Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri."— Sunum transkripti:

1 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri Ahmet Remzi DURLU

2 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Anlatılacak Konular.  Video Kurgu Nedir ?  Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.  Video Kurgu İçin Kurgu sistemi oluşturmak.  Video Kurgu Yazılımları.  Video Kurgu Teknikleri.  Video Kurgu Efektleri.

3 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü

4 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Nedir ? KKamera çekimlerinin çeşitli kurallara uygun olarak ard arda belli bir anlayışa uygun olarak sıralanmasına kurgu denir. DDaha geniş bir tanımla kurgu, kamera çekimleri sonrasında elde edilen video görüntüleri arasında seçim yapmak, bunları anlatımdaki sıralara göre dizmek, sürelerini saptamak, video görüntülerinin içerik yönünden ilişkilerini göz önüne almak ve bunları belirli bir anlatıma göre düzenlemektir.

5 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü

6 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgulama Cihazları. Kurgu Cihazlarını ikiye ayırabiliriz. AAnalog tip kurgulama cihazları DDijital tip kurgulama cihazları Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

7 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Analog Tip Kurgu Cihazları KKayıt şekli; manyetik olarak, resim, ses ve kontrol bilgisi şeklindedir. Bu şekilde yapılan kayıtlarda kayıp meydana gelmekte, birkaç kopyadan sonra görüntü ve seslerde bozulmalar oluşmaktadır. Video Kurgu sırasında bile bu tür bozulmalara rastlanır. Audio Video TC LTC, VITC Silme Kafası Bant Hareket yönü TC (Time Code) : Zaman Bilgisi LTC, VITC : Senkron Bilgileri Bant Kayıt Şekli Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

8 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Analog Tip Kurgu Cihazları ÖÖrnek Olarak ; BBetamaks VVHS HHi8 BBETACAM Amatör Tip Profesyonel Tip Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

9 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Analog Tip Kurgu Cihazları BBetamaks VVHS HHi8 Amatör Tip Cihazların Kayıt Şekli Elektrik sinyallerine dönüşüm Analog Kayıt R G Sinyalleri B Dikkat Edilmesi gereken nokta sinyallerin görüntü ve ses olarak bileşik yapıda kayıt edildiğidir. Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

10 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Analog Tip Kurgu Cihazları BBetacam Profesyonel Tip Audio Video TC LTC, VITC Silme Kafası Bant Hareket yönü TC (Time Code) : Zaman Bilgisi LTC, VITC : Senkron Bilgileri Bant Kayıt Şekli Dikkat Edilmesi gereken nokta sinyallerin görüntü ve ses olarak ayrı yapıda kayıt edildiğidir. Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

11 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü BBetamaks VVHS HHi8 BBETACAM Amatör Tip Profesyonel Tip Analog Tip Kurgu Cihazları AAmatör ve Profesyonel Analog cihazlar arasındaki fark nedir ? Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

12 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Amatör ve Profesyonel Analog cihazlar arasındaki fark nedir ? Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler. Amatör tip Kayıt Medyası üzerinde kaydedilen görüntüler bir süre sonra kullanılamaz hale gelir. Amatör Tip Kayıt cihazının 3 saat görüntü kaydettiği bir kaset üzerine Profesyonel Bir cihaz aşağı yukarı ancak 35 dakikalık kayıt yapmaktadır. Bu durum amatör cihazların kaset kayıt hızını yavaş tutarak mekanik olarak sıkıştırma yaptığını göstermektedir. Bu durum kayıt ve görüntü kalitesini doğrudan etkilemektedir. Amatör Tip Cihazlarda Montaj imkanı çok sınırlıdır.

13 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Analog Tip Kurgu Cihazları Amatör Tip Cihazlar Audio Video TC LTC, VITC Silme Kafası Bant Hareket yönü TC (Time Code) : Zaman Bilgisi LTC, VITC : Senkron Bilgileri Bant Kayıt Şekli Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler. Elektrik sinyallerine dönüşüm R G Sinyalleri B

14 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Dijital Tip Kurgu Cihazları DDijital 8 DDV  D V CAM VC Pro VC Pro 50 Amatör Tip Profesyonel Tip Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

15 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü DDijital 8 DDV MMini DV Amatör Tip Dijital Tip Kurgu Cihazları 10110101 10000101 Manyetik Kaset Üzerine Dijital Kayıt Kayıt ve Okuma Şekli Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

16 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü  D V CAM VC Pro VC Pro 50 Profesyonel Tip Dijital Tip Kurgu Cihazları 10110101 10000101 Manyetik Kaset Üzerine Dijital Kayıt Kayıt ve Okuma Şekli Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

17 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü AAmatör ve Profesyonel Dijital cihazlar arasındaki fark nedir ? Dijital Tip Kurgu Cihazları DDijital 8 DDV  D V CAM VC Pro VC Pro 50 Amatör Tip Profesyonel Tip Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

18 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü KKamera üreticisi firmalar 90 lı yılların ortasında bir araya gelip yeni bir sayısal video standardı üzerinde anlaştılar. BBuna da kısaca DV (Dijital Video) dediler. Buradaki amaç şuydu: Her birimiz yine kendi markalarımızla kamera üretelim ama bu kameraların kaydettikleri veri aynı olsun, kameralar bilgisayarlara kolay bağlansın, uyumsuzluk sorunları aşılsın. BBöylece ortaya “DV Codec” çıktı. ““ COMPRESSOR–DECOMPRESSOR” (SIKIŞTIRMA –AÇMA) kelimelerinin kısaltılmışı olan “CODEC” terimi dijital Kameralar ve VTR’lerin kalbindeki programcığı tanımlamaktadır. Dijital Tip Kurgu Cihazları Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

19 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü GGörüntüleri sayısallaştırmak çok kolay bir iş değildir. Eğer kaliteyi düşürmeden sayısallaştırmaya kalkarsanız çok fazla veriyi kaydetmek zorunda kalırsınız. BBu yüzden video verisi sıkıştırma teknikleri geliştirilmiştir. BBu Teknikler; elde edilen görüntü bilgisini daha az kayıt ortamı kullanarak kayıt etmek amacıyla geliştirilmiştir. AAncak sıkıştırma oranı yükseldikçe görüntü kalitesi düşecektir. ÖÖrneğin ‘sıkıştırma oranı’ Video CD’de çok yüksekken DVD’de daha düşüktür. Bu yüzden de DVD’de seyrettiğiniz film VCD’ dekinden çok daha iyi görünür. AAncak VCD en fazla 800 MB kapasitesinde olabilirken DVD en az 5 GB olmak zorundadır. Dijital Tip Kurgu Cihazları Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

20 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü ‘‘Sıkıştırma işlemi’nin yapılmasında kullanılan matematiksel yöntemlere genel olarak “CODEC” adı verilmektedir. BBütün Dijital Kameralar ve VTR’ler sonuç olarak “CODEC” denilen bir formülü kullanmaktadırlar. ÖÖrnek olarak Dijital 8, Mini DV, DVCAM, DVC Pro gibi kayıt formatlarıyla anılan bütün bu modeller aslında aynı veriyi kaydederler. AAma bu işi yapmak için farklı kayıt sistemleri ve değişik sıkıştırma oranları kullanırlar. AAncak profesyonel tip cihazlar düşük sıkıştırma oranlarını destekleyerek kaliteli görüntü ve kurgu imkanlarını da sonuna kadar sağlarlar Dijital Tip Kurgu Cihazları Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

21 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Bilgisayar Tabanlı Video Kurgu Cihazları Tüm Kayıt Formatlarından bağımsız video kurgu sistemidir. DDV DDijital 8 BBetamaks VVHS HHi8  D D V CAM  D VC Pro VC Pro 50  B ETACAM Amatör Tip Analog-Dijital Profesyonel Tip Analog-Dijital Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

22 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Bilgisayar Tabanlı Video Kurgu Cihazları 1010111010001 1100110111011 Manyetik Hard Diskler Üzerine Dijital Kayıt Yapılarak Video Kurgu yapılır DDV DDijital 8 BBetamaks VVHS HHi8 DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM Video Kurgu bitiminde tekrar aynı formatta VTR üzerine kaydedilir. Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

23 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Bilgisayar Tabanlı Video Kurgu Cihazları 1010111010001 1100110111011 Veya Video Kurgu bitiminde VCD,DVD olarak Kaydedilebilir. Ancak Görüntü kalitesi bakımından Profesyonel cihazlara kaydetmek; daha sonra yapılabilecek montajlar açısından daha iyidir. Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

24 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Bilgisayar Tabanlı Video Kurgu Cihazları Değişik yapıda bilgisayarlı kurgu sistemleri bulunmaktadır. Amatör seviyeden tam Profesyonel seviyede Video Kurgu kartları kullanan Görüntü kaydı ve Video Kurgu için üretilmiş sistemler. Ev Kullanıcıları düşünülerek üretilmiş ve her hangi bir bilgisayar üzerinde çalışabilecek Video montaj yazılımları. Bu sistemlerde video yakalama işlemi için ayrıca bir kart kullanılmaz. Bilgisayar işlemcisinin gücü kullanılarak işlemler gerçekleştirilir.

25 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Dijital ve Analog Kurgu Cihazları Anlatılan Konu ile ilgili Sorularınız ? Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

26 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü

27 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak Video Kurgu sistemi oluşturmak. Değişik cihazlarla çeşitli kurgu özelliklerine sahip sistemleri nasıl kurarız ?

28 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak CUT KURGU NEDİR Player Recorder Player (Oynatıcı) Cihaz üzerindeki kasetten seçtiğimiz bir bölümü görüntü ve Ses olarak Recorder (Oynatıcı) üzerine kaydederiz. Ancak görüntüler arasındaki geçiş kesme şeklinde şeklinde olacaktır. Bu İşlem Amatör cihazlarda kabaca yapılır. Profesyonel cihazlarda ise görüntü ve sese tem hakimiyet sağlarız. Video Kurgu sistemi oluşturmak.

29 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak Görüntüler arasında kesmeye örnek olarak aşağıdaki geçişe dikkat ediniz. Video Kurgu sistemi oluşturmak.

30 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak CUT (KESME) KURGU YAPILABİLECEK SİSTEMLER ( BAĞLANTI ŞEKİLLERİ) KAMERA MONİTÖR VTR I Link (IE1394) S Video Composite Video L – R Audio Video Kurgu sistemi oluşturmak.

31 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak CUT (KESME) KURGU YAPILABİLECEK SİSTEMLERDE KULLANILABİLECEK CİHAZLAR KAMERA VTR MONİTÖR DDV DDijital 8 BBetamaks VVHS HHi8 DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM Bu sistemde yer alan VTR her formattan VTR olabilir. Bağlantı mantığı aynıdır. Kullanılan cihazlarla yapılan iş aynıdır. Fark görüntü kalitesidir. Player (Oynatıcı) Recorder (Kaydedici) Video Kurgu sistemi oluşturmak.

32 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak CUT (KESME) KURGU YAPILABİLECEK SİSTEMLER ( 1.KONFİGURASYON ) KAMERA VTR MONİTÖR Bu sistemde Kameradan VTR üzerine kopya yapılabilir. Kopya sırasında istenmeyen yerler VTR ye kaydedilmez. Böylece en basit anlamda ki kurguyu yapmış oluruz. Player (Oynatıcı) Recorder (Kaydedici) Video Kurgu sistemi oluşturmak.

33 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak CUT (KESME) KURGU YAPILABİLECEK SİSTEMLER ( 2.KONFİGURASYON AMATÖR TİP) VTRVTR MONİTÖR DDV DDijital 8 BBetamaks VVHS HHi8 Bu sistemde yer alan VTR ‘ler Amatör tip VTR lerdir. Cihazların bağlantı şekli aynıdır. Yapılabilecek iş aynı özellikte olacaktır. DDV DDijital 8 BBetamaks VVHS HHi8 Recorder (Kaydedici)Player (Oynatıcı) Video Kurgu sistemi oluşturmak.

34 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak CUT (KESME) KURGU YAPILABİLECEK SİSTEMLER ( 3.KONFİGURASYON PROFESYONEL TİP) DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM Bu sistemde yer alan VTR ler profesyonel tip olmak zorundadır. Sistemde görüntü ve ses üzerinde ayrıntılı olarak CUT Kurgu yapabiliriz. DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM MONİTÖR Player (Oynatıcı) Recorder(Kaydedici) MONİTÖR VTR Remote Editing Kontrol Uzaktan Komuta Konsolu Video Kurgu sistemi oluşturmak.

35 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak A-B Roll Kurgu Sistemi ( 4.KONFİGURASYON PROFESYONEL TİP) DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM Bu sistemde yer alan VTR ler profesyonel tiptir. Bu sistemle iki ayrı kaynak kaset üzerinden ayrıntılı olarak görüntü ve ses üzerinde CUT Kurgu yapabiliriz. DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM MONİTÖR Players (Oynatıcılar) Recorder(Kaydedici) VTR Remote Editing Kontrol Uzaktan Komuta Konsolu VTR Video Kurgu sistemi oluşturmak.

36 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak A-B Roll Kurgu Sistemi ( 4.KONFİGURASYON PROFESYONEL TİP) DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM Bu sistemde yer alan VTR ler profesyonel tiptir. Bu sistemle ayrıntılı olarak video görüntü ve sesi üzerinde ayrıntılı olarak Cut ve Geçişli Kurgu yapabiliriz. Geçişli kurguyu A/V Switcer aracılığı ile yapabiliriz. DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM MONİTÖR Players (Oynatıcılar) Recorder(Kaydedici) VTR Remote Editing Kontrol Uzaktan Komuta Konsolu A/V Switcer Görüntü/Ses Anahtarlama konsolu VTR MONİTÖR Video Kurgu sistemi oluşturmak.

37 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak Geçişli kurguya örnek olarak resimden resim’e geçiş şekillerine dikkat ediniz. Burada iki kaynak VTR ile Switcher kullanılarak geçişli kurgu yapılmıştır. Profesyonel kurgu sistemi gereklidir. Amatör tip cihazlarla bu işlemi yapmak Mümkündür ancak çok zor bir işlemdir. Klip Süresi, görüntü ve ses istenilen şekilde oturtulamaz. Tamamen rastlantısal kurgu yapılabilir. Bu konuyla ilgili sorunuz var mı ? Neden Amatör cihazlarla bu tür Bir kurgu yapılamamaktadır ? Video Kurgu sistemi oluşturmak.

38 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Amatör Tip Cihazlar Audio Video TC LTC, VITC Silme Kafası Bant Hareket yönü TC (Time Code) : Zaman Bilgisi LTC, VITC : Senkron Bilgileri Profesyonel Cihazlar Elektrik sinyallerine dönüşüm R G Sinyalleri B Kurgu Sistemi oluşturmak Video Kurgu sistemi oluşturmak.

39 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak Amatör Tip Analog-Dijital Profesyonel Tip Analog-Dijital VTR VTR PC PC MONİTÖR PC MONİTÖR MONİTÖR Video Audio Harddisk DDV DDijital 8 BBetamaks VVHS HHi8 DDV CAM DDVC Pro DDVC Pro 50 BBETACAM Bilgisayarlı Kurgu Sistemi ( 5.KONFİGURASYON PROFESYONEL TİP) Bu Sistemde Amatör ve Profesyonel VTR’lerden görüntü ve Sesler kaydedilerek Video ve Audio Kurgusu yapılır. Projenin bitiminde yapılan kurgu tekrar VTR’lere kaydedilir. Bu Sistemde VTR’lerde kullanılan kontrol sinyallerine ihtiyaç yoktur. Tüm kurgu çeşitlerinin uygulaması mümkündür. Video Kurgu sistemi oluşturmak.

40 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak Bilgisayarlı Kurgu Sistemi ( Kurgulama Şekli) BBBBilgisayarlı Kurgu Sistemi çok kaynaklı bir analog veya dijital kurgu sistemi gibi çalışmasının yanında bir bilgisayarın sağladığı tüm avantajlardan da yararlanır. ÖÖÖÖrneğin Analog sistemde bir müziği kullanabilmek için o müziği kullanılan formatta bir kaset üzerine kaydetmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için ise müzik arşivinden tarama yapmanız yanında müziği aktarabilmek için sisteme ilgili bir cihaz da bağlamak zorunda kalırsınız. OOOOysa Bilgisayarlı kurgu setlerinde bilgisayarın içerisinde yani hardiskinde bulunan tüm formatlardaki müzigi kullanabilirsiniz. KKKKurgu için gerekebilecek tüm resim dosyalarını kurgu içinde doğrudan kullanabilirsiniz.  B B B Bu durum bilgisayarlı Kurgu sistemlerine çok önemli bir esneklik vermektedir. Video Kurgu sistemi oluşturmak.

41 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak Bilgisayarlı Kurgu Sistemi ( Kurgulama Şekli) BBBBu Kurgu sistemlerinde bir timeline penceresi bulunur ve sistem içerisine atılan görüntüler bu timeline üzerine kurgu mantığı çerçevesinde sıralanarak kurgu yapılır. Video Kanalları Yazı Kanalları Ses Kanalları Video Kurgu sistemi oluşturmak.

42 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Kurgu Sistemi oluşturmak Bilgisayarlı Kurgu Sistemi ( Kurgulama Şekli) BBBBu sistemlerde cihazın kalitesi ve yetenekleri aynı anda kaç kanal video, ses, yazı kanalını gerçek zamanlı olarak ( Kanallardaki görüntüleri birleştirme ihtiyacı duymaksızın) oynatabilmesiyle ortaya çıkmaktadır.  B B B Bir diğer etken ise klipler üzerine konulan efektlerle birlikte ( Kanallardaki görüntüleri birleştirme ihtiyacı duymaksızın) oynatabilmesidir. BBBBu Özellikler azaldıkça sistemin kullanılabilirliği azalmakta amatör sistemlere doğru yaklaşmaktadır. SSSSistemde en belirleyici bir diğer etmen ise görüntü çıkış boyutudur. Bu 720x576 olmalıdır. Bu boyutu çoğu amatör tip bilgisayarlı kurgu sistemleri sağlayamaz. SSSSistem aynı zamanda sıkıştırmalı ve sıkıştırmasız görüntüleri bir arada kullanabilme yeteneği ile de amatör tip bilgisayarlı kurgu cihazlardan ayrılır. Video Kurgu sistemi oluşturmak.

43 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Dijital ve Analog Kurgu Cihazları Anlatılan Konu ile ilgili Sorularınız ? Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

44 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü

45 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Bilgisayar Video Kurgu Yazılımları Bilgisayar Video Kurgu Yazılımları.Profesyonel Tip Kurgu Yazılımları BBBBu Tip Yazılımlar bilgisayar sistemi içerisine takılı olan ve yazılımla tam uyumlu kartlarla ve video-audio hard disklerle birlikte kullanılırlar. QQQQuantel VVVVelocityQ AAAAvid PPPPinaccle MMMMedia 100 BBBBu sistemlerdendir.

46 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Bilgisayar Video Kurgu Yazılımları Bilgisayar Video Kurgu Yazılımları.Yarı Profesyonel Tip Kurgu Yazılımları BBBBu Tip Yazılımlar bilgisayar sistemi içerisine takılı olan ve yazılımla tam uyumlu kartlarla birlikte kullanılırlar. PC içerisindeki standart hard diskleri kullanırlar. PC Konfigürasyonu bu kartlar için önemlidir. Sistem işlemcisini de kullanırlar. CCCCANOPUS DDDDV Raptor RT2 DDDDVStorm 2 Pro EEEEdius BBBBu sistemlerdendir.

47 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Bilgisayar Video Kurgu Yazılımları Bilgisayar Video Kurgu Yazılımları.Amatör Tip Kurgu Yazılımları BBBBu Tip Yazılımlar bilgisayar sistemi içerisine kurularak kullanılırlar. PC içerisindeki standart hard diskleri kullanırlar. PC Konfigürasyonu bu kartlar için çok önemlidir. Sistem işlemcisini kullanırlar. UUUUlead Media Studio Pro AAAAdobe Premiere AAAAdobe After Effects PPPPinnacle Studio FFFFinal Cut Pro BBBBu yazılımlardandır.

48 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Dijital ve Analog Kurgu Cihazları Anlatılan Konu ile ilgili Sorularınız ? Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

49 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü

50 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri KKamera çekimlerinin çeşitli kurallara uygun olarak ard arda belli bir anlayışa uygun olarak sıralanmasına kurgu denir. DDaha geniş bir tanımla kurgu, kamera çekimleri sonrasında elde edilen video görüntüleri arasında seçim yapmak, bunları anlatımdaki sıralara göre dizmek, sürelerini saptamak, video görüntülerinin içerik yönünden ilişkilerini göz önüne almak ve bunları belirli bir anlatıma göre düzenlemektir. KKurgunun ne olduğunu tekrar hatırlayacak olursak ;

51 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri  Ö Ö Ö Öyle ise Kurgu ile gerçekleştirebildiklerimizi şu şekilde özetleyebiliriz.  O O O OLUŞTURMA: Kurgu; görüntü ve seslerden oluşan sahnelerin birleştirilerek bir bütün haline getirilmiş anlatımsal bir ürünü ortaya koymamızı sağlar.  O O O OLUŞTURMA İŞLEMİ MEYDANA GETİRİLİRKEN İSE ;  D D D DÜZELTME: Hatalı çekimlerin ayıklanarak tamamen uygun ve istenen görüntülerle çalışabilmemizi sağlar.  B B B BİRLEŞTİRME: Farklı Zaman dilimlerinde yapılmış ama aynı konuyu anlatan kamera çekimlerinin sıralanarak birbirine uyumlu hale getirmek suretiyle birleştirmemizi sağlar. KKKKISALTMA: Kamera çekimlerinde hatalı olmasa bile bazı sahneleri çıkartarak olayları- kavramları, verilmek istenen masajı öz biçimde vermemizi ve dolayısıyla çok daha güçlü bir olay- kavram ilişkisi kurmamızı sağlar.

52 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri Kurgu işlemi bir takım kurallar izlenerek amaca en uygun şekilde yapılır. Bu kuralları şu şekilde açıklayabiliriz. İİİİstenen bölümler birbirine bağlanırken kamera hareketi bulunan bölümlerde kesme ve bağlama yapılmaz. Kamera hareketinin bitmesi beklenir.  K K K Kamera hareketi bittikten sonra bir sonraki sahneye geçilir.  K K K Kamera açıları aynı olan iki görüntü peş peşe kullanılmaz. (Görüntüdeki nesnede zıplama meydana gelir.)  A A A Aynı ölçeklere sahip iki görüntü arka arkaya kullanılmaz. Mutlaka Farklı ölçeklerde olmalıdır.  F F F Farklı çevrinme hızlarındaki çekimler birbiri ardına kurgulanmaz.  G G G Görüntüde konuşmacı varsa ve kesme yapılacaksa mutlaka cümle sonu beklenmelidir.

53 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri Bir çekimden diğerine ne zaman ve nasıl geçilecektir? Çekimlerin sırası ve süresi ne olmalıdır? Olumlu görüntüsel süreklilik nasıl elde edilir? Kurgu tekniği ve kurguda başarı elde etmek yalnız bu üç soruyu yanıtlayarak elde edilemez. Kamera Çekimlerinde kullanılan teknik ve çekim detayları doğrudan kurgu üzerinde etkilidir. Yönetmenin kullandığı anlatım yöntemi kurguya tamamen yansır ve kurgudaki sürekliliği etkiler. Kurgu işleminde aşağıdaki üç temel noktadan yararlanılması gerekir.

54 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri • Ö• Ö• Ö• Örneğin Kurguda gösterilen sahnelerde ; Kurgunun amacı duyuların veya anlamların yaratımıdır. Bu görüntülerin birleştirilmesi sayesinde olur. • A• A• A• Anne + Ölü çocuk = Acıma, • G• G• G• Genç kızlar + Çiçek Açan Elma Ağaçları = Umut duygularını oluşturur. • B• B• B• Bu şekilde düzenlenen görüntülerin estetik bir gönderim gücü vardır. Anlam görüntüde değil, izleyicinin zekasına ilişkin olarak kurgulanmış görüntü gölgesindedir. Kurgu kaynağı olarak görüntülere yüklenen anlamlar,izleyicilerin belli çözümlemeler yapmalarını gerektirecek şekilde ortaya konulmuşlardır

55 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri Kurgu bir kitap yazmak gibidir. Bu nedenle kurgu GİRİŞ GELİŞME SONUÇ bölümlerinden oluşmalıdır.

56 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri GİRİŞ • B• B• B• Bu bölümde kurgusu yapılan konunun başlığı olmalıdır. • S• S• S• Seyirciyi konuya hazırlamak için gereken olayın geçtigi Mekanı, (bu bir bina olabilir, bir sokak olabilir vs) seyirciye anlatacak görüntüler yer almalıdır. • G• G• G• Gelişme bölümünde seyirciye anlatılacak asıl konuya atıf Yapacak detaylar gösterilmelidir.

57 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri GELİŞME • A• A• A• Anlatılan konu bir kronolojik sıralama içerisinde ele alınarak seyircinin olayı tam olarak anlamasını sağlanmalıdır. • K• K• K• Konunun tam olarak anlatılabilmesi için geri dönüşler yani Olayın gelişiminden çok önce meydana gelen konular varsa Bu konularla ilgili hatırlatma detayları kullanılmalıdır.

58 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri SONUÇ • A• A• A• Anlatılmak istenen konu ile ilgili vurucu noktaları gösteren görüntüler kullanılarak seyirci sonuca hazırlanır. • S• S• S• Sonuç mesajını seyirciye anlatacak görüntülerle kurgu bitirilir. •B•B•B•Bitiş kısmında emegi geçen tüm personel ve filmin yapıldığı kurumun adı ve logosu ile bitirilir.

59 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Dijital ve Analog Kurgu Cihazları Anlatılan Konu ile ilgili Sorularınız ? Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

60 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü

61 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Efektleri. Video Kurgu Efektleri CUT (Kesme) Örneğin •İ•İ•İ•İki kişinin karşılıklı konuşmalarında, •K•K•K•Kişiden konunun devam ettigi mekanlara geçişte •K•K•K•Konunun devam ettiği mekanlardan kişilere geçişte Bu geçiş aynı zaman dilimini kullanan tüm objeler için kullanılır. • K• K• K• KONU DEVAMLILIĞI OLAN SAHNELERDE KULLANILIR.

62 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Efektleri. Mix ( Zincirleme ) Örneğin •B•B•B•Bir toplantıda izleyici olarak yer alan fakat farklı kısımlarda Bulunan kişilerin ardı ardına gösterilmesinde kullanılır. ( Kısa süreli mixlerle) •K•K•K•Konu ile ilgili kişiden, o kişinin konuyla ilgili başka bir zamanda başından geçen olaya veya mekana dönerkenki geçişlerde kullanılır. (Uzun süreli mixlerle) Bu geçiş farklı zaman dilimini kullanan tüm objeler için kullanılır. • A• A• A• AYNI KONU AMA FARKLI MEKANLARDA OLAN SAHNELERDE KULLANILIR. Video Kurgu Efektleri

63 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Efektleri. Fade İn / Out (Siyaha Mix Kararma / Açılma ) • B• B• B• Bu efekt bir konunun başlangıcını veya bitimini ifade eden sahnelerde kullanılır. • K• K• K• Konu gelişimi içinde yan öğeler ve konuların başlangıçı ve bitirilmesi için de kullanılır. • Z• Z• Z• Zaman değişimlerinde kullanılır. Video Kurgu Efektleri

64 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Efektleri. Video Kurgu Efektleri CUT (Kesme) MİX ( Zincirleme ) FADE İN/OUT (Siyaha Mix Kararma / Açılma ) Cihazlarda sunulan diğer 2 boyutlu (Tüm Wipe Geçiş Efektleri) ve 3 boyutlu (Sayfa döndürme, Küp, Küre, Su dalgası vs ) efektlerin tamamı Mix ve Fade türevidir. Daha çok süsleme, müzik klipleri ve buna benzer kurgularda kullanılırlar. BU EFEKTLER KURGUDA TEMELDİR.

65 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Dijital ve Analog Kurgu Cihazları Anlatılan Konu ile ilgili Sorularınız ? Video Kurgulama Cihazları ve CODEC’ ler.

66 Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü


"Ahmet Remzi DURLU KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü Video Kurgu Teknikleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları