Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yaşar Üniversitesi Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yaşar Üniversitesi Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü"— Sunum transkripti:

1 Yaşar Üniversitesi Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü
Bankacılık ve Sigortacılık Programı

2 Yaşar Üniversitesi Yaşar Üniversitesi’nin temel amacı bilim kültürünü yerleştirmek, yerel ve küresel anlamda toplumun gelişmesine katkıda bulunmak, yüksek kaliteli eğitim vermek ve araştırma yapmaktır.

3 Bankacılık ve Sigortacılık Programının Amacı
Bankacılık ve Sigortacılık Programının amacı, öğrencileri, iş hayatında ihtiyaç duyacakları bilgi ve beceriler ile donatmaktır. Böylece, uzmanlık gerektiren alanlarda personele ihtiyaç duyan işletmeler, mezunlarımızı ayrı bir eğitim ve oryantasyon programına ihtiyaç duymadan doğrudan istihdam edebileceklerdir.

4 Bankacılık ve Sigortacılık Programının Avantajları
Öğrencilerimiz, temel, sektörel ve hukuksal bilgilerle donatılmış nitelikli çalışanlar olarak yetiştirilmektedir. Program mezunlarının, yetişmiş işgücü potansiyeli olarak, çalışacakları sektörle ilgili ulusal ve uluslararası platformda yaşanan güncel gelişmeleri takip eden, iletişim becerisi yüksek, özgüveni tam, girişimci ve yenilikçi uzmanlar olarak hizmet vermeleri hedeflenmektedir.

5 Eğitim Sistemi Öğrenciler YGS 6 puanına göre tercih yapmaktadırlar.
İyi bir yabancı dil altyapısını sağlamak için 1 yıl zorunlu hazırlık okulu eğitimi bulunmaktadır. Ardından, ikinci yıl çağdaş bilimsel eğitim yer almakta, üçüncü yıl sınıflarda mesleki dersler ve işbaşı eğitim verilmektedir. Bu kapsamda 30 işgünü staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

6 Dersler Programda yer alan bazı dersler şöyledir: İşletme, Muhasebe,
Pazarlama, Ekonomi Hukuk, Finansal Piyasalar ve Kurumlar Bankacılık hizmet ve ürünleri, Sigortacılık işlemleri, Sermaye piyasaları ve Borsa İstanbul

7 Programın İş Olanakları
Bankalarda Bireysel / kurumsal müşteri temsilcisi, operasyon elemanı, satış ve pazarlama yetkilisi Gişe yetkilisi memur, ünvanları altında şube, bölge ve genel müdürlük birimlerinde görev alabilirler.

8 Programın İş Olanakları
5684 Sayılı Sigortacılık Kanununun 31. maddesi gereği, Meslek Yüksekokulları, Bankacılık ve Sigortacılık Programından mezun öğrencilerin acente açmaları konusunda yetki verilmiştir. Bu kanun kapsamında Bankacılık ve Sigortacılık Programı mezunları sigortacılık sektöründeki sınavlarda, işe alımlarda 4 yıllık fakülte mezunları ile aynı haklara sahiptirler. Sigorta şirketleri ve sigorta acentelerinde, Sigorta şirketi teknik personeli, Sigorta şirketi hasar/tazminat personeli, Sigorta brokerı teknik personeli, Bireysel emeklilik aracısı, ünvanıyla çalışmaktadırlar

9 Programın İş Olanakları
Ayrıca leasing, factoring firmaları, kamu kurumları, mali müşavirlik büroları, denetim şirketleri ile sanayi, ticaret ve hizmet işletmelerinin muhasebe ve finans departmanlarında geniş iş ve staj olanaklarına sahiptirler.

10 Programın Genişletilmiş İş Olanakları
Bankacılık ve Sigortacılık Programı mezunları eğitimlerini 4 yıla tamamladıkları takdirde daha geniş iş olanaklarına sahip olmaktadırlar: Müfettiş, bağımsız denetçi, serbest muhasebeci mali müşavir (SMMM) Araştırma uzmanı, yatırım danışmanı gayrimenkul değerleme uzmanı iç kontrol birimi elemanı, Portföy yöneticisi, Kurumsal finansman uzmanı, türev araçlar personeli, kredi derecelendirme uzmanı,

11 Bankacılık ve Sigortacılık Programında 4 Yıllık Eğitime Geçiş Olanakları
Programdan mezun olan öğrencilerden 4 yıllık eğitimini tamamlamak isteyenler 80 Türkçe ve 80 Matematik sınavından oluşan dikey geçiş sınavı ile çok sayıda bölüm ve fakülteye dikey geçiş yapma imkanına kavuşmaktadırlar. Bu bölümler arasında: Aktüerya, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme,

12 Bankacılık ve Sigortacılık Programında 4 Yıllık Eğitime Tamamlama Olanakları
İşletme Enformatiği, Maliye, Lojistik Yönetimi, Muhasebe, Muhasebe Bilgi Sistemleri, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi bulunmaktadır.

13 Bankacılık ve Sigortacılık Programında 4 Yıllık Eğitime Tamamlama Olanakları
Ayrıca mezun olduktan sonra Açıköğretim Fakültesi İktisat ve İşletme Bölümlerinin 3. sınıflarına sınavsız kayıt yaptırabilirler. İngiltere, Hollanda, Litvanya gibi ülkelerde de eğitimlerini 4 yıla tamamlama imkanları bulunmaktadır. Yaşar Üniversitesinde 4 yıla tamamlama hakkı elde eden öğrencilerimizin bursları kesintisiz devam etmektedir.


"Yaşar Üniversitesi Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları