Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DUVAR BAĞLANTILI PANOLU KATLANIR YEMEK MASASI PROJE SORUMLUSU ÖĞRENCİLER Yasin ARABACI Ozan ZORLU Orhan KARATAŞ Emrah MUZAFFER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DUVAR BAĞLANTILI PANOLU KATLANIR YEMEK MASASI PROJE SORUMLUSU ÖĞRENCİLER Yasin ARABACI Ozan ZORLU Orhan KARATAŞ Emrah MUZAFFER."— Sunum transkripti:

1 DUVAR BAĞLANTILI PANOLU KATLANIR YEMEK MASASI PROJE SORUMLUSU ÖĞRENCİLER Yasin ARABACI Ozan ZORLU Orhan KARATAŞ Emrah MUZAFFER

2 DANIŞMAN ÖĞRETMEN Fahri YÜN

3  PROJE ÖZETİ  Mobilyacılık mesleği üç ayak üstüne kuruludur;

4  1.TASARIM  Meslekte başarılı olabilmek için iki şey çok önemlidir. Bunlar sırasıyla hayal etmek ve hayalini bir başkasıyla paylaşmaktır. Yani zihnimizde canlandırdığımızı kağıda dökebilmektir. Günümüz teknolojisi baş döndürücü hızla gelişmekte ve değişmektedir. Artık tasarımlar kağıt üzerine değil, bilgisayar programları yardımıyla bilgisayar ekranında 3 boyutlu olarak görülebilmektedir.

5  2.MONTAJ  Eksiksiz ve hatasız yapılmış tasarımdan sonra malzeme ve de makinenin özelliğini bilerek doğru kesim, düzeltme, delme ve markalama yapma sonucunda ortaya çıkan ürünün yapılan tasarımla örtüşmesi kaçınılmazdır. Dolayısıyla doğru yapılmış bir tasarım, işin başlangıcından sonuna kadar doğru devam etmesi için kaçınılmazdır.

6  3. YERİNDE MONTAJ  Ürünün kullanılacağı mekâna monte edilmesine yerinde montaj denir. Yerinde montajda da ölçü alma, el alet ve makinelerini doğru kullanma ve monte etmeyi son basamak olarak söyleyebiliriz.

7  Sözün özü mobilyacılık mesleği üç ana ayak üstüne kuruludur. Bunlar tasarım, montaj ve yerinde montajdır. Bizde bu projede bu üç ayağı kullanarak duvar bağlantılı panolu yemek masası yapmayı uygun gördük.

8  Projenin en büyük avantajlarından birisi kullanılacak parçaların bir çoğunun atölye içersinde bulunan artık parçalardan yapılabilmesidir. Dolayısıyla işin temelini oluşturan malzemenin çok ucuza temin edilebilmesidir.

9  Özellikle dar mutfaklarda yemek yemek oldukça zor ve sıkıntılıdır. Bu yüzden birçok evde yemek yemek için oturma odaları tercih edilmektedir. Oysa yemek yerken masa olarak kullanabileceğimiz, yemekten sonra ise duvara katlayarak üzerine yemek tarifleri, kısa notları yada benzeri bilgileri yazabileceğimiz bir pano olarak kullanılabilecektir.

10 NOTLAR  Profil ve Masa tablası parçaları, Pano, Ayna ve Bağlantı Gereçlerinin her biri için ayrı renk kullanılmıştır.  Çizimler izometrik perspektif olarak gösterilmiştir.

11  GEREKLİ MALZEME VE BAĞLANTI GEREÇLERİNİN TESPİTİ  NOTLAR İşe başlamadan önce projede kullanılacak malzeme ve bağlantı gereçlerinin tespiti mutlaka yapılmalıdır.

12  PROJEDE KULLANILACAK MALZEME VE BAĞLANTI GEREÇLERİ  2 adet kayın profil  9 adet 10 mm çapında dübel  9 adet 22X60 düz vida  22 adet 19X17 düz vida  52X65 cm ayna  2 cm lik sünger  Arkalık  Mdf lam

13  3 adet kanca  Çuha  8 adet kırlangıç pim  12 adet cam çivisi  Deniz tutkalı  Kiraz boya  2 adet boy menteşe  3X5 cm ölçülerinde kayın ağacı

14 PANOLU KATLANIR YEMEK MASASI PARÇALARI Genişlik UzunlukAdetAit Olduğu Yer 80 1801Deney tablası 7 782Ayak dikme 7 472Oturak dikme 7 322Oturak yatay 7 602Ayak yatay 60 781Masa tablası 7602Alt konstrüksiyon parçası 771

15 Genişlik UzunlukAdetAit Olduğu Yer 7761Ayak dayama dikme parçası 7221Ayak dayama yatay parçası 372Mandal parçası 50681Arkalık parçası 55731Çuha

16  Projede kullanılan malzeme ve bağlantı gereçlerinin görünümü;

17 Profil

18 Masa tablası

19 Sünger

20 Boy menteşe

21 Yaprak menteşe

22 Vida

23 Dübel

24 Kırlangıç pim

25 Kanca

26 Ayna

27  Şimdi projenin işlem basamaklarını hep beraber izleyelim;

28 Profil istenilen boyda kesilir

29 Uç kısımlar baş kesme makinesinde 45º kesilir.

30 Kırlangıç kuyruğu kanal açma makinesinde kırlangıç yuvalar açılır.

31 Kırlangıç yuvanın yakından görünüşü

32 Daha sonra kırlangıç pimler yerine çakılarak çerçeve birleştirilir.

33 Kırlangıç pim çakılmış yuvanın yakından görünümü,

34 Cam, profilin arkasından lamba içersine yerleştirilir.

35 Duvara 8 mm lik dübel çakılır, 22X60 vida profilin arkasına açılan yuvaya tutturulur.

36 Yerden 78 cm yükseklikte profil kalınlığında kayın ağacı çerçeve genişliğinde çerçevenin altına bağlanır.

37 Kayın ağacının yüzeyinden parça genişliğince boy menteşe bağlanır.

38 Masa tablasının alt yüzeyine boy menteşenin karşılığı bağlanır.

39 Masa ayağı tablasından 1 cm içeride olacak şekilde ayarlanarak boy menteşe her iki tablanın yüzeyine bağlanır.

40 2 cm lik sünger 8 mm kalınlığındaki sunta üzerine yapıştırılır ve üzerine çuha (kumaş) geçirilerek çerçevenin arkasından tutturulur.

41 Ayağın kaymasını önlemek ve ayağı desteklemek için tabla cumbalarına kancayla tutturulur.

42 Tablaların katlandığında düşmemesi için üstten kanca yardımıyla parçalar tutturulur.

43 Aynı işlemler uygulanarak masa yanlarına oturaklar yerleştirilir.

44 İstenildiğinde tablalar katlanarak pano olarak kullanılabilir.

45

46

47 TEŞEKKÜR… Projenin yapımında bize desteklerini esirgemeyen okul idaresine ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz…


"DUVAR BAĞLANTILI PANOLU KATLANIR YEMEK MASASI PROJE SORUMLUSU ÖĞRENCİLER Yasin ARABACI Ozan ZORLU Orhan KARATAŞ Emrah MUZAFFER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları