Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Su ! Neden Önemli ?... Ramsar DSİ GAP BM Tatlı Su Yılı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Su ! Neden Önemli ?... Ramsar DSİ GAP BM Tatlı Su Yılı"— Sunum transkripti:

1 Su ! Neden Önemli ?... Ramsar DSİ GAP BM 2003- Tatlı Su Yılı
BM 2004 Deniz Suları Yılı Su ! Neden Önemli ?... Ramsar DSİ GAP Dünya 3. Su Forumu -Kyoto

2 Yeryüzünde Yaşamın Başlangıcı... Yeryüzüne Suyun Dağılımı...
Mevsimler... Ekosistemlerin* Sürdürülebilmesi... Tüm Canlıların Yaşamı ... Eko sistem : Belli alanda yaşayan canlılar + bunları etkileyen jeolojik, fiziki yapı + bu alanın iklimi, çevre koşulları Su neden önemli?

3 Suyu Kullananların Sayısı Artıyor!… Çevre Kirliliği Suyu Etkiliyor!
+ Sular Kirleniyor! Çevre Kirliliği Suyu Etkiliyor! Su neden önemli?

4 SULARIN sadece % 5’ i tatlı su, (% 1’ i kullanılabilir su)
Yeryüzünün % 71’ i SU…. Ancak SULARIN sadece % 5’ i tatlı su, (% 1’ i kullanılabilir su) Su neden önemli? ! SU artmaz, azalmaz!

5 Su Kıtlığı Su neden önemli?
2 milyar insan içilebilir sudan yoksun. Yaklaşık 1 milyar insan çölleşmeden etkilenmekte. 2025 de dünya nüfusunun 2/3 ü su kıtlığı çekecek.

6 Ortadoğu da 14 ülkenin 9 unda su kıtlığı var.
TR de tatlı su, kişi başına 1600 m3. Su zengini ülkelerde m3. Su neden önemli?

7 Su Kirliliği . Su neden önemli?
Her yıl 1.5 milyon insan suya bağlı hastalıklardan ölüyor. Her yıl 14 milyar ton çöp denize atılıyor. Her yıl üzerinde deniz memelisi plastik atıklarını yedikleri için ölüyorlar. .

8 Su Kirliliği Yeraltı ve yerüstü suları tarımsal alanlardaki kimyasal gübre ve ilaçlarla kirleniyor. Arıtmasız sanayi ve kent merkezlerinin arıtmasız atık suları denizleri ve tatlı suları tehdit ediyor. Su neden önemli?

9 Su Kirliliği

10 Çevre Kirliliği Su neden önemli?

11 haberler... 6 Nisan 2007'de tamamlanan BM raporu, her bir kıtanın iklim değişikliğinden nasıl etkileneceğini açıklıyor. Asya, Avrupa, Afrika susuzluk, Amerika hortumlarla uğraşacak.

12 İklim değişikliği nedeni ile son yıllarda sıtmanın yayıldığı coğrafi alan çok genişledi. Tarihinde sıtma görmemiş, Etopya, Güney Afrikanın kuzey ucu, Malezya birkaç yıldır sıtma salgınları yaşıyor. Bazı bilim adamları önümüzdeki senelerde 2 milyon insanın sıtmaya yakalanacağını tahmin ediyor. Sıtma etkisi büyük bir hikayenin sadece bir parçası.

13 20 Kasım 2007-Edirne Edirne'de sel alarmı verildi. Aşırı yağışlar yüzünden Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması Arda, Tunca ve Meriç nehirlerini taşırdı. Valilik, kapakların açılmasıyla bırakılan fazla suyun bugün öğlene doğru Türkiye topraklarında olacağını duyurdu.

14 Biz Ne Yapabiliriz ? Su neden önemli?

15 çevre açısından tehditler)
Su ve Sanayi Kullanım ve İsraf Su ve Tarım Su ve Enerji Suyun özellikleri Su ile ilgili konuları araştırabiliriz… (haberler,kararlar, çevre açısından tehditler) Sabun ve Deterjanlar Suyun Yeryüzünde Dağılımı Biz Ne Yapabiliriz? Evlerde Su Deniz suyu Su ve Sağlık Sulak Alanlar Barajlar Içme Suyumuz İlköğretim

16 su Liseler

17 Çevreci İnsan yerleşimlerinde arıtma ve kanalizasyon Suyu
Su ile ilgili yatırımların, çevreye faydasını/zararını araştırır. İnsan yerleşimlerinde arıtma ve kanalizasyon Suyu ihtiyacı kadar kullanır, israf etmez. Ailesini, çevresini uyarır, bilgi paylaşır. Çevreci Su kaçağına dikkat eder, çözüm bulur. Biz Ne Yapabiliriz? Tarım ilaçlarının kullanımında dikkatlidir. Sanayii de arıtma tesisisi Sabun ve deterjan kullanımında dikkatlidir

18 Su neden önemli? HER CANLI SAĞLIKLI ve DENGELİ BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKINA SAHİPTİR ÇEVREYİ GELİŞTİRMEK, ÇEVRE SAĞLIĞINI KORUMAK ve ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEK DEVLETİN ve VATANDAŞLARIN GÖREVİDİR. Anayasamızın 56. maddesi

19 Haklarımız Çevre Hakkı: Anayasamızın 56.maddesi:
“Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirliliğini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir”. Bilgi ve Belge Edinme Hakkı: 4982 Nolu Bilgi Edinme Kanunu (9 Ekim 2003):Nisan 2003 de uygulamaya yönelik Yönetmelik yayınlandı. 9.Haziran 2004 tarihinde Çevre ve Orman bakanlığında Bilgi Edinme Birimi kuruldu. Bu hakkın anlamı; Kamu yönetimi (idareciler)nin açık-şeffaf olması demektir. Bu 1- ilgili otoritenin hak sahibinden gelen bilgilenme talebini karşılamak zorunda oluşu ve 2- otoritenin talep olmadan da halkı bilgilendirmesidir. Hak sahibi için anlamı ise:dilekçe verme hakkı, çevre konusunda devlet sırrı hariç tüm bilgi ve belgeleri edinme hakkı, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında bilgilendirilme hakkıdır. Katılım Hakkı: ÇED sürecine, imar kanunu, hava kalitesi yönetmenliği, sulak alanların korunması yönetmeliği gibi süreçlere yazılı görüş bildirme, toplantılara katılma, itiraz edebilme hakları sağlanmıştır. Yargıya Başvurma Hakkı: (Çevre Kanunu maddeler) Burada herhangibir “hakkı” ya da “menfaati” ihlal edilmeyen kişilerce doğrudan çevreyi korumak amacı ile bu hakkın kullanılması mümkündür. Adli yargıya başvurma için “hakkın ihlal edilmiş olması” koşuldur. (Çevre kanunu 28. Madde) İdari yargıda davacı otoritenin faaliyetinin hukukiliğini yargılar (Anayasanın 56. Maddesi ve Çevre kanunu 30.maddesine dayanarak). Haklarımız


"Su ! Neden Önemli ?... Ramsar DSİ GAP BM Tatlı Su Yılı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları