Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Atasözü nedir?  Atasözü nedir?  Cevap: Atalarımızdan kalma ders verici sözlerdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Atasözü nedir?  Atasözü nedir?  Cevap: Atalarımızdan kalma ders verici sözlerdir."— Sunum transkripti:

1

2

3 Atasözü nedir?  Atasözü nedir?  Cevap: Atalarımızdan kalma ders verici sözlerdir

4 Atasözlerine örnekler  Sakla samanı gelir zamanı: Gereksiz görülen şey bir gün gerekli olabilir.  Rüzgâr esmeyince yaprak oynamaz: Bazı şeylerin gerçekleşmesi koşulların mümkün olmasıyladır.  Acele ile menzil alınmaz: Çok çabuk davranmakla sonuca ulaşılmaz. Planlı hareket ederek sonuca ulaşılır  Veren eli herkes öper: Eli açık, yardımsever kimse çevresinde sayılır ve taktir edilir.  Sora sora Bağdat bulunur: İnsan, sora sora çok uzaktaki ve bilmediği yerleri bulabilir.

5 Deyim nedir?  Deyim nedir?  Cevap: Deyimler çoğunlukla gerçek anlamlarından az çok farklı ilgi çekici bir anlam taşıyan kalıplaşmış sözcük grubudur.

6 Deyimlere örnekler  Canına tak etmek: Dayanamaz duruma gelmek sabrı kalmamak. Örnek: Bilgisayarın bozulması canıma tak etti.  Gözü pek: korkusuz, yürekli Örnek: Çanakkale şehitleri.  Çekirdekten yetişmek: İşe küçük yaşta başlamak bir ustanın yanında yetişmek. Örnek: Babasının mesleğini devam ettiren çocuk.  Çarşamba pazarı: Her şeyin ortada dağınık bir şekilde bulunması. Örnek: Odam Çarşamba pazarına döndü.  Parmaklarını yemek: Yediği yemeği çok beğenmek.  Örnek: Yemek o kadar güzel diki parmaklarımı yedim.


"Atasözü nedir?  Atasözü nedir?  Cevap: Atalarımızdan kalma ders verici sözlerdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları