Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAJJOGUMRAH.ORG.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAJJOGUMRAH.ORG."— Sunum transkripti:

1 HAJJOGUMRAH.ORG

2 Yolculuk Öncesi Hazırlık (før resien)
Yolculuk Esnasında ( på reisen ) PÅ UMRAH

3 Yolculuk zamani Reise Tid
Tur 02 Oktober 2013 onsdag 18:15 Oslo – Istanbul (21:50) Retur 31 November 2013 torsdag 08:15 Istanbul – Oslo (11:30)

4 TJENESTER Oslo- İstanbul- Cidde / Medinna-istanbul-Oslo
Cidde-Mekke ve Mekke-Medine hotel og buss transport frokost og middag

5 Hazırlık Før reisen Parfümsüz sabun Pike (Pled)
Nevresim Takımı (Sengesett) Pişik kremi (Salve) Nemlendirici Krem (Krem for fot) Mobil Telefon (ulåst Mobil) İlaç (Medisin)

6 Tavsiyeler Anbefalinger
Sabır (Tolmodighet) Kitapçığın okunması Seyahat öncesi Gezi ve Turlar Kafile Başkanına kayıtsız şartsız itaat. Pass İhram Yasaklarının iyice öğrenilmesi Güven

7 Yolculukta yanınızda olması gerekenler
İhram Kitapçık Önü ve arkası açık Terlik

8 Kafile Başkanı Selahaddin Koyuncu

9 İhram Niyet (Umre) 2 Rekat Namaz Telbiye
"Niyet", yapılacak haccın şeklini kalben belirlemektir. Ayrıca lisanen söylenmesi müstehaptır. Burada temettu haccının yapılışı esas alındığına göre niyet umre için yapılacaktır. Şöyle niyet edilir: "Allah’ım umre yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" 2 Rekat Namaz Telbiye

10 Cidde

11

12 Kabe’ye giderken Telbiye getirilir.
Kabe görününce telbiye’ye son verilir. Ilk tavaf tecrube edinilmesi icin grup halinde yapilir.

13

14 Tavaf Niyet Hacerul Esvedi selamlamak
(Bismillahi Allahu Ekber velillahil Hamd) 7 Şaft = 1 Tevaf Tavaftan sonra say yapilacaksa; - Erkekler tavafın bütününde iztiba - ilk 3 şaftda da remel yaparlar. (İztiba: Sağ omuz açık. Remel: Heybetli yürümek.) Rükn-ü Yemeni denilen yerde Rabbena Atina Duası okunur. (sf.44) Tavaftaki dualar gönülden geldiği gibde yapılabilinir. Kitaba bağlı kalmak şart değildir.

15 Tavaf Hacerül esved selamlanarak bitirilir.
2 rekat namaz (Kafırun, İhlas) Makam-ı İbrahim’i önümüze alacak şekilde kılınır. NB! Kerahat vakitlerinde bu namaz kılınmaz. Kerahat vakti çıkınca kılınır. Zemzem suyu içilir. Sonra dua yapılır. Sf.51 Say’a geçilir.

16

17 Sa’y Safa tepesınde başlar- Merva tepesinde biter. 1 sa’y 7 şavttır.
Hervele : Yeşil ışıklar arasında vakar ve hızlı bir şekilde koşar gibi geçilir. Safa Tepesinden Ka’be selamlanır.Hacerül Esvedi selamlar gibi. Ka’beye dönülerek dua yapılır. Sf.53 Sa’ya niyet edilir.sf.53 Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, velillahil hamd denerek sa’ya başlanır. Merve tepesine gelince ayet-i kerime okunur.sf.56 Merve tepesine gelince son şavtta yine ayeti kerime okunur ve dua edilir. Traş olarak ihramdan çıkılır.

18

19

20 Zemzem çeşmesi

21 Üst katlara buralardan çıkılır

22 Hac Umredeki gibi ihrama girilir ancak Hacca niyet edilir.
Arifeden 1 gün önce Mina’ya yürünür. 1 gece Mina’da konakaldıktan sonra Arife sabahı Arafata yola çıkılır. Arafat vakfesinden sonra otobüslerle Müzdelife’ye geçilir. Müzdelifede vakfeye durulur ve taş toplanır. Mina’ya hareket edilir ve orda beklenir.Kafileler şeytan taşlama çok yoğun geçtiği için sıra ile yapılır.Minada bu sıra beklenir.

23

24

25 UTKASTSTEIN TIL SEYTAN
İlk gin sadece büyük Şeytan 7 taş ile taşlanır. ( Bismillahi Allahu ekber rağmellişşeytani ve hizbih) Kurban Kesilir Traş olunur (erkekler 0 a vurmaları tavsiye edilir) ve ihramdan çıkılır. FAKAT İhram yasakları Ziyaret tavafını yapana kadar sürer. Ziyaret tavafı tıpkı ümre tevafı gibi yapılır.

26

27


"HAJJOGUMRAH.ORG." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları