Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BOLU ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİYOKÜTLE ENERJİSİ ÇALIŞMALARI Sırrı KÖSTERELİ Bolu Orman Bölge Müdürü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BOLU ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİYOKÜTLE ENERJİSİ ÇALIŞMALARI Sırrı KÖSTERELİ Bolu Orman Bölge Müdürü"— Sunum transkripti:

1 BOLU ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİYOKÜTLE ENERJİSİ ÇALIŞMALARI Sırrı KÖSTERELİ Bolu Orman Bölge Müdürü sirrikostereli@ogm.gov.tr

2 İklim Değişikliğine karşı savaş Dünya ormanları olmadan kazanılamaz. Ban Ki-moon Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

3 Bolu orman Bölge Müdürlüğü  Ormanlık sahası 627.995 ha.  Dikili serveti 96.462.064 m3 tür.  Ormanlarımızda ki cari artım 2.158.665 m3 tür.  Yıllık genel toplam etamız 779.273 m3 tür.

4 Bolu Orman Bölge Müdürlüğü olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının bir kısmını kullanmaktayız; -Rüzgar enerji tesisimizi,Bolu Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı Sarımustan Orman İşletme şefliğinde kurarak 5 Kw lık enerji elde etmekteyiz. BOLU ORM.BÖLG.MÜD. YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMALARI

5 -Suyu kullanarak yine Bolu Orman İşletme Müdürlüğümüzde 15 Kwa lık enerji elde etmekteyiz.Hatta ulusal şebekeye yakın olsa 10 kwa sını satarak para kazanabiliriz.

6 Enerjide büyük oranda dışa bağımlı olan ülkemiz de yenilebilir enerji kaynaklarına baktığımızda; su, güneş, rüzgar ve biyokütle açısından hiçte küçümsenemeyecek bir potansiyele sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

7 -Biyokütle olarak: Bölge müdürlüğümüz ormanlık alan açısından Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir alana ve servete sahibiz.Yıllık dikili üretimimizin 1.2 milyon m3 çıkmış durumda.

8  Yıllık üretim kapasitemizi dikkate aldığımızda sanayide ve köylü ihtiyaçlarının dışında kullanılmayan ormanda atık olarak yıllık 170.000 bin ster biyokütle tahmin etmekteyiz.  27.000 bin ster süceyrat odunu elde edilebilecektir. Yaklaşık olarak yıllık

9  Bolu-Elmalık orman işletme şefliğinde alınan bir deneme alanında, Meşe, kayın ilk aralama sahasında, 11 ağaç kesilerek çalışma yapılmıştır. Dikili gövde hacmi 1 m3 ağaçtan, çapı 5 cm nin altında 0.4 ster biokütle tespit edilmiştir.

10  Aladağ-Ardıç orman işletme şefliğinde alınan bir deneme alanında, Sarıçam tensil sahasında, 10 ağaç kesilerek çalışma yapılmıştır. Dikili gövde hacmi 1 m3 ağaçtan, çapı 5 cm nin altında 0.15 ster biokütle tespit edilmiştir.  Kökez orman işletme şefliğinde alınan bir deneme alanında, Göknar bakım sahasında, 8 ağaç üzerinde çalışma yapılmıştır. Dikili gövde hacmi 1 m3 ağaçtan, çapı 5 cm nin altında 0.19 ster biokütle tespit edilmiştir

11  Orman Genel Müdürlüğümüzün yoğun desteklerini arkamıza alarak ilk aşamada bazı noktalarda kendi ısı enerjimizi üretmeye karar verdik. Bu çalışma için iki noktayı seçtik.

12  Aladağ Orm.İşlt. Müdürlüğüne bağlı değirmen özü misafirhanesinin ısı ihtiyacını biyokütle enerjisiyle karşılamak için ön çalışmada, üretim artıkları toplatılarak maliyet fizibilitesi yapıldı.

13  ilk aşamada üretim artıklarını çipe dönüştürecek parçalayıcı yaptırdık.

14  1 TON TALAŞ ELDE ETMENİN DEĞİRMEN ÖZÜNDE Kİ MALİYETİ : Odunun Toplatılması Bedeli : 101,43 TL Yakıt Bedeli : 17,84 TL Talaş Üretme İşçilik Bedeli : 99,17 TL Talaş Çuvallanması Bedeli : 24,80 TL Talaşın nakli için Yakıt Bedeli : 4,46 TL Talaşın Taşınması,Yüklenmesi Ve Boşaltılması İşçilik bedeli : + 45,08 TL T O P L A M = 292,78 TL’dir.  Fizibilite çalışmamızda mali yönden biyokütlenin kömüre oranla daha avantajlı olduğunu gördük.

15  Mali olarak daha uygun olmasaydı dahi ithal kömür yerine hem kendi öz kaynağımız hemde daha temiz yakıt olan biyokütleyi kullanmayı tercih edecektik.  Daha sonra biyokütlenin yanmasına uygun kalorifer kazanı yaptırttık.  Aladağ da yaptığımız çalışma başarıyla sürmektedir.

16  Gölyaka Orm.İşlt Müdürlüğüne bağlı Aydınpınar orm.işletme şefliğne ait idare binası ve 4 adet lojmanın ısıtma sistemlerini, kömürden enerji yerine biyokütle ( üretim artığı) enerjisi üretir hale getirdik.

17  1 TON TALAŞ ELDE ETMENİN AYDINPINAR ORM.İŞL.ŞEFLİĞİNE MALİYETİ İşçilik maliyeti : 20 TL / Ster Emval maliyeti: 0.60 TL / Ster Yakıt maliyeti : 29.71 TL / Ster TOPLAM : 50.31 TL / Ster 1 Ster yapraklı üretim artığından 490 kg yonga elde edilmiştir. 2 Ster yapraklı artık yongası 1 ton olduğuna göre 1 Ton yonga = 2x50.31 = 100.62 TL / Ton  Biyokütle kullanıldığında :11.88 TL/Gün  Kömür kullanıldığında: 42.50 TL / Gün

18  “Biyokütle enerjisi üretiminde orman artık ve ürünlerinin kullanımı” başlıklı Orman Genel Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu, ülkemizde biyokütle enerjisi ve teknolojisi üzerine çalışan 16 yerli bir yabancı firmanın katılımıyla 26/02/2009 tarihinde gerçekleşen çalıştaya ev sahipliği yaptık.

19  Çalıştayın ilk oturumu, biyokütle enerjisi ile ısıtılan Değirmen özü misafirhanesinde gerçekleştirildi.  Ormanlardaki kullanılamayan üretim artıklarının yerinde görülmesi için arazi çalışmaları yapıldı.  Arazi çalışmalarının ardında değerlendirme toplantısı yapılarak firmaların çözüm önerileri ve teklifleri değerlendirildi.  Orman Bölge Müdürlüğümüzle çalışmak istediklerini söyleyen yerli ve yabancı firmalarla görüşme yapıldı.

20

21  Yaptığımız çalıştay sonrası bir çok özel firma bizimle irtibata geçti. Bunların içerisinde somut adımlar atan Bizim Gaz firmasıyla ilk çalışmalara başladık.  Bizim Gaz firması Düzce de kurdukları merkezleri vasıtasıyla elde edecekleri biyokütleyi pazarlamayı düşünmektedir.  Bizim Gaz firmasıyla maliyet hesabı için ilk çalışmalarımıza Aladağ Orman İşletme Müdürlüğünde başladık.

22  Sayın Orman Genel Müdürümüzün de katılımıyla Aladağ işletme müdürlüğümüzde özel sektörün temin ettiği talaş makinesi ile arazide biyokütlenin parçalama işlemi gerçekleştirilmesine mütakip Bizim Gaz firmasının arazide atık maddeleri toplatarak tesise kadar götürülmesi için yapılan harcamaların maliyeti firma tarafından çıkartılmıştır.

23 Maliyetin fizibil olması durumunda Bizim gaz firması Bölge Müdürlüğümüz çalışma alanında geniş kapsamlı yatırım yapmayı düşünmektedir. Bizim gazın maliyet hesabı özet olarak tablodaki gibidir. Masraf KalemiTon MaliyetiBirim Orman köylüsü işçilik71,0 TLton Çavuş işçilik19,2 TLton Saha sorumlusu16,2 TLton Toplam işçilik106,3 TLton Diğer, malzeme1,0 TLton I. nakliye20,5 TLton II. nakliye39,2 TLton Mal bedeli18,0 TLton Chipsleme?ton Toplam185,0 TLton

24

25 TEŞEKKÜRLER Sırrı KÖSTERELİ Bolu Orman Bölge Müdürü sirrikostereli@ogm.gov.tr


"BOLU ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİYOKÜTLE ENERJİSİ ÇALIŞMALARI Sırrı KÖSTERELİ Bolu Orman Bölge Müdürü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları