Filtre

6 HandyCafe Filtre v3 6

7 HandyCafe Filtre v3 7

8 HandyCafe Filtre v3 8

9 HandyCafe Filtre v3 9

10 HandyCafe Filtre v3 10

11 HandyCafe Filtre v3 11

12 HandyCafe Filtre v3 12

13 Labris Yönetim Konsolu 13

14 Labris Yönetim Konsolu 14

15 Labris Yönetim Konsolu 15

16 Labris Yönetim Konsolu 16

17 UYGUNSUZ İÇERİK FİLTRELEME YAZİLİMİYLA İNTERNETTE ALİNABİLECEK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İstemediğiniz programların çalışmasını önleyebilirsiniz. (Sohbet veya dosya paylaşım programları…) Kullanıcı tanımlı yasak site tanımlamaları. Web sayfasının içeriğini tarar ve uygunsuz kelime bulursa görüntülenmesine izin vermez. 17 URL (web adresi) filtrelemesi yapar. İstemci bilgisayar internet bağlantı hızını ayarlama. (Download ve upload hızlarını belirleme.)

18 UYGUNSUZ İÇERİK FİLTRELEME YAZİLİMİYLA İNTERNETTE ALİNABİLECEK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ Belirli dosya türlerinin download edilmesini engelleme. (exe, msi…) Yasak site listesinin otomatik olarak güncellenmesi. 18 USB aygıtı takıldığında bilgilendirme. Virüs, trojen ve malware gibi zararlı yazılımlardan korunma.

19 LOGO


"LOGO İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI EĞİTİM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ Selçuk DEMİRGÜLLE Programcı Eylül-2013." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları