Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Su ! Neden Önemli ?.... Yeryüzünde Yaşamın Başlangıcı... Yeryüzüne Suyun Dağılımı... Mevsimler... Ekosistemlerin* Sürdürülebilmesi... Tüm Canlıların Yaşamı...

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Su ! Neden Önemli ?.... Yeryüzünde Yaşamın Başlangıcı... Yeryüzüne Suyun Dağılımı... Mevsimler... Ekosistemlerin* Sürdürülebilmesi... Tüm Canlıların Yaşamı..."— Sunum transkripti:

1 Su ! Neden Önemli ?...

2 Yeryüzünde Yaşamın Başlangıcı... Yeryüzüne Suyun Dağılımı... Mevsimler... Ekosistemlerin* Sürdürülebilmesi... Tüm Canlıların Yaşamı... Eko sistem : Belli alanda yaşayan canlılar + bunları etkileyen jeolojik, fiziki yapı + bu alanın iklimi, çevre koşulları

3 Suyu Kullananların Sayısı Artıyor!… + Sular Kirleniyor! + Çevre Kirliliği Suyu Etkiliyor!

4 Yeryüzünün % 71’ i SU…. Ancak SULARIN sadece % 5’ i tatlı su, (% 1’ i kullanılabilir su) SU artmaz, azalmaz!

5 2 milyar insan içilebilir sudan yoksun. Yaklaşık 1 milyar insan çölleşmeden etkilenmekte. 2025 de dünya nüfusunun 2/3 ü su kıtlığı çekecek.

6 Ortadoğu da 14 ülkenin 9 unda su kıtlığı var. TR de tatlı su, kişi başına 1600 m3. Su zengini ülkelerde 6000-10000 m3.

7 •Her yıl 1.5 milyon insan suya bağlı hastalıklardan ölüyor. •Her yıl 14 milyar ton çöp denize atılıyor. •Her yıl 100.000 üzerinde deniz memelisi plastik atıklarını yedikleri için ölüyorlar. •.

8 Yeraltı ve yerüstü suları tarımsal alanlardaki kimyasal gübre ve ilaçlarla kirleniyor. Arıtmasız sanayi ve kent merkezlerinin arıtmasız atık suları denizleri ve tatlı suları tehdit ediyor.

9

10

11 •6 Nisan 2007'de tamamlanan BM raporu, her bir kıtanın iklim değişikliğinden nasıl etkileneceğini açıklıyor. •Asya, Avrupa, Afrika susuzluk, Amerika hortumlarla uğraşacak.

12 •İklim değişikliği nedeni ile son yıllarda sıtmanın yayıldığı coğrafi alan çok genişledi. Tarihinde sıtma görmemiş, Etopya, Güney Afrikanın kuzey ucu, Malezya birkaç yıldır sıtma salgınları yaşıyor. Bazı bilim adamları önümüzdeki senelerde 2 milyon insanın sıtmaya yakalanacağını tahmin ediyor. Sıtma etkisi büyük bir hikayenin sadece bir parçası.

13 20 Kasım 2007-Edirne Edirne'de sel alarmı verildi. Aşırı yağışlar yüzünden Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması Arda, Tunca ve Meriç nehirlerini taşırdı. Valilik, kapakların açılmasıyla bırakılan fazla suyun bugün öğlene doğru Türkiye topraklarında olacağını duyurdu.

14

15 Su ile ilgili konuları araştırabiliriz… (haberler,kararlar, çevre açısından tehditler) Su ve Sanayi Içme Suyumuz Suyun Yeryüzünde Dağılımı Suyun özellikleri Sabun ve Deterjanlar Barajlar Sulak Alanlar Evlerde Su ve Enerji Su ve Tarım Su ve Sağlık Deniz suyu Kullanım ve İsraf

16

17 Çevreci İnsan yerleşimlerinde arıtma ve kanalizasyon Su ile ilgili yatırımların, çevreye faydasını/zararını araştırır. Ailesini, çevresini uyarır, bilgi paylaşır. Tarım ilaçlarının kullanımında dikkatlidir. Sanayii de arıtma tesisisi Su kaçağına dikkat eder, çözüm bulur. Sabun ve deterjan kullanımında dikkatlidir Suyu ihtiyacı kadar kullanır, israf etmez.

18 HER CANLI SAĞLIKLI ve DENGELİ BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKINA SAHİPTİR. ÇEVREYİ GELİŞTİRMEK, ÇEVRE SAĞLIĞINI KORUMAK ve ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEK DEVLETİN ve VATANDAŞLARIN GÖREVİDİR. Anayasamızın 56. maddesi

19 Çevre Hakkı: Anayasamızın 56.maddesi: “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirliliğini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir”. Bilgi ve Belge Edinme Hakkı: 4982 Nolu Bilgi Edinme Kanunu (9 Ekim 2003):Nisan 2003 de uygulamaya yönelik Yönetmelik yayınlandı. 9.Haziran 2004 tarihinde Çevre ve Orman bakanlığında Bilgi Edinme Birimi kuruldu. Bu hakkın anlamı; Kamu yönetimi (idareciler)nin açık-şeffaf olması demektir. Bu 1- ilgili otoritenin hak sahibinden gelen bilgilenme talebini karşılamak zorunda oluşu ve 2- otoritenin talep olmadan da halkı bilgilendirmesidir. Hak sahibi için anlamı ise:dilekçe verme hakkı, çevre konusunda devlet sırrı hariç tüm bilgi ve belgeleri edinme hakkı, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında bilgilendirilme hakkıdır. Katılım Hakkı: ÇED sürecine, imar kanunu, hava kalitesi yönetmenliği, sulak alanların korunması yönetmeliği gibi süreçlere yazılı görüş bildirme, toplantılara katılma, itiraz edebilme hakları sağlanmıştır. Yargıya Başvurma Hakkı: (Çevre Kanunu 28. 30.maddeler) Burada herhangibir “hakkı” ya da “menfaati” ihlal edilmeyen kişilerce doğrudan çevreyi korumak amacı ile bu hakkın kullanılması mümkündür. Adli yargıya başvurma için “hakkın ihlal edilmiş olması” koşuldur. (Çevre kanunu 28. Madde) İdari yargıda davacı otoritenin faaliyetinin hukukiliğini yargılar (Anayasanın 56. Maddesi ve Çevre kanunu 30.maddesine dayanarak).


"Su ! Neden Önemli ?.... Yeryüzünde Yaşamın Başlangıcı... Yeryüzüne Suyun Dağılımı... Mevsimler... Ekosistemlerin* Sürdürülebilmesi... Tüm Canlıların Yaşamı..." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları