Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İde STATİK (IdeCAD) Program

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İde STATİK (IdeCAD) Program"— Sunum transkripti:

1 İde STATİK (IdeCAD) Program
Sunusu Program Versiyonu: 5.5 Hazırlayan: Dr.Mustafa ALTIN

2 Giriş Bu sunuda, basit bir sistemle temel unsurların anlatılması hedeflenmiştir. Aks, kolon, kiriş, döşeme, tekil ve sürekli temel verilerinin girilmesi ve çizimlerin alınması anlatılacaktır.

3 Örnek Projenin Zemin Kat Planı

4 Örnek Projenin Perspektifi

5

6 Örnek Projenin Zemin Kat Tavanı

7 Örnek Proje Çizimi Proje Genel Ayarları
Ayarlar menüsünden Proje Genel Ayarları satırını tıklayın. Proje Genel Ayarları diyalogu açılacaktır. Bu diyalog kutusundan; deprem, yük güvenlik, dinamik analiz, beton sınıfları, çelik sınıfları ve diğer isimli başlıklar (sekmeler) altında, projenin genelini kapsayacak parametreler düzenlenebilir.

8 Proje Genel Ayarları

9 Proje Genel Ayarları Deprem sekmesinden deprem bölgesini 1. bölge, Taşıyıcı sistem davranış katsayısını (R) 8 yapın. Deprem yükü belirleme yöntemini mod birleştirme yöntemi olarak seçin. Yönetmelik olarak 2006 yönetmeliğini seçiniz. Süneklik düzeyi yüksek olsun. Süneklik düzeyini 2006 yönetmeliğine göre hem X hem de Y yönünde farklı girilmesi gerektiği durumlarda seçebilirsiniz. Diğer sekmesini tıklayın, isimlendirme grubundaki K101 ve rapor almadan önce projede yönetmelik ve geometrik uygunluk kontrolü yap satırlarını, işaretli değilse işaretleyin. Tamam butonuna tıklayarak diyalogu kapatınız.

10 Kat Genel Ayarları Ayarlar menüsünden Kat Genel Ayarları satırını tıklayın. Kat Genel Ayarları diyalogu açılacaktır. Proje Adı satırına Selçuk Üniversitesi TBMYO İnşaat yazın. Binanın subasman kotu için Kot sekmesine 50 yazın. Yukarı ekle ve aşağı ekle butonuna tıklayın. Mevcut Zemin kat üzerinde ve altında bir kat daha açılacaktır. Katların varsayılan yükseklik değerleri 3.00 metredir. Aç butonuna tıklayın, bütün katlar açılacaktır.

11 Kat Genel Ayarları

12 Parametreler Betonarme menüsünde, Parametreler satırı altında çıkan alt menüde, Döşeme, Kiriş, Nervür-Kaset, Kolon, Panel, Sürekli Temel, Tekil Temel, Bağ Kirişi, Merdiven, Kabuk – Kubbe, Radye Döşemesi parametre ayar satırları bulunmaktadır. Bu ayarlarda şartname parametrelerinin varsayılan değerleri bulunmaktadır. Her bir eleman için bu parametreler değiştirilebilir. Burada bulunan ayarlar, eleman betonarme sonuçlarını doğrudan etkilemektedir. Açılan parametre diyaloglarında; ayrıntılı bilgi için, fare imlecini yazıların üzerine getirerek, farenin sağ tuşuna basın. “bu nedir” yazısını tıklayın . Bu nedir(what’s this Help) yardımı açığa çıkacaktır.

13 AKS Toolbardan Aks ikonunu tıklayın. Mouse imlecinin şekli değişecektir. Klavyeden space-bar (boşluk) tuşuna art arda basarak imlecin görüntüsünü yatay aks moduna getirin. Klavyeden space-bar (boşluk) tuşuna bastığınızda imlecin görüntüsü değişmezse, en üstte pencere başlığının olduğu bölümü (örneğin zemin kat tavanı yazısını) sol tuş ile tıklayın ve klavyeden space-bar (boşluk) tuşuna art arda basarak imlecin görüntüsünü yatay aks moduna getirin. (2.görüntü) Klavyeden Y tuşuna basın. Yazı imleci koordinat kutusunda Y satırına gidecektir. 0 yazıp, klavyeden enter tuşuna basın. Bu durumda Y=0 koordinatı kilitlenmiş olacaktır. Mouse’un sol tuşunu tıklayın. A Aksı yatay pozisyonda orijin noktasına çizilecektir. (İpucu: Mouse imlecini sol alt köşede bulunan dairenin -düğüm noktasının- üzerine götürün. Mouse imleci Okey işareti haline gelince, orijin noktasını yakaladınız demektir. Sol tuş ile tıkladığınızda, aks çizilecektir.)

14 AKS Toolbardan aks butonunu tıklayın. Açığa yardımcı aks toolbox (aks offset toolbox) çıkacaktır. 300 yazın ve enter tuşuna basın. B aksı oluşacaktır. Tekrar enter tuşuna basın. Açığa tekrar yardımcı aks toolbox (aks offset toolbox) çıkacaktır. Aks toolbox’ın aks değer kutucuğunda 300 yazısı durmaktadır. Yeni değeri 120 girip Aks Offset tuşuna basın. C aksı oluşacaktır. Yeni değerleri sayfayı değiştirmeden girip Aks Offset butonu ile tüm yatay aksları oluşturunuz. Ayarlar menüsünden Aks Ayarları satırını tıklayın. Açılan Aks Ayarları dialog kutusunda Aks Adı kutucuğuna 1 yazın ve klavyeden enter tuşuna basın. Klavyeden space-bar (boşluk) tuşuna art arda basarak imlecin görüntüsünü dikey aks moduna getirin. (3.görüntü) Mouse imlecini sol alt köşede bulunan düğüm noktasının üzerine götürün. Mouse imleci şekil değiştirince, orijin noktasını yakaladınız demektir. Sol tuş ile tıkladığınızda, 1 aksı çizilecektir.

15 AKS Enter tuşuna basın, 280 yazın. Aks yardımcı toolboxdaki 280 yazısı 330 olacaktır. Enter tuşuna basın.2 aksı oluşacaktır. Bu şekilde offset diyalog kutusunda istenilen değerleri giriniz ve Aks Offset butonuna tıklayarak düşey aksların hepsini tamamlayınız.

16 Aks Ayarları

17 KOLON Toolbardan Dikdörtgen Kolon ikonunu tıklayın. Mouse imlecinin şekli değişecektir. Açığa çıkan kolon toolbox’ında varsayılan kolon boyutları görünecektir. Burada varsayılan değerlerle kolon çizimi yapılacaksa, herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Aksi takdirde Kolon Eni satırına fare ile tıklanır ve kolonun 1.boyutu girilir. Daha sonra, Kolon Boyu satırına tıklanır ve kolonun 2.boyutu girilir. Projede çizeceğimiz kolona vereceğimiz ön boyut 25/50 olduğundan, kolon eni ve kolon boyu satırlarında 25/50 yazmıyorsa, yukarıda anlatıldığı yöntemle boyutlarını değiştirin. Toolbardan Köşeye Yanaşık Kolon ikonunu tıklayın. Mouse imlecini E ile 1 aksı kesişimine götürün. İmleç şekil değiştirince enter tuşuna basın. 1. Kolon oluşacaktır. Mouse imlecini D ile 1 aksı kesişimine götürün. İmleç şekil değiştirince sol tuş ile tıklayın. Saat akrebinin tersi yönünde fareyi hareket ettirerek kolonu 180 derece döndürün. Klavyeden spacebar (boşluk) tuşuna basın. Kolon istenilen kaçıklığa gelecektir. Enter tuşuna basın. 2. Kolon oluşacaktır.

18 KOLON Kolonlarda farklı ölçüler var ise ölçü değerleri değiştirilerek kolonların tamamı girilecektir. (Örneğin S2 ve S3 kolonu) Bununla beraber kolon numaraları herhangi bir anda, başka sırayla da düzenlenebilir. Yukarıda çizili kalıp planı gibi kolonların numaralarını sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru sıraya sokalım. Değiştir/Obje Edit/Obje Adlandır satırını tıklayın. Açılan diyalogdaki satıra S1 yazın ve Tamam butonunu tıklayın. Kolonları sayar gibi her birini sırayla tıklayın. Kolonlar seçilecektir. (Eğer yanlış seçim yaparsanız, o kolunu tekrar tıklayarak seçimi iptal edebilirsiniz.) Bütün kolonları seçtikten sonra klavyeden enter tuşuna basın. Kolonlar, seçim sırasına göre adlandırılacaktır. Değiştir/Obje Edit/Aks/Kontur Hesapla satırını tıklayın.

19 Kolon Ayarları

20 KİRİŞ Toolbar’dan kiriş ikonunu tıklayın. Oluşan yardımcı kiriş butonlarından Kiriş Ayarları ikonunu tıklayın. Açığa çıkan Kiriş Ayarları dialog kutusunda, genel ayarlar sekmesinde kiriş kalınlığı ve kiriş yüksekliği satırlarına çizeceğiniz kiriş boyutlarını girebilirsiniz. Projede çizilecek kirişler 25/50 olduğuna göre, kiriş kalınlığı ve yüksekliği bu boyutlardan başka bir boyutta ise düzeltin. Statik sekmesini tıklayın. Duvar yükü satırına 650 yazın. Böylece kirişler 25/50 boyutlarında ve 650 kg/m duvar yüküne sahip oldular. Tamam butonunu tıklayın. Kiriş Ayaları diyalogu kapanacak ve farenin imleci kiriş imleci şeklini alacaktır.

21 KİRİŞ Mouse imlecini S13 kolonu üzerine götürün. Mouse imleci şekil değiştirince sol tuş ile tıklayın. Mouse imlecini S16 kolunu üzerine getirin fare imleci şekil değiştirince, klavyeden boşluk tuşuna art arda basın. Kiriş çizim hattı değişecektir. Kiriş üstten tanımlı duruma gelince (alt kısımda mesajı izleyebilirsiniz), sol tuş ile tekrar tıklayın. kiriş oluşacak ve aradaki S14 ve S15 kolonları kirişi otomatik bölecektir. Bu şekilde tüm kolonlar arasına projeye uygun olarak kirişleri girerek oluşturunuz. Eğer projede bir saplama kiriş var ise yalancık bir aks oluşturunuz ve kirişinizi yerleştirdikten sonra bu aksı silebilirsiniz.

22 KİRİŞ Kiriş adlarını, kalıp planındaki gibi düzenleyelim. Değiştir/Obje Edit/Obje Adlandır satırını tıklayın. Açılan diyalogdaki satıra K1 yazın ve Tamam butonunu tıklayın. Sırayla yukarıda çizili kalıp planındaki gibi, kirişleri sayar gibi her birini sırayla tıklayın. Kirişler seçilecektir. (Eğer yanlış seçim yaparsanız, o kirişi tekrar tıklayarak seçimi iptal edebilirsiniz.) Bütün kirişleri seçtikten sonra klavyeden enter tuşuna basın. Kirişler, seçim sırasına göre adlandırılacaktır. İç kirişlerin duvar yüklerini 500 kg/m olarak değiştirelim. İç kirişlerin hepsini sol tuş ile tıklayarak seçin. Mouse’un sağ tuşuna basın. Açılan menüden Özellikler satırını tıklayın. Açılan Kiriş Ayarları dialog kutusundaki, Statik sekmesini tıklayın. Duvar yükü satırına 500 yazın ve Tamam butonunu tıklayın.

23 Kiriş Ayarları

24

25 DÖŞEME Toolbar’dan döşeme ikonunu tıklayın.
Açığa çıkan yardımcı döşeme butonlarından Döşeme Ayarları ikonunu tıklayın. Açığa çıkan Döşeme Ayarları dialog kutusunda döşeme yüksekliği satırları çizeceğiniz döşemenin yüksekliğini girebilirsiniz. Projede çizilecek döşemeler 12 cm yüksekliğinde olduğuna göre, döşeme yüksekliği bu değerden başka bir değerde ise yazarak düzeltin. (Örneğin 15cm) Kaplama satırına, betonarme ağırlığı dışındaki ağırlığı girilir. (Bu örnekte 150 kg/m2). Q satırına ise döşemenin hareketli ağırlığı girilir. (Bu örnekte 200 kg/m2) . Bu ayarlarla döşeme kalınlığı 12 cm., zati ağırlığı 450 kg/m2 (döşeme beton ağırlığı otomatik olarak eklendi), hareketli ağırlığı ise 200 kg/m2 oldu. Tamam butonunu tıklayın. Döşeme Ayarları diyalogu kapanacak ve farenin imleci döşeme imleci şeklini alacaktır. Tek tek döşemeleri tanımlayınız.

26 Döşemeler için alınacak olan Hareketli Yükler Tablosu (TS 498)

27 DÖŞEME Düşük döşeme tanımlamak için Kot değeri olarak -38 cm giriniz ve Kaplama değerini 700 ve döşeme üzerine 10 cm lik bölme duvarı geldiğini kabul ederek hareketli yük değerini %50 arttırarak 300 olarak giriniz.

28 Balkon Döşemesi Balkon Döşemesinin oluşturulması için Döşeme toolbarından döşeme kenarını butonuna tıklayın. Balkon’un bulunduğu mesnet kenarındaki kesişim noktasından yakalayın. Klavyeden L yazdığınız zaman Koordinat kutusundan L için mesafe girmenizi isteyecektir. L için mesafeyi giriniz ve Shift tuşu yardımıyla balkon kenarını çizmeye başlayınız. Diğer kenar ölçülerini de girerek kapalı bir poligon oluşturunuz. Poligonu oluşturduktan sonra döşemesini oluşturunuz. Balkon eğer 10m2 den büyük ise hareketli yük Q için 500, balkon kaplaması G için 200 ve döşeme kalınlığı için ise 15cm değer veriniz.

29 Planda Balkon Döşemesi

30 KAT KOPYALAMA Toolbardan Kat Kopyala ikonunu tıklayın. Eski objeleri sil ve kontur çizgilerini kopyala işaretli, diğer satırlar işaretsiz olmalıdır. Tamam butonuna tıklayın. Zemin kat tavanındaki tariflenmiş bütün objeler 1. Kat tavanına ve 1. Bodrum kat tavanına kopyalandı.

31 KAT KOPYALAMA

32 DONATI SEÇİMİ Betonarme menüsünden Donatı Seçimi satırını tıklayın. Donatı Seçimi diyalogu açılacaktır. Bu diyalogda, Kiriş, Kolon, Panel, Döşeme, Tekil Temel, Sürekli Temel, Nervür elemanlarının betonarmelerin kullanılabilecek donatı çaplarını belirleyebilirsiniz. Örneğin, döşeme sekmesini tıklayın. Donatı satırı karşındaki, 8, 10, 12, 14 ve 16 sütunlarına ait kutuları(check box) sol tuş ile işaretleyin, diğer donatıların işaretini kaldırın. Döşeme betonarmesi sonucunda işaretli olan çaplar kullanabilecek, işaretli olmayan çaplar kullanılmayacaktır. Tamam butonu tıklayın. Donatı seçimi diyalogu kapanacaktır.

33 DONATI SEÇİMİ

34 Sürekli Temel Pencere/Çizim tıklayın. Kat Planları sekmesinde 1. Bodrum Kat Tavanı yazısını çift tıklayın. Toolbardan Mimari Plan/Kalıp Planı butonunu tıklayın. Ayarlar/Obje Ayarları/Temel Ayarları/Sürekli Temel Ayarları satırını tıklayın. Açılan diyalogda, genişlik ve yükseklik satırlarına sırasıyla 60 yazın. Üst H1 ve Alt H1 için 30, Üst H2, ve Alt H2 için 35, Üst ampatman, alt ampatman satırlarına 30 yazın. Kaçıklık için Üst butonunu seçin. Kot satırına 0 yazın ve tamam butonu üstünde tıklayın. Toolbardan Temel kirişi ikonunu tıklayın. Kolondan kolona tıklayarak sürekli temelleri oluşturunuz.

35 Sürekli Temel Ayarları

36 Tekil Temel Ayarlar/Obje Ayarları/Temel Ayarları/Tekil Temel Ayarları satırını tıklayın. Açığa çıkan Tekil Temel Ayarları dialoğunda Boy X ve Boy Y satırlarına 130, Kenarda yükseklik için 30 ve Kolon hizasında yükseklik satırlarına 40 yazın. Böylece temel dikdörtgen kesitli temel olacaktır. ( Kenarda yükseklik ve kolon hizasında yükseklik farklı değerde olduğu için trapez kesitli temel oluşturulmuş oldu.). Tamam butonu üstünde tıklayın. Toolbardan Tekil Temel ikonunu tıklayın. Ortalanmış tekil temel ikonunu tıklayın. Mouse imlecini S6 kolunu üzerine getirin ve iki kez sol tuş ile tıklayın. Tekil temel oluşacaktır. Esc tuşuna basın.

37 Tekil Temel Ayarları

38 Bağ Kirişi Ayarlar/Obje Ayarları/Bağ Kirişi Ayarları satırını tıklayın. Açığa çıkan Bağ Kirişi Ayarları dialoğunda kalınlık satırına 25 ve yükseklik satırına 40 yazın ve Tamam butonu üstünde tıklayın. Çiz/Objeler/Kiriş/Bağ Kirişi satının tıklayın. Mouse’un imlecini S5 kolonu üzerine getirin. Mouse imleci şekil değiştirince, sol tuş ile tıklayın. İmleci S8 kolonu üzerine getirin, klavyeden boşluk tuşuna basarak, bağ kirişini ortadan tanımlı duruma getirin.(alt kısımda mesajı takip edebilirsiniz.) Mouse imleci şekil değiştirince, sol tuş ile tıklayın. Esc tuşuna basın. Mouse’un sağ tuşuna basın. Son komutu tekrarla satırını tıklayın. İmleci S9 kolonu üzerine getirin, sol tuş ile tıklayın, imleci S12 kolonu üzerine getirin, sol tuş ile tıklayın. Klavyeden Esc tuşuna basın. Diğer bağ kirişlerini de aynı yöntemlerle oluşturunuz.

39 Bağ Kirişi Ayarları

40 Analiz+Betonarme Analiz + Betonarme, temel döşeme dahil analizi tüm analizleri yapar. Analiz menüsünden Analiz + Betonarme satırını, ya da toolbardan Analiz + Betonarme butonunu tıklayın veya klavyeden F9 tuşuna basın.

41 Betonarme 3 boyutlu çerçeve analizi ile birlikte betonarme de otomatik olarak yapıldı. Sonuçlar, Betonarme menüsünde eleman başlığıyla listelenmiştir. İlgili satır tıklanarak, betonarme sonuçları incelenebilir. Örneğin kiriş ve kolon donatılarını inceleyelim. Betonarme Kolon veya Kirişlerde ölçüsü uygun olmayan değerlere yeni değerler verilerek betonarme butonuna tıklanırsa yeni verilen ölçü otomatik olarak değişecektir. Örneğin 25cm olan Kolon ölçüsü için 30cm yazıp enter’a basarsanız kolon ölçüsünün 30cm olarak değiştiğini görürsünüz. Aynı işlemler kiriş içinde geçerlidir.

42 Betonarme Kolon Donatıları

43 Betonarme Kiriş Donatıları

44 Plan Ayarları Toolbardan Mimari Plan-Kalıp Planı ikonunu tıklayın.
Çizim/Açılım, Plan ve Plan Ölçülendirme Ayarları satırlarına ayrı ayrı tıklayınız. Açılan diyalog kutularında, plan paftasının açılım ayarları, çerçeve rengi ve plan başlığı yazı rengi ayarlanabilir. Varsayılan ayarları kullanacağız. Tamam butonu üstünde tıklayıp diyalogu kapatın.

45 Kalıp Planı Analiz/Kat Parametreleri satırını tıklayın. Açılan diyalogda Kat Parametreleri sekmesini. (aktif değilse) İndis sütununa Zemin için Z, Bodrum Kat için B ve 1.kat için N yazın ve Tamam butonu üstünde sol tuşu tıklayın. Böylece eleman indislerini örneğin K1 için Zemin katta KZ01, 1.katta KN01 olarak düzenlemiş olduk. Çizim menüsünden Kalıp Planı satırını tıklayın. Kalıp planı otomatik olarak ekrana gelecektir. Pencere/Çizim tıklayın. Kat Planları sekmesini tıklayın ve Zemin Kat yazısını çift tıklayın.

46 Kalıp Planın Ekran Görüntüsü

47 Kolon Aplikasyon Planı
Çizim/Kolon Aplikasyon Planı satırını tıklayın. Kolon aplikasyon planı otomatik olarak ekrana gelecektir. Sağ üst köşedeki, üstten ikinci çarpı işaretini tıklayarak kolon aplikasyon planını kapatın.

48 Kolon Aplikasyon Planı Ekran Görüntüsü

49 Açılım Ayarları Çizim/Açılım Ayarları satırını tıklayın.
Açılan diyalogda, işaretli değilse, A0 1189x841 satırını tıklayın. Ayrıntılı bilgi için, fare imlecini yazıların üzerine getirerek, farenin sağ tuşuna basın. “bu nedir” yazısını tıklayın. Bu nedir(what’s this Help) yardımı ekrana gelecektir. Örnek proje için varsayılan(daha önce düzenlenmiş) ayarları kullanacağız. Tamam butonunun üstünde tıklayıp diyalogu kapatın.

50 Açılım Ayarları

51 Kiriş Açılımları Ekran Görüntüsü
Çizim/Kiriş Açılımları satırını tıklayın. Kiriş açılımları otomatik olarak ekrana gelecektir. Sağ üst köşedeki, üstten ikinci çarpı işaretini tıklayarak kiriş açılımını kapatın. Aynı yöntemle, sürekli temel, tekil temel ve bağ kirişi açılımlarını çizdirebilirsiniz.

52 Kiriş Açılımları

53 Temel Aplikasyon Planı

54 Rapor Rapor alabilmek için printerin Windows programına tanıtılmış olmalıdır. Rapor menüsünden Seçmeli Rapor satırını tıklayın. Statik Rapor Ayarları diyalogu açılacaktır. Hepsi butonunu tıklayın. Tüm proje yazısını işaretleyin. Tamam butonu üstünde sol tuşu tıkladığınızda ideRapor programı çalışacaktır. Projede yönetmelik ve geometrik açıdan problemli durum varsa listelenecektir.

55 Tamam butonunu tıklayın. Çıktılar, sayfa sayfa görüntülenecektir
Tamam butonunu tıklayın. Çıktılar, sayfa sayfa görüntülenecektir. Printer hazır ise, Yazdırma menüsünden Yazdır satırını tıklayın. Açılan diyalogda, Tüm Sayfalar satırını işaretleyin. Tamam butonunun üstünde sol tuş ile tıklayın. Printer Ayarları diyalogu açılacaktır. Tamam butonunu tıklayın. Proje çıktıları yazdırılacaktır. Eğer çıktı arkalı önlü alınacaksa, önce Tek Sayfalar, sonra kağıt ters döndürülerek Çift Sayfalar bastırılabilir. Dosya menüsünden kaydet satırını tıklayın. Dosya adı satırına ORNEK1 yazın ve Tamam butonunun üstünde sol tuş ile tıklayın. Rapor kayıt edilecektir. Dosya menüsünden Çıkış satırını tıklatın. Rapor kapanacaktır.

56

57 Rapor Sayfası

58 Rapor Sayfası

59

60

61

62 Sonlu eleman ağları, gerilme yığılmaları, momentler, kesme kuvvet değerleri, çerçeve yükleri gibi değerlerin üç boyutlu grafikleri alınabilir. Ayrıca program içinde çizim arayüzü tarafından istenilen şekiller oluşturulabilir.

63 GÜÇLENDİRME PROJESİ HAZIRLAMA
Yapılan analizler sonucunda binaya güçlendirme gerekiyorsa mantolama ve güçlendirme perdesi ile binaya güçlendirme yapılarak bina güçlendirilebilir. Ayrıca Çelik Çubuklar ile de güçlendirme yapılabilir.

64 1. Güçlendirme Perdesi Güçlendirme projelerinde iki kolon arasında, katlar arasıda kiriş üzerinden kiriş üzerine girilebilen perdelerdir. Toolbarda bulunan Panel ikonunu tıklayın. Açılan toolbardan “Güçlendirme Perdesi” ikonunu tıklayın. Fare imlecini çizim alanı üzerinde güçlendirme perdesi çizimini başlatmak istediğiniz nokta üzerine getirin (bu panelin bağlanacağı bir kolon düğüm noktası ya da herhangi bir nokta olabilir). İmleç şekil değiştirince sol tuş ile tıklayın.

65 Güçlendirme Perdesi Perdenin ilk noktasını belirledikten sonra, imleci ikinci noktanın üzerine getirin. İmleç şekil değiştirince, klavyeden boşluk tuşu ile perdenin çizim hattını değiştirebilirsiniz. (Boşluk panel ayarları diyalogundaki alt-üst-orta seçimini panel çizimi esnasında değiştirmeye yarar). Farenin sol tuşunu tekrar tıklayın. Perde çizim modundan (komutundan) çıkmak için klavyeden Esc tuşuna basın. Perde çizilecektir. (Hızlı çizim modu kapalı ise perdenin adını değiştirin veya enter tuşuna basarak varsayılan adı onaylayın)

66 Güçlendirme Perdesi Güçlendirme perdesinin solunda ve/veya sağında bulunan kolonları başlık olarak kullanmak için; Güçlendirme perdesini seçin. Farenin sol tuşuna basın ve “Özellikler” satırını tıklayın. Güçlendirme sekmesinde “sol kolonu başlık olarak kullan” ve/veya “sağ kolonu başlık olarak kullan” seçeneklerini işaretleyin. Tamam butonunu tıklayarak diyalogdan çıkın. Ayrıca ankraj bağlantı donatısının çap değerini, donatı aralığını ve donatı boyu değerlerini de bu diyalog kutusundan girebilirsiniz.

67

68 Güçlendirme Perdesi Güçlendirme perdelerinin beton ve çelik sınıfları diğer perdelerden ayrı seçilebilmektedir. Ayarlar/Proje Genel Ayarları satırını tıklayın. Sırasıyla beton ve çelik sınıfı sekmelerinde güçlendirme perdesi ile ilgili satırları tıklayarak dilediğiniz beton ve çelik sınıflarını seçin. Güçlendirme perdelerini girebilmek için Panel ayarları, genel ayarlar sekmesinde üst kot değerine kiriş yüksekliği kadar eksi kot değerini girmeniz gerekir. Yoksa döşemeleri oluşturamaz ve hesaplamalarınızı sonuçlandırmazsınız.

69 Güçlendirme Perdesi

70 Güçlendirme Perdesi Güçlendirme perdesi kalınlığını, yönetmelik doğrultusunda toplam kat yüksekliğinin kritik perde kalınlığına oranı olan h/12 değeri kadar güçlendirme perde kalınlık değeri olarak alınız. Örnek olarak Kat yüksekliğiniz 3.00m. ise perde kalınlığı 25cm Kat yüksekliği 3.50m. ise 30cm. alınmalıdır.

71 Perde Detayı

72 2. Kolon mantolama Kolon mantolama, kolonun taşıma gücünün arttırılması için kullanılan bir yöntemdir. Kolonlarda oluşan hasar derecesine göre bir, iki, üç ya da dört taraftan mantolama yapılabilir. Mantolama, mevcut kolon etrafına boyuna takviye donatısının yerleştirilmesi ve bu donatının etriye ile sarılması ve nihayetinde mevcut kolonun çevresinin beton dökülerek kapatılması işlemlerine denir. Kolonun mantolaması ile, kolon enkesit alanı artırılırken aynı zamanda donatı yüzdesi de bir miktar artırılmış olunur. Kolon mantolama çizimleri programda kolon aplikasyonunda otomatik çizilirler.

73 Manto kenarını değiştir.
Kolon mantolama programda “Manto kenarını değiştir” komutu ile yapılır. Komut çalıştırılır, kolonun tıklanan kenarına kalınlık değeri verilir ve komuttan çıkıldığında program mantoyu tıklanan kenar için oluşturulur. Komut çalışırken kolon ortası tıklanırsa, kolonun tüm kenarları için tek bir kalınlık verilebilir. Toolbardan “kolon” ikonunu tıklayın. “Manto kenarını değiştir” ikonunu tıklayın. Mantolama yapmak istediğiniz kolonu herhangi bir kenarını veya kolonun ortasını tıklayın. Manto kalınlığı girin. Tamam butonunu tıklayın. Kolon mantosu oluşacaktır. Manto yapılmış kolonun manto kalınlığını değiştirmek için de “manto kenarını değiştir” komutu kullanılır.

74

75 Manto kenarını kaldır Manto yapılmış kolonun mantosunu iptal etmek, “Manto kenarını kaldır” komutu kullanılır. Toolbardan kolon ikonunu tıklayın. “Manto kenarını kaldır” ikonunu tıklayın. Mantolu kolonun herhangi bir kenarını veya kolonun ortasını tıklayın. Manto iptal edilecektir.

76

77 Kolon mantosu malzeme bilgileri ve pursantaj değerleri
Kolon mantosu ve çekirdek kısmın malzeme bilgileri proje genel ayarlarında her biri için ayrıca seçilirler. Ayarlar/Proje Genel Ayarları satırını tıklayın. Sırasıyla beton ve çelik sınıfı sekmelerini tıklayın ve sırasıyla kolon manto satırından çelik ve beton sınıflarını listeden seçin. Kolon manto kısmının betonarmesine ilişkin minimum pursantaj değerleri kolon parametreleri diyalogunda ayarlanabilir. Betonarme/Parametreler/Kolon Parametreleri satırını tıklayın. Diyalogda “mantolama yüzdesi” satırına istediğiniz değeri girin.

78 Kolon mantosu malzeme bilgileri ve pursantaj değerleri
Ayrıca, aynı diyalogda "Minimum olarak kullan" seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek işaretli değilse program, “mantolama yüzdesi” satırında yazan pursantaj değeri kadar donatıyı mantoya koyar. Minimum olarak kullan seçeneği işaretli ise, mantonun betonarme hesabı yapılır ve hesap sonucuna çıkan donatı ile mantolama yüzdesinde hesaplanan donatı karşılaştırılır. Hangisi büyükse o kadar donarı mantoya konur.

79 Kolon mantosu varken eksenel yük kontrolü
Mühendis kolon mantosu oluşturduğunda yönetmeliklerde belirtilen eksenel yük kontrolleri sırasında kullanılacak olan kolon alanını kolon ayarları diyalogunda belirtir. Deprem yönetmeliğinde bu kontrol Ac>=Nd/(0.5fck), TS500'de ise Ac>= Nd/(0.9fcd) olarak belirtilmiştir. Ayarlar/Obje Ayarları/Kolon Ayarları satırını tıklayın. “Statik/Betonarme” sekmesini tıklayın. “Eksenel yük kontrolünde kullanılacak alan” başlığındaki “sadece manto olarak kullan”, “sadece çekirdek kısmını kullan” veya “tamamını kullan” seçeneklerden projenize uygun olanı işaretleyin. “Tamam” butonunu tıklayarak diyalogu kapatın.

80 Mantolama yapılmış kolon aplikasyon plan örneği

81 Mantolama yapılmış kalıp planı

82 Doğrusal Hesap Yöntemi Yapı performansı

83 Yapı performansı 2006 Deprem yönetmeliğinin getirmiş olduğu Yapının Bilgi Düzeyi yani Sınırlı, Orta ve Kapsamlı hangisi ise onun seçilmesi gerekmektedir. Analiz tipine göre yapının performans raporunu alabiliriz. Bu rapor durumuna göre olası bir deprem sonrası binanın durumu hakkında bir rapor alınmaktadır. Rapor almak için “Analiz/Doğrusal Performans Analizi“ satırına tıklayınız.

84 Doğrusal Hesap Yöntemi Yapı performansı rapor sayfası


"İde STATİK (IdeCAD) Program" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları