Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PALANDÖKEN KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ ARAPÇA DERSİ İSİM CÜMLESİ SELMA BİRCAN MESLEK DERSLERİ ADAY ÖĞRETMEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PALANDÖKEN KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ ARAPÇA DERSİ İSİM CÜMLESİ SELMA BİRCAN MESLEK DERSLERİ ADAY ÖĞRETMEN."— Sunum transkripti:

1 PALANDÖKEN KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ ARAPÇA DERSİ İSİM CÜMLESİ SELMA BİRCAN MESLEK DERSLERİ ADAY ÖĞRETMEN

2 İSİM CÜMLESİ  Arapçada, isimle başlayan cümleye isim cümlesi denir. İsim cümlesi mübteda ve haberden oluşur.

3 1- MÜBTEDA  Cümlenin öznesidir.  Genellikle cümlenin başında bulunur.  Genellikle marife olur.  Harekesi zamme olur ( Ref durumunda gelir)

4 Marife nedir? Belirli bir şeyi gösteren isimdir. Özel isimler, zamirler, ism-i işaretler, elif- lam takısı alan isimler vb. Bunlar cümlede mübteda olarak gelebilirler.

5 2-HABER  Cümlenin yüklemidir.  Mübteda ile birlikte anlamlı bir cümle oluşturan kelime veya kelime grubudur.  Küllü dırdırın, haber.

6 Haberin özellikleri nelerdir?  1. Haber müfred ( tek bir kelime) olarak gelebilir.  2. Haber cümle şeklinde gelebilir.  İsim cümlesi  Fiil cümlesi  Harf-i cerli cümle parçası  Zarflı cümle parçası

7 MÜBTEDA VE HABER ARASINDAKİ İLİŞKİ  Haber müfred ( tek bir kelime) olarak geldiğinde;  Mübteda marife, haber nekra olur.  Haber mübtedaya; sayı( müfred, tesniye, cemi) cinsiyet( müzekker, müennes) irab ( hareke durumu) bakımından uyar.

8 ÖRNEK 1 اَلْكِتَابُ مُفِيدٌ Haber Mübteda

9 ÖRNEK 2 اَلْكِتَابَانِ مُفِيدَانِ Haber Mübteda

10 ÖRNEK 3 اَلْكُتُبُ مُفِيدَةٌ Haber Mübteda Burada mübteda ve haber arasında uyum var mı?

11 DİKKAT!  Akılsız varlıkların çoğulu tekil(müfred) ve müennes kabul edilir.

12 ÖRNEK 4 اَحْمَدُ مُدَرِّسٌ Haber Mübteda Mübteda niçin elif-lam takısı almadı?

13 DİKKAT!  Özel isimler zaten belirli oldukları için başına elif-lam takısı almazlar.

14 ÖRNEK 5 أَنَا شَاعِرٌ Haber Mübteda Mübteda neden elif-lam takısı almadı ve harekesi neden ötre değil?

15 DİKKAT!  Zamirler ismin yerini tutan kelimeler oldukları için belirlidirler. Bunun için elif-lam takısı almazlar.  Zamirler mebnidir( cümlede her durumda aynı şekilde gelirler). Bu sebeple harekesi değişmez. Bu cümlede mübteda olduğu için mahallen merfu deriz.( bulunduğu konum itibarıyla ötre)

16 ÖRNEK 6 أُمُّكِ جَمِيلَةٌ Haber Mübteda Burada mübteda nasıl belirli(marife) olmuş?

17 DİKKAT!  Sonuna zamir bitişen isimler de belirli hale geldikleri için başına elif-lam takısı almazlar.  Ayrıca mübteda isim tamlaması şeklinde de gelebilir.

18 ÖRNEK 7 اَلتِّلْمِيذُ نَجَحَ فِي إِمْتِحَانِهِ Haber Mübteda

19 DİKKAT!  Haber, fiil cümlesi olarak gelebilir.

20 ÖRNEK 8 H M اَلْقَلَمُ لَوْنُهُ جَمِيلٌ Haber Mübteda

21 DİKKAT!  Haber, isim cümlesi olarak gelebilir.

22 ÖRNEK 9 خَدِيجَةُ فِي الْحَدِيقَةِ Haber Mübteda

23 DİKKAT!  Haber, harf-i cerli cümle benzeri ( şibhi cümle) olarak gelebilir.

24 ÖRNEK 10 حَقِيبَتُهُ تَحْتَ السَّيَّارَةِ Haber Mübteda

25 DİKKAT!  Haber, zarflı cümle benzeri ( şibhi cümle) olarak gelebilir.

26 ۲ـ التِّلْمِيذُ........ -A ذَكِيٌّ -B ذَكِيَّةٌ -C الذَّكِيُّ -D الذَّكِيَّةُ Aşağıdaki seçeneklerden hangisi ile bir cümle oluşturabiliriz? ۱ ـ هو......... -A اَلْمُدَرِّسُ -B مَدْرَسَةٌ -C اَلْمَدْرَسَةُ -D مُدَرِّسٌ

27 Aşağıdaki seçeneklerden hangisi ile bir cümle oluşturabiliriz? ٤.......... عَلَى الْحَائِطِ. -A اَلرَّسْمُ -B اَلرَّسْمَ -C اَلرَّسْمِ -D اَلرَّسْمٌ ۳ـ التِّلْمِيذَةُ........ -A كَبِيرَةٌ -B اَلْكَبِيرُ -C كَبِيرٌ -D اَلْكَبِيرَةُ

28 ٥ـ.......... نَظِيفٌ. -A اَلنَّافِذَةُ -B اَلْبَيْتُ -C بَيْتٌ -D نَافِذَةٌ Aşağıdaki seçeneklerden hangisi ile bir cümle oluşturabiliriz? ٦ ـ نَعَمْ،........... مُجْتَهِدَةٌ. -A اَلتِّلْمِيذَةَ -B اَلتِّلْمِيذَةٌ -C اَلتِّلْمِيذَةُ -D اَلتِّلْمِيذَةً

29 . ٨ اَلْمُعَلِّمُونَ............ نَاجِحٌ – A - نَاجِحونَ B - نَاجِحَاتٌ C - نَاجِحَانِ D ٧ـ اَلطَّالِبَانِ............. نَاجِحٌ – A - نَاجِحونَ B - نَاجِحَاتٌ C - نَاجِحَانِ D Aşağıdaki seçeneklerden hangisi ile bir cümle oluşturabiliriz?

30 ٩ـ اَلْمُعَلِّمَاتُ............. نَاجِحٌ – A - نَاجِحونَ B - نَاجِحَاتٌ C - نَاجِحَانِ D Aşağıdaki seçeneklerden hangisi ile bir cümle oluşturabiliriz?

31 NELER ÖĞRENDİK?  İsim cümlesinin ne olduğunu,  Mübteda ve haberin ne olduğunu ve özelliklerini,  Mübteda ve haber arasındaki uyumun nerelerde olduğunu öğrendik.(sayı, cinsiyet,irab)


"PALANDÖKEN KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ ARAPÇA DERSİ İSİM CÜMLESİ SELMA BİRCAN MESLEK DERSLERİ ADAY ÖĞRETMEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları