Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEK CUMHURİYETİ BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEK CUMHURİYETİ BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ"— Sunum transkripti:

1 ÇEK CUMHURİYETİ BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ
YARD.DOC. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK

2 NÜFUSU: 10.400.000 DİNİ: HIRİSTİYANLIK PARA BİRİMİ: KARUNA
BAŞKENTİ: PRAG YÜZ ÖLÇÜMÜ: metrekare NÜFUSU: DİNİ: HIRİSTİYANLIK PARA BİRİMİ: KARUNA İKLİMİ: KARASAL RESMİ DİLİ: ÇEKÇE

3 Avusturya-Macaristan İmparatorluğu I
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu I. Dünya Savaşı sonunda yıkılınca 1918 yılında Bohemya, Moravya, Silezya, Slovakya ve Karpat Rutenya bölgeleri birleştirerek Çekoslavakya adında bir ülke haline getirildi. 2. Dünya Savaşı’nın başlamasından sonra Slovakya Nazi Almanya’sıyla anlaşarak Çekoslavakya’dan ayrıldı. Çek toprakları da Almanya tarafından işgal edildi yılında Sovyet ve Amerikan birlikleri ülkeye girerek Alman işgaline son verdiler.

4 Kasım 1989 yılında Çekoslavakya Kadife Devrimi adı verilen kansız bir devrimle demokrasiye dönüş yaptı. 1 Ocak 1993 tarihinde ülke barışçı bir biçimde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere iki ülkeye ayrıldı. 12 Mart 1999 tarihinde NATO’ya, 1 Mayıs 2004’te AB’ye katıldı.

5 Ülke batıdan doğuya doğru iki coğrafi bölgeye ayrılır
Ülke batıdan doğuya doğru iki coğrafi bölgeye ayrılır. Bunlar batıda ‘ Bohemya ’ doğuda ‘ Moravya ‘ bölgeleridir. Toprakların %30’unu ormanlar oluşturmaktadır. Madenleri kendisine yeterli değildir. Avrupa’nın en fazla uranyum üreten ülkesidir. Bohemya dağlarında çıkarılan linyit elektrik enerjisi üretiminde kullanılır yaş arasında öğretim zorunlu ve ücretsizdir. Okuma-yazma oranı %99’dur. Çalışan nüfusun çoğu işçidir, kalanı ise tarım ve diğer işlerle uğraşır.

6 Ekonomisi genel olarak sanayiye dayalıdır
Ekonomisi genel olarak sanayiye dayalıdır. Hayvancılık yaygın olarak yapılır. Demir cevherinin önemli kısmını ithal etmesine rağmen dünyada çelik üretiminde ilk on ülke içinde girebilmektedir. Ülkelerin makine, kimyevi madde, silah, tekstil ürünü ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Çek Cumhuriyeti karşılamaktadır. Çek Cumhuriyeti gelişmiş kara ve demiryolu ağına sahiptir. Prag ve diğer bölge merkezleri hava yoluyla birbirine bağlıdır. Şehir içinde ulaşım büyük çoğunlukla demiryoluyla yapılmaktadır. Önemli şehirleri; Prag, Ostrava, Brno, Pizen’dir. Ülkemizden Prag’a yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne gidebilmek için SCHENGEN VİZESİ almak gereklidir.

7 31 Aziz Heykeli’nin bulunduğu CHARLES KÖPRÜSÜ.

8 ASTRONOMİK SAAT (1410) Saatin en ilginç özelliği etrafındaki 4 kukladır. Bu dört kukla insanlara yapmamaları gereken şeyleri söyler. Soldan en baştaki kendini beğenmişliği, yanındaki cimriliği, iskelet olan yaşama karşı isteksizliği ve son kukla ise gece hayatına düşkünlüğü simgeler. Alt taraftaki 4 kukla ise insanların yapmaları gereken dört şeyi simgeler. Bunlar bilime, astrolojiye, adalete ve eğitime önem vermektir. Her saat başı kuledeki iki pencere açılır ve İsa’nın 12 Havarisi geçiş yapar. Bundaki mesaj ise «Herkesin bir gün geldiği yere geri gideceği.» dir.

9 PRAG KALESİ

10 ASENA MERVE TERCANLI ÇEKO 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 100703036


"ÇEK CUMHURİYETİ BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları