Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ"— Sunum transkripti:

1 İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ
ERDEMLİ ANADOLU TEKNİK LİSESİ, TEKNİK LİSE VE METEM MÜDÜRLÜĞÜ ERDEMLİ-2013

2 İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ NEDİR?
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN 3308 SAYILI MESLEKİ EĞİTİM KANUNUNDAKİ KRİTERLERE GÖRE BELİRLENEN İŞLETMELERDE, HAFTANIN 3 İŞ GÜNÜ (PAZARTESİ-SALI-ÇARŞAMBA YADA ÇARŞAMBA-PERŞEMBE-CUMA) MESLEK EĞİTİMİ ALMASIDIR.

3 KİMLER İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ ALIR?
İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİNİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 12. SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ 7. VE 8. DÖNEM ÖĞRENCİLERİ ALIR. TEKNİK LİSE VE ANADOLU TEKNİK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ ALMAZLAR.

4 İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ NE ZAMAN BAŞLAR NE ZAMAN BİTER?
EYLÜL AYINDA OKULUN AÇILDIĞI GÜN BAŞLAR HAZİRAN AYINDA OKULUN TATİLE GİRMESİYLE SONA ERER.

5 İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ İÇİN 11
İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ İÇİN 11. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN YAPMASI GEREKEN ÖN İŞLEMLER NELERDİR. 11. SINIF ÖĞRENCİLERİ ÖNCELİKLE DOSYALARINI ALIRLAR. DAHA SONRA ALAN ŞEFİYLE KOORDİNELİ OLARAK VELİLERİ İLE BİRLİKTE KENDİLERİNE UYGUN BİR İŞLETME BULURLAR.

6 HANGİ İŞLETMELER BECERİ EĞİTİMİ ALMAK İÇİN UYGUNDUR?
İŞYERİNDE USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ OLAN VE ÖĞRENCİNİN EĞİTİMİNDEN SORUMLU BİR PERSONEL MUTLAKA BULUNMALIDIR. İŞYERİNDE EĞİTİM GÖRÜLECEK KISIM YADA BİRİMİN MESLEK ALANI ÖĞRENCİNİN EĞİTİM GÖRDÜĞÜ ALANLA ÖRTÜŞMELİDİR.

7 İŞLETME İLE HANGİ KONULAR GÖRÜŞÜLMELİDİR?
VELİ MUTLAKA İŞLETMEYE GİTMELİ VE YETKİLİLERLE ÖĞRENCİNİN İŞE GELİŞ GİDİŞ SAATLERİ, ÖĞLE YEMEĞİ VERİLİP VERİLMEYECEĞİ GİBİ KONULARI KONUŞMALI VE İŞYERİ İLE MUTABAKATA VARMALIDIR.

8 DOSYA NEREDEN TEMİN EDİLİR?
ÖĞRENCİLER DOSYALARINI ALAN ŞEFLERİNDEN ALACAKLARDIR.

9 DOSYA NE ZAMAN ALINABİLİR?
DOSYALARIN DAĞITIMI 1 MAYIS - 31 MAYIS 2013 TARİHLERİ ARASI YAPILACAKTIR.

10 11. SINIF ÖĞRENCİLERİ DOSYALARINI ALDIKTAN SONRA NE YAPACAKLAR?
DOSYASINI ALAN ÖĞRENCİ İLK OLARAK ALAN ŞEFİNE GİDECEĞİ İŞLETMEYİ BİLDİRMELİDİR. ALAN ŞEFİ TARAFINDAN OLUŞTURULAN LİSTEYE ADINI VE İŞLETMESİNİ MUTLAKA YAZDIRMALIDIR. İŞLETME UYGUN BULUNMAZSA ÖĞRENCİ VE VELİ YENİ BİR İŞYERİ BULABİLİR YADA FARKLI BİR İŞLETMEYE YÖNLENDİRİLEBİLİR. ALAN ŞEFLERİ LİSTELERİ 3 HAZİRANDA İLAN EDECEKLERDİR.

11 HANGİ ÖĞRENCİNİN HANGİ İŞLETMEYE GİDECEĞİ İLAN EDİLDİKTEN SONRA NE YAPILMALIDIR?
DOSYASINI ALAN ÖĞRENCİ SÖZLEŞMEYİ DOLDURUP İŞLETME YETKİLİSİNE VE VELİSİNE İMZALATARAK EN GEÇ 31 MAYIS 2013 MESAİ BİTİMİNE KADAR ALAN ŞEFİNE TESLİM ETMELİDİR. ALAN ŞEFLERİ TOPLADIKLARI DOSYALARIN DİĞER İŞ VE İŞLEMLERİNİ TAMAMLADIKTAN SONRA İLERİKİ BİR TARİHTE ÖĞRENCİLERE GERİ VERECEKLERDİR. ÖĞRENCİ DOSYA İMZALATMAK İÇİN KESİNLİKLE OKUL İDARESİNE GELMEYECEKTİR.

12 DOSYASINI ALAN ŞEFİNE TESLİM EDEN ÖĞRENCİ NE YAPILMALIDIR?
DOSYASINI ALAN ŞEFİNE TESLİM EDEN ÖĞRENCİ DOSYALARIN GERİ VERİLECEĞİ TARİHİ TAKİP ETMELİ VE ALAN ŞEFİNDEN DOSYASINI GERİ ALMALIDIR. DOSYASINI GERİ ALAN ÖĞRENCİNİN ARTIK TÜM İŞLEMLERİ BİTMİŞTİR VE OKUL AÇILINCAYA KADAR YAPILACAK BİR ŞEY YOKTUR. HER ÖĞRENCİ İŞLETME GÜNÜ İŞLETMESİNE GİDER.

13 İŞLETMEDE DEVAMSIZLIK YAPAN ÖĞRENCİNİN DURUMU NASIL OLUR?
DEVAMSIZLIK YAPAN ÖĞRENCİNİN ÜCRETİ KESİLİR. BU DEVAMSIZLIK OKUL DEVAMSIZLIĞINA EKLENİR. İŞLETME VE OKUL DEVAMSIZLIĞI TOPLAMI 20 GÜNÜ BULAN ÖĞRENCİ SINIFTA KALIR.

14 İŞLETMEYE GİDEN ÖĞRENCİYE SİGORTA YAPILIR MI?
EVET İŞLETMEYE GİDEN ÖĞRENCİ İÇİN SİGORTA PRİMİ ÖDENİR. BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNAN ÖĞRENCİLER İÇİN ASGARİ ÜCRETİN YARISININ %1'İ (KISA VADELİ SİGORTA KOLLARI PRİMİ), BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNMAYAN ÖĞRENCİLER İÇİNSE ASGARİ ÜCRETİN YARISININ %6'SI (%1 KISA VADELİ SİGORTA KOLLARI PRİMİ+ %5 GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ) KADAR PRİM ÖDENİR.

15 BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNUP OLUNMADIĞINI ÖĞRENMENİN BİR YOLU VARMIDIR?
İNTERNET ADRESİNDEN PROVİZYON SORGULANABİLİR.

16

17

18 18 YAŞINI DOLDURMAK NE DEMEKTİR?
GÜN AY YIL OLARAK BUGÜNÜN TARİHİNDEN DOĞUM TARİHİNİZİ ÇIKARDIĞINIZDA YIL 18 VE ÜZERİ ÇIKIYORSA 18 YAŞINIZI DOLDURMUŞSUNUZ DEMEKTİR.

19 18 YAŞINI DOLDURAN ÖĞRENCİ NE YAPMALIDIR?
İLGİLİ MÜDÜR YARDIMCISINDAN ÖĞRENCİ BELGESİ ALINIR VE KİMLİK FOTOKOPİSİ İLE ERDEMLİ SGK MERKEZİNE BAŞVURULUR. BÖYLELİKLE PROVİZYON AKTİVASYONU YAPTIRILIR.

20 20 YAŞINI DOLDURAN ÖĞRENCİ NE YAPMALIDIR?
KOORDİNATÖR MÜDÜR YARDIMCISINA GİDİLEREK 20 YAŞINI DOLDURDUĞUNUZ ANLATILIR VE DİLEKÇE İLE BAŞVURU YAPILIR.

21 ÖĞRENCİNİN KENDİSİNİN VEYA VELİSİNİN ADRES VE TELEFON BİLGİLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLURSA NE YAPMALIDIR?
HEMEN KOORDİNATÖR MÜDÜR YARDIMCISINA VE 12. SINIFLARDAN SORUMLU MÜDÜR YARDIMCISINA GİDİLEREK DURUM BİLDİRİLMELİDİR.

22 İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİNDE BAŞARI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?
USTA ÖĞRETİCİNİN 1. DÖNEMDE VERDİĞİ PUAN DOĞRUDAN DOĞRUYA 1. DÖNEM PUANIDIR VE DOĞRUDAN KARNEYE YANSIR. 2. DÖNEM DE USTA ÖĞRETİCİNİN VERDİĞİ PUAN 2.DÖNEM PUANIDIR ANCAK KARNEYE 1.DÖNEM PUANI 2. DÖNEM PUANININ ORTALAMASI İLE YILSONU BECERİ SINAVI PUANININ ORTALAMASI OLARAK YANSIR. PUAN ORTALAMASI 45,00 IN ALTINDA KALAN ÖĞRENCİ BAŞARISISZ SAYILIR.

23 YIL SONU BECERİ SINAVI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?
YILSONU BECERİ SINAVINDA ALINAN PUANIN %80 İ İLE DOSYA PUANININ %20 SİNİN TOPLAMI 45,00 IN ALTINDA KALIRSA İŞLETMEDEN GELEN PUANLAR NE OLURSA OLSUN ÖĞRENCİ BAŞARISIZ SAYILIR.

24 ÖĞRENCİLER İŞLETMEDE MESLEK EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BİR KONUDA BİLGİ ALMAK İSTERSE VEYA HERHANGİ BİR PROBLEMLE KARŞILAŞIRSA NE YAPMALIDIR? ÖĞRENCİLER HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN ALAN ŞEFLERİNE BAŞVURMALIDIR.


"İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları