Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2014 UMRE DİNİ SUNUM UMRE DİNİ SUNUM UMRENİN FAZİLETİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2014 UMRE DİNİ SUNUM UMRE DİNİ SUNUM UMRENİN FAZİLETİ."— Sunum transkripti:

1

2 2014 UMRE DİNİ SUNUM

3 UMRENİN FAZİLETİ

4 UMRE YAPMANIN FAZİLETİ
İbn Mâce’deki rivayet şöyledir: Hz. Aişe (r.a) der ki: “Ey Allah’ın Resulü, kadınlara da cihad var mıdır?” Efendimiz (s.a.v): “Evet, içinde savaş olmayan bir cihad var ki hac ve umredir” (İbn Mâce) Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: “Küçüğün, büyüğün, zayıfın, kadının cihadı hac ve umredir.” (Nesâî)

5 UMRE GÜNAHLARI ÖRTER Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor: Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurur: “Bir umre, diğer umreyle arada işlenen günahlar için kefarettir. (Buharî, Müslim) İbn Abbâs (r.a.) anlatıyor: “Resûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Bunlar (hac-umre) tıpkı körüğün demirdeki pislikleri temizlemediği gibi günahları temizler.” (Nesâî, İbn Mâce)

6 UMRECİ OLMA ŞEREFİ Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
“Hacılar ve umre yapanlar, Allah'ın ziyaretçileri ve O’na gelen elçileridir. O'ndan istedikleri zaman onlara verir, istiğfar ettiklerinde onları affeder, O'na dua ettiklerinde dualarına karşılık verir. Birisi için şefaat ettiklerinde şefaatleri kabul edilir.” (İbn Mâce, İbn Hıbbân, Beyhakî)

7 ALLAH (c.c) ve RESÛLÜ’ne (s.a.v) MİSAFİR OLMAK
Kutsal beldelerin halkı değerli, misafiri şerefli, kendi hürmetlidir. Mekke’ye gidenler yüce Allah’ın (c.c), Medine’ye gidenler Alemlerin Efendisi’nin (s.a.v) misafirleridir.

8 UMRECİNİN DUASI KIYMETLİDİR
Hac veya umreye giden kişilerden dua almak ve dualarına kendisini de ortak etmesi için ricada bulunmak sünnettir. Nitekim umre yapmak için izin isteyen Hz. Ömer’e (r.a), Resul-i Ekrem (s.a.v): “Kardeşciğim! Bizi de duadan unutma!” buyurmuştur. Hz. Ömer (r.a) der ki: “Bu öyle bir dua isteğiydi ki, karşılığında bana dünyalar verilseydi hiç bu kadar sevinmezdim.” (Ebu Davud, Tirmizi)

9 MEKKE - MEDİNE PROGRAMLARIMIZ

10 MEKKE PROGRAMIMIZ 1. Umre Tavafı – Umre Sa’yi 2. Mekke Tanıtım sunumu
3. Yakın Ziyaretler: Efendimiz’in (s.a.v) evinin yeri, Şecere Mescidi Cin Mescidi Cennet-ül Mualla Hz. Hatice (r.a) annemizi ziyaret 4. Umreler: Ten’im Umresi Hudeybiye Umresi Cirane Umresi 5. Genel ziyaretler: Sevr Dağı Arafat Rahmet Tepesi Müzdelife Mina Hira Dağı 6. İrşat Sohbetleri 7. Toplu tavaflar 8. Veda tavafı yaparak ayrılma

11 MEDİNE PROGRAMIMIZ 1. Efendimiz’i (s.a.v) ilk selamlama
2. Hz. Ebubekir, Hz. Ömer (r.a) selamlama 3. Medine Tanıtım Sunumu 4. Yakın Ziyaretler: Gamame Mescidi Hz. Ebubekir (r.a) Mescidi Hz. Ömer (r.a) Mescidi Hz. Ali (r.a) Mescidi 5. Cennet-ül Baki Ziyareti: Hz. Osman’ı (r.a) ziyaret 6. Genel ziyaretler: Uhud Ayneyn (okçular) tepesi İki Kıbleli Mescid Hendek Kuba Mescidi 7. İrşat Sohbetleri 8. Efendimiz’i (s.a.v) selamlayarak ayrılma

12 MEKKE VE MEDİNE’NİN FAZİLETİ

13 MEKKE’NİN FAZİLETİ Peygamberimiz (s.a.v) Mekke'yi fethinin ikinci gününde okuduğu hutbesinde şöyle buyurmuştur: "Ey insanlar! Şüphe yok ki, Allah, göklerle yeri, Güneş ile Ay'ı yarattığı gün, Mekke'yi de haram ve dokunulmaz kılmıştır.” (Buhari) “Burası, Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı bir bölgedir. Kıyamet gününe kadar da, haram ve dokunulmaz olarak kalacaktır. Mekke'yi haram ve dokunulmaz kılan Allah'tır (c.c). Allah'a (c.c) ve ahiret gününe inanan kimseye, Mekke hareminde kan dökmek, ağaç kesmek, helal olmaz” (Ahmed) Efendimiz (s.a.v), Medine’ye hicret ederken hasretle Mekke’ye bakmış ve şöyle demişti: "Sen ne hoş beldesin. Seni ne kadar çok seviyorum! Eğer kavmim beni buradan çıkmaya mecbur etmeseydi, senden başka bir yerde ikâmet etmez, yurt yuva kurmazdım." (Tirmizi, Menakıb 3922)

14 MEDİNE’NİN FAZİLETİ Efendimiz (s.a.v) hicretten önce şöyle buyurdu:
“Yüce Allah, onları (Medineli Ensarı) size kardeş yaptı ve Medine’yi size emniyet ve huzur bulacağınız bir yurt kıldı!” (İbn Hişâm, Sire) Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: “O Medine, gerçekten temizdir. Ateşin gümüşteki kirleri temizlediği gibi Medine kişiyi temizler.” (Müslim) Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (s.a.v) buyurdular ki: “Medine’nin sıkıntı ve meşakkatlerine ümmetimden sabır gösteren herkese, Kıyamet günü şefaatçi ve şahit olacağım.” (Müslim, Tirmizi)

15 UMRENİN YAPILIŞI İhrama Girilir
Kabe’de Umre Tavafı Yapılır. (Tavaftan sonra tavaf namazı kılınır ve zemzem içilir.) Safa Merve Arasında Sa’y Yapılır. İhramdan Çıkılır. (Saç Traşı Olarak)

16 İHRAMA GİRİŞ 1. Vücut temizliği yapıp gusül abdesti alınır (sünnet)
2. Erkekler tüm dikişli elbiselerini çıkarıp ihram örtülerine bürünürler. 3. İhram namazı kılınır. (kerahet vakti değil ise) 4. Niyet ve Telbiye getirilir. Niyet: «Allahım. Ben Umre yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır ve benden kabul eyle» Telbiye: «Lebbeyk. Allahümme Lebbeyk. Lebbeyke la şerike leke lebbeyk. İnnel hamde ven nimete leke velmülk la şerike lek» Not: İlk olarak Mekke’ye gidenler memleketinde havaalanında ihramlarını giyerler. Direk Medine’ye gidenler ise Medine’den Mekke’ye geçerken ihrama girerler. Bundan sonra ihram yasaklarına dikkat ederler.

17 İHRAM BAĞLANIŞI

18 İHRAMLI OLAN BİRİ: KOKU SÜRÜNMEZ VE KOKULU SABUN KULLANMAZ
VÜCUTTAN KIL KOPARMAZ VEYA TIRAŞ OLMAZ TIRNAKLARI KESMEZ ELBİSE GİYMEZ (ERKEKLER İÇİN) BAŞI VE YÜZÜ ÖRTMEZ KÖTÜ VE İNCİTİCİ SÖZLER SÖYLEMEZ

19 UMRE’DE BAYANLARIN DURUMU
Bayanlar özel günlerinde de olsa ihrama girerken niyet ve telbiyelerini getirmelidir. Özel gün buna mani değildir. İhrama girerken bayanların kendi elbiseleri aynı zamanda ihram örtüleridir. Bayanların özel günlerinde ihram yasakları devam eder. Bu süre içinde mescid-i haram’a girmezler. Özel günleri sona erince umre tavafı ve sa‘yini yaparak ihramdan çıkarlar. Kutsal beldelerde tesettüre daha fazla dikkat etmelidir. Hanımlar zikir, dua ve telbiye esnasında seslerini yükseltmemelidir. Bayanlar ihramlı olduğu sürece peçe takmaz, yüzünü örtmez, ağzını kapatmaz. İhramdan çıktıktan sonra kapatabilir.

20 TAVAF 6 7 5 4 2 3 1

21 SA’Y Safa 7 6 4 1 2 3 5 Merve

22 İHRAMDAN ÇIKIŞ

23 SON HATIRLATMALAR

24 Tefekkür edip zamanı ibadetle değerlendirelim.
NEREYE GİDİYORUM? Mekke’de Hz. Peygamber (s.a.v) ve sahabelerinin (r.a) işkenceler çektikleri, açlıktan karınlarına taş bağladıkları yerlerde biz klimalı odalarda, yaylı yataklarda, buz dolabı yanımızda, tv karşımızda, yiyecek, içecek bol, 24 saat sıcak, soğuk su… bir çok imkan var. Tefekkür edip zamanı ibadetle değerlendirelim.

25 Umreci de kutsal beldelerde Allah’ın (c.c) konuğu,
İBADETE SARILMAK Anne babasını veya hocasını ziyarete gelen kişi onun ile meşgul olur, gözü başka bir şey görmez. Evin halısı ile perdesi ile kendini meşgul etmez, annesinin yanında olmanın keyfine bakar. Umreci de kutsal beldelerde Allah’ın (c.c) konuğu, O’nun ziyaretçisidir. O halde konuğu olduğu zattan başka şeylerle meşgul olması yakışmaz. Umreci yüce Allah’ın evinde olmanın gereğini yapmalı, ibadete sarılmalıdır.

26 ONSUZ ASLA GİDİLMEZ Umrenin nasıl yapılacağını anlatan kitapları ve ilmihallerin umre bölümünü okumalı, böylece ön bilgi elde ederek, tamamen bilgisiz gitmemelidir. Mutlaka ihram bağlamayı öğrenmeli. Evde bunun provasını defalarca yapmalı. Telbiye’yi güzel ezberleyip manası ile beraber öğrenmeli.

27 KUR’AN-I KERİM’İ YANINIZA ALIN
OKUYABİLECEĞİNİZ KUR’AN-I KERİM’İ YANINIZA ALIN Mekke ve Medine’deki Kur’an’ı Kerim’lerin yazım biçimi farklı olduğundan okuyamayabilirsiniz. Rahat okuyabildiğiniz Kur’an-ı Kerim’inizi yanınıza almayı unutmayınız.

28 NİYETİMİZ HİZMET Şirket olarak düsturumuz:
Yaratılana hürmet ve hizmet ederek, yaratanımızın rahmet ve bereketini umarız. Ziyaretçilerin bir hayır duasını almayı, her türlü ticaretin ve kârın üstünde biliriz. Kutsal beldelere giden herkesi hizmete ve hürmete layık görür, tevazu ve alçak gönüllüğü şiar ediniriz. Farzlara, vaciplere, sünnetlere ve edeplere uygun hareket etmeyi önemseriz.

29 Teşekkür Ederiz.


"2014 UMRE DİNİ SUNUM UMRE DİNİ SUNUM UMRENİN FAZİLETİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları