Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HIZLI OKUMA VE NOT TUTMA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HIZLI OKUMA VE NOT TUTMA"— Sunum transkripti:

1 HIZLI OKUMA VE NOT TUTMA

2 NASIL ÖĞRENİYORUZ? Yaklaşık 2400 yıl önce Konfiçyus’un sözü:
Ne duyduysam, unuttum. Ne görürsem, hatırlarım. Ne yaparsam, anlarım.

3 Bu söylemi öğrenmeye uyarlayacak olursak…
Ne duyduysam unuttum. Ne duyar ve görürsem,biraz hatırlarım. Ne duyar, görür ve onunla ilgili soru sorar veya birisi ile tartışırsam, anlamaya başlarım. Ne duyar, görür, tartışır ve yaparsam, bilgi ve beceri kazanırım. Başkasına ne öğretirsem, iyice öğrenirim.

4 OKULDA NASIL ÖĞRENİYORUZ?
DİNLİYORUZ. SORUYORUZ. ÖRNEK VERİYORUZ. TARTIŞIYORUZ.

5 Derste iyi not nasıl tutulur?
Konu başlıkları yazılmalı, Başlıkların altına açıklamaları yazılmalı, Şema, grafik ve örnekler unutulmamalı,  İki konu arasında mutlaka eksikliklerin sonradan tamamlanması için yarım sayfa boşluk bırakılmalıdır.

6 Evde ders çalışmak neden gereklidir ? Okulda ders dinlemek yetmez mi?

7 Okulda öğrendiklerimizi tekrar etmek bilgileri unutmamızı engeller.
Daha çok aklımıza yerleşirler. Sizler artık büyük çocuklarsınız!!!

8 Ders tekrarları: Tekrarda son konudan başa doğru gidilmeli,
Tekrar; aralıklı ve sık sık yapılmalı, Dersin çalışıldığı ortam hep aynı olmalı, Son tekrar yüksek sesle yapılmalı,  Tekrarlar sınavlardan bir gün önce bitirilmelidir.

9 BAŞARILI OLMAK İÇİN NE YAPMALI ?
DÜZENLİ TEKRARLAR YAPMAK ŞART!

10 HIZLI VE ANLAYARAK OKUMAK İÇİN İPUÇLARI
Parmağınız ya da bir kalem yardımı ile okuduğunuz satırı takip edin. Takip hızınızı artırmaya çalışın. Okuma hızınız da artacaktır. Dudaklarınızı kıpırdatmadan okuyun. Tek tek kelimelere değil de, “kelime gruplarına” odaklanmaya çalışın. Bol bol kitap okuyun 

11 İSOAT (Etkin ve Süratli Okuma) Yöntemi

12 İSOAT YÖNTEMİ NE DEMEK? İ – İzleme S – Sorma O– Okuma A – Anlatma
T – Tekrarlama

13 5 aşamadan oluşur: İ – İzleme: Öğrenilecek konunun tamamına hızlıca gözden geçirme. S – Sorma: Konu başlıklarından sorular oluşturup, yazma.  O– Okuma: Çıkartılan soruların cevaplarını bulmak için konuyu dikkatle okuyup, işaretleme ve işaretlenen satırları soruların altına yazma.

14 A – Anlatma: Yazılan notlar rehberliğinde konunun anlatılması
 T – Tekrarlama: Bilgilerin, kitap, defter ve çalışma notlarına bakmadan tekrarlanması.

15 BİRİNCİ ADIM: "İZLE" Bu adım kitapta o konu içinde ne anlatılmak istendiğini anlamak için dakikalık süreyle hızlı bir "göz atma" işlemidir. Bu hızla göz gezdirme sırasında bütün yazıyı değil, konu başlıklarını, koyu çizilen yerleri, resim altlarını okumanız beklenmektedir.

16 İKİNCİ ADIM: "SOR" Bir konuyu daha iyi anlayabilmek için kafanızdan sorular oluşturmalısınız. Kafanızda soru olmadan bir konuyu anlamanız zordur. Bu sebeple konuyu hızlı okuyarak göz attığınız sırada edindiğiniz izlenime dayanarak sorular çıkartın. Ana ve ara başlıklar kolayca soruya dönüşebilir. Yazıda geçen tanımlar, tipik sınav sorularıdır. Ayrıca benzerlik ve farklılıklarla ilgili sorular çıkartabilirsiniz.

17 ÜÇÜNCÜ ADIM: "OKU" Bu aşamada çıkartmış olduğunuz sorulara cevap vererek okuyun ve bulduğunuz cevapları ana fikir ve temel kavramları içine alacak şekilde yazın. Çoğunlukla, “sonuç olarak, özetle, her zaman, bu sebeple” gibi kelimelerin arkasından konuyla ilgili önemli fikirlerin geldiğini unutmayın!

18 DÖRDÜNCÜ ADIM: "ANLAT" Bu basamakta kitabınızı kapatın ve aldığınız notlara dayanarak konuyu yüksek sesle anlatın. İnsan, hafızasından kaynaklanan sebeplerden ötürü yeni öğrendiklerinin yarısından fazlasını ilk bir saat içinde unutmaktadır. Bu aşamada yapılar tekrar hafızadaki yeni bilginin pekişmesine imkan verir.

19 BEŞİNCİ ADIM: "TEKRAR" Bu aşamada notlarınızı kaldırarak öğrendiklerinizi anlatmaya çalışın. Hafızanızdan tekrarlayamadığınız bilgiyi sınavda hatırlamanız mümkün değildir. Bu sebeple kendinize neyi ne ölçüde öğrendiğinizi dürüst olarak görme ve değerlendirme fırsatı verin. Eğer hatırlayamadığınız yerler varsa, bunları not alın ve tekrar göz atın.

20 Önemli olan anafikrin ve bu anafikre bağlı kavramların yazılması ve bunların öğrenilmesidir. Çünkü sınavda bunların hatırlanması ipucu görevini görecek ve bu ipucuna bağlı olarak diğer bilgiler gelecektir.

21 HEPİNİZE KOLAY GELSİN!

22 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…
TED ANTALYA KOLEJİ PDR SERVİSİ


"HIZLI OKUMA VE NOT TUTMA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları