Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

(CAN,COULD,MAY,MİGHT,SHALL,HAD BETTER). CAN •-ebilir,-abilir anlamına gelir. •Kabiliyet ve yetenekler söz konusu olduğunda kullanılır. örnekler; • I can’t.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "(CAN,COULD,MAY,MİGHT,SHALL,HAD BETTER). CAN •-ebilir,-abilir anlamına gelir. •Kabiliyet ve yetenekler söz konusu olduğunda kullanılır. örnekler; • I can’t."— Sunum transkripti:

1 (CAN,COULD,MAY,MİGHT,SHALL,HAD BETTER)

2 CAN •-ebilir,-abilir anlamına gelir. •Kabiliyet ve yetenekler söz konusu olduğunda kullanılır. örnekler; • I can’t swim so ı won’t come the pool with you.(ability=yetenek) • Orhan can speak german. ( orhan almanca konuşabilir) ‘can’ bireyin yapabildiği şeyleri ifade etmek için kullanılır.

3 Olasılık(probability) ifade eder  Örnekler;  The sea can be quite warm in august. (deniz ağustosta oldukça sıcak olabilir)  Ali can go to İzmir tonight. (ali bu akşam İzmir’e gidebilir.)  (Olasılık ifade eder kesin bir yargı yoktur)

4 Bir konuda birinden bir şey rica(request) etmek için kullanılır.  Örnekler;  Can you open the door please? (kapıyı açabilirmisin)  Can you give me a hand? (bana yardım edebilirmisin)

5 İzin isterken veya izin verirken(permission) kullanılır  Örnekler;  Can ı study in this room? (bu odada çalışabilirmiyim)  You can leave class early. (sınıftan erken ayrılabilirsin)

6 Fırsat ve imkanları(opportunity) anlatmak için kullanılır  Örnek;  We can stay with my brother when we are in paris. (paristeyken kardeşimle kalabileceğim)

7 ‘can’ ile ilgili diğer örnekler;  Animals can’t speak.  You can have a party.  I can’t speak japanese.  I don’t have any time.I can’t help her now.  I can drive Susan’s car when she is out of the country.

8 could  -ebilir,-abilir anlamları verir.  Geçmişteki yetenekleri (past ability)anlatmada kullanılır.  Örnekler;  At what age could you speak? (kaç yaşında konuşabildin)  Elif could ski like a professional at the age of 11. (elif on bir yaşındayken bir profesyonel gibi kayabilirdi)

9 Geleceğe yönelik ihtimallerde (future possibility) kullanılır tıpkı ‘can’ de olduğu gibi olasılık anlamı verir  Örnekler; •The doctor could see you at 3 oclock. (doktor seni üçte görebilir) •Your car could be repaired to afternoon. (araban öğleye kadar tamir edilebilir)

10 Kibar bir şekilde ricada(request) bulunmak için kullanılır  Örnekler; •Could ı borrow your dictionary? (sözlüğünü alabilirmiyim) •Could ı open the window? (pencereyi açabilirmiyim)

11 Bir öneride (suggestion)bulunmak için kullanılır  Örnekler;  You cold see a movie or go out with friends. (film seyredebilirsin ya da arkadaşlarınla çıkabilirsin)

12 Şart kipiyle çekimlenmiş cümlelerde koşul belirtmek için kullanılır  We could go to the picnic if ı didn’t have to work this weekend. (bu hafta çalışmak zorunda olmasaydım pikniğe gidebilirdik)

13 ‘could’ile ligili diğer örnekler  Could ı borrow your pen?  She could play the piano at the age of four.  We couldn’t go out last night.  If ı had more time,ı could travel around the world.  You could spend your vacation in Hawaii.

14 ‘can’ ile ‘could’ arasındaki farklılıklar  İkiside yetenek ifade eder fakat ‘could’ ‘can’ in past halidir.Geçmişteki yetenekleri ifade eder.  İkiside aynı anlamdadır;ama ‘could ‘ ‘can’ e göre daha kibar bir ifadedir.

15 May  -ebilir,-abilir anlamları verir.  Bir olasılığı (possibility)anlatır, örnekler; •We must all work hard so that our country may be prosperous. (hepimiz çok çalışmalıyız bu sayede ülkemiz zenginleşebilir)

16 Bir kişiye kibar ve resmi bir şekilde izin vermek (permission)için kullanılır  Örnekler;  Ali,you may watch television when you have finished your homework. (Ali ödevini bitirdiğin zaman televizyon seyredebilirsin)

17 Bir konuda yetkili bir kişiden izin almak için kullanılır  Örnek;  May ı enter the class? (sınıfa girebilirmiyim)

18 Bir konuda ricada (request)bulunmak için kullanılır  Örnek;  May ı use you dictionary? (sözlüğünü kullanabilirmiyim)

19 Bir kişiye yardım için teklifte (offer)bulunurken kullanılır  Örnek;  May ı drive you home? (seni eve götürebilirmiyim)

20 ‘may ‘ile ilgili diğer örnekeler  Ahmet may be miserable.  You may go to the cinema,now that you’re finished your homework.  You may take my dictionary whenever you want.  May ı go to the theatre?

21 might  -ebilir,-abilir anlamına gelir,  İhtimal(possibility)gösterir.ihtimal olarak' may’ den daha zayıf düşünülür(%40 kesinlik(certain)  Örnek;  We might go to Hawaii for our holiday. (tatil için Hawaii’ye gidebiliriz.

22 İzin(permission)için kullanılır  Örnek;  You might play games with your friends when your exams are finished.  (sınavların bitince arkadaşlarınla oyun oynayabilirsin)

23 Birine bir konuda öneride(suggestion) bulunmak için kullanılır  Örnek;  You might visit Sümela Monastry when you are in Trabzon.  (Trabzon’dayken Sümela Manastırı’nı gezebilirsin)

24 Birisinden bir konuda kibar bir ricada(request) bulunurken kullanılır  Might ı borrow your book? (kitabını alabilirmiyim)

25 ‘might’ ile ilgili diğer örnekler  Might ı have something to drink?  You might go to cinema.

26 shall  …mi?Nazik bir teklif ve fikir iletme olarak sadece 1. tekil ve 1. çoğul şahıslarda kullanılır.  Bir öneride bulunulduğunda kullanılır.  Örnek;  Shall we go to the Paris?  (Paris’e gidelim mi?)

27 Birisine söz verirken kesinlik (certainty)ifade etmek için kullanılır  I shall never forget where ı came from? (nereden geldiğimi asla unutmayacağım)

28 Bir konuda tahminde(foresee) bulunurken kullanılır  Kemal İnci shall be our next president. (Kemal İnci yeni başbakanımız olabilir)

29 ‘shall’ ile ilgili diğer örnekler  I shall take care of everything for you.  Shall we play tennis?  Shall we begin dinner?

30 Had better  Bir konuda tavsiyede bulunurken ya da fikir söylerken kullanılır.  Örnek;  You had better take your umbrella with you in case it rains.  (yağabilir diye şemsiyeni almalısın)

31 Bir şey dilerken ve temennide bulunurken (hope)kullanılır  The holiday had better get soon.  (tatil bir an önce gelse)

32 ‘had better’ile ilgili diğer örnekler  “Ayla,you had better put the meat in the refrigeratorbefore it spoils.  You had better see an optician.

33 FATMA YILDIRIM


"(CAN,COULD,MAY,MİGHT,SHALL,HAD BETTER). CAN •-ebilir,-abilir anlamına gelir. •Kabiliyet ve yetenekler söz konusu olduğunda kullanılır. örnekler; • I can’t." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları