Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

15.03.2010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "15.03.2010."— Sunum transkripti:

1

2 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla MÜŞRİKLERİN UZLAŞMA TEKLİFLERİ

3 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Kureyş müşrikleri Hz. Muhammed (s.a.s.)’in azim ve sebatla insanları İslâm'a davet ettiğini görünce, ona engel olması veya himayeden vazgeçmesi için amcası Ebû Tâlib’e müracaat etmeye karar verdiler

4 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Ebû Tâlib’e giderek şunları söylemiştir: “Ebû Tâlib! Yeğenin tanrılarımıza hakaret etti. Dinimizi kötüledi. Bizim akılsız olduğumuzu babalarımızın, dedelerimizin eğri yolda gitmiş olduklarını söyledi. Şimdi sen ya onu bunları yapmaktan vazgeçir; yahut himayeden vazgeç...”.

5 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Ebû Tâlib bu heyeti tatlı dille başından savdı. İlk müracaatlarından istedikleri sonucu elde edemeyen müşrikler Ebû Tâlib’e ikinci defa başvurarak; Artık yeğeninin sözlerine katlanamayacaklarını, Ya davasından vazgeçirmesini Veya onu himayeden vazgeçmesini, Aksi takdirde kendisine karşı da cephe alacaklarını tehdit edercesinde söylediler.

6 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Ebû Tâlib bu defa Hz. Muhammed (s.a.s.)’i çağırarak Kureyşlilerin kendilerine söylediklerini bildirdi. Davasından vazgeçmesini, artık meselenin kendisinin de altından kalkamayacağı noktaya geldiğini ifade etti.

7 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Bunu duyan Hz. Peygamber, amcasının kendini koruma hususunda fikir değiştirdiğini sanarak “Bu işten vazgeçmem için güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler dahi Allah bu dini üstün kılıncaya kadar veya ben ölünceye kadar vazgeçmeyeceğim” deyip ayağa kalktı ve yürüdü.

8 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Buna üzülen Ebû Tâlib “Yeğenim! Git, istediğini söyle. Allah’a andolsun ki seni asla onlara teslim etmem” dedi.

9 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Müşrikler bizzat Hz. Peygamber’in kendisine başvurarak da bazı tekliflerde bulundular. Bir defasında Utbe b. Rebîa tek başına, bir başka zaman da heyet halinde ona başvurarak, Bu hareketiyle mal istiyorsa mal vermeyi, Saltanat istiyorsa kendisini başkan yapmayı, Hasta ise tedavi ettirmeyi önerdiler.

10 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Fakat Hz. Muhammed (s.a.s.), gayesinin bunlar olmadığını, Allah tarafından kendisine verilen peygamberlik görevini yerine getirdiğini ve bu uğurda her şeye katlanacağını bildirdi. Bundan da bir sonuç alamayan müşrikler, "Biz senin ibadet ettiğine ibadet edelim, sen de bizim taptıklarımıza tap" şeklinde bir teklif daha götürdüler.

11 3. PEYGAMBERLİĞİN MEKKE DÖNEMİ
3.4. Müşriklerin Uzlaşma Teklifleri; Bunun üzerine Kâfirûn Sûresi nâzil oldu. Bu sûrenin meâli şöyledir: "De ki: Ey kâfirler! Ben sizin tapmakta olduklarınıza tapmam. Siz de benim taptığıma tapmıyorsunuz. Ben de sizin taptıklarınıza asla tapacak değilim. Evet, siz de benim taptığıma tapıyor değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim de banadır". (Kafirun 1-6)


"15.03.2010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları