Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mustafa Kemal, bir gezisinde öyle bir kişi görürki, dayanamayıp yanındaki valinin kulağına eğilerek sorar: Kimdir bu?" "Efendim, kendisi Şıh'tır, yörede.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mustafa Kemal, bir gezisinde öyle bir kişi görürki, dayanamayıp yanındaki valinin kulağına eğilerek sorar: Kimdir bu?" "Efendim, kendisi Şıh'tır, yörede."— Sunum transkripti:

1

2 Mustafa Kemal, bir gezisinde öyle bir kişi görürki, dayanamayıp yanındaki valinin kulağına eğilerek sorar: Kimdir bu?" "Efendim, kendisi Şıh'tır, yörede çok hatırı vardır…" Bunun üzerine Atatürk Şıh'ı yanına çağırır:

3 "Bak baba, imanın ölçüsü sakalın boyunda, uzunluğunda değildir" diyerek devam eder: "Rica etsem de, en azından Peygamber efendimizin olduğu gibi kısaltsan…" Bunları söylerken, eliyle de boyun hizasını gösterir. Şıh, "Emrin olur Paşam" der…

4 Aradan zaman geçer, bir akşam Atatürk Amasya'daki Şıh'ı hatırlar ve valiyi telefonla arayıp durumu sorar. Vali, nasıl söyleyeceğini bilmemekle birlikte, Şıh'ın sakal boyunda en küçük bir kısalma bile olmadığını, aksine kimselere de el sürdürmediğini anlatır.

5 Konuşmadan sonra, Atatürk kağıdı kalemi eline alır ve yazdığının Amasya Valiliği'ne tebliğ edilmesini ister. Ertesi gün Amasya'dan bir haber gelir ki, Şıh efendi Atatürk'ü görmek üzere yola çıkmış. Çok geçmeden de gelir.

6 Sakal tamamen kesilmiş, sinek kaydı traş olunmuş, saçlar kısaltılmış. Kılık,kıyafet de baştan sona değişmiş. Bambaşka bir görünüme bürünmüş Şıh!.. Atatürk'ün yanındaki arkadaşlarından biri kulağına eğilir:

7 "Aman Paşam! Bu adam sakalına el dahi sürdürmezdi, ne ettiniz de kökünden kesmesini sağladınız?" Mustafa Kemal yanıtını hemen verir: "Kendisini Afyon Valisi tayin ettim…" Bu görüşmenin ardından da, yeni bir yazı hazırlayıp Şıh'a verilmesini ister.

8 Yazı şöyle: "İnanç ölçüsünün sakalda olmadığını anladığına sevindim. Valilik meselesine gelince, bugün koltuk uğruna kırk yıllık sakalından vazgeçebilen, yarın başka şeyler için milletinden de vazgeçebilir. Seni böyle bir durumda bırakmak istemem!.." RODİ26 AZLETTİM….


"Mustafa Kemal, bir gezisinde öyle bir kişi görürki, dayanamayıp yanındaki valinin kulağına eğilerek sorar: Kimdir bu?" "Efendim, kendisi Şıh'tır, yörede." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları