Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SEÇİM GÜNÜ. SEÇİM GÜNÜ SEÇİM GÜNÜ SANDIK KURULU, OY VERMEYE BAŞLANMASINDAN BİR SAAT ÖNCE OLUŞTURULUR. SANDIK KURULU PARTİ ÜYESİ YOKSA YEDEK, YOKSA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SEÇİM GÜNÜ. SEÇİM GÜNÜ SEÇİM GÜNÜ SANDIK KURULU, OY VERMEYE BAŞLANMASINDAN BİR SAAT ÖNCE OLUŞTURULUR. SANDIK KURULU PARTİ ÜYESİ YOKSA YEDEK, YOKSA."— Sunum transkripti:

1

2 SEÇİM GÜNÜ

3 SEÇİM GÜNÜ SANDIK KURULU, OY VERMEYE BAŞLANMASINDAN BİR SAAT ÖNCE OLUŞTURULUR. SANDIK KURULU PARTİ ÜYESİ YOKSA YEDEK, YOKSA PARTİLİ, YOKSA SEÇMENLERCE TAMAMLANIR. BU NEDENLE OY KULLANMADAN EN AZ BİR BUÇUK SAAT ÖNCE SANDIK KURULU ÜYESİ, YEDEK ÜYE VE MÜŞAHİTİN SANDIK BAŞINDA OLMASI GEREKİR.

4 SEÇİM GÜNÜ SANDIK ÇEVRESİ VE SANDIK ALANI:
SANDIK ÇEVRESİ, SANDIK KURULUNUN GÖREV YERİ MERKEZ OLMAK ÜZERE 15 METRE SANDIK ALANI İSE AYNI ŞEKİLDE 100 METRE YARIÇAPLI ALANDIR. BURADA KURUL, ADAYLAR, MİLLETVEKİLLERİ, SANDIK BÖLGESİNDE KAYITLI SEÇMENLER, MÜŞAHİTLER, BİNA SORUMLULARI VE KOLLUK GÜÇLERİ BULUNABİLİRLER.

5 SEÇİM GÜNÜ SANDIK KURULU YEMİN EDEREK GÖREVE BAŞLAR
TOPLAM ÜYE SAYISININ YARISININ BİR FAZLASI İLE KARAR ALIR VE İŞLEM YAPAR. OYLAR EŞİTSE BAŞKANIN OY VERDİĞİ TARAF ÜSTÜN OLUR. TÜM KARARLAR TUTANAĞA YA DA DEFTERE İŞLENİR, İMZALANIR. KURUL ÜYELERİ CEP TELEFONUYLA GÖRÜŞEBİLİR.

6 SEÇİM GÜNÜ SANDIK ALANINDA PROPAGANDA YAPILAMAZ, PARTİ AMBLEMİ, ROZET BV. ŞEYLER SOKULAMAZ.

7 SEÇİM GÜNÜ OY KULLANACAKLAR MUTLAKA KİMLİK NUMARALI RESMİ KİMLİK BELGESİ YA DA KİMLİK YERİNE GEÇEN BELGELERLE SANDIK BAŞINA GELMESİ GEREKMEKTEDİR. BELEDİYE YA DA MUHTARLARIN DÜZENLEDİKLERİ BELGELER KİMLİK YERİNE GEÇMEZ.

8 SEÇİM GÜNÜ SEÇMEN CEP TELEFONU, FOTOĞRAF MAKİNESİ İLE KAPALI OY VERME YERİNE GİDEMEZ. ÖZÜRLÜ SEÇMENE YARDIM ETMEK ÜZERE BİR KİŞİ KAPALI YERE GİREBİLİR. BU KİŞİ BAŞKA ÖZÜRLÜ SEÇMENE YARDIM EDEMEZ. OKUMA YAZMA BİLMEYENLER ÖZÜRLÜ SAYILMAZ.

9 SEÇİM GÜNÜ SANDIK SEÇMEN LİSTESİNDE KAYITLILAR DIŞINDA ANCAK;
SANDIK KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ BİNA SORUMLULARI KOLLUK GÜÇLERİ İLÇE SEÇİM KURULUNUN ULAŞIMLA GÖREVLENDİRDİĞİ KİŞİLER MİLLETVEKİLLERİ OY KULLANABİLİR.

10 SEÇİM GÜNÜ OY VERME SAATİ SON BULDUĞUNDA SANDIK BAŞINDAKİLER OY KULLANIR. BU SAATTEN SONRA GELENLERE OY KULLANDIRILMAZ.

11 SAYIM VE DÖKÜM ÖNCE ZARFLAR SAYILIR. OY VEREN SAYISIDAN ZARF SAYISI FAZLA İSE ÖNCE GEÇERSİZ ZARFLAR DÜŞÜLÜR YİNE EŞİTLİK SAĞLANAMAZSA BAŞKAN GELİŞİ GÜZEL ZARFLARI SEÇER, BU FAZLA ZARFLAR İMHA EDİLİR. BU DURUM TUTANAĞA GEÇİRİLİR GEÇERSİZ ZARFLAR İMHA EDİLMEZ

12 SAYIM VE DÖKÜM MÜŞAHİTLER SANDIK BAŞINDA BULUNABİLİR.
MÜŞAHİTLER SANDIK BAŞI İŞLEMLERİNİ TAKİP EDER, ŞİKAYETLERİ YAPARLAR.

13 SANDIK SONUÇ TUTANAKLARI
KÖY VE MAHALLE SEÇİMLERİNDE 51, İL GENEL MECLİSİ SEÇİMLERİNDE 53, BELEDİYE SEÇİMLERİNDE 54, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SEÇİMLERİNDE 54/1 ÖRNEK NUMARALI SANDIK SONUÇ TUTANAKLARI DOLDURULACAKTIR. TUTANAKLAR DOLDURULUP İMZALANIR BİR SURETİ İMZA KARŞILIĞI SANDIK KURUL ÜYEMİZCE, YOKSA MÜŞAHİDİMİZCE ALINMALI VE İLÇE SORUMLUSUNA TESLİM EDİLMELİDİR.

14 SANDIK SONUÇ TUTANAKLARI
SANDIK SONUÇ TUTANAKLARININ VERİLMESİ KANUN GEREĞİDİR. SANDIK SONUÇ TUTANAKLARI BU SEÇİM BORKODLU ORAKA SADECE 14 BEYAZ KAĞIDA BASILACAKTIR. SANDIK KURULU İŞLEMLERİNİ TAMAMLAYINCA TUTANAĞIN PARTİ SORUMLUSUNA TESLİMİNE AZAMİ GAYRET GÖSTERİLMELİDİR.

15 TUTANAKLARIN İLÇE SEÇİM KURULUNA TESLİMİ
TÜM MATERYALİN TORBAYA KONULMASINDAN SONRA İLÇE SEÇİM KURULUNA BAŞKAN VE İKİ ÜYE GİDER. BU İKİ ÜYEDEN BİRİSİ OLMA KONUSUNDA SANDIK KURULU ÜYEMİZİN ISRARCI OLMASI GEREKİR. FAZLA ÜYE GİTMEK İSTERSE AD ÇEKİLİR. SANDIK KURULU ÜYESİ BAŞKANLA BİRLİKTE GİDEMESE DAHİ İLÇE SEÇİM KURULUNA KENDİ İMKANLARI İLE ULAŞMALIDIR.

16 SANDIK SONUÇ TUTANAKLARI
ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMDEN İTİBAREN SANDIK SONUÇ TUTANAKLARINA BARKOD İLE TUTNAĞIN AİT OLDUĞU İL, İLÇE VE SANDIK NUMARALARI TANIMLANACAKTIR. TUTANAĞIN TESLİMİNDEN SONRA İLÇŞE SEÇİM KURULU BİRLEŞTİRME TUTANAĞI DÜZENLEYİP TÜM SANDIK SONUÇ TUTANAKLARINI SEÇSİS SİSTEMİNE TARAYACAKTIR.

17 SANDIK SONUÇ TUTANAKLARI
BU TUTANAKLAR BU SAYEDE SİYASİ PARTİLERCE GÖRÜLEBİLECEKTİR. FAKAT SANDIK SONUÇ TUTANAKLARI SİSTEM ÜZERİNDEN DOLDURULMADIĞINDAN TUTANAĞIN DOLDURULMASI VE İLÇE SEÇİM KURULUNA TESLİMİNE KADAR ÖNCEKİ SEÇİMLERDEKİ DÜZEN DEVAM EDECEKTİR.

18 Av. MEHMET HADİMİ YAKUPOĞLU YÜKSEK SEÇİM KURULU TEMSİLCİSİ
TEŞEKKÜRLER Av. MEHMET HADİMİ YAKUPOĞLU YÜKSEK SEÇİM KURULU TEMSİLCİSİ


"SEÇİM GÜNÜ. SEÇİM GÜNÜ SEÇİM GÜNÜ SANDIK KURULU, OY VERMEYE BAŞLANMASINDAN BİR SAAT ÖNCE OLUŞTURULUR. SANDIK KURULU PARTİ ÜYESİ YOKSA YEDEK, YOKSA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları