Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN: Yunus Emre KARİP (Yavru TEMA Üyesi) AKSARAY Fatih Sultan Mehmet İ.Ö.O. 01 Nisan 2012.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN: Yunus Emre KARİP (Yavru TEMA Üyesi) AKSARAY Fatih Sultan Mehmet İ.Ö.O. 01 Nisan 2012."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN: Yunus Emre KARİP (Yavru TEMA Üyesi) AKSARAY Fatih Sultan Mehmet İ.Ö.O. 01 Nisan 2012

2

3 Toprak nedir?  Toprak, yeryüzünün fiziksel parçalanma ile gevşemiş olan kesiminin kimyasal ayrışma, humus oluşumu ve madde taşınması gibi olaylarla değiştirilmiş bulunan üst kısmıdır.  Genel olarak üç metre kadar olan yeryüzü tabakası toprak olarak kabul edilir.

4 Toprak Oluşumu Fiziksel ve Kimyasal Parçalanma Bitki, Hayvan ve İnsanlar Orman İdeal Tarım Toprağı Humus Oluşumu

5 Toprak üretilemeyen bir kaynaktır. Bir santimetre verimli toprak ortalama 500 yılda meydana gelmektedir. Tarım yapılabilmesi için gerekli olan 40 cm toprak yaklaşık 20 bin yılda oluşur.

6 Toprağın Önemi Biz birçok ihtiyacımızı topraktan elde ederiz Kökler Su  Toprağın yok olması, yaşamında yok olması demektir.

7  O halde toprağın korunması ve ondan sürekli olarak faydalanabileceğimiz şekilde kullanılması gereklidir.  Çünkü biz bir çok ihtiyacımızı topraktan elde ederiz. Onun yok olması, yaşmanın yok olması demektir.

8  Kısacası; Toprak kaybetmek, hayat kaybetmek demektir.

9

10 Toprakları neler tehdit etmektedir?  Erozyon,  Tuzlanma,  Aşırı gübre kullanımı,  Tarımsal ilaçların bilinçsiz kullanımı,  Düzensiz yapılaşma,  Evsel ve endüstriyel atıkların rast gele çevreye atılması.

11 Erozyon: Toprağın yağmur suları veya rüzgar etkisi ile aşınması ve taşınmasıdır.

12 Bitki örtüsü korunmuş Bitki örtüsü tahrip edilmiş Erozyonun Doğal Nedenleri

13 13 Yağış şiddeti ve yoğunluğu az Erozyonun Doğal Nedenleri Yağış şiddeti ve yoğunluğu fazla Erozyon Şiddeti Yüksek Erozyon Şiddeti Düşük

14 Toprak Erozyonuna Örnek

15  Ülkemizde erozyon ile her yıl 1 milyar 400 milyon ton toprak yok olmaktadır.  Eğer toprak, üzerindeki bitki örtüsü yok edilirse, kısa sürede erozyon ile yok olur. Bunun sonucunda çölleşme ortaya çıkar.

16 Toprağın hatalı tarım teknikleriyle sürülmesi sonucu, topraktaki verimli üst tabaka erozyon ile yok olur. Hatalı tarım teknikleriyle sürülmüş tarla Doğru tarım teknikleriyle işlenmiş toprak işlenmiş toprak

17 Topraklarımızı Korumak, Erozyon ve çölleşme ile mücadele etmek için neler yapabiliriz?  1- Ormanlarımızı korumalı ve orman yangınlarını önlemeliyiz.  Bu konuda için herkesi eğitmeliyiz.

18 2- Köylerdeki mera ve otlaklar korunmalı.  Böylece toprak hem korunacak, hem de daha verimli olacaktır.

19 3. Teraslama yaparak toprak erozyonunu önleyebiliriz.

20  4- Toprakta tuzlanma problemi önlenmelidir. Bunun için;  Toprakta yeterli miktarda sulama yapılmalı,  Aşırı ve yanlış sulamadan kaçınılmalı,  Toprağa uygun olan gübre atılmalı,  Aşırı gübrelemeden kaçınılmalı, aksi takdirde hem toprak kirlenebilir, hem de su kaynakları kirlenebilir.  Tarımsal ilaçları uzmanların önerdiği dozlarda kullanmak gerekir. Zehirli olan bu ilaçlar insan ve diğer canlıların hayatını tehdit etmektedir.

21  5- Şehirlerdeki yapılaşma denetim altına alınmalıdır. Kaçak yapılaşma önlenmelidir.  6- Şehirlere göç önlenmelidir. Toprak bilinçli kullanılarak üretim artırılmalı ve daha çok kazandıran ürünlerin ekimi teşvik edilmelidir. Böylece köylü iyi para kazanırsa, kentlere göç azalacaktır.  7- Sanayi atıkları toprağa ve suya gelişi güzel bırakılmamalı, çünkü ağır metal ve zararlı bileşikleri içeren sanayi atıkları, beslenme yolu ile canlıların ve insanların vücuduna geçerek onların sağlığını tehdit edebilir.

22 Geri dönüşümlü malzemeler kullanmalıyız.  Bunun için;  Atık kağıt toplama faaliyetlerine destek vermeliyiz.  Böylece daha az ağaç kesilecek ve ormanlarımız yok olmayacaktır.

23 Geri dönüşüm örneği

24  Atık plastik toplama faaliyetlerine katılabiliriz.  Çünkü, atık plastikler toprak ve suda çok uzun yıllar ayrışmadan kalabilmektedir.

25  Atık pil toplama faaliyetlerine destek vermeliyiz.

26  Atık piller civa, kurşun, kadmiyum... gibi ağır metalleri içerirler.  Bu ağır metaller toprak ve suya karışacak olursa, kirlenmeye neden olmaktadır.  İnsan sağlığı için çok tehlikeli olan bu kimyasal maddeler besin zinciri yoluyla önce bitkilerin vücuduna geçer, oradan da hayvan ve insanların bünyesine geçerek onların sağlığını tehdit eder.

27 Başka neler yapabiliriz?

28

29 Yavru TEMA faaliyetlerine etkin katılım sağlamalıyız. Kasım-2009 Meşe palamudu tohumlarının toprakla buluşması etkinliği. Kasım-2009 (TEMA Vakfı Üyeleri-AKSARAY)

30  Eğitim etkinliklerine katılabiliriz.

31  Toprak koruma, erozyon ve doğayı koruma konusunda bilinçlenmeliyiz.

32  Yavru TEMA’ya yeni üyeler yapmalıyız.

33 Unutmayalım! Doğal kaynaklarımızı korumak bir insanlık borcudur.

34  Kaynaklar:  Çevre el kitabı. Çevre Bakanlığı yayınları.  Toprak ve erozyon sunumları.Tema Vakfı yayınları.  Aksaray TEMA Vakfı Temsilciliği Fotoğraf Arşivi.  http://www.enyesilankara.org/image/cam%20geri%20donusum.jpg http://www.enyesilankara.org/image/cam%20geri%20donusum.jpg  http://img2.blogcu.com/images/a/y/s/aysun0687/gerid_f6n_fcs_fcm afis_rev07_cnvrt.gif

35 TEŞEKKÜRLER


"HAZIRLAYAN: Yunus Emre KARİP (Yavru TEMA Üyesi) AKSARAY Fatih Sultan Mehmet İ.Ö.O. 01 Nisan 2012." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları