Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖRNEK KİTAP LİSTESİNİN İNCELENMESİ VE YORUMLANMASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖRNEK KİTAP LİSTESİNİN İNCELENMESİ VE YORUMLANMASI"— Sunum transkripti:

1 ÖRNEK KİTAP LİSTESİNİN İNCELENMESİ VE YORUMLANMASI
MUSTAFAKEMALPAŞA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖRNEK KİTAP LİSTESİNİN İNCELENMESİ VE YORUMLANMASI Ekrem YEKREK/Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafakemalpaşa/BURSA 2016

2 MUSTAFAKEMALPAŞA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
Etkinliğin Adı: KİTAP TANITIMI Etkinliğin Konusu: Eğitimde Mesleki Gelişim Ve Bir Eğitimcinin Başucu Kitapları Sunusu Uygulama Yeri: Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

3 Öğretmenlerin okuma kültürlerinin önemini ortaya çıkarmak.
Etkinliğin Amacı: Öğretmenlerin okuma kültürlerinin önemini ortaya çıkarmak. Etkinliğin Gerekçeleri: Okuma kültürü doğru bir geleceğin kurgulanmasında başlangıç noktasıdır ve geleceğin şekillenmesinde önemli yeri olan öğretmenler için önemlidir… Etkinlik Uygulama Aşamaları: Mustafakemalpaşa ilçesinde 40 öğretmene yönelik uygulanan anket sonuçları ve değerlendirilme

4 ÖĞRETMENLER HANGİ KONULARDA KİTAP OKUMAYA İHTİYAÇ DUYUYORLAR?
Öğrenci davranışlarını anlamaya ve tanımaya yönelik kitaplar (Ö=40,%100) İletişim (Ö=35, % 88), Öğretim yöntemleri (Ö=32, % 80), Yaşama dair kitaplar (Ö= 32, % 80), dır. Sınıf uygulamaları (Ö=31, % 78), Velilere yönelik kitaplar (Ö=25, % 63), Okula ilişkin kitaplar (Ö=24, %60), Çağdaş eğitimli içerikli kitaplar (Ö=15, %38), Alana özgü pratik kitaplar (Ö=11, % 28),

5 ÖĞRETMENLERİN İHTİYAÇ DUYDUĞU OKUMA KİTAPLARINA İLİŞKİN KENDİ İFADELERİ
Öğretmen olarak sınıfta uygulamalarda tıkanıyorum. Hangi kitapları okumam gerektiğini bilmiyorum. Öğretmen yetişme dönemlerinde teorik olarak almış olduğumuz dersleri uygulamaya aktaramıyorum. Sanırım bu alanda çok okumaya ihtiyacım var.

6 Sınıf disiplini konusunda çok yetersiz hissediyorum.
ÖĞRETMENLERİN İHTİYAÇ DUYDUĞU OKUMA KİTAPLARINA İLİŞKİN KENDİ İFADELERİ Sınıf disiplini konusunda çok yetersiz hissediyorum. En çok öğrenciyi tanıtıcı kitaplara ihtiyaç duyuyorum.

7 ÖĞRETMENLERİN İHTİYAÇ DUYDUĞU OKUMA KİTAPLARINA İLİŞKİN KENDİ İFADELERİ
Bir veliye ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Velilere yönelik kitaplara ihtiyacım var. Sınıf içi etkinliklere yetişemiyorum. Yöntem kitaplarına ihtiyacım var.

8 Sınıf disiplini konusunda çok yetersiz hissediyorum.
İdeal öğrenci profilini tanıtıcı kitaplara ihtiyaç duyuyorum.

9 Ekrem YEKREK / Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
ÖNERİ Okulumuz öğretmenler odasında öğretmen kitaplığı oluşturularak listedeki kitaplar temin edilebilir ve öğretmenlerin kitapları okumaları sağlanabilir. Böylece öğretmenlerin gelişimine katkı sağlanmış olunur. Ekrem YEKREK / Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

10 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
1.) Türkiye’nin Maarif Davası, Topçu’nun yılları arasında yazdığı eğitime ilişkin 20 yazıdan oluşur. Nurettin Topçu, Türkiye’nin Maarif Davası isimli eserinde, pek çok eğitim sorununa işaret eder. Bu sorunlardan birçoğu, günümüzün de sorunlarıdır: Öğretmen sorunları, öğrenci sorunları, müfredat sorunları, mekan sorunu, kalite sorunu… Peki, çözüm ve çıkış yolu nedir? Topçu, eğitimin ne olması gerektiğine cevap arar, ancak bunu kendi zamanına bağlı kalarak ve kendi zamanının eğitim uygulamalarını eleştirerek yapar. Çözümü de “milli mektep” kavramıyla açıklar.

11 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
2

12 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
3.) Dünya Okulu Eğitimde fırsat eşitliği için, herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim. Geleceğin okulları nasıl olacak, eğitim nasıl dönüşecek, öğretmen – öğrenci ilişkisi nasıl yeniden şekillenecek, sınıflarda hangi teknolojik yöntemlerle ders işlenecek? Tüm bu konuların yanı sıra bu kitapta Khan Academy’nin hikayesini de en samimi şekilde kurucusunun kaleminden okuyacaksınız. Khan Academy’nin nasıl teknoloji ve eğitimi bir araya getirerek insan faktörünü ön plana çıkarttığını anlatan “Dünya Okulu”, eğitim reformunun geleceğine ışık tutuyor.

13 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
4. Cahil Hoca-Jacques Ranciere Kitapta öğrencilerin sözlük sayesinde bir şeyler öğrendiğini fark eden bir felsefeci o güne kadar öğretmenliği bilgi aktarımı sanan, bilgiye ulaşmada yol göstericilik olarak bilen Jacotot için bambaşka bir eğitim sisteminin kapısı aralanmıştır. Yeterli derecede motive olmuş öğrenciler için öğrenmek çok kolaydır, asıl zor olan öğretim tekniklerinin öğrenciyi öğretmene bağlayıcı olmasını ortadan kaldırmaktır.

14 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
5.Öğretmen Frank McCourt Frank McCourt’un İrlanda’dan çıkıp Amerika’ya gittiğinde nasıl öğretmen olduğunu, ilk öğretmenlik günlerinde yaşadığı psikolojik baskıyı ve başına gelen enteresan olayları sevimli bir mizahla anlatıyor.

15 6.Medeniyet Köprüsü, Beş şehirli
ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME 6.Medeniyet Köprüsü, Beş şehirli Kültür ve Turizm Bakanlığı, çok önemli bir proje ile medeniyet köprüsünü tekrar yeni nesiller için inşa ediyor. “Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli” adlı ilk kitapla başlayan projenin kaynağını Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir kitabı oluşturuyor. Beş şehirli bilgenin ilk beşi İstanbullu. Peki, bu beş şehirli kim? Ahmet Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu, Mâhir İz. Kendilerinden bir parça gördükleri İstanbul’a gerçek değerini verebilmek için hayatları boyunca durmadan dinlenmeden bir medeniyet köprüsü kurmak için çabalayan İstanbullu gönül erleri anlatılmaktadır.

16 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
7. Okulsuz toplum,  Ivan Illich Özellikle ülkemizde okul merkezli eleştiriler sıkça dile getirilir. Neredeyse herkesin eleştirdiği ama bir türlü tam bir çözüm üretilemeyen okul eksenli eğitim sistemine Ivan Illich çok uç bir teori sayılabilecek bir çözüm yolu sunuyor: Okulsuz Toplum ! Kitaptan alıntı sözler ”  Okula kaydolan öğrenciler diploma elde etmek amacıyla diplomalı öğretmenlere boyun eğmektedirler. “

17 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
8. Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigory S. Petrov Finlandiya’nın esaret içinde bir bataklıklar ülkesi olmaktan, özgür bir beyaz zambaklar ülkesine nasıl dönüştüğünü anlatan kitaptır. Ülkemizde Atatürk’ün okullarda okutulmasını istemesiyle bilinir. Öğretmenlere ücretsiz dağıtılmıştır. Kitabın kahramanı, Finlandiya eğitim sistemini ve toplum yapısını düzeltmek için uğraşan Snelman adlı aydındır. Snelman ile birlikte toplumun tüm kesimleri bir bütün halinde çalışır ve fakir Finlandiya ülkesini eğitimle kalkındırırlar. Bu sayede askeri olarak güçsüz olsa bile kültürel olarak örnek bir ülke ortaya çıkar.  Finlandiya günümüzde en gelişmiş eğitim sistemine sahip olmasıyla bilinir. 

18 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
9.Bir Eğitim Tasavvuru Olarak , Mahalle -Sıbyan mektepleri,İsmail KARA-Ali BİRİNCİ Mekteb-i sıbyan, Taş mektep, Muallimhane, Muallimhane-i sıbyan gibi adlarla da anılan Mahalle mekteplerinin merasimleri, gelenekleri, eğitim-öğretim tarzı, mimarisi, folkloru, binaları, eşyası...Derleme kitap

19 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
10.  Çocuklar Neden Başarısız Olur?  John HOLT John Holt öğretmendir ve öğrencilerin sorunlarının çözümünün onları anlamaktan geçtiğine inanmaktadır. Yazar; eğitim sorununu kendi deneyimleriyle ortaya koyuyor. John Holt; “Çocuklar Neden Başarısız Olur?” kitabında, başarısızlığın nedenini okullarda aramaktadır. Kitap dört bölüm ve özet bölümünden oluşmaktadır: 1. Strateji, 2. Korku ve Başarısızlık, 3. Gerçek Öğrenme, 4. Okullar Neden Başarısız Olur?

20 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
11. Meraklı Zihinler, Bir Çocuk Nasıl Bir Bilim İnsanı Olur -John Brockman John Brockman, yazarlara çocukluklarında onları bir bilim adamı olmaya yönlendirecek neler olduğunu sormuş. Hayatlarındaki dönüm noktalarını, rastlantıları, onları etkileyen kişileri ve olayları anlatmalarını istemiş. Sonuçta günümüzün en ilginç düşünürlerinden bazılarının çocukluk günlerini okurların gözleri önüne seren bir kitap ortaya çıkmış. TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları bu kitabı yayımlarken özellikle genç okurlara öğrenme hevesi aşılamayı amaçlıyor.

21 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
12. Eğitim Üzerine, KANT "Eğitim üzerine" kitabında Kant çocukların nasıl eğitilmesi gerektiğini onların nasıl ezber sisteminden kurtulacakları ve ceza yöntemiyle değil de samimi ve içlerinden gelerek erdem, haysiyet ve kişilik sahibi olacaklarını anlatıyor.

22 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
13. Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören Rasyonalizm, tutuculuk, diyalektik, hümanizm, entelektüalizm gibi kafa karıştıran kelime ve kavramları ele alıyor ve okuyucuyu belli bir zihin açıklığına, muhakeme düzeyine kavuşturuyor. 50. yazarlık yılını dolduran önemli hikayeci ve düşünürümüz, yeni baskı için eserini gözden geçirmiş, âdeta yeniden yazmış. “Kelimeler, ah kelimeler... Anlamlarını tam anlamıyla bilmek ve kullanmak... Diller arası geçerken bile anlam değişimine uğraması ne kadar ilginçtir aslında...”

23 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
14.EMİLE, JEAN JACUES ROUSSEAU Emile kimdir? Emile J.J.Rousseau’nun yarattığı hayali bir çocuktur, öğrencidir. Beş bölümde kurgulanan bu kitap aslında Rousseau’nun insan eğitimi ve kültürel gelişimi hakkındaki kendine özgü düşüncelerinin bir derlenmesidir. Ana Fikir  Çocuğu denetlemek, yönlendirmek, zorlamak yerine çocuğun bedeninin, hislerinin gelişiminin doğal ve düzgün olması gerektiğini anlatmakta.

24 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
15. Ezilenlerin Pedagojisi, Paulo Freire Paulo Freire, hayatını ezilenlerin eğitimine, özellikle de okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin eğitimine adamış bir eğitimci.

25 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
16. Modern Dünyanın Bunalımı , Rene Guenon Fransız yazarın modern dünyanın mekanizmalarına karşı eleştirel tavırla, yer yer çözüm ve çıkış yolu önerileriyle yazdığı kitap .

26 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
17. Halkın Bilim Tarihi Clifford D. Conner Bilim'in asıl sahiplerinin icracıları olduğunu iddia eden bir yaklaşımın tezahürü bir kitap. Kitaptan alıntı “Başlangıçta söz vardı. (Yuhanna İncili) Başlangıçta söz mü vardı? Hayır, başlangıçta eylem vardı. (GOETHE, Faust)”

27 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
18.Hızırla Kırk Saat, Sezai KARAKOÇ Sezai Karakoç’un, Mayıs-Haziran 1967 yılında kaleme aldığı ve kırk bölümden oluşan Hızırla Kırk Saat adlı şiir kitabı, Kitaptan alıntı “Aradığım bu ülkede de yok Taşlar hatıra yazılamayacak kadar Fazla kararmış”

28 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
19.Küçük Prens Antonie de Saint-Exupery Küçük Prens, Antonie De Saint Exupery tarafından 1943 yılında Newyork'ta bir otel odasında yazılmıştır. Kendisi de bir pilot olan Fransız yazarımız, Küçük Prens adlı başka bir gezegenden gelen bir çocuğun gözünden büyüklerin yanlışlarını anlatır.  Küçük Prens’in büyüklere verdiği 11 hayat dersi… Bakmaya değil, görmeye çalış Gerçek duygularını saklamak daha önemli şeylere bedel olabilir Başkalarını değil kendini yargıla Kibirli olma Unutmak için içmek berbat ve zayıf bir çabadır Kendini asla fazla ciddiye alma Eğlenceyi unutma Keşfetmek için içgüdülerini takip et Yabancılardan öğreneceğin çok şey olabilir Sevdiklerinizin yerini hiçbir şey dolduramaz Bazen sevdiklerinizin özgürce uçmasına izin vermeniz gerekir

29 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
20. Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder 15. yaş gününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda "Kimsin" yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatır. "Sofi'nin Dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.

30 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
21. Eğitim - Gençlik - Üniversite Peyami Safa Gençliğin meseleleri nelerdir, nasıl eğitilmelidir; gençliğin milli meselelere bakışı ne olmalıdır, meseleler karşısında tavrı ne olmalıdır; gençlikten beklenen ve ona verilmesi gereken nedir? Bunlar ve benzeri soruların ihtiva ettiği meseleleri Üstad'ın kaleminden okuyacaksınız.

31 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
22. Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz ATAY Yazar, bu romanda hocası Mustafa İnan’ın hayatını kaleme almıştır. Bu yüzden biyografik bir eserdir. Romanda fakir bir halk insanı olan Mustafa İnan’ın dünyaca tanınan bir (araştırmacı) bilim adamı olma sürecinde yaşadığı güçlükler ve bu güçlüklere rağmen ahlak ve kişiliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olması ele alınmaktadır.

32 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
23. Üniversite - Bir Dekan Anlatıyor, Henry Rosovsky Henry Rosovsky, dünyanın en nitelikli üniversitelerinden biri sayılan Harvard Üniversitesi'nin en büyük fakültesi olan Fen-Edebiyat Fakültesi'nde on bir yıl dekanlık yapmış, konusunda yetkin bir kişi. Amerikan üniversitelerinin gizli iç kimliği, eğitimin niteliği, gerek öğrenci gerekse öğretim görevlisi olarak sivrilmenin koşulları, kitapta açık ve nükteli bir dille anlatılmış.

33 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
24. Duygusal Zeka- Daniel Goleman, Duygusal zekanın mantıksal zekadan neden daha önemli olduğunu anlatan bir kitap

34 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
25. Okul Sıkıntısı- Daniel Pennac , Okul Sıkıntısı kendi yaşam öyküsü üzerinden bir okul resmi çıkartarak yaşadığı dönemin okul koşullarını, sosyo-kültürel ve pedagojik olarak irdelerken aynı zamanda da günümüzdeki okul hayatına da bir vurgu yapmaktadır.

35 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
26. İnsan Ve İnsanlar, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Günümüzde insan ve insanların yaşantısını farklı yönlerden gözler önüne seriyor.

36 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
27. Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter Barışçı bir Kızılderili kabilesi olan Çeroki'lerin doğa ve beyaz adamla mücadelesini duygusal bir bicimde okuyucuya yansıtır. insana kendisiyle, çevresiyle ve bütün evrenle dost ve barışık olmayı öğreten bir hayat hikayesi... Kitaptan alıntı “yalnızca arılar ihtiyacından fazlasını depolar bu yüzden de ayılar tarafından soyulur.paylarından fazlasını depolayan insanlar içinde durum böyledir.bu yüzden savaşlar çıkar ve herkes kendi payını artırmak için söz oyunlarına başvurur.”

37 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
28. Başarısızlığın Olmadığı Okul, William Galsser Eğitim sisteminde daha çok öğrencinin birbirleriyle ilgilenmesini sağlamalıyız, bu onlar için yeterince önemli gibi gözükmektedir; böylece düşünmeyi, sorunları çözmeyi ve toplumsal olarak sorumluluk sahibi olmayı öğrenmeye çalışacaklardır.

38 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
29. Sosyal Bilimleri Açın, Gulbenkian Komisyonu Sosyal Bilimlerin Yeniden Yapılanması Üzerine Rapor

39 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
30. Bilim Kilisesi (Özgür Bir Toplumda Bilim) Paul Feyerabend  Bilim alanındaki tezlerini toplum alanını da kapsayacak biçimde genişleterek özgür bir toplumda bilimin ve bilim adamının rolünün ne olması gerektiğini tartışmaktadır.

40 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
31. Bürokratlar - Erhan Bener, Erhan Bener, devletin çeşitli organlarında uzun yıllar boyunca üst düzey görevlerde bulunmuş bir bürokrat aynı zamanda arasındaki dönemde bürokrat-politikacı ilişkilerini, hükümetlerin cortlayışlarını vs. yakından görmüş, yaşadıklarını anılaştırmış.

41 ÖRNEK KİTAP LİSTESİ DEĞERLENDİRME
32. Çocuk Davamız, Kazım Karabekir, Çocuk Davamız, Kâzım Karabekir'in çocuk, aile ve eğitim hakkındaki görüşlerini yansıtır. Birinci Dünya Savaşı sonrası Anadolu'da sefalet içindeki kimsesiz çocuklar için oluşturduğu kurumları ve onların eğitimine verdiği önemi gösterir. Bu kitap içindeki birçok mektup ve gazete haberleriyle içinde yaşadığımız coğrafyanın toplumsal yapısı hakkında bir belgesel niteliğindedir.


"ÖRNEK KİTAP LİSTESİNİN İNCELENMESİ VE YORUMLANMASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları