Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI. ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU REHBERLİK HİZMETLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI. ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU REHBERLİK HİZMETLERİ."— Sunum transkripti:

1 ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI

2 ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU REHBERLİK HİZMETLERİ

3 GELECEKTE NE OLACAĞIM ACABA?

4 ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI MESLEK NEDİR? Bireylerin belli bir eğitim sonucu elde ettikleri, Hayatlarını kazanmak için sürdürdükleri, Toplum tarafından kabul gören, Kurallı faaliyetler bütününe MESLEK denir.

5 YANLIŞ MESLEK SEÇİMİ VE SONUÇLARI İŞ DEĞİŞTİRME VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ İŞİNDEN MEMNUN OLMAMA İSTEKSİZ ÇALIŞMA MESLEKİ YENİLİKLERİ TAKİP EDEMEME ÖZEL HAYATA YANSIMA MALİ ZARAR

6 ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU GERÇEKÇİ DOĞRU VE GERÇEKÇİ BİR MESLEK SEÇİMİ İÇİN NASIL BİR YOL İZLENMELİ? KENDİNİ TANIMALI MESLEKLERİ TANIMALI MESLEKİ EĞİTİM YERLERİNİ TANIMALI

7 KENDİNİ TANIMALI BEKLENTİLERİNİ YETENEKLERİNİ SOSYO-EKONOMİK DURUMUNU SOSYO-EKONOMİK DURUMUNU DEĞERLERİNİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİ KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNİ KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNİ İLGİLERİNİ

8 BEKLENTİLER

9 MESLEĞİ TANIMALI ÇALIŞANLAR NE TÜR GÖREVLER YAPARLAR? MESLEKTE İŞ BULMA OLANAKLARI NASIL, NERELERDE VE NASIL İŞ BULUNUR? MESLEKTE İŞ BULMA OLANAKLARI NASIL, NERELERDE VE NASIL İŞ BULUNUR? MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ FİZİKSEL ÖZELLİKLER, KİŞİSEL ÖZELLİKLER,YETENEKLER NELERDİR? MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ FİZİKSEL ÖZELLİKLER, KİŞİSEL ÖZELLİKLER,YETENEKLER NELERDİR? ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI NASILDIR? MESLEKTE ELDE EDİLECEK KAZANÇ? MESLEKTE İLERLEME OLANAĞI VARMIDIR?

10 MESLEKİ EĞİTİM YERLERİNİ TANIMALI HANGİ EĞİTİM KURUMLARINDA HANGİ MESLEKLERİN EĞİTİMİ VERİLMEKTEDİR? SEÇİLMESİ DÜŞÜNÜLEN MESLEKLE İLGİLİ EĞİTİM KURUMLARI? SEÇİLMESİ DÜŞÜNÜLEN MESLEKLE İLGİLİ EĞİTİM KURUMLARI? GENEL VE BÖLGESEL EĞİTİM OLANAKLARI NELERDİR? GENEL VE BÖLGESEL EĞİTİM OLANAKLARI NELERDİR? BU EĞİTİM KURUMLARINDAN NASIL VE NE ŞEKİLDE FAYDALANİLABİLİR? BU EĞİTİM KURUMLARINDAN NASIL VE NE ŞEKİLDE FAYDALANİLABİLİR?

11 MESLEKİ EĞİTİM YERLERİNİ TANIMALI MESLEKİ EĞİTİM YERLERİNE BAŞVURU ŞARTLARI? MEZUNİYET SONRASI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ PİYASASI DURUMU? MEZUNİYET SONRASI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ PİYASASI DURUMU? EĞİTİM SÜRESİ ? EĞİTİMİN İÇERİĞİ? EĞİTİM KURUMUNUN ÖĞRENCİ KAPASİTESİ?

12 GENEL DEĞERLENDİRME Mesleğin çalışma koşul ve şartları kişinin,sağlığına uygun mu? Seçmeyi düşündüğü meslek bireyin beklentilerini karşılayabilecek mi? Ailenin ekonomik,gücü bireyin eğitim masraflarını karşılayabilecek düzeyde mi? Yetenekleri ve ilgileri seçeceği meslekin gereklilikleriyle uyuşuyor mu?

13 9. SINIF SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ İŞ HAYATI MESLEKİ EĞİTİM MERK. ÜNİVERSİTE 9. SINIF MESLEK LİSELERİ GENEL LİSELER

14 YARARLANABİLECEĞİNİZ SİTELER www.iskur.gov.tr www.meb.gov.tr www.megep.gov.tr www.osym.gov.tr www.mbs.meb.gov.tr

15 ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU GEBZE HİZMET MERKEZİ Tel: 641 12 55 Ayhan ŞAHİN a.sahin@iskur.gov.tr KATILIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ


"ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI. ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU REHBERLİK HİZMETLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları