Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ad (İsim) Ad (İsim) Çeşitleri Özel Ad Cins Ad Dünyada eşi benzeri olmayan, tek bir varlığın adı olan kelimelere (sözcüklere) özel ad denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ad (İsim) Ad (İsim) Çeşitleri Özel Ad Cins Ad Dünyada eşi benzeri olmayan, tek bir varlığın adı olan kelimelere (sözcüklere) özel ad denir."— Sunum transkripti:

1 Ad (İsim) Ad (İsim) Çeşitleri Özel Ad Cins Ad Dünyada eşi benzeri olmayan, tek bir varlığın adı olan kelimelere (sözcüklere) özel ad denir.

2  Özel adlar insanlara, şehirlere, hayvanlara, okullara kısacası benzeri olmayan tüm varlıklara verilir. İnsan adları: Caner, Osman, Dudu Hayvan adları: Minnoş, Tekir Yer adları: Antalya, Yeşilbayır, Burdur Mahalle adları: Hürriyet Mahallesi, Altınkale Mahallesi Bayram adları: Zafer Bayramı, Cumhuriyet Bayramı Cadde adları: Bulvar Caddesi, Şarampol Caddesi Okul adları: Yeşilbayır İlköğretim Okulu, Yeniköy Lisesi Ay ve gün adları: 29 Ekim Salı

3 Dünyada benzeri olan varlıkları belirten kelimelere cins (tür) adı denir. Sıra, ağaç, kapı, ördek birer cins addır. Çünkü bu adlar dünyada benzeri çok olan varlıkları belirtir. Özel ad Cins ad Örnek: İlayda çok kitap okuyor.

4 Özel Adların Yazımı 1. Bütün özel adların ilk harfi büyük yazılır. Çanakkale, Türk, Sena, Atatürk, Karabaş 2. Birkaç kelimeden oluşan özel adların her kelimesinin ilk harfi büyük yazılır. Yeşilbayır İlköğretim Okulu Akdeniz Üniversitesi Devlet Demir Yolları

5 3. Özel adlara gelen ekler kesme işareti ( ‘ ) ile ayrılır. Türkiye’yi, Ayşe’ye, Atatürk’ü, İzmir’den 4. Özel adlara eklenen “cı, sız, li, ler” gibi ekler kesme işaretiyle ayrılmaz. Kelimeye bitişik yazılır. Antalyalı (li eki) Türkiyesiz (siz eki) Feyzalar (lar eki) Atatürkçü (cı eki)

6 Tekil Adlar – Çoğul Adlar Aynı tür varlıklardan bir tanesini bildiren kelimeler tekildir. A ynı tür varlıklardan birden çoğunu bildiren kelimeler çoğuldur T ekil kelimelerin sonuna “-ler, -lar” eki getirilerek çoğul hale getirilir.

7 Adın Durumları Adlar cümle içerisinde bazen ek alarak, bazen de ek almadan kullanılır. Adlar beş durumda bulunur. Bunlar: 1.Yalın durum:ev 2.-i durumu:evi 3.-e durumu:eve 4.-de durumu:evde 5.-den durumu:evden Adın –i durumu:-ı, -u, -ü şeklinde görülebilir. Adın –e durumu:-a şekline girebilir. Adın –de durumu:-da, -ta şekline girebilir. Adın –den durumu:-dan, -ten, -tan şekline girebilir.


"Ad (İsim) Ad (İsim) Çeşitleri Özel Ad Cins Ad Dünyada eşi benzeri olmayan, tek bir varlığın adı olan kelimelere (sözcüklere) özel ad denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları