Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir Aydınlanma Hikayesi ve Hüzün

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir Aydınlanma Hikayesi ve Hüzün"— Sunum transkripti:

1 Bir Aydınlanma Hikayesi ve Hüzün

2 Amaç: “Bilgili insan yetiştirmek eğitimli toplum yetiştirmek” “Bilgisizler içinde bir bilgili ölüler içinde bir diridir” Hz.Muhammed.(S.A.V.)

3 Köy Enstitüleri 17 Nisan 1940’ta Hasan Ali Yücel döneminde 3803 sayılı yasa ile açıldı. 1941’de 4274 sayılı yasa ile de, köylerde çalışacak sağlık memuru ve ebelerin bu okullarda yetiştirilmesine karar verildi.

4 Köy Enstitüleri açıldığında Türkiye nüfusu yaklaşık 16 milyondu ve bu nüfusun 12 milyonu köylerde yaşıyordu. Geleneksel yaşam tarzı tarım ve hayvancılıktı. 40 bin köyün 35 bininde okul ve öğretmen yoktu. 1 milyon 700 bin çocuktan sadece 300 bini okula gidebiliyordu.

5 Bunlardan da (1000’de 1’i ) üst kademe okullara gidebiliyordu
Bunlardan da (1000’de 1’i ) üst kademe okullara gidebiliyordu. Yüzdeye vurduğumuzda erkeklerin % 77’i, kadınların %92’si okur yazar değildi. Mevcut öğretmenlerin %78’i kentlerde çalışıyordu. Şehirlere alışık öğretmenler, uyum sağlayamama nedenleriyle köyde çalışmayı istemezlerdi.

6 Köye herhangi bir doktor, hemşire, ebe gitmezdi
Köye herhangi bir doktor, hemşire, ebe gitmezdi. Köy Enstitüleri yasası kabul edildiğinde TBMM’deki 426 milletvekilinden toplantıya katılan 278 milletvekilinin oybirliği ile kabul edildi. Cumhurbaşkanı İnönü “Kitap mermi gibidir” veciz ifadesiyle yasayı açık açık destekliyordu.

7 Bu okullara karşı çok geçmeden muhalefet oluşmaya başladı
Bu okullara karşı çok geçmeden muhalefet oluşmaya başladı. Başlangıçta, “Ne zaman Türkiye’de erinden generaline, sade vatandaşından, cumhurbaşkanına kadar, herkes ekmekle kitabı bir araya getirebilirse, gerçek kalkınma başlamıştır” diyen İnönü, baskılara daha fazla dayanamayarak, Hasan Ali Yücel ve İsmail Tonguç’u görevden aldı.

8 MEB Şemsettin Sirer oldu
MEB Şemsettin Sirer oldu. Tonguç önce Talim Terbiye Kuruluna, sonra da bir okula öğretmen olarak atandı. MEB Sirer, 1947’de “Tüm Köy Enstitülerinin kuruluş özelliklerinin ortadan kaldırıldığını, bu okulların sıradan bir köy okulu olduğunu” söyleyerek müfredat programını değiştirdi.

9 1950 seçimlerinde iktidara gelen Demokrat Parti, 27 Ocak 1954’te 6234 sayılı yasa ile uygulamaya tamamen son verdi. Köy Enstitülerinde 10 yılda toplam öğretmen yetişmiştir. Bu öğretmenlerin 1398’i bayan, 15943’ü erkektir. Yine bu okullarda 7300 sağlık memuru, 8756 eğitmen yetişmiştir.

10 Talip APAYDIN’ın 1967 yılında yayımlanan ''Karanlığın Kuvveti'' adli kitabında yer alan anısı, tam da bugünlerde okunup özümsenmeli... İşte öykü:

11 Kurban bayramı tam kışın ortasına rastlıyordu
Kurban bayramı tam kışın ortasına rastlıyordu. O günler bir soğuktu, bir soğuktu… Kar, fırtına, tipi... Eskişehir ortalarında papaz harmanı savruluyordu. Göz gözü görmüyordu dışarılarda. Sular donmuştu hep. Seydi Suyu iri buz parçaları akıtıyordu. Santral kanalı kapandığından, elektriklerimiz kaç gündür doğru dürüst yanmıyordu.

12 Akşam seminerlerinde kitap okuyamıyorduk, ders çalışamıyorduk
Akşam seminerlerinde kitap okuyamıyorduk, ders çalışamıyorduk. Lambalar ikide bir usulca sönüveriyordu. Dersliklerimizde pelerinlerimizle oturuyorduk da, gene de ısınamıyorduk. Musluklarımızdan su akmıyordu. Ellerimizi yüzlerimizi yıkamak için dere kıyısına gidiyorduk. İçme suyumuz yoktu. Üç gün bayram iznimiz vardı, ama bu soğukta nereye gidecektik? Köyü yakın olanlar gitti ancak. Bayram sabahı kampana çaldı. Dışarıda toplanılacak dediler. Başımızı gözümüzü sararak, büzülerek çıktık. Müdürümüz Rauf İnan merdivende bizi bekliyordu.

13 Üstünde palto bile yoktu. Ellerini arkasına bağlamıştı
Üstünde palto bile yoktu. Ellerini arkasına bağlamıştı. Boz urbaları içinde, yağsız çehresiyle bir heykel gibiydi. Savrulan karlardan gözlerini kırpıştırıyordu. O halini görünce usulca pelerinlerimizin yakalarını indirdik. Ellerimizi cebimizden çıkardık. "Arkadaşlar !" diye başladı. Bir canlıydı sesi, bir heybetliydi. Önce yılgınlık psikolojisinin zararlarını anlattı. Korkan insanın muhakkak yenileceğini ve korktuğuna uğrayacağını söyledi.

14 Bu hava soğuk evet, fakat siz isterseniz üşümezsiniz, dedi
Bu hava soğuk evet, fakat siz isterseniz üşümezsiniz, dedi. Olduğumuz yerde birkaç kez sıçramamızı ve kuvvetli tepinmemizi istedi. Dediğini yaptık. Birden ısınmıştık sanki. Hoşumuza gitmişti. Bugün bayram, dedi. Şimdi birbirimizi tebrik edeceğiz. Sonra yapacağımız iki iş var: Ya tekrar içeri girip sıralara büzülmek, mıymıntı mıymıntı oturmak, bu üç günü böyle faydasız, hatta zararlı geçirmek, can sıkıntısından patlamak. Boşuna içlenmek. Üstelik üşümek. Yahut da kazmayı, küreği alıp, santral kanalını temizlemeye gitmek.

15 Emin olun gidenler, kalanlar kadar üşümeyecektir
Emin olun gidenler, kalanlar kadar üşümeyecektir. Çünkü inanarak çalışan insan ne soğukta üşür, ne sıcakta yanar. O; yücelten, dirilten, kuvvetli kılan bir heyecan içinde her türlü güçlüğün üstüne çıkmıştır... Onu hiçbir karşı kuvvet yolundan alıkoyamaz. Yeter ki bir insan yaptığı işin gereğine inansın. -Ben şimdi kazmamı küreğimi alıp kanala gidiyorum, dedi. Çünkü kanal açılınca elektriklerimiz yanacak. Elektrik yanınca okulun işleri yoluna girecek. Kitap okuyabileceksiniz, ders çalışabileceksiniz.

16 Sularınız akacak, yıkanabileceksiniz
Sularınız akacak, yıkanabileceksiniz. Size şunu söylüyorum, bizim asıl bayramımız, yurdumuz bu gerilikten, bu karanlıktan kurtulduğu gün başlayacaktır. Şimdilik bize düşen milletçe çalışmak, çok çalışmaktır. Parolamız şu olmalıdır: "Bayramlarda çalışırız bayramlar için". Ben gidiyorum. Gelmek isteyenler gelsin. Heyecanlanmıştık, üşümemiz geçmişti. Hepimiz geleceğiz! diye bağırmıştık. Bayramda çalışırız bayramlar için! Bayramda çalışırız bayramlar için! Altı yüz kişi böyle bağırdık.

17 Sonra da kazma kürekleri koyduğumuz işliğe doğru bir koşuşma başladı
Sonra da kazma kürekleri koyduğumuz işliğe doğru bir koşuşma başladı. İnsanların böyle canlanması, bir amaca doğru saldırması belki sadece savaşlarda görülür.. Santral havuzundan başlayarak onar metre arayla su kanalına dizildik. Çıplak Hamidiye Ovası ayaz. Kırıkkız Dağı'ndan doğru zehir gibi bir rüzgâr esiyor. Pelerinlerimizin etekleri uçuşuyor. Kazmayı vurdukça yüzlerimize buz parçaları fırlıyor.

18 Bazı yerlerde kar her yeri doldurmuş, kanal dümdüz olmuş
Bazı yerlerde kar her yeri doldurmuş, kanal dümdüz olmuş. Nereyi kazacağız belli değil. Müdürümüz, öğretmenlerimiz başımızda dört dönüyorlar. Bir o yana koşuyorlar, bir bu yana. Öyle çalışıyoruz ki, boyunlarımızdan buğu çıkıyor. Bazen adam boyunda buz parçalarını elleyip çıkarıyoruz kıyıya. Kimisi bağırıyor, kimisi kazmalara tempo tutuyor. Bir gürültü gidiyor kanal boyunca. Yeşilyurt köylüleri evlerinin önüne çıkmış, bize bakıyorlar. Böyle çalışmamıza alışkınlar ama bayram günü, bu soğukta nasıl donmadığımıza şaşıyorlar.

19 Yeşilyurtlu arkadaşımız Azmi, köyü yakın olduğu için izinli ya
Yeşilyurtlu arkadaşımız Azmi, köyü yakın olduğu için izinli ya! Bize evlerden bazlama ekmek taşıyor. Köylü ekmeğini özlemişiz, aramızda kapışıyoruz. Yukarılardan, aşağılardan ikide bir sesler yükseliyor:-Bayramda çalışırız bayramlar için! Koca ova çınlıyor. Taa uzaktan Hamidiye'nin, Mesudiye'nin köpekleri ürüyorlar. Bu kış günü böyle seslere anlam veremiyorlar herhalde. Ayaz ovanın ıssızlığı yırtılıyor.

20 O gün o kanalın yarı yerini açtık
O gün o kanalın yarı yerini açtık. Bir buçuk metre derinliğinde, uzun, derin bir çukur karları yara yara gitti. Ertesi gün taa bende kadar tamamladık. Sonra merasimle suyu saldık. Nazlı bir gelin getirir gibi önünden ardından yürüyerek, türküler marşlar söyleyerek getirdik ve geç zamanda, santral havuzuna döndük, sonra bir baktık, okulumuzun balkonuna çakılı "Ç K E" yandı... ( Çifteler Köyü Enstitüsü ).

21 Müdürümüz bir tümseğe çıktı. Birkaç kelimeyle başarımızı tebrik etti
Müdürümüz bir tümseğe çıktı. Birkaç kelimeyle başarımızı tebrik etti. Her nokta koğuşta "sağool!" diye bağırıyorduk.. Şimdi, dedi, depomuza su dolacak, banyoyu yakacağız. Yıkanın ve çalışıp başarmış insanların huzuru içinde uyuyun. İşte gördünüz, inanarak çalışan yapar! Amacına ulaşır! Bu heyecanla çalışmaya devam edersek, biz Türkiye'yi de yükseltebiliriz!

22 -Yükselteceğiz. , diye bağırdık. -Bayramda çalışırız bayramlar için
-Yükselteceğiz!, diye bağırdık. -Bayramda çalışırız bayramlar için! Bayramda çalışırız bayramlar için! İçeri girdik, musluklardan şarıl şarıl sular akıyordu. Birbirimizi tebrik ediyorduk. Unutulmaz bir bayramdı."

23 Koy Enstitüleri neden kapatıldı
Koy Enstitüleri neden kapatıldı? Cevap kapattırandan (Kinyas Kartal) geliyor!..

24 “Ben kapattırdım köy enstitülerini. Ben toprak ağasıyım
“Ben kapattırdım köy enstitülerini. Ben toprak ağasıyım. 200’e yakın köyüm var. Bu köylerdeki halk bana tapar. Ne işi varsa bana sorar.” Kinyas Kartal

25 Bir gazete yazarının dönemin Van milletvekili Kinyas KARTAL ile yaptığı bir röportajı örnek olarak verebiliriz: “— Köy enstitüleri komünist yetiştirdiği için mi kapatıldı? —Hayır. Beni babam Moskova Üniversitesi’nde okuttu komünizmin ne olduğunu ben gayet iyi biliyorum. Köy enstitülerinde komünizmi bilen kimse yoktu. —Peki, karma eğitimden dolayı mı kapatıldı? —Hayır. Bu da değil bütün dünyada okullar karma eğitim kız erkek beraber okuyor.

26 —Peki ya neden? —Ben kapattırdım köy enstitülerini. Ben toprak ağasıyım. 200’e yakın köyüm var. Bu köylerdeki halk bana tapar. Ne işi varsa bana sorar.Evlenecek, boşanacak, askere gidecek, mahkemesi nesi varsa gelir bana danışırdı. Ama köy enstitüleri açıldıktan sonra 5 köyüme köy enstitüsü mezunu geldi ve bu köylerden artık kimse bana gelip danışmamaya başladı. Ben düşündüm 200 köyümün hepsine köy enstitüsü mezunu gelirse benim ağalığım ne olur, sıfıra düşer! Böyleyse benim harekete geçmem gerekir dedim ve doğudaki bütün ağalara telefon ettim onları topladım.

27 Bir de batıdan buldum Eskişehir’den Emin Sazak
Bir de batıdan buldum Eskişehir’den Emin Sazak. Sonra Menderes’le pazarlığa gittik. (Yıl 1950 seçimlerin olacağı zaman) Dedik ki köy enstitülerini kapatırsan şu gördüğün doğudaki tüm toprak ağaları ve batıdan Emin Sazak’ın oyları sana. Kapatmazsan oy yok ve Menderes’te 1950’de iktidara gelir gelmez köy enstitülerinin temelini sarsmaya başladı. Demokrat Parti iktidara geldikten sonra 27 Ocak 1954’te çıkarılan kanunla Köy Enstitüleri kapatılarak günümüze ve geleceğe ışık saçacak güneşimiz resmen batırıldı.

28 Köy Enstitüleri kapatılmasaydı, fırsat ve imkân eşitliği sağlanırdı
Köy Enstitüleri kapatılmasaydı, fırsat ve imkân eşitliği sağlanırdı. Ezberleyen öğrenci değil de okuyan, üreten, düşünen öğrenciler başarılı olurdu. Öğrenciler okullarına cep harçlıklarıyla değil emekleriyle “katkı” yaparlardı. Demokrasi sadece kitaplardaki tanımlarda değil yaşamın ta içinde olurdu. Daha nitelikli öğretmenler yetişirdi. Öğrenciler verilenle yetinmez, araştırır, bulur ve tartışırlardı.

29 Boş zamanlarını müzik dinleyerek değil enstrüman çalarak; takım fanatikliği ile değil spor yaparak değerlendirirlerdi. Biz şu an sadece matematik problemlerini hızlı çözen çocuklar yetiştiriyoruz. Hepsi bu. Ötesi yok… “Köy Enstitülerinin bütün günahı omuzlarıma, sevabı başkalarına olsun. O kurumların günahı bile bana yeter.” Hasan Ali Yücel


"Bir Aydınlanma Hikayesi ve Hüzün" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları