Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİYOLÜMİNESANS (BİYO-IŞINIM) Eda ÇİMENLİ. Powerpoint Templates Biyoluminesans, canlı bir organizma tarafından kimyasal bir reaksiyon esnasında kimyasal.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİYOLÜMİNESANS (BİYO-IŞINIM) Eda ÇİMENLİ. Powerpoint Templates Biyoluminesans, canlı bir organizma tarafından kimyasal bir reaksiyon esnasında kimyasal."— Sunum transkripti:

1 BİYOLÜMİNESANS (BİYO-IŞINIM) Eda ÇİMENLİ

2 Powerpoint Templates Biyoluminesans, canlı bir organizma tarafından kimyasal bir reaksiyon esnasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülerek ışık üretilmesi ve ışık yayılmasıdır.organizmareaksiyonışık İsmi Yunanca "bios" (“yaşam”) ve Latince "lumen" (“ışık”) kelimelerinin birleşiminden gelmektedir.Latince Biyoluminesans büyük organizmalar üzerinde yaşayan, ortak yaşar organizmalar tarafından yapılabilir.ortak yaşar EnzimleEnzimle katalizlenen kemilüminesans reaksiyonu ile yapılır. Luciferin (bir pigment) luciferaz (bir enzim) tarafından oksitlenir ve çoğu olayda ATP de kullanılır. ATP Kimyasal reaksiyon hücre içi veya dışı olarak meydana gelir.hücre BakterilerdeBakterilerde biyoluminesans anlatımı lux operon denilen bir operonla kontrol edilir.

3 Name of presentation by Mr X

4

5

6 Free Powerpoint Templates Page 6 Free Powerpoint Templates

7 Page 7 İLETİŞİM (Ateşböceklerinin iletişim kurması, kendine eş bulması) YİYECEK BULMA (Okyanuslardaki alacakaranlık kuşaklarında) AVLANMA (Olta balığı çevredekilerin dikkatini çeker) KAMUFLAJ (Okyanusun karanlıklarında ışık yayarak görüntüyü bulanıklaştırma) TAKLİT (“Cookie-cutter” türü köpekbalığınınışık yayan bölümü) SAVUNMA (Saldırganları kör edebilecek seviyede parlak ışık) YOL BULMA (Karanlık sularda yol bulmak) YARDIM ÇAĞIRMA (Bazı tek hücreli planktonların rahatsız edilmeleri sonucu parlamaları)

8 Free Powerpoint Templates Page 8 Free Powerpoint Templates Name Of Presentation by Mr X

9 Free Powerpoint Templates Page 9 Free Powerpoint Templates Biyolüminesans Şekilleri İntrasellüer (Hücre İçi) Biyolüminesans Extrasellüer (Hücre Dışı) Biyolüminesans Bakteriyel Biyolüminesans

10 Biyolüminesans olayına en belirgin örnek: Nocticula scintillans Noctiluca scintillans balonsu görünüme sahip bir ökaryottur. Diğer Ateşrengi alglerinki gibi sert bir zırha sahip değildir ve balonsu bir görünümü vardır. İki kamçısından uzun ve yapışkan özelliği bulunanı ile deniz yüzeyine yakın seviyede avlanır. Rastgele hareketleri sonucu kamçısına yapışan diğer mikroskobik deniz canlılarıyla beslenir. Çapları 1-2 mm kadardır. İnce bir elek veya bir tül ile sudan ayrılıp büyük bir mercek ile incelenebilinirler. Genelde bölünme yoluyla çoğalan canlının çiftleşmesi de görülen bir olaydır.

11

12

13 Biyolüminesans Göl: Gippslend Gippslend gölü, dalgaları kıyıya her vurduğunda mavi mavi parlayan bir göl... İçindeki biyolojik aktivite sonucu parlayan bu göl Avustralya’da bulunuyor. Sahip olduğu bu eşsiz görüntü aslında bir ekolojik bozulma sonucu ortaya çıkmıştır. Birçok gölün birleşmesiyle oluşan Gippslend’ da şiddetli yağmurlar nedeniyle dağlık kesimlerden büyük oranda alüvyon akıp bu gölde birikiyor. Gölün sahip olduğu biyolüminesans özelliği de bu alüvyon akışı yüzünden meydana gelmiştir.

14 Name Of Presentation by Mr X

15 Powerpoint Templates Page 15 Powerpoint Templates Nocticula scintillans gündüzleri kırmızı renk adacıkları oluştururken, gece olduğunda parlak mavi renk yaymaya başladı. Bu göz alıcı mavi renk, su yüzeyinde hareket meydana geldiğinde ortaya çıkıyor ve en fazla etki gölün kıyıya vuran dalgalarında görülüyor. Nocticula scintillans bir sağlık tehditi oluşturmadığından bu göle girmek ve ışıkla oynamak mümkün.

16 Page 16 Name Of Presentation by Mr X

17 Page 17

18 Page 18 Powerpoint Templates KAYNAKÇA İhtiyoloji –Prof.Dr. Necla Demir www.tr.wikipedia.org/wiki/yakamoz www.britannica.com/species_of_dinoflagellate www.denizce.com/yakamoz.asp www.sanalkampusum.com/bilim-teknik www.sephiye.com/aralik06/biyoluminesans2.jpg www.biyoinformatik.com www.sgcb.vic.gov.au/Gippslandlake www.esedereli.blogcu.com/yakamoz www.garnizone.com/blog www.marineenb.blogspot.com www.planktonnet.avi.de www.biyorss.com/wp-content/uploads/Bioluminescence www.bilimdunyasi.net/index www.helezonikkorteks.blogspot.com


"BİYOLÜMİNESANS (BİYO-IŞINIM) Eda ÇİMENLİ. Powerpoint Templates Biyoluminesans, canlı bir organizma tarafından kimyasal bir reaksiyon esnasında kimyasal." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları