Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bebek-Çocuk İzlem Protokolleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bebek-Çocuk İzlem Protokolleri"— Sunum transkripti:

1 Bebek-Çocuk İzlem Protokolleri
Dr. Seyfettin SARIBAŞ Diyarbakır İl sağlık Müdürlüğü Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürü

2 Bebek-Çocuk İzlemleri Niçin Önemlidir
?

3 BEBEK ÇOCUK İZLEM PROTOKOLÜ AKIŞ ŞEMASI-1

4 BEBEK ÇOCUK İZLEM PROTOKOLÜ AKIŞ ŞEMASI-2

5 BEBEK ÇOCUK İZLEM PROTOKOLÜ AKIŞ ŞEMASI-3

6 BEBEK ÇOCUK İZLEM PROTOKOLÜ AKIŞ ŞEMASI-4

7

8 ANNE SÜTÜ İLE BESLENME HER BEBEĞİN EN DOĞAL HAKKIDIR

9 Yenidoğan tarama programları Fenilketonüri/Hipotiroidi/Biotidinaz

10 Her 10.000 doğumda işitme kaybı görülme oranı diğer sağlık sorunları ile karşılaştırdığımızda…
30 Yarık damak : 12 Down sendromu : 11 Uzuv defektleri : 6 Spina bifida : 5 PKU : 1 Orak hücre anomalisi : 2

11 Gelişimsel Kalça Displazisinde Tarama Programı-1

12 Gelişimsel Kalça Displazisinde Tarama Programı-2

13 4-6 haftalık dönemde ultrasonla erken tanı ve tedavi

14 Göbek Bakımı Bebek doğar doğmaz annenin vajinası ile aynı düzeyde tutulur ki, kordondan iki yöne akış olmasın. Eğer bebek yüksekte tutulur ve kordondaki kan anneye doğru akarsa veya erken klemplenirse, bebekte ANEMİ oluşur. Eğer bebek alçakta tutulur ve kordondaki kan bebeğe doğru akarsa veya klemplemekte geç kalınırsa (3 -5  dakika sonra), polisitemi olabileceğinden HİPERBİLİRUBİNEMİ oluşabilir. Göbek kordonunu sıvazlamayın, çünkü sıvazlama  kan viskositesini artırır veya polisitemiye neden olur. Polisitemi ise, kardiyopulmoner  sorunlara yol  açabilir. Anneyi, alt bezini göbek bağının üzerine gelecek şekilde bağlamaması konusunda uyarın. Göbek bağını kuru tutun. Göbek bağı normalde günde düşer.

15 Gözlerin  Bakımı   Doğum esnasında serviks ağzında bulunabilen mikroorganizmalar bebeğin gözüne bulaşarak körlüğe neden olabilir. O nedenle bebek doğduktan sonra, vakit kaybetmeden, göz çevresi ve göz kapakları steril (distile) su veya SF ile ıslatılmış pamukla içten dışa doğru silinir. Göz kapakları hafifçe açılır ve konjuktivaya AgNO3, %2.5’luk povidon iodine veya Tetrasiklin göz merhemi uygulanır, merhem tek kullanımlık değilse, tüpün ucuyla enfeksiyon taşınmasını engellemek için, steril bir gazlı beze merhemin tüp ucu değdirilmeden sıkılıp bu şekilde göz kapaklarının arasına sürülür. Doğum travmasına bağlı olarak gözlerde subkonjuktival kanama olabilir, 10 günde kendiliğinden düzelir.

16 Doğumsal Anomalilerin Tespiti
Konjenital kalp hastalıkları Diyafram hernisi Özofagus atrezisi, Trakea-özafegial fistül Anal atrezi, ilial-jejenüal atrezi gibi zamanında tespit edilemediğinde gis perfarasyonuna yol açan anomaliler Yarık damak-dudak zamanında tedavi edilmediği takdirde aspirasyon sonucu ölüm

17 K1 vit. ve hepatit aşısı uygulaması
1 mg İM K1(phytomenadion) uygulanması Hepatit B Taşıyıcısı olmayan annelere sadece Hepatit 1 aşısı Taşıyıcı olduğu bilinen anneden doğan bebeklere doğumdan sonraki ilk 12 saat içinde Hepatit B aşısı uygulanmalı, ayrıca doğumda aşı ile birlikte Hepatit B immun globulini de yapılmalıdır.

18 Bebekteki Cildin Muayenesi


"Bebek-Çocuk İzlem Protokolleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları