Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LİSE 1. SINIF (9. SINIF) ORTAK ALAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LİSE 1. SINIF (9. SINIF) ORTAK ALAN."— Sunum transkripti:

1 LİSE 1. SINIF (9. SINIF) ORTAK ALAN

2 ORTAK ALAN Öğretim yılından itibaren bütün orta öğretim kurumlarının öğretim süresi kademeli olarak 4 yıla çıkarılmış ve 9. Sınıf, genel liseler ile mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ortak sınıf olarak kabul edilmiştir. Buna göre 9. Sınıftaki bir öğrenciye 10. Sınıfa geçerken alan seçme ve seçtiği alana göre okul değiştirme hakkı verilmiştir.

3 9. Sınıfta Okuyan Bir Öğrencinin Tercih Edebileceği ve Edemeyeceği Okullar
BU YIL 9. SINIFTA OKUYAN BİR ÖĞRENCİNİN TERCİH EDEBİLECEĞİ OKULLAR TERCİH EDEMEYECEĞİ OKULLAR Kız Meslek Lisesi  Anadolu Meslek Liseleri Endüstri Meslek Lisesi Anadolu Liseleri Ticaret Meslek Lisesi  Fen Liseleri Çok Programlı Lise Sosyal Bilimler Liseleri Turizm Meslek Lisesi  Sağlık Meslek Liseleri Mesleki ve Teknik Eğitim  Merkezleri  Teknik Liseler ( teknik liseye  geçiş şartlarını taşıyanlar  seçebilecektir. )  Genel Liseler

4 Alan Seçimi Ne şekilde Yapılacak
Okul idaresi tarafından öğrencilere Ek-1 ( Alana Yöneltme tavsiye formu ) dağıtılacak

5

6 Alan Seçimi Ne şekilde Yapılacak
2. Öğrenci ve veli tarafından doldurulacak Ek-1, ikinci dönemin bitmesine 3 hafta kala tanıtım yönlendirme öğretmenine teslim edilecektir.

7 Alan Seçimi Ne şekilde Yapılacak
3. Sınıf rehber öğretmeni, okul rehber öğretmeni ve tanıtım yönlendirme dersi öğretmenleri bu formdaki öğrenci tercihlerinin karşısında kendileri için ayrılan alana Formda açıklandığı şekilde puan verecekler ve ilgili yeri imzalayacaklardır.

8 Alan Seçimi Ne şekilde Yapılacak
4. Puanlanmış ve imzalanmış Ek - 1 formları ikinci dönemin bitimine 1 hafta kala Tanıtım yönlendirme dersi öğretmenleri tarafından ilgili müdür yardımcısına teslim edilecektir.

9 Alan Seçimi Ne şekilde Yapılacak
5. Teslim edilen Ek - 1 formları ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanacak ve formdaki bilgiler ilgili müdür yardımcısı tarafından Ek-2 ( Ön kayıt formu) ye aktarılacak

10

11 Alan Seçimi Ne şekilde Yapılacak
6. Ek - 2 ( ön kayıt formu ) de belirtilecek ve Alana Yöneltme Tavsiye Formu sonucunun % 50 si, 9. Sınıf yılsonu başarı ortalamasının %30 si, ilköğretim okulu diploma notunun %20 u alınarak hesaplanacak nota göre alana yerleştirme yapılacaktır.

12 ÖĞRENCİ VE VELİLERİN ALAN SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Bir Öğrenci kendisine verilen Alana Yöneltme Tavsiye Formu ( Ek - 1 ) nu velisi ile birlikte doldururken Kayıtlı olduğu okul dışında en fazla iki okul daha tercih edebilecektir. Okul tercihi yaparken en çok istediği okuldan en az istediği okula şeklinde sıralama yapmalıdır. Çünkü puanların eşitliği durumunda bu sıralama dikkate alınacaktır. Bir öğrenci her okuldan en fazla 5 alan tercihi yapabilecektir. Okul bitimi itibariyle zayıfı olmayan ve ortalama yükseltme sınavına girmeyecek olan öğrenciler okuldan alacakları onaylı Ek - 2 ( ön kayıt formu ) formunu okul bitiminden en geç Ağustos Ayının sonuna kadar tercih ettikleri okullara bırakacaklardır. Ortalama yükseltme sınavına girecek öğrenciler ise bu sınavların bitiminden sonra okuldan alacakları onaylı Ek - 2 ( ön kayıt formu ) formunu en geç ortalama yükseltme sınavlarının bitiminden Ağustos Ayının sonuna kadar tercih ettikleri okullara bırakacaklardır. Öğrenciler tercih ettikleri okullara girip giremediklerini Eylül Ayı başında tercih ettikleri okul müdürlüklerinden öğreneceklerdir.

13 ÖĞRENCİ VE VELİLERİN ALAN SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
9. Sınıfta okuduğu okulun herhangi bir bölümüne girme hakkı kazanan ve kayıt yaptırmak isteyen öğrencinin kaydı hiçbir işleme gerek kalmadan okul idaresi tarafından doğrudan yapılacaktır. 9. Sınıfta okuduğu okulun dışında başka bir okula kayıt yaptırmak isteyen öğrenci kayıt yaptırmak istediği okulun kayıt şartlarına göre hareket edecektir. Tercih ettiği alanların hiçbirine giremeyen öğrenciler il genelinde açık kontenjanı bulunan alanlara yönlendirilecektir. Yılsonunda doğrudan ve ya sorumlu olarak sınıf geçemeyen veya devamsızlıktan kalan öğrenciler bir üst sınıfa geçemeyeceğinden öğrencilerin alan seçimleri geçersiz sayılacaktır Teknik liseye kayıt şartlarını taşıyan öğrenciler, Ek- 1 formu ile kayıtlı oldukları okullar dışında en fazla iki okul tercihini yapacakları gibi bunun dışında okul müdürlüğüne başvurarak Ek - 3 formunu doldurup en fazla iki teknik lise ve tercih ettikleri teknik liselerdeki bütün alanlara başvuru yapabileceklerdir. Teknik Liseler için belirtilen ön kayıt tarihleri arasında öğrenciler okuldan aldıkları onaylı Ek - 3 formunu tercih ettikleri teknik liselere bırakacaklardır.

14 Teknik Liseye Geçiş Şartları
Genel liseler ile mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarının 9. Sınıfını ders yılı sonunda başarmış olması, Dil ve Anlatım, matematik, fizik ve kimya derslerinin; - her birinden ders yılı sonunda başarılı olması - bu dört dersin yılsonu başarı ortalamasının en az 3.00 olması Bu dört ders dışındaki ders/derslerden zayıfı varsa yılsonu genel başarı ortalamasının en az 2.50 olması gerekir.

15 DEĞERLENDİRMENİN NASIL YAPILDIĞI
1-) EK - 1 formunda sınıf rehber öğretmeni, okul rehber öğretmeni ve tanıtım yönlendirme dersi öğretmeni öğrencinin seçtiği alanların her birine ayrı ayrı ; HİÇ UYGUN DEĞİL 1 UYGUN DEĞİL 2 BİRAZ UYGUN 3 UYGUN 4 ÇOK UYGUN 5 Şeklinde not verirler. Üç öğretmenin verdiği notun toplamının 3'e bölümü esas not olur.

16 DEĞERLENDİRMENİN NASIL YAPILDIĞI
2-) Ek -2 formunda öğrencinin gireceği alan seçiminde dikkate alınacak not hesaplanırken; Alana Yöneltme Tavsiye Formu Sonuçlarının %50 si 9. sınıf yılsonu başarı ortalamasının %30 si İlköğretim diploma notunun %20 u  alınır.

17 9. SINIFTA DÜZ LİSELERİN ALAN SEÇİMİNDE ETKİLİ OLAN KAYNAK DERSLER
Fen Bilimleri Alanı Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik Sosyal Bilimler Alanı Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Tarih, Coğrafya Türkçe-Matematik Alanı Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Matematik Yabancı Dil Alanı Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Yabancı Dil Sanat Alanı Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Seçmeli Resim, Müzik Spor Alanı Beden Eğitimi, Biyoloji Öğrenciler 9. Sınıf sonunda girmek istedikleri alanın kaynak derslerinden 2.50 veya daha yukarı not ortalaması almaları gerekir.


"LİSE 1. SINIF (9. SINIF) ORTAK ALAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları