Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona, Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret. Kaybetmeyi öğrenmesini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona, Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret. Kaybetmeyi öğrenmesini."— Sunum transkripti:

1

2 Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona, Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret. Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı. Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu. Eğer yapabilirsen, Sessiz kahkahaların gizemini öğret ona, Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip oldukların…

3 Eğer yapabilirsen, Ona kitapların mucizelerini öğret. Fakat ona sessiz zamanlar da tanı, Gökyüzündeki kuşların, Güneşin altındaki arıların, Ve yeşil yamaçtaki çiçeklerin ebedi gizemini düşünebileceği… Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona. Ona kendi fikirlerine inanmasını öğret, Herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi…

4 Tüm insanları dinlemesini öğret ona, Fakat tüm dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini, Ve sadece iyi olanları almasını da öğret… Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona. Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret.

5 Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, Fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret. Uğultulu bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret, Ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik dikilip savaşmasını öğret. Abraham Lincoln’un, oğlunun öğretmenine yazdığı mektuptan alınmıştır.

6 Siz ders anlatırken öğrenciler; - konuşmaya, - başka şeylerle ilgilenmeye, - dikkatler dağılmaya başladıysa… Bilin ki sıkıcı olmaya başladınız.

7 NİNNİLER NEDEN ÇOCUKLARI UYUTUR ??? KENDİ DERSİNİZİ SIKILMADAN 40 DAKİKA BOYUNCA DİNLEYEBİLİRMİSİNİZ ???

8 NE YAPMALI ??? -Sınıfta dolaşın, -Beklenmedik şeyler yapın, -Mimiklerinizi kullanın, -Farklı ses tonları kullanın, -Konuşmalarınızı vurgulu yapın, -Görebileceğiniz bir yere A.S.O. yazın, bunu gördükçe değişiklikler yapın.

9 Öğrenciler; Genellikle bizlerin beklentilerine göre hareket ederler, Uymaları gereken kuralları tam olarak bilmezler.

10 NE YAPMALI ??? -Öğrencilerle beraber sınıf kurallarını belirleyin, -Kurallar açık, net ve uygulanabilir olsun, -Çok sayıda kural yerine gerçekten uyulması gereken kurallar koyun, -Kuralları öğrencilerle beraber belirlemeye özen gösterin, -Kuralları yazarak herkesin görebileceği bir yere asın, -Bu kurallara siz de uyun.

11 Pasif dinlemenin öğrenmek olmadığı gibi konuşmak da öğretmek değildir, 10 sn.de 3 sn.dir Öğrencilerin dikkat süreleri 10 sn.de 3 sn.dir,

12 NE YAPMALI ??? Aralıksız konuşma süreniz 2 dakikayı geçmesin, 2 dakikaların araları öğrenci katılımı ile doldurun, Bütün işi sizler yapmayın öğrencilerle de paylaşın, Öğrencileri dikkatle izleyin sıkılmaya başladıklarında konuşma süreniz uzamış demektir, Sınıfta bulunduracağınız sayısal bir saat de size yardımcı olabilir.

13 Öğrencilere; Neyi, Neden, Nasıl öğrenecekleri dersin başında sunulmadığında, nelerle karşılaşacaklarını bilmedikleri zaman öğrencilerin derse ilgileri azalmaktadır.

14 NE YAPMALI ??? -Konunun amacını,nasıl işleneceğini, ne kadar süreceğini vb., ders başlamadan anlatın, -Dersin başında konuyu öğrenmeleri için öğrencilere haklı ve inandırıcı bir sebep gösterin.

15 Öğrenciler öğretmenlerin kendileri için kullandığı kelimeleri içselleştirirler.

16 NE YAPMALI ??? -Ne söylediğinize özellikle de nasıl söylediğinize dikkat edin. -Geçmişte sizi üzen kelimelerin bir listesini yapın, -Yaralayan değil onurlandıran, cesaretlendiren kelimeler kullanın, -Öğrencilere mümkünse ismi ile seslenin.

17 “SAYGI YETİŞKİNLERLE AÇILAN BİR YOLLA ÇOCUĞA GİDER VE ÇOCUKTAN YETİŞKİNLERE GERİ DÖNER.”

18 Bir çok öğretmen dersin %85’ini bir iş yaparak geçirir, Bu da; Daha çabuk yorulmasına, Okula gelme isteğinin kırılmasına ve Verimin düşmesine sebep olur, Öğrenci derse aktif katıldığında dersi daha iyi anlar, öğretmen de daha az yorulur.

19 NE YAPMALI ??? -Öğrencilerin yapabileceği şeyleri sizin yapmanızın sonuçlarını değerlendirin, -İşlerin %60’ının öğrenciler tarafından yapılabilmesini sağlayacak bir ders plânı geliştirin, -Başlangıçta bazı sorunlar yaşanacaktır, sakın vazgeçmeyin, kendinize ve öğrencilerinize güvenin.

20 Kötü söz söylemek veya dayak atmak gibi davranışların anlamı şudur; “Sana ulaşmanın seni ikna etmenin sana bir şeyler öğretmenin bir yolu, bir yöntemi var ama ben bu yöntemi bilmiyorum ve bulmak için de uğraşmak istemiyorum, bundan dolayı da seni dövüyor veya sana kötü söz söylüyorum.”

21 Sizler dersinizi ne kadar iyi anlatıyor olsanız da önemli olan öğrencilerin ne anladığı ve ne kadar anladığıdır, Öğrenmenin kalıcılığını sağlamanın veya ne kadar şey öğrettiğinizi görmenin yolu da tekrardır.

22 NE YAPMALI ??? -Dersin en az 3 – 4 yerinde öğrettiğiniz şeylerle ilgili sorular sorarak öğrencilerin tekrar yapmalarını sağlayın, -Tekrarda övgüyü bol miktarda kullanın, -Sınıf dışında da tekrarın önemini anlatın, -Tekrarın öğrenmenin başlangıcında daha önemli olduğunu anlatın.

23 Mizah içinde verilen bilgi daha kolay hatırlanır, Stres öğrenme gücünü belirgin bir şekilde azaltır ve dikkâti yoğunlaştırmada güçlüğe neden olur, Mizah mesajın gücünü artırır.

24 NE YAPMALI ??? -Mizah yeteneğiniz ve bilgilerinizi geliştirin, -Sınıfta kullanmaya başlayın ve sonuçlarını değerlendirin,

25 Ders içinde zaman zaman yapılan özetlemeler dersi toparlar, Ne öğretildi ve ne öğrenildi sorularını cevaplandırır.

26 NE YAPMALI ??? -Ders içinde bir iki kez özetleme yapın, -Dersin sonunda mutlaka özetleme yapın.

27 Öğrencileri tanımak ve onlara göre beklentiler oluşturmak gerekir.

28 NE YAPMAMALI ??? MİSAFİR TANRISI -Yunan mitolojisindeki MİSAFİR TANRISI gibi yapmamalı.

29 “Çocuklar kendilerini sevenlere değil, onlara saygı duyanlara saygı duyarlar”

30 NE YAPMALI ??? -Saygınızı anlatmak yerine davranışlarınızla gösterin, örnek olun, -Yankı hikâyesini hatırlayın, “Eğer alışkanlıklarınızı sürdürür ve değiştirmekten korkarsanız bu gün sahip olduklarınıza sahip olmaya devam edersiniz”

31 Öğretmen olmanın esas özeliği hayat boyu öğrenciliktir, Işıltıyı kaybetmeye başladıysanız disiplin sorunlarının başlaması kaçınılmazdır, İstenmeden yapılan eğitim, verimsiz ve sorunlu bir eğitim ortamı doğurur.

32 NE YAPMALI ??? -Kendinizi geliştirin, -Edindiğiniz yenilikleri hayata geçirin, -Bütün bunlardan zevk almaya çalışın.

33 Çocuğun eğitiminden sorumlu olanların davranış ve beklentilerindeki tutarsızlık çocuğun istenmeyen davranışlar içerisine girmesinin en başta gelen sebeplerinden biridir. Tutarsızlık bir hatadır, tutarsızlık kafa karıştırıcıdır. Önceden tahmin edilmeyen davranışlarla uğraşmak son derece zordur. Samimi davranışlar kadar tutarlı davranışlar da önemlidir. Davranışlar kötü bile olsa bundaki tutarlılık tutarsızlıktan daha iyidir.

34 NE YAPMALI ??? -Davranışlarınızı değerlendirin, -Sevimlimi yoksa sevimsiz mi olmak istediğinize karar vererek başlayın, -Verdiğiniz kararda tutarlı olun.

35 Eğitim bir ekip işidir, anne babalar bu ekibin bir parçasıdır, Onlarla yapacağınız işbirliği sınıftaki kontrolünüze de katkıda bulunacaktır, Öğrencilerde görülen başarısızlığın ve davranış bozukluklarının sebeplerinden %45’i aile içi faktörlerden kaynaklanır. Veliye ayıracağımız zaman bize kazanç olarak geri dönecektir.

36 NE YAPMALI ??? - Veli ile kurulacak iletişimin işinizin ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul edin, - Velilerle kurulacak sağlıklı bir iletişim ve işbirliğinin işlerinizi kolaylaştıracağını unutmayın - Velilerle iletişimde başlatıcılık görevinin öğretmene ait olduğunu unutmayın.

37 Dersin işlenmişliğindeki kalite değil dersin işlenmiş olmasının önemsenmesi ciddi bir yanlıştır.

38 NE YAPMALI ??? -Kaliteyi ortaya koymak için nicelik değil, nitelik üzerinde yoğunlaşın.

39 İlgi belirten bir dokunmadan elde edilecek sayısız kazanım vardır. Bir dokunuş, sizi öğrenciye yıllarca sevdirecektir.

40 NE YAPMALI ??? -Sınıfınızı inceleyin, -Dokunulmaya ihtiyacı olan 5 öğrenci belirleyin, -Onlara söyleyecek birkaç özel şey bulun, -İlginizi gösterircesine ellerini sıkın ve yüzlerindeki ifadeye dikkat edin.

41 “Bir sonuç beklerken tolerans ve sükunete sahip olmak” İyi bir öğretmenin erdemlerinden biri de “Bir sonuç beklerken tolerans ve sükunete sahip olmak” olmalıdır.

42 Etkili bir ders üç parçadan oluşur; -İKNA ETMEK -BİLGİLENDİRMEK -EĞLENDİRMEK

43 NE YAPMALI ??? -İKNA ETMEK (dersin başında uygulayın), -BİLGİLENDİRMEK (öğrencinin seviyesine inin), -EĞLENDİRMEK (komik örnekler verin, şakalarla dersi eğlenceli hale getirin).

44 “BİR İŞİ BAŞARMANIN EN ZOR YANI İLK ADIMI ATMAKTIR…”

45 Göz teması etkili iletişimin temel öğesidir, karşıdaki kişiye samimi, doğru ve tutarlı olduğunu hissettirir, ona güven telkin eder.

46 NE YAPMALI ??? -Öğrencilerle göz teması kurun, -Göz teması 2 sn.den az, 5 sn.den fazla olmamalı.

47 Eğer öğrenciler kendi hatalı davranışından ziyade sizin onlara nasıl davrandığınız üzerinde düşünüyorlarsa yaklaşımınız yanlış demektir.

48 NE YAPMALI ??? -Öğrencileri azarlayıp rencide etmek yerine onları yaptıkları davranış üzerinde düşünmeye yoğunlaştırın.

49 Bir insana kendini önemli hissettirmenin en temel unsuru onu ekin bir şekilde dinlemektir. Kişiyi dinlemek ona “senin farkındayım, sen önemli ve özelsin, sana değer veriyorum”, Kişiyi dinler görünmek “çok fazla önemli değilsin” Kişiyi dinlememek ise “hiç önemin yok” mesajını iletir,

50 NE YAPMALI ??? -Karşınızdakini içtenlikle dinleyin, -Dileyemeyecekseniz dürüstçe söyleyin.

51 Yeni ve farklı şeyleri denemeye isteksiz olmak hem yaşam kalitenizi hem de mesleki yeterliliğinizi düşürür.

52 NE YAPMALI ??? - Büyük değişiklikler ancak küçük değişikliklerden sonra meydana gelir.

53 “Beynin içinde bir şeyler değişmeden, dışında hiçbir şey değişmez.” “Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez.” L. Tolstoy

54 “Dünyada kusursuz iki insan vardır. Biri ölmüştür, öteki ise doğmamıştır.” Çin Atasözü “Güçlükler başarının değerini artıran süslerdir.” Moliere

55 “Bin kilometrelik bir yola bile bir adımla başlanır.” “Zor iş, zamanında yapmadığımız kolay işlerin birikmesiyle meydana gelir.” J.J. Rousseau


"Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona, Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret. Kaybetmeyi öğrenmesini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları