Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Müzik : H.MANCINI İkinci Yeni Hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal SÜREYA (Cemalettin SEBER) geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Müzik : H.MANCINI İkinci Yeni Hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal SÜREYA (Cemalettin SEBER) geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği."— Sunum transkripti:

1

2 Müzik : H.MANCINI

3 İkinci Yeni Hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal SÜREYA (Cemalettin SEBER) geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği şiirinde en güzel kullanan şairlerden birisiydi. Kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile, duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle İkinci Yeni Şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir. Cemal SÜREYA (1931- 1990 )

4

5

6 Git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit, Günahıma girmeden, katilim olmadan git ! Git de şen şakrak geçen günlerime gün ekle, Beni kahkahaların sustuğu yerde bekle. Git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit, Günahıma girmeden, katilim olmadan git ! Git de şen şakrak geçen günlerime gün ekle, Beni kahkahaların sustuğu yerde bekle.

7 Git ki siyah gözlerin arkada kalmasınlar, Git ki gamlı yüzümün hüznüyle dolmasınlar. Madem ki benli hayat sana kafes kadar dar, Uzaklaş ellerimden uçabildiğin kadar. Git ki siyah gözlerin arkada kalmasınlar, Git ki gamlı yüzümün hüznüyle dolmasınlar. Madem ki benli hayat sana kafes kadar dar, Uzaklaş ellerimden uçabildiğin kadar.

8 Hadi git, benden sana dilediğince izin, Öyle bir uzaklaş ki karda kalmasın izin. Kahrımın nedenini söylesem irkilirler; Çünkü herkes beni Kays, seni Leyla bilirler. Hadi git, benden sana dilediğince izin, Öyle bir uzaklaş ki karda kalmasın izin. Kahrımın nedenini söylesem irkilirler; Çünkü herkes beni Kays, seni Leyla bilirler.

9 Sanırlar ki sen beni biricik yar saymıştın; Oysa ki hep yedekte, hep elde var saymıştın. Hadi git, ne bir adres, ne bir hatıra bırak, Zannetme ki pişmanlık, mutluluk kadar ırak ! Sanırlar ki sen beni biricik yar saymıştın; Oysa ki hep yedekte, hep elde var saymıştın. Hadi git, ne bir adres, ne bir hatıra bırak, Zannetme ki pişmanlık, mutluluk kadar ırak !

10 Sanma ki fasl-ı bahar geldiği gibi gitmez, Sanma ki hüsranını görmeye ömrün yetmez. Her darbene tahammül edecektir bedenim, Gururum mani olur perişanıma benim. Sanma ki fasl-ı bahar geldiği gibi gitmez, Sanma ki hüsranını görmeye ömrün yetmez. Her darbene tahammül edecektir bedenim, Gururum mani olur perişanıma benim.

11 Yari Ferhat olanın ellerle ülfeti ne ? Şirin ol katlanayım dağ gibi külfetine. Henüz layık değilken tomurcuk kadar aşka, Sana gül bahçesini kim açar benden başka ! Yari Ferhat olanın ellerle ülfeti ne ? Şirin ol katlanayım dağ gibi külfetine. Henüz layık değilken tomurcuk kadar aşka, Sana gül bahçesini kim açar benden başka !

12 Hercai arılara meyhanedir çiçekler, Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler ! Madem aşk tablosunun takdirinden acizsin, Git de çağdaş ressamlar modern resimler çizsin. Hercai arılara meyhanedir çiçekler, Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler ! Madem aşk tablosunun takdirinden acizsin, Git de çağdaş ressamlar modern resimler çizsin.

13 Ne vedaya gerek var, ne de mektuba hacet, Git de Allah aşkına bir selama muhtaç et ! Güllere de aşk olsun gene sen kokacaksan ! Fallara da aşk olsun gene sen çıkacaksan ! Ne vedaya gerek var, ne de mektuba hacet, Git de Allah aşkına bir selama muhtaç et ! Güllere de aşk olsun gene sen kokacaksan ! Fallara da aşk olsun gene sen çıkacaksan !

14 Kopsun nerden inceyse artık bu bağ, bu düğüm, Her gece daha berbat, daha vahim gördüğüm. Korkulu düşlerimi yorumdan kaçıyorum; Sırf sana üzülüyor, sırf sana acıyorum.

15 Git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit, Günahıma girmeden, katilim olmadan git ! Git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit, Günahıma girmeden, katilim olmadan git !................

16 “Tanrı Bin birinci gece, şairi yarattı, Bin ikinci gece Cemal'i, Bin üçüncü gece, şiir okudu Tanrı, Başa döndü sonra; kadını yeniden yarattı...” Ülkü TAMER anısına saygıyla.....

17 tüm PPS’lerim www.sevgianne.wordpress.com sevgi.anne@mynet.com sevgi.anne@mynet.com


"Müzik : H.MANCINI İkinci Yeni Hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal SÜREYA (Cemalettin SEBER) geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları