Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİ GİRİŞ VE MESAJ PENCERELERİ. PROGRAM AKIŞI SIRASINDA BİLGİ VERMEK VE ONAY ALMAK İÇİN KULLANILAN MESAJ KUTULARIDIR. ÖRNEĞİN BİR PROGRAMDAN ÇIKARKEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİ GİRİŞ VE MESAJ PENCERELERİ. PROGRAM AKIŞI SIRASINDA BİLGİ VERMEK VE ONAY ALMAK İÇİN KULLANILAN MESAJ KUTULARIDIR. ÖRNEĞİN BİR PROGRAMDAN ÇIKARKEN."— Sunum transkripti:

1 BİLGİ GİRİŞ VE MESAJ PENCERELERİ

2 PROGRAM AKIŞI SIRASINDA BİLGİ VERMEK VE ONAY ALMAK İÇİN KULLANILAN MESAJ KUTULARIDIR. ÖRNEĞİN BİR PROGRAMDAN ÇIKARKEN KULLANICIYA DOSYANIN KAYDEDİLİP KAYDEDİLMEYECEĞİNİ SORABİLİRSİNİZ.

3 MESAJ PENCERELERİ AŞAĞIDAKİ FORMATTA KULLANILIR: Cevap=msgbox(mesaj [,tip] [,pencere başlığı] [,yardım dosyası, context]

4 MESAJ KUTU İÇERİSİNDE YAZILMASI İSTENEN MESAJ  Msgbox(“Hoşgeldiniz!”) YUKARIDAKİ GİBİ BİR MESAJ KUTUSU SADECE MESAJ YAZAR.

5 TİP PENCERENİN İÇİNE KONACAK SEÇENEKLER, İKONLAR, PENCERENİN ÖNCELİĞİNİ VE VARSAYILAN SEÇENEKLERİ BELİRTEN BİR YA DA DAHA FAZLA SAYIDIR. TİP=“SEÇENEK+İKON+VARSAYILAN+Ö NCELİK” ŞEKLİNDE OLUŞUR.

6 ÖRNEK Cevap=msgbox(“dosya silinsin mi?”,4+32+256,”Silinecek”) BURADA MESAJ OLARAK “DOSYA SİLİNSİN Mİ” ÇIKAR. 4+32+256 İLE DÜĞMELER, İKON VE VARSAYILAN DÜĞME BELİRTİLİR. “SİLİNECEK” YAZISI İLE PENCERE BAŞLIĞI BELİRTİLİR.

7 SEÇENEK MESAJ KUTUSUNDA HANGİ DÜĞMELERİN GÖRÜNECEĞİNİ BELİRLER.

8 SEÇENEK 0 (vbOKOnly) BU DURUMDA MESAJ KUTUSUNDA SADECE “TAMAM” DÜĞMESİ GÖRÜNÜR VE PENCERENİN KAPANMASI İÇİN MECBUREN BUNA TIKLARSINIZ.

9 SEÇENEK 1 (vbOKCancel) MESAJ KUTUSUNDA “TAMAM” VE “İPTAL” DÜĞMESİ GÖRÜNÜR.

10 SEÇENEK 2 (vbAbortRetryIgnore) MESAJ KUTUSUNDA “DURDUR”, “YENİDEN DENE” VE “YOKSAY” DÜĞMESİ GÖRÜNÜR.

11 SEÇENEK 3 (vbYesNoCancel) MESAJ KUTUSUNDA “EVET”, “HAYIR” VE “İPTAL” DÜĞMESİ GÖRÜNÜR.

12 SEÇENEK 4 (vbYesNo) MESAJ KUTUSUNDA “EVET” VE “HAYIR” DÜĞMESİ GÖRÜNÜR.

13 SEÇENEK 5 (vbRetryCancel) MESAJ KUTUSUNDA “YENİDEN DENE” VE “İPTAL” DÜĞMESİ GÖRÜNÜR.

14 İKON KULLANICININ DİKKATİNİ ÇEKEBİLMEK İÇİN MESAJA UYGUN BİR RESMİN GÖSTERİLMESİMİ SAĞLAR.

15 İKON 16 (vbCritical) MESAJ PENCERESİNDE AŞAĞIDAKİ İKONU GÖSTERİR.

16 İKON 32 (vbQuestion) MESAJ PENCERESİNDE AŞAĞIDAKİ İKONU GÖSTERİR.

17 İKON 48 (vbExclamation) MESAJ PENCERESİNDE AŞAĞIDAKİ İKONU GÖSTERİR.

18 İKON 64 (vbInformation) MESAJ PENCERESİNDE AŞAĞIDAKİ İKONU GÖSTERİR.

19 VARSAYILAN ÇIKAN MESAJ PENCERESİNDE HANGİ DÜĞMENİN AKTİF (VARSAYILAN) OLDUĞUNU BELİRLER.

20 VARSAYILAN 0 (vbDefaultButton1) SOLDAKİ 1. BUTONU VARSAYILAN OLARAK SEÇER.

21 VARSAYILAN 256 (vbDefaultButton2) SOLDAKİ 2. BUTONU VARSAYILAN OLARAK SEÇER.

22 VARSAYILAN 512 (vbDefaultButton3) SOLDAKİ 3. BUTONU VARSAYILAN OLARAK SEÇER.

23 PENCERE BAŞLIĞI PENCERENİN BAŞLIĞINDA GÖRÜNECEK METNİ BELİRTİR.

24 HELP FILE, CONTEXT BU İKİ ÖZELLİKLE BİR YARDIM DOSYASI İSMİ VEYA BİR KONU NUMARASI BELİRTİLİR.

25 ÖNCELİK vbApplicationModal 0 Application modal; Kullanıcı mevcut uygulamaya devam etmeden önce mesaj kutusuna tepki vermelidir.

26 ÖNCELİK vbSystemModal4096 System modal; Kullanıcı mesaj kutusuna tepki verinceye kadar bütün uygulamalar askıya alınır.

27 METİN HİZALAMA vbMsgBoxRight524288 Metin sağa hizalanır

28 SAĞDAN SOLA vbMsgBoxRtlReading1048576 Nesneleri Arapça ve İbranicede olduğu gibi sağdan sola yerleştirir.

29 DİKKAT!!! KULLANICININ SEÇTİĞİ DÜĞMEYE GÖRE MESAJ KUTUSUNDAN BİR TAMSAYI DÖNER. ÖRNEĞİN KULLANICI “OK” BUTONUNA TIKLADIYSA 1 SAYISI DÖNER.

30 DÖNEN SAYILAR 1 >>vbOK (TAMAM) 2 >>vbCancel (İPTAL) 3 >>vbAbort (DURDUR) 4 >>vbRetry (YENİDEN DENE) 5 >>vbIgnore (YOKSAY) 6 >>vbYes (EVET) 7 >>vbNo (HAYIR)

31 ÖRNEK Dim cevap Cevap=msgbox(“bugün kendinizi iyi hissediyormusunuz?”,1+32+0+4096,”Nasılsını z?”) İf cevap=1 then  Print “kendini iyi hissediyor”  Else  Print “kendini kötü hissediyor” End if

32 ÖRNEK  Dim cevap  Cevap=msgbox(“dosya silinsin mi?”,vbYesNo+vbDefaultButton2+vbQuesti on, “Dikkat! Dosya silinecek”)

33 BİLGİ GİRİŞ PENCERELERİ KULLANICILARDAN DEĞER ALMAK İÇİN KULLANILIR. BU FONKSİYONDA STANDART OLARAK SADECE “OK” VE “CANCEL” BUTONU BULUNUR. FORMATI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. Deger=inputbox( mesaj [,başlık] [,varsayılan][,x] [,y][,helpfile,context])

34 X,Y PENCERENİN SOL ÜST KÖŞESİNİN X VE Y KOORDİNATLARINI BELİRLER. X Y Orijin(0,0) Y X=400 Y=500

35 VARSAYILAN DEĞER EĞER BİLGİ GİRİŞ PENCERESİNE HİÇ BİR DEĞER GİRİLMEZSE KABUL EDİLECEK DEĞERDİR.

36 HELP FILE BU SEÇENEĞİ KULLANABİLMENİZ İÇİN ÖNCELİKLE BİR HELP DOSYASININ HAZIRLANMASI GEREKİR. HERHANGİ BİR KONU İLE İLGİLİ BİR HELP DOSYASI HAZIRLAMAK İSTİYORSANIZ “Microsoft HTML Help (Hhw.exe)” PROGRAMINI KULLANABİLİRSİNİZ.

37 “Microsoft HTML Help (Hhw.exe)” ÜCRETSİZ OLAN BU PROGRAMI KULLANARARAK HTML KODUNDA HELP DOSYALARI ÜRETEBİLİRSİNİZ. YAPTIĞINIZ HELP DOSYASI ÜRETTİĞİNİZ YAZILIM İLE BİRLİKTE VEYA AYRI OLARAK DAĞITILABİLİR.

38 HELP FILE OLUŞTURDUĞUNUZ DİYALOG KUTUSUNA BİR YARDIM DOSYASI KOYMAK İSTİYORSANIZ BU ÖZELLİĞİ KULLANMALISINIZ. BİR DİYALOG KUTUSUNDA YARDIM DOSYASI VARSA F1 FONKSİYON TUŞU İLE BU YARDIM DOSYASI ÇALIŞTIRILABİLİR.

39 HELP FILE YARDIM BUTONUNA TIKLANDIĞINDA HERHANGİ BİR DEĞER DÖNMEZ. DEĞER DÖNDÜRMEK İÇİN DİĞER BUTONLARA TIKLANMALIDIR.

40 CONTEXT HELP FILE’DA BELİRTİLEN KONU NUMARASIDIR. HELP, YARDIM DOSYASININ TAMAMINI BELİRTİR. CONTEXT İSE YARDIM DOSYASINDA BİR KONUYU BELİRTİR.


"BİLGİ GİRİŞ VE MESAJ PENCERELERİ. PROGRAM AKIŞI SIRASINDA BİLGİ VERMEK VE ONAY ALMAK İÇİN KULLANILAN MESAJ KUTULARIDIR. ÖRNEĞİN BİR PROGRAMDAN ÇIKARKEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları