Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Elektrokardiyografi (EKG) nedir ? EKG kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetleri ölçen tıbbi cihazdır. Kalbin her atımında sinüs düğümünden çıkan elektrik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Elektrokardiyografi (EKG) nedir ? EKG kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetleri ölçen tıbbi cihazdır. Kalbin her atımında sinüs düğümünden çıkan elektrik."— Sunum transkripti:

1

2 Elektrokardiyografi (EKG) nedir ? EKG kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetleri ölçen tıbbi cihazdır. Kalbin her atımında sinüs düğümünden çıkan elektrik sinyali özel bir iletim yoluyla vücuda yayılır. Vücuda takılan elektrotlar yardımıyla ortaya çıkan elektrik akımları yükseltilerek kayıt edilir. Takılan elektrotlar elektrotlar arası elektrik potansiyeli farklılığını ölçmüş olur. Her bölgeden alınan bu farklılıklara “Derivasyon” denir.

3 EKG nerelerde kullanılır ? EKG taşınması kolay olduğu için hastanelerin bir çok bölümünde kullanılabilir. Fakat EGK cihazı da bir çok cihaz gibi bazı durumlardan etkilendiği için bir kurulum planı yapılması gereklidir.

4 EGK CİHAZI ÖLÇÜMLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER Manyetik alanlar Güç hatları Güçlü radyo dalgaları Güçlü televizyon ve radar vericileri vb.

5 EKG ÇEŞİTLERİ İntra operatif EKG Post operatif EKG Tek kanallı EKG 3 kanallı EKG 6 kanallı EKG 12 kanallı EKG Yorumlu EKG EKG’li defibratör Efor EKG gibi bir çok çeşidi vardır.

6 Hasta kablosu Elektrokardiyografi elektrodu EKG kağıdı Kablosuz ağ kağıdı Modem kartı EKG’ NİN BAŞLICA BİLEŞENLERİ

7 EKG’NİN EN SIK GÖRÜLEN ARIZASI EKG de özellikle hasta kabloları sık sık arızalanmaktadır. Hasta kabloları vücudun her bölgesi için farklı renklerde olabilmektedir. Bu renk ayırımında genellikle iki standart uygulanmaktadır. Örneğin elektrokardiyografi cihazı hasta kabloları Avrupa standardına göre sağ bacak için beyaz, sol bacak için siyah, sağ kol yeşil, sol kol için kırmızı olarak belirlenmiştir.


"Elektrokardiyografi (EKG) nedir ? EKG kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetleri ölçen tıbbi cihazdır. Kalbin her atımında sinüs düğümünden çıkan elektrik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları