Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV DÖNEMİNDE ANABABALIK BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV DÖNEMİNDE ANABABALIK BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE."— Sunum transkripti:

1 SINAV DÖNEMİNDE ANABABALIK BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE

2 Her ana baba çocuğunun başarılı olmasını ister  BAŞARIDAN NE ANLIYORUZ?

3 BAŞARIDAN NE ANLIYORUZ?  Ders başarısı ve okul başarısı  Meslek başarısı ve iş başarısı  Evlilik başarısı  Yaşam başarısı (anlamlı, coşkulu, güçlü)  Başarıdan ne anlamalıyız?

4 Beklentiniz ne?  Çocuğumun yaşamında «iyi ki’ler çok olsun,  Üreterek kazansın,  Özgüveni yüksek olsun,  Özsaygısı olsun diyorsanız…

5 Başarılı insanlarda bulunan özellikler  Başarma hevesi  Hedefini bulmak  Duygu ve düşüncelerinin farkına varmak ve kendine güven duymak.  Seçimlerinin bilincinde olmak ve seçimlerinden sorumluluk almak.

6 Yaşam Başarısının Temelleri: Bilgi ve Beceriler  Kendi yaşamını yönetme sorumluluğunun bilincine varmak: Bir genç, yaşamının direksiyonunda kendisinin oturduğunu hissetmediği sürece, istekle ve şevkle derslerine çalışmayacaktır. SİZİN İSTEMENİZ, TEHDİT ETMENİZ,VAATLERE BULUNMANIZ TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNDÜRMEYE BENZER.  İtiraz etmek ve gönülsüz yapmak başka şeydir, yaşamın direksiyonunun sorumluğunu almak istemek başka şeydir. Çocuğunuz ikisi arasındaki farkı sezgisel olarak bilir.

7 Öğrenmeye ve keşfetmeye programlanmış olarak doğarız  Bu ne? Şu ne? O niye düştü? ……….  Her çocuk, potansiyel bir filozof ve bilim adamı olarak doğar ama bu potansiyel çok kırılgandır. Beslenip korunmazsa sönmeye ve kırılmaya başlar.

8 İNSAN BEYNİ  Bilgisayar düşünün. Önbelleğine yazdıklarınızı «kaydet» komutuyla sürekli belleğe aktarırsınız.  İnsan beyni de bilgisayar gibi iki kademeli çalışır. Beynin ön belleğine «kısa süreli bellek» denir. Sürekli belleğe kaydedilen bilgi, sizin ulaşmanız için orada bekler.  Beyinde 100 milyarın üzerinde «nöron» adı verilen sinir hücresi bulunmaktadır. Nöronların boyları birbirinden farklıdır. Her bir sinir hücresi, diğer sinir hücreleriyle, oluşturdukları kavşaklar yoluyla ilişki kurar; Bu sinir hücresi kavşaklarına «sinaps» adı verilir. Sinapslar öğrenmenin temelini oluşturur.

9 Kısa süreli Belleğin Tam Kapasite Kullanılması  Kısa süreli belleğin etkili ve verimli çalışmayı engelleyen en temel etkenler kaygı, stres ve panik tir.  Kaygı: -Aklını başına almazsan… -Bizi mahçup etme… Stres: Kaygı stres doğurur. Stres iç organların çalışma tarzını ve kasları etkiler. Stres kan damarlarını büzer, daraltır. Bu nedenle kaygılı ve stresli kişinin beynine bol kan gitmez.

10 Özetle  Öğrencinin kendi yaşamının direksiyonunda olduğunu bilmesi, başarısı için vazgeçilmez bir bilinçtir.  Nereye, niçin, gittiğini bilmesi gerekir.  Niyet etmek yetmez, gerekli bilgi ve becerileri edinmek gerekir.  İnsanın beynini çalıştıran şey istek ve şevkidir. Bu şevkin kırılmaması gerekir.  Çocuğunuza etkili verimli çalışma stratejileri veremeyebilirsiniz ama kaygı strese kapılmadan destekleyen bir aile ortamı oluşturabilirsiniz.  Nasıl?

11 Destekleyen ve Köstekleyen Aile Ortamı  Çocuğu araç olarak görmek: «Ben olamadım bari o olsun» yanlışı.  «Yediğin önünde yemediğin ardında bir tek işin var, çalışmak» yanlışı  Kıyaslama:»Falanın oğlu mühendisliği kazanmış» yanlışı.  Hata odaklı aile ortamı:Geçmişteki hatalar ve eksiklikler üzerine odaklanılıyor. Bu durum korku kaygı oluşturuyor. Acı çekiyor, eziliyor, daha da başarısız hale geliyor.  Kapasiteyi görememek:»Çok zeki ama çalışmıyor» yanlışı.  Rehber öğretmeni araç olarak kullanma:»Siz söylerseniz yapar» yanlışı.  Çocukla gereksiz çok konuşma : Çok konuşan aile gittikçe etkisini yitirdiği için artık önemsemiyorlar

12 Çocuğumun Başarısını desteklemek için nelerin farkında olmalıyım?  İki tür tutum içinde olabilirsiniz: Olumlu tutum: Sınav dönemini çocuğunuzun yaşama hazırlanması sizin de ilişkinizi güçlenmesi için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Olumsuz Tutum: Sınav dönemini bir an önce bitmesi gereken bir musibet gibi görebilirsiniz.

13 Olumlu Tutum  Size çocuğunuzu daha yakından tanıma fırsatı verebilir.  Çocuğunuza kendini daha iyi tanıma fırsatı verebilir.  Onun güvenebileceği, örnek alacağı, içini açacağı, kaygılarını ve başarılarını paylaşacağı sevilen ve sayılan birisi olabilirsiniz.  Planlamayı öğrenme fırsatı olabilir.  Hedef belirleme fırsatı olabilir.  Disiplinli çalışma alışkanlığı geliştirme fırsatı olabilir.  Zamanı iyi kullanma fırsatı olabilir.  Çok çalışma yerine etkili çalışma arasındaki farkı görerek etkili bir yaşam oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

14 Okul-Öğretmen- Aile buluşması  Bugün;  Ne hissediyorsunuz?  Sizce çocuğunuz ne hissediyor?

15 UNUTMAYIN  Yalnız sınav başarısıyla ilgilenmiyor yaşamda başarılı olması için temeller atmasına rehberlik ediyorsunuz.  Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın.  Ailedeki büyüklerin destekleyici tavır içinde olmasını sağlayın.  Çocuğunuzdan beklediğiniz azim, sebat ve gayreti kendi yaşamınızda siz de gösterin.  Çocuklarınızla parasal durumunuzu konuşun, sorumluluklarını hissettirin fakat aile sorunları içinde boğulmasına izin vermeyin.  Sakin çalışabilecekleri bir ortam hazırlayın.

16

17 Sunumu hazırlayan ve sunan: Bengisu ILGIN Psikolojik Danışman ve Rehber  KAYNAKLAR  Doğan Cüceloğlu: Başarıya Götüren Aile  Sivas RAM


"SINAV DÖNEMİNDE ANABABALIK BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları