Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çek Cumhuriyeti.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çek Cumhuriyeti."— Sunum transkripti:

1 Çek Cumhuriyeti

2

3 Çek Cumhuriyeti Yüz ölçümü :78.864 km2 Nüfusu :10.264.212
İdare şekli :Cumhuriyet Başkenti :Prag Önemli şehirleri :Pilzen, Bruno, Ostrava, Olomouc Dili :Çekçe Dini :Hıristiyanlık Para birimi :Çek kronu

4 Çekoslovakya’nın Tarihçesi
 I. Dünya Savaşı sonunda yıkılınca 1918 yılında Slovakya, Bohemya, Moravya, Silezya, ve Karpat Rutenya birleşerek Çekoslavakya adında bir ülke haline geldiler. Çekoslovakya'yı oluşturan topraklar, I.Dünya Savaşı sonuna kadar Avusturya – Macaristan İmparatorluğu'na bağlıydı. Çekoslovakya 1918'de bağımsızlığına kavuşmuştur. 1948'de yönetimi ele geçiren komünistler, Çekoslovakya'yı SSCB'nin uydusu hâline getirdiler. 1968'de "ılımlı bir sosyalizm" uygulamak isteyen Çekoslovakya, Varşova Paktı kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir. 1989'da Sovyet Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un ılımlı politikaları sonucu komünist yönetime karşı ülkede gösteriler başlamıştır. 1992'de ülkedeki iki büyük etnik grubu oluşturan Çeklerin ve Slovakların anlaşması üzerine ikiye ayrılmıştır. Ülke topraklarının batısı Çek Cumhuriyeti adını almıştır. Çek Cumhuriyeti 2004 AB ye kabul edildi, Avrupa parlamento üyesi 24.

5 Çek Cumhuriyeti’nin Sınırları
Kuzeyinde Polonya, güneyinde Avusturya, doğusunda Slovakya, batısında Almanya bulunur.

6 Çek Cumhuriyeti’nin Yer Şekilleri
Batıda Bohemya bölgesi plâto alanlarıdır. Doğuda Moravya bölgesi ovalardan oluşur. Elbe, Vitava ve Morava önemli akarsularıdır.

7 Çek Cumhuriyeti’nin Yer Şekilleri

8 Çek Cumhuriyeti’nin İklimi
Ülke, yüksek olduğundan karasal iklim görülür. Yağışlar daha çok ilkbahar ve yazın olur.

9 Prag 50°K – 14°D / 303m 8,8°C / 528mm

10 Çek Cumhuriyeti’nin Nüfusu
2001 yılına göre nüfusa sahiptir. Nüfusun çoğunluğunu Çekler oluşturur. Bir miktar Slovak yaşar.

11 Çek Cumhuriyeti’nin Ekonomik Etkinlikleri
Yer altı kaynakları azdır. Sanayisi gelişmiştir. Tarım ikinci plânda kalmıştır. Hayvancılık ve ormancılık önemlidir.

12 Tarım Çek Cumhuriyeti topraklarının yarısı tarıma elverişlidir.
Ancak ülke gelirleri içerisinde tarımın payı, sanayinin gerisinde kalır. Tarım ürünleri arasında tahıl, şekerpancarı, patates ve üzüm en çok yetiştirilen ürünlerdir.

13 Hayvancılık Ülkede, otlakların geniş yer tutması nedeniyle hayvancılık önemlidir. Domuz.sığır ve koyun beslenir.

14 Maden ve Enerji Ülke, yer altı kaynakları bakımından fazla zengin değildir. En önemli madeni Plzen ve Ostrava çevresinde çıkarılan taş kömürüdür. Linyit, kaolin, çinko, kurşun, uranyum ve altın diğer madenleridir. Enerji ihtiyacı kömüre dayalı termik santrallerle sağlanırken kömür üretiminin ekonomik olmaması ve çevre kirliliğine yol açması nedeniyle ülke enerji politikasını değiştirmiştir. Günümüzde enerji üretimi, daha çok hidroelektrik ve nükleer santrallerden sağlanmaktadır.

15 Sanayi Çek Cumhuriyeti'nde sanayi gelişmiştir.
En önemli sanayi kolları; demir-çelik, makine, silâh, otomotiv, lokomotif, kimya, cam ve porselen sanayiidir. Kullanılan teknolojinin eskiliği, sermaye, ham madde ve enerji konularında görülen sıkıntılar nedeniyle üretim düşüktür. Diğer ülkeler ile sanayi alanında rekabet gücü zayıftır. 1990'dan sonraki demokratikleşme ile beraber ülke batıya açılmıştır. Başta Almanya olmak üzere bir çok batılı ülke ile kredi ve teknoloji yenileme konularında iş birliği yapılmaktadır.

16 Turizm Ülkede kış sporları için elverişli şartların bulunması ve ülkenin kaplıca ve ılıcalar bakımından zengin olması turizmin de önemini arttırmıştır. Ülkeye her yıl çok sayıda turist gelir.

17 Ulaşım Ülkenin kara ve demir yolu ağı yeterlidir.
Prag hava limanı birçok ülke ile hava yolu bağlantısını sağlar.

18 Ticaret Çek Cumhuriyeti'nin ticari ilişkileri daha çok Almanya iledir.
Polonya, Avusturya, Macaristan ve Rusya ticaret yaptığı diğer ülkelerdir. İhracatı: Demir-çelik, otomotiv, çeşitli makineler, kâğıt, kereste ve porselen alır. İthalatı: Petrol, doğal gaz, demir cevheri, bazı gıda maddeleri ve kimyasal maddeler alır.

19 Çek Cumhuriyeti – Türkiye İlişkileri
Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkiler, 1990'dan sonra gelişmeye başlamıştır. Türkiye’ye otomotiv ürünleri, bazı makineler, kâğıt ve demir-çelik ürünleri satar. Türkiye’den gıda maddeleri ve konfeksiyon ürünleri alır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 550 milyon dolar civarındadır.

20 Prag

21 Prag

22 Prag

23 Prag

24 Prag

25 Prag

26 Prag

27 Prag

28 Prag

29 Lednice

30 Mikulov


"Çek Cumhuriyeti." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları