Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BASİT MAKİNELER. BASİT MAKİNELER; Kuvvetin doğrultusunu, Yönünü Büyüklüğünü değiştirerek iş yapılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. ***Basit makineler,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BASİT MAKİNELER. BASİT MAKİNELER; Kuvvetin doğrultusunu, Yönünü Büyüklüğünü değiştirerek iş yapılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. ***Basit makineler,"— Sunum transkripti:

1 BASİT MAKİNELER

2 BASİT MAKİNELER; Kuvvetin doğrultusunu, Yönünü Büyüklüğünü değiştirerek iş yapılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. ***Basit makineler, iş ya da enerjiden bir kazanç sağlamazlar.

3 TEMEL PRENSİPLER 1. Kuvvetten kazanç varsa aynı oranda yoldan kayıp olur. 2. Yoldan kazanç varsa, aynı oranda kuvvetten kayıp olur. 3.Basit makinelerde hem yoldan, hem de aynı anda kuvvetten kazanç sağlanamaz. 4. Basit makineler iş veya enerjiden asla kazanç sağlamaz.

4 KALDIRAÇLAR DESTEK ORTADA,YÜK VE KUVVET UÇTA

5

6 KALDIRAÇLAR YÜK ORTADA,DESTEK VE KUVVET UÇTA

7

8 KALDIRAÇLAR KUVVET ORTADA,DESTEK VE YÜK UÇTA

9 KUVVET ORTADA, DESTEK VE YÜK UÇTA

10 DESTEK UÇTA, YÜK VE KUVVET ORTADA

11 DESTEK ORTADA, KUVVET VE YÜK UÇTA

12 Makaralar Sabit bir eksen etrafında serbestçe dönebilen cisimlere makara denir. Makaralar, cisimleri hareket ettirerek kuvvet kazancı sağlayan, kuvvetin yönünü değiştiren basit makinelerdir.

13 SABİT MAKARA Sabit makara Bir yere sabitleştirilmiş makaralardır.Yalnız dönme hareketi yaparlar. Bu makaralarda kuvvetten ve yoldan kazanç yoktur. Kuvvet yönü ve doğrultusunu değiştirerek,sadece iş yapma kolaylığı sağlar

14 SABİT MAKARA

15

16 HAREKETLİ MAKARA Makaranın dönme eksenine bağlanan Çevresinden geçen ip çekildiğinde hem dönebilen hem de yükselip alçalabilen makaralardır. Bu makaralarda kuvvetten iki kat kazanç vardır.Yoldan ise kayıp vardır.

17 HAREKETLİ MAKARA

18 PALANGALAR Hareketli ve sabit makaralardan oluşan sistemdir. Palanga, az kuvvetle çok yük kaldırmak için kullanılır. Palangalar kuvvetten kazanç sağlar.

19 PALANGA (MAKARA SİSTEMİ)

20 PALANGA

21 ÇIKRIK Çıkrıklar, kuyulardan su çekmek, tekstil fabrikalarında tezgahlarda ve eskiden yün eğirmek amacı için sıklıkla kullanılan basit makinelerdir. Tornavida, pencere kolu, musluk başı, bisikletlerin pedal sistemi, vana başları, araba direksiyonu, el mikseri, el matkabı, kahve değirmeni,kuyu düzeneği, et kıyma makinesi,kapı anahtarı,kalemtıraş gibi araçlar çıkrık prensibine göre çalışır. Çıkrık,kuvvetten kazanç sağlayarak kuvvetin yönünü değiştiren,iş yapılmasını kolaylaştıran basit bir makinedir.

22 ÇIKRIK

23

24 EĞİK DÜZLEM

25 DİŞLİ ÇARKLAR r2r2 r1r1 r2r2 r1r1

26 KASNAKLAR

27 VİDA

28 KAMA

29


"BASİT MAKİNELER. BASİT MAKİNELER; Kuvvetin doğrultusunu, Yönünü Büyüklüğünü değiştirerek iş yapılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. ***Basit makineler," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları