Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MÜZELER GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLAYAN KÖPRÜLERDİR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MÜZELER GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLAYAN KÖPRÜLERDİR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK."— Sunum transkripti:

1

2 MÜZELER GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLAYAN KÖPRÜLERDİR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

3

4 Osman Hamdi Bey Evi -Müzesi Eskihisar

5 Osman Hamdi Bey 1842-1910 Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Gebze ve cıvar köyleri İmparatorluğun üst düzeyi için sayfiye yerleri idi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Gebze ve cıvar köyleri İmparatorluğun üst düzeyi için sayfiye yerleri idi. Osman Hamdi Beyin babasının da Eskihisar köyünde konağı vardı. Osman Hamdi Beyin babasının da Eskihisar köyünde konağı vardı. Bu konağa gidiş gelişlerinde Osman Hamdi Bey, Eskihisarı sever ve deniz kenarından 28 dönüm arazi satın alır. Bu konağa gidiş gelişlerinde Osman Hamdi Bey, Eskihisarı sever ve deniz kenarından 28 dönüm arazi satın alır. 1884 Yılında planını kendisinin çizdiği (bugün müze olan) köşkü inşa ettirerek zamanının çoğunu burada geçirmeye başlar. Köşke kayıkhane ve resimhane (Resim atölyesi) daha sonra eklenir. 1884 Yılında planını kendisinin çizdiği (bugün müze olan) köşkü inşa ettirerek zamanının çoğunu burada geçirmeye başlar. Köşke kayıkhane ve resimhane (Resim atölyesi) daha sonra eklenir. Köşk, I.nci Dünya Savaşında Karargah Komutanının emrine, daha sonra Kurtuluş Savaşının belli dönemlerinde Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’ye tahsis edilir. Köşk, I.nci Dünya Savaşında Karargah Komutanının emrine, daha sonra Kurtuluş Savaşının belli dönemlerinde Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’ye tahsis edilir.

6 1966 da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılan Köşk müze haline getirilir. 1966 da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılan Köşk müze haline getirilir. Köşkün bugünkü hale gelmesinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın payı büyük. Köşkün bugünkü hale gelmesinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın payı büyük. 2006 Yılında Bakanlığın bir protokol ile Müzeyi Belediye’ye devretmesinden sonra Belediye, Müzenin içindeki dekorasyonu (perde, mobilya, örtü) dönem özelliklerine uygun olarak hazırlatır. 2006 Yılında Bakanlığın bir protokol ile Müzeyi Belediye’ye devretmesinden sonra Belediye, Müzenin içindeki dekorasyonu (perde, mobilya, örtü) dönem özelliklerine uygun olarak hazırlatır. Osman Hamdi Bey’in kişisel eşyaları da getirilir ve resim çalışmalarının bire bir örnekleri salonlara yerleştirilir. Osman Hamdi Bey’in kişisel eşyaları da getirilir ve resim çalışmalarının bire bir örnekleri salonlara yerleştirilir. Osman Hamdi Bey 1842-1910

7

8

9

10

11

12

13 Bir Başyapıt: Kaplumbağa Terbiyecisi Bu tablo için yapılan yorumlardan ikisi : Bu tablo için yapılan yorumlardan ikisi : Osman Hamdi’nin kendisi olan “Terbiyeci” elinde neyi sırtında keşkül-ü fıkarası, hafif öne eğilmiş, yaprak yiyen 3 kaplumbağaya nezaret etmektedir. Arkada kalan 2 kaplumbağa ise yemeğe çalışmaktadır. Resim,üst düzey yönetici olan Osman Hamdi beyin çalışma arkadaşlarına yönelik acımasız, ümitsiz bir hicvi olarak yorumlanabilir. Osman Hamdi’nin kendisi olan “Terbiyeci” elinde neyi sırtında keşkül-ü fıkarası, hafif öne eğilmiş, yaprak yiyen 3 kaplumbağaya nezaret etmektedir. Arkada kalan 2 kaplumbağa ise yemeğe çalışmaktadır. Resim,üst düzey yönetici olan Osman Hamdi beyin çalışma arkadaşlarına yönelik acımasız, ümitsiz bir hicvi olarak yorumlanabilir. Diğer yorum ise: Kaplumbağa terbiye edilebilecek en zor hayvandır. Osman Hamdi beyin kaplumbağayı bile terbiye edebilirsiniz diyerek dönemin hiçbir nizam ve kanuna bağlı olmadan yönetim şekli olan istibdat ve monarşiye karşı çıkmasıdır. Siz, bir araya gelirseniz bu yönetimi bile adam edebilirsiniz diye yorumlanabilir. Diğer yorum ise: Kaplumbağa terbiye edilebilecek en zor hayvandır. Osman Hamdi beyin kaplumbağayı bile terbiye edebilirsiniz diyerek dönemin hiçbir nizam ve kanuna bağlı olmadan yönetim şekli olan istibdat ve monarşiye karşı çıkmasıdır. Siz, bir araya gelirseniz bu yönetimi bile adam edebilirsiniz diye yorumlanabilir.

14

15 TABLODAKİ 3 ÖNEMLİ ÖĞE Duvardaki sıvalar, Duvardaki sıvalar, Terbiyecinin çatlak Terbiyecinin çatlak topukları ve Ney… Resmin aslı Suna Kıraç-İnan Kıraç Vakfı Pera Sanat Müzesi’ndedir.

16 KÖŞKÜN GİRİŞ KATINDAKİ KAPILAR ÜZERİNE OSMAN HAMDİ BEY TARAFINDAN YAPILAN ÇİÇEK DESENLERİ KÖŞKÜN GİRİŞ KATINDAKİ KAPILAR ÜZERİNE OSMAN HAMDİ BEY TARAFINDAN YAPILAN ÇİÇEK DESENLERİ EN AZ TABLOLARI KADAR DEĞERLİDİR.

17

18

19 Çiçek Düzenleyen Kız

20 Müzenin en ilginç tarafı, üst kattaki odalardan birinde Osman Hamdi beyin “Çiçek Düzenleyen Kız” resim çalışmasının canlandırılması. Kullanılan mankenler Londra Madame Tussaud Müzesi’nden hiçte aşağı kalmamış. Burada ziyaretçilerin belleğine, tablonun yapılış anları hoş duygu ile yerleştiriliyor. Diğer odada ise Osman Hamdi çalışma masasında öyle canlı ki, insan karşısına oturup sohbet etmek istiyor.

21

22

23

24

25

26

27

28 Feracel i Kadınlar

29 Silah Tüccarı

30 Resim Atölyesi

31 O lahdin içine beni de koyun, ondan sonra gönderin Padişahım

32 Bu sözler, aynı zamanda iyi bir arkeolog olan Osman Hamdi Bey tarafından, Sayda (Sion) kazılarından İstanbul’a getirdiği lahitlerin Padişahın yurtdışına göndermek istemesi üzerine söylenmiştir. Bugün lahitleri -İskender Lahdi dahil- eksiksiz olarak, kurucusu olduğu İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde görebiliyorsak nedeni bu cümledir. Osman Hamdi Bey 1910 yılında İstanbul Kuzguncukta vefat etmiştir. Büyük ressamın mezarı belki bir lahdin içinde değil ama, Anadolu’dan getirilen 2 adet Selçuklu mezar taşının altında. Vasiyeti üzerine gömüldüğü Eskihisar Mezarlığı’nda ağaçların altından denizi seyrediyor.

33

34


"MÜZELER GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLAYAN KÖPRÜLERDİR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları