Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğretim Görevlisi Rıdvan yakut

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğretim Görevlisi Rıdvan yakut"— Sunum transkripti:

1 Öğretim Görevlisi Rıdvan yakut
TEKNİK RESİME GİRİŞ Öğretim Görevlisi Rıdvan yakut

2 TEKNİK RESİM NEDİR? Makine elemanlarının, yapıların ve en genel haliyle mühendislik ürünlerinin biçimini ve boyutlarını tarif etmekte kullanılan bir dildir. Mühendisler ve diğer teknik elemanlar arasındaki iletişimi sağlayan bu dilde, belirli çizim teknikleri çerçevesinde özel çizgiler, işaretler ve semboller kullanılır. Teknik resimler serbest elle, çizim araç ve gereçleri ile veya bilgisayar ortamında çizilebilir.

3 TEKNİK RESİM NEDİR? Konuştukları dil ne olursa olsun, dünyadaki tüm insanlar teknik resimler ile fikirlerini birbirlerine aktarabilirler. Bir mühendisin, mimarın veya tasarımcının zihnindeki yeni bir ürünü, makineyi, sistemi veya yapıyı diğer insanlara aktarabilmesinin en uygun yöntemi teknik resimdir. Bir tasarımın en basit formundan nihai durumuna gelinceye kadar tüm aşamalarında teknik resimler kullanılır. Teknik resim, üretimin de standart, hatasız, düzenli ve daha ekonomik yapılmasını sağlar.

4 NEDEN TEKNİK RESİM? Bir makine parçasını, inşaatı veya bir tesisi söz ve yazı ile ifade etmek mümkün değildir. Zira söz ve yazı ile ifade etmek istediğimiz mekanizmanın şekli, boyutları ve diğer özellikleri hakkında hiç bir fikir veremeyiz. Tam bilgi ancak teknik resimle mümkündür. Teknik resim ile; biçimini, boyutlarını, hangi malzemeden yapılacağını, toleranslarını ve yüzey kalitesini belirtilir. Belirtilen bu özellikleri ancak teknik resim eğitimi görmüş kişiler anlayabilir. Çizilen resmin kolaylıkla anlaşılıp üretimin yapılabilmesi için uluslararası standartlara göre çizilmiş olması gerekir.

5 NEDEN TEKNİK RESİM? Bu anlamda teknik resim uluslararası bir dildir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde teknik resim kurallarına uygun olarak çizilen resimler ve bunlar esas alınarak imal edilen parçalar ve yapı elemanları aynı standarttadır. Dolayısıyla bütün mühendisler, teknik resim kurallarını iyi bilmelidirler.

6 TEKNİK ÇİZİM ÖRNEKLERİ
MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BİYOMÜHENDİSLİK

7 Bilgisayar Destekli Tasarım CAD (Computer AIded DesIgn)
Parçaların, yapı elemanlarının ve her türlü cismin iki veya üç boyutlu teknik çizimlerinin bilgisayar teknolojisi kullanılarak yapılmasına Bilgisayar Destekli Tasarım (computer aided design) adı verilir. Günümüzde tüm mühendislik alanlarında çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

8 CAD örnekleri

9 Teknik resim araç ve gereçleri
Teknik resimlerin oluşumunda gerekli olan araç ve gereçler değişik tür ve kalitede piyasada bulunmaktadır. Burada sizlere teknik resimde kullanılacak olan resim araç ve gereçler hakkında temel bilgiler verilecektir.

10 Çizim Masası ve Tahtası

11 T-Cetveli

12 Gönyeler 45°ve 30°- 60°olarak iki türde bulunan standart gönyeler T cetveli üzerinde kaydırılarak dikey ve eğik çizgilerin çiziminde kullanılır. Bu gönyelerle 15°, 30°, 45°, 60°, 75°, 90°, 105°lik açılar çizilebilir.

13 Eğri Cetveller (Pistole)

14 Açı Ölçer (İletki) Standart gönyeler ile çizilemeyen 0°ile 360°arasındaki açıların ölçüm ve işaretlenmesinde kullanılır.

15 PERGELLER

16 Daire ve Yay Şablonları

17 Kalemler Yazı ve çizimde kullanılan kurşun kalemler sertlik bakımından üç gruptur: – Sert kalemler (H, 2H, 3H, …) – Orta sertlikte kalemler (HB veya F) – Yumuşak kalemler (2B, 3B, …) yazı ve ölçülendirmelerde HB, ince çizgilerde F veya H, kalın çizgilerde 2B kullanılır.

18 Kalemler yazı ve ölçülendirmelerde HB, ince çizgilerde F veya H,
kalın çizgilerde 2B kullanılır. Sabit kalınlıkta çizdikleri için versatil (uçlu) kursun kalemler de tercih edilebilir. Bunların uç kalınlıkları 0,35mm, 0,5mm, 0,7mm ve 0,9mm ‘dir.

19 Standart Kağıt Ölçüleri

20 Antetli kağıt

21 Teknik Resim dersine Getirilmesi Gereken Malzemeler
T-cetveli Daire sablonu 2 adet gönye (45°ve 30-60°) Açıölçer Kalemler Pistole 0.7 mm veya 2B uçlu Kaliteli silgi, kalemtraş ve selobant 0,35 mm veya H uçlu A4 kağıtlar, kareli kağıtlar Vida ayarlı pergel Çizim dosyası ve malzemeler için çanta

22 DERSİN KURALLARI Ders araç ve gereçleri olmayan öğrenci derse alınmaz. Dolayısıyla ders malzemelerinizi getirmeyi asla unutmayınız. Derse devam zorunlu değildir. Derse geç katılan öğrenci derse alınmayacaktır. Ders sonunda verilecek ödevler ertesi dersin hemen basında teslim edilecektir. Geç gelen ödevler kesinlikle kabul edilmeyecektir.

23 Ödev değerlendirmesi Ödevler 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
– Tam çizim: 100 puan – Az hatalı : 75 puan – Vasat : 50 puan – Çok kötü : 25 puan – Yok : 0 puan • En düşük ödev ortalamaya katılmayacaktır.

24 Not değerlendirmesi 1. Vize % 30 2. Vize % 30 Ödevler % 10 Final % 30
Not: Derse sürekli katılım gösteren öğrencilere kanaat notu verilecektir.


"Öğretim Görevlisi Rıdvan yakut" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları