Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FATMA GEZER TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI(İ.Ö)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FATMA GEZER TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI(İ.Ö)"— Sunum transkripti:

1 FATMA GEZER TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI(İ.Ö) 20110954051
WEB 2.0 ARAÇLARI

2 Web 2.0, O'Reilly Media tarafından 2004'de kullanılmaya başlayan bir sözcüktür ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Kelimenin tam anlamı tartışmaya açıktır, Tim Berners- Lee gibi teknoloji uzmanları da kelimenin manasını sorgulamıştır.

3 Günümüzde yeni nesil iletişim araçlarının gelişmesi çeşitli kavramları da beraberinde getirmiştir. Bunlardan biri Web 2.0'dır. Bu kavram gündeme gelmeden önce bireyler ağ üzerinde sadece bilgiyi okuyabiliyor, hazır olarak sunulan içeriği kullanabiliyorlardı. Web 2.0 kavramının gündeme gelmesiyle bireyler sadece bilgiyi tüketmek yerine bilgiyi üretmeye de başlamış oldu. Web 2.0 sayesinde artık daha çok kullanıcı merkezli, kullanıcının ağ üzerindeki hareketini kolaylaştıran, daha çok kullanıcının bu ortamlara katılımına önem veren ve bunun içinde kullanıcılara kolaylık sağlayan yeni bir çağ başlamış oldu. Web 2.0 dünyasını tecrübelerimizin de doğrultusunda açıklamaya çalışacağız. Bu çalışma da, Web 2.0 araçlarının öğrenme sürecindeki yerini temele alarak Web 2.0 kavramı ve araçlarının neler olduğu, bu araçların öğrenme sürecine entegrasyonu açıklayacağız.

4 Uzaktan eğitim ortamlarında web 2
Uzaktan eğitim ortamlarında web 2.0 araçlarının kullanımı yaygınlaşıyor. Öncelikle web 2.0'ı tanımına bakalım. Tim O'Reilly'e göre Web 2.0'ın kısmen tanımı şöyledir: "Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak." (

5 Web 2. 0, Vikipedi, Youtube, flickr, del. icio
Web 2.0, Vikipedi, Youtube, flickr, del.icio.us, Facebook ilk akla gelenlerden. Blogları unutmamak gerekiyor tabiki. Artık öğrenciler kendilerini tanıtmak için bloglar yapıyorlar. Blackboard CEO su Michael L. Chasen 13 Mayısta öğrenme yönetim sisteminin yeni sürümünü tanıttı. Blog, facebook ve social network artık sistem içerisinde gömülü geliyor. Öğrenciler blog oluşturabiliyorlar. iPhone'dan derslerine erişebiliyorlar. Kullanılan görüntü paylaşımının altındada yine web 2.0 araçları var. Diğer içerik / öğrenme yönetim sistemlerinde neler olduğuna farklı yazılarda değineceğiz.

6 Uzaktan eğitim ortamlarında web 2
Uzaktan eğitim ortamlarında web 2.0 araçlarının kullanımı yaygınlaşıyor. Öncelikle web 2.0'ı tanımına bakalım. Tim O'Reilly'e göre Web 2.0'ın kısmen tanımı şöyledir: "Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak." ( Web 2.0, Vikipedi, Youtube, flickr, del.icio.us, Facebook ilk akla gelenlerden. Blogları unutmamak gerekiyor tabiki. Artık öğrenciler kendilerini tanıtmak için bloglar yapıyorlar. Blackboard CEO su Michael L. Chasen 13 Mayısta öğrenme yönetim sisteminin yeni sürümünü tanıttı. Blog, facebook ve social network artık sistem içerisinde gömülü geliyor. Öğrenciler blog oluşturabiliyorlar. iPhone'dan derslerine erişebiliyorlar. Kullanılan görüntü paylaşımının altındada yine web 2.0 araçları var. Diğer içerik / öğrenme yönetim sistemlerinde neler olduğuna farklı yazılarda değineceğiz.

7 7. İnternet sitelerini bilgisayardan bağımsız olarak GoogleReaderbenzeri RSS okuyucuları ile de takip edebilirsiniz. RSS 8. Wiki ismi Hawaii dilinde çabuk anlamına gelen wikiwikikelimesinden türetilmiştir.En basit tanımıyla Wiki, insanların web sayfaları üzerinde istediği gibi düzenlemeler yapmasına izin veren bilgi sayfaları topluluğudur.Wiki 9. Gruplar, wiki sayesinde kolayca geniş dokümantasyonlar oluşturabilirler. Diff özelliği sayesinde sayfanın önceki sürümlerini görülebilir ve böylelikle belgeler arasındaki sürüm farklılıkları takip edilebilir.Wiki 10. Sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçimlemeleri sistem tarafından otomatik olarak yapılandırılacağından, bilgiye erişme ve bilgi belgeleme wiki ile son derece kolaylaşmaktadır.WikiAşağıdaki yazının ön izlemesidir.

8 11. Wiki sistemleri kimlik kontrol sistemleri ve erişim kontrol sistemleri sayesinde istenilen kişilerin istenilen içeriği özgürce değiştirmesine izin vermektedir. Bu işlem için web tarayıcıdan başka yazılıma ihtiyacı yoktur. Yapılan tüm çalışmaların sürümleri ve yazarları geriye dönük olarak kaydedilir, böylece hiç bir çalışma göz ardı edilmez ve içeriğin mükemmelleşmesi için katkıda bulunur.Neden Wiki? 12. Podcast dijital medya dosyalarının taşınabilir medya oynatıcılarda veya bilgisayarlarda oynatılmak üzere internet üzerinden beslemeler (akışlar) yoluyla dağıtılma tekniğidir.Podcast 13. Terim Apple'ın ürettiği taşınabilir müzikçalariPod'un, adındaki pod ve İngilizcede "yayın" anlamına gelen "broadcast" sözcüğünün cast kısmı alınarak türetilmiştirPodcast 14. Podcast temel olarak, istenildiğinde herhangi bir ses dosyasını RSS aracılığıyla paylaşılmasını sağlıyor.Podcast genel algı olarak, sadece ses dosyası olarak algılanıyor. Ancak video versiyonları da

9 PODCAST VİKİPEDİ YOUTUBE SKYPE E BAY

10 E BAY Öncelikle ebay’e kayıt olup bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekiyor. Bunun için size bir kredi kartı ve 1 dolar kadar bir masraf gerekiyor. Sign up bölümünden gerekli yerleri doldurarak üye oluyorsunuz. Kredi Kartı güvenliği ebay üzerinde 128 bit SSL ile korunmakta ve oldukça güvenilir bir sistem bulundurmaktadır. Her zaman SANAL KART kullanılmasını tavsiye ediyorum ancak normal kredi kartlarınızı da temiz (virüs / trojan) bulundurmayan bir makinedan rahatlıkla kullanabilirsiniz. ebay kredi kartı numaralarınızı ve kişisel bilgilerinizi güvencede tutmayı garanti etmiştir.

11 VİKİPEDİ Vikipedi projesinin, 2003'te hayata geçen Türkçe koludur. Kurulduğu günden itibaren, internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemektedir. Vikipedi, içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedidir. Bu site wiki teknolojisini kullanır, yani dünya üzerinde internete bağlı bilgisayarı olan herhangi bir kişi, -çok az sayıdaki korumalı sayfa dışındaki- tüm sayfalarda ekleme, çıkartma, düzenleme yapabilir. Yapılması gereken tek şey sayfanın üstünde bulunan "Değiştir" butonuna basmaktır.

12 SKYPE Skype birkaç dakika içerisinde dünyanın herhangi bir yeriyle telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan basit ve ücretsiz bir yazılımdır. Skype, sizleri KaZaA’yla tanıştıran kişiler tarafından yenilikçi P2P teknolojisi kullanılarak, sizi diğer Skype kullanıcılarıyla buluşturmak için yaratılmıştır. Çok yüksek telefon faturaları ödemekten sıkıldıysanız, Skype tam size göre! Skype’ı yüklemek kolay ve hızlıdır. Sadece indirin ve kayıt olun. Bir kaç dakika içinde kulaklığınızı takıp arkadaşlarınızı arayabilirsiniz. Skype mükemmel bir ses kalitesine ve noktadan noktaya yüksek korumalı şifreleme sistemine sahiptir. Hepsinden önemlisi, Skype’ı kullanmak için firewall ya da router ayarları yapmanız gerekmemektedir.

13 YOUTUBE YouTube üç Amerikalı iş arkadaşının (Chad Hurley Steve Chen ve Jawed Karim) eğlence için açtıkları daha sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan, kısaca "Video Paylaşım Sitesi" olarak adlandırabileceğimiz bir web sitesidir. Içeriğinde binlerce hatta belki milyonlarca video bulabileceğiniz video paylaşım sitelerinin ilki, en kapsamlısı ve en büyüğüdür. Uzun uzun keyifli vakit geçibileceğiniz hatta arkadaşlarınızın videolarını bile izleyebileceğiniz ve o videolara yorumlar yazabileceğiniz bir sitedir.

14 PODCAST İnternette karşılaştığım, beğendiğim, ilgimi çeken sesli çalışmaları kopyala/yapıştır yöntemiyle siteye eklemeye devam ediyorum.  Ancak bu yöntem, hem çok pratik değil; hem de yeni içeriği eklemek için, tekrardan uğraşmayı gerektiriyor. Otomatik bir sistem oluşturmayı birkaç kez düşünmüştüm. Ama bu, nasıl olacaktı? Bunun için bazı standartların olması gerekiyordu. Ve bu ihtiyacı sadece ben hissetmiyormuşum ki, internette çok sayıda "podcast dizini" bulunuyor. "Podcast" bir anlamda bu standardın adı oluyor.


"FATMA GEZER TÜRKÇE ÖĞRETMENLIĞI(İ.Ö)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları