Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ ANTİK ÇAĞ’ DA BAŞLADI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ ANTİK ÇAĞ’ DA BAŞLADI."— Sunum transkripti:

1 PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ ANTİK ÇAĞ’ DA BAŞLADI

2 Denizli Kenti’nin kuzeyinde, sıcak su kaynaklarının yüzeye çıkarken, apak pamuk yığını görünüşlü traverten denilen kayaların oluşturduğu bir yerdir Pamukkale.

3 Roma döneminde, travertenlerin üstündeki düzlük üzerine “Hierapolis Antik Kenti” kurulmuştur. Pamukkale’nin işgali iki bin yıl önce o zamanlar başlamıştır. Binlerce yıl boyunca da burası kaplıca olarak ta kullanılmıştır.

4 Antik Kentin bir yerinde 2000 yıl önce, traverten üzerine aile tipi bir mezar yapılmış. Traverten oluşumu bugüne kadar sürdüğü için mezarın yarısı kireç taşının içine gömülmüş. Antik mezar belki de 2000 yıl sonra, çatısına kadar travertenin içine gömülecek. Herhalde bu mezar, yapıldığında travertenin üzerindeydi.

5 Yaşadığımız çağda da travertenlerin üzerine turistik tesislerin yapılmasına göz yumulmuştur. Hatta Denizli Belediyesi ve özel kuruluşlar otel, motel yapmışlardır. Suların kaplıcada ve tesislerde kullanılmasıyla traver-tenlere az su verilmek zorunda kalınmıştır. Bunun sonucunda Pamukkale travertenleri, pamuk beyazlığını kaybetmiş ve kararmıştır. Neredeyse adını değiştirip “Bozkale denecek hale gelmiştir.

6 2000 yıldan beri süren bu talana, günümüzde dur denilmiş ve traverten alanındaki bütün tesisler yıkılmıştır. Artık travertenlere yeterince su verildiği için tekrar beyazlaşma başlamış ve Pamukkale kurtarılmıştır.


"PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ ANTİK ÇAĞ’ DA BAŞLADI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları