Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu."— Sunum transkripti:

1 İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu

2 Neler Öğreneceğiz? Siteye İçerik Ekleme 1. İçeriği Planlama 2. Joomla! Kategorileri ve Alt Kategorileri 3. Kategori ve Alt Kategorileri Oluşturmak 4. Makale Eklemek 5. Şablon Yüklemek 6. Siteye Yazar Eklemek

3 Joomla! ile İçerik Ekleme Joomla! ile yeni makaleler eklemeniz ve eklediğiniz içerikleri yönetmeniz çok kolaydır. İçerik, bütün web siteler için çok önemlidir. Büyük sitelerde içeriği organize edebilmek içinse Joomla! gereklidir. Joomla! sitenize makaleler ve haberler eklemeye başlamadan önce sitenize girecek materyallerin nasıl organize edileceğini düşünmeniz gerekir. İyi düzenlenmemiş bir Joomla! sitesi, tüm dosyaları tek bir klasöre atılmış bir sabit disk gibidir. Aradığınız bir şeyi bulmanız hemen hemen imkansız hale gelir!

4 Joomla! İle İçerik Ekleme Doğru kategori ve alt kategorileri önceden oluşturarak, içeriğinizi hiyerarşik bir şekilde organize ederseniz, hem siz hem de kullanıcılarınız aradığınız bir içeriğe kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Doğru şekilde düzenlenmiş kategoriler, hem yeni oluşturduğunuz bir makaleyi sınıflandırmanızı kolaylaştırır, hem de sonradan pek çok dosyayı yeniden kategorilendirme zahmetinden sizi kurtarır.

5 İçeriğinizi Planlama İçeriği planlamaya başlamadan önce, Joomla!’nın içeriği nasıl organize ettiğini anlamanız gerekir. Joomla!’da sınırsız seviyede kategoriler(klasör içinde klasör için de klasör ) oluşturabileceğiniz bir yapı yoktur. Onun yerine hiyerarşi Kategori ve Alt Kategori olmak üzere iki seviyeyle kısıtlanmıştır.

6 Joomla! Kategorileri ve Alt Kategorileri Joomla! Gelişmiş bir içerik yönetim sistemidir. Dolayısıyla makaleleriniz web sunucusunda statik klasörler halinde barındırılmaz. Bunun yerine her makale bir veritabanı tablosunda saklanır ve hiyerarşi içindeki konumuda göre veritabanına kaydedilir. Bu durum içeriği yeniden organize etmenizi kolaylaştırır. Çünkü bir makalenin konumunu değiştirmek için dosyaları bir klasörden başka bir klasöre taşımak zorunda kalmak yerine Joomla!’da tek bir ayarı değiştirmeniz yeterli olur.

7 Kategorize Edilmemiş İçerik Sistemde depolanan statik içeriklerdir. Sitenize kısa yoldan içerik eklemek istiyorsanız, bölümünü Uncategorized(Kategorize Edilmemiş), yani statik içerik olarak ayarlayabilirsiniz. Statik içerik, o makalenin herhangi bir listeye dahil edilmeyeceği ve ayrı bir durağan sayfa olarak gösterileceği anlamına gelir.

8 Kategori ve Alt Kategorileri Oluşturmak Joomla! yönetici panelinde İçerik-Kategoriler-Yeni Kategori komutları ile kategori ve alt kategorilerinizi oluşturun.

9 Makale Eklemek Joomla! yönetici panelinde İçerik-Makaleler-Yeni Makale Ekle tıklayın. Temel Makale Özellikleri 1. Kod Ad: Arama motoru dostu adreslerde kullanılmak üzere makale için alternatif bir başlık belirlenir. Örneğin “Joomla! 3.5 hangi dilleri destekler“ makalesinin kod adı “ joomla-35-hangi-dilleri-destekler“ dir. Makaleyi kaydettiğinizda kod ad’lar otomatik olarak oluşturulduğu için buraya bir şey yazmanıza gerek yok. 2. Durum: Makalenin durumu (yayınlandı, yayınlanmamış, arşivlenmiş,çöpe gönderilmiş) belirlenir.

10 Makale Eklemek Temel Makale Özellikleri 3. Kategori: Eklenen makalenin hangi kategori ya da alt kategoride olduğu belirtilir. 4. Öne Çıkan: Evet seçildiğinde makale anasayfa da görüntülenir. 5. Erişim: Eklenen makalenin kimler tarafından görüntüleneceği belirlenir.

11 Makale Eklemek Temel Makale Özellikleri 6. Oluşturulma Tarihi: Ziyaretçilerin gördüğü makaleye oluşturulma tarihinin eklenmesini sağlar 7. Yayınlamayı Başlat: Makalenin Joomla! Sitenizde ne zaman görünür olacağını belirler. Bu özellik haftanın belli günlerinde yayınlanan köşe yazıları ya da ileriye dönük bir tarihte yayınlamak istediğiniz makaleler için yararlı olacaktır. Yayınlama tarihi ve saatini ayarladığınızda makale o tarih ve saatte otomatik olarak yayınlanacaktır. 8. Yayınlamayı Bitir: Makalenin artık sitenizde görünmesini istemediğiniz tarih ve saati ayarlamanızı sağlar. Bu özelliği boş bıraktığınızda makale, elle yayından kaldırılana kadar ya da silininceye kadar yayında kalacaktır.

12 Makale Eklemek Temel Makale Özellikleri 9. Oluşturan: Makaleye kim tarafından oluşturulduğunu (yazar bilgini) ekler. 10. Oluşturan Kod Adı: Ziyaretçilerinizin yazar adını Joomla üye bilgilerinde kayıtlı kullanıcı adı olarak görmelerini istemezseniz burada yazar için bir isim belirlemelisiniz.

13 Makale Eklemek Gelişmiş Makale Özellikleri 1. Başlığı Göster: Makalenin bağlığını gösterir ya da gizler. 2. Bağlantılanmış Başlık: makalenin başlığının aynı zamanda bir link olmasını sağlar. Başlık bağlantılanırsa, ziyaretçi başlığa tıkladığında (Devamını Oku linkine tıklamış gibi ) makalenin tam sayfasına gider. 3. Giriş Metni: Makalenin üst kısmında giriş metnini gösterir. Ziyaretçi giriş metnini okuduktan sonra Devamını Oku linkine tıklayarak makalenin tamamına erişebilir. İmleci giriş metni olmasını istediğiniz metnin sonuna getirdikten sonra metin kutusunun altındaki Devamını Oku seçeneğine tıklayarak giriş metnini gövde metninden ayıran bir yatay çizgi ekleyebilirsiniz.

14 Makale Eklemek Gelişmiş Makale Özellikleri 4. Makale Bilgisinin Konumu: Makale hakkındaki bilgilerin (kategorisi, oluşturulma tarihi, yayınlanama tarihi, yazarı, vb) makale metninin üstünde ya da altında görüntülenmesini sağlar. Varsayılan olarak üstte görüntülenir. 5. Kategoriyi Göster: Makalenin üstünde kategori ismini gösterir. 6. Kategori Bağlantısı: Bu seçenek “Evet“ yapıldığında makalenin bulunduğu kategori ismine tıklandığında o kategorideki tüm makaleler listenir.

15 Makale Eklemek Gelişmiş Makale Özellikleri 7. Üstünü Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa makalenin üst kategorisinin başlığı gösterilecektir. 8. Üst Bağlantısı: Makalenin üst kategori başlığına link atanır. Böylelikle tıklandığında o kategorideki tüm makalelere erişilebilir. 9. Yazarı Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa makalenin yazarı görüntülenecektir. 10. Yazar Bağlantısı: Evet olarak seçildi ise yazar adına tıklandığında kendi iletişim sayfası açılır.

16 Makale Eklemek Gelişmiş Makale Özellikleri 11. Oluşturma Tarihini Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa makalenin oluşturma tarihi görüntülenecektir. 12. Düzenleme Tarihini Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa makalenin düzenleme tarihi görüntülenecektir. 13. Yayınlama Tarihini Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa makalenin yayınlanma tarihi görüntülenecektir. 14. Yönlendirmeyi Göster: Eğer göster olarak seçilirse, makaleler arasında bir gezinme bağlantısı (Önceki, Sonraki..gibi) gösterilir.

17 Makale Eklemek Gelişmiş Makale Özellikleri 15. Simgeleri Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa Yazdır ve E-Posta seçeneklerinin yanına simgelerini de ekler 16. Yazdırma Simgesini Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa yazdır seçeneği görüntülenir. 17. E-posta Simgesini Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa e-posta simgesi görüntülenir. 18. Oylamayı Göster: Eğer göster olarak ayarlanmışsa, makaleler için bir oylama sistemi etkinleştirilecektir.

18 Makale Eklemek Gelişmiş Makale Özellikleri 19. İzlenme Sayısı: Eğer göster olarak ayarlanmışsa Yazdır ve E-Posta seçeneklerinin yanına simgelerini de ekler 20. İzin Verilmemiş Bağlantıları Göster: Eğer evet olarak ayarlanmışsa, oturum açmamış bile olsanız, sadece kayıtlı kullanıcıların görebilecekleri makalelerin bağlantıları gösterilecektir. Makalenin tümüne erişebilmeniz için oturum açmanız gerekir. 21. Bağlantıların Konumu: Bağlantıların içeriğin üstünde ya da altında görüntülenmesini sağlar. 22. Devamını Oku Metni: Devamını oku metninin yerine görüntülemek istediğiniz metni buraya yazın.

19 Şablon Yüklemek Joomla sitenizin görünümünü yani tasarımını değiştirmenin en kolay yolu özelleştirilmiş bir şablon(template) yükleyip kurmaktır. Web siteniz için yeni ve yüksek kaliteli şablonlar sunan ücretli ve ücretsiz bir çok site bulunmaktadır. Kaliteli tasarımlar için genellikle cüzi miktarda bir ücret ödemek gerekmektedir.

20 Şablon Yüklemek Google’da " free joomla templates " şeklinde yapabileceğiniz bir arama ile ücretsiz bir şablon bulup bilgisayarınıza indirin. İndirilen şablonlar genellikle ZIP ve ya tar.gz arşivi olarak sıkıştırılmış olacaktır. Joomla! bu arşiv biçimlerini kendi içinde çözebildiği için dosyaları kendi sabit diskinize amanıza gerek yoktur. Joomla! ya arşiv dosyasını gönderdiğiniz zaman sistem otomatik olarak şablon dosyalarını çıkaracak ve gereken yerlere kopyalayacaktır Bir şablon genel olarak, PHP kodları, stil (css) dosyalar ve resimlerden ibaret çeşitli dosyalardan oluşur.

21 Şablon Yüklemek Mevcut şablonunuzu değiştirmek için öncelikle Eklenti Yöneticisi ile indirdiğiniz şablonu sisteme yüklemeniz gerekecektir. Eklentiler-Yönet ile açılan sayfada Yükle Kur düğmesi ile indiğiniz şablonu sisteme yükleyin. Daha sonra yüklediğiniz şablonu varsayılan yapmak için Eklentiler-Şablonlar tıklayın. Gelen listeden kullanmak istediğiniz şablonu seçip Varsayılan yapın

22 Siteye Yazar Eklemek İçerik yönetim sistemlerinin geleneksel web sitelerine kıyasla en büyük avantajı, içeriğin çok kolay bir şekilde yönetilebilmesine olanak tanımasıdır. Sitenizin içeriği zerinde çalışacak katılımcılara, editörlere ya da yazarlara sahipseniz bu kişilerin Joomla!’ya makale eklemesine izin verebilirsiniz. Joomla! Kayıtlı kullanıcılarınız çeşitli rol gruplarına atanarak sitenizi düzenlemelerine ya da değiştirmelerine olanak tanır. Dahası kullanıcılarınız sitenize içerik gönderdikten sonra son yayın onayının sizin tarafınızdan verilmesini ve içeriğin ondan sonra yayına girmesini de sağlayabilirsiniz.

23 Siteye Yazar Eklemek Sitenize içerik ekleyebilecek kullanıcının dahil olabileceği 3 grup vardır: Yazar(Author), düzenleyici(Editor) ve yayınlayıcı(Publisher) Bunun için yeni kullanıcı kaydını kendiniz yapabileceğiniz gibi mevcut üyelerinizden birini de düzenleyerek yetki verebilirsiniz.

24 Siteye Yazar Eklemek Örnek olarak sitenizin yönetim panelinden Kullanıcılar-Yönet-Yeni Kullanıcı Ekle komutları veriniz.

25 Siteye Yazar Eklemek Gerekli alanları aşağıdaki şekilde doldurup, Atanmış Kullanıcı Gruplarına tıklayarak Editor’u (düzenleyici) seçin. Böylelikle sitemize içerik ekleme yetkisine sahip yeni bir kullanıcı eklemiş olduk

26 Siteye Yazar Eklemek Kullanabileceğiniz grup seçenekleri şunlardır: 1. Author(Yazar): Kullanıcı sitenize içerik ekleyebilir. Ancak içeriği sizin onaylayıp yayına almanız gerekir. 2. Editor (Düzenleyici): Kullanıcı sitenize yeni içerik ekleyebilir ve başkaları tarafından eklenen içerikleri görüp değiştirebilir, ancak içeriği onaylayıp sizin yayına almanız gerekir. 3. Publisher(Yayınlayıcı): Kullanıcı sitenize yeni içerik ekleyebilir, başkalarının eklediği içeriği değiştirebilir ve içerikleri yayına alabilir.

27 Siteye Yazar Eklemek Kullanabileceğiniz grup seçenekleri şunlardır: 4. Manager: Sitenizin yönetim paneline girerek, yeni makale ekleyebilir ve mevcut makaleleri düzenleyebilir. 5. Administrator(Yönetici): Manager’ın tüm yetkilerine sahiptir. Ayrıca ayarları değiştirme, bileşen, modül ve eklenti yükleme yetkilerine de sahiptir. Ancak site şablonlarını ve genel yapılandırmayı düzenleyemezler. 6. Super User(Süper Yönetici): Sistem üzerinde mevcut tüm yetkilere sahiptir. Super user hesapları yalnızca başka bir super user tarafından oluşturulabilir. Bu yetki site sahipleri dışında birine verilmemelidir.

28 Değerlendirme Soruları 1. Seçeneklerden hangisi Temel Makale özelliklerinden biri değildir? a) Erişim Seviyesi b) Oluşturma tarihi c) Yayınlamayı başlat d) Yayınlamayı bitir e) PDF simgesi 2. Seçeneklerden hangisi gelişmiş makale özelliklerinden biri değildir? a) Başlığı Göster b) Silinme Tarihi c) Yazar İsmi d) İzlenme Sayısı e) Oylamayı Göster


"İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları