Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Metallere Plastik Şekil Verme. Soğuk Şekillendirmede depolanan enerji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Metallere Plastik Şekil Verme. Soğuk Şekillendirmede depolanan enerji."— Sunum transkripti:

1 Metallere Plastik Şekil Verme

2 Soğuk Şekillendirmede depolanan enerji

3 Yeniden Kristalleşme Yeniden Kristalleşme Sıcaklığı; yeni tanelerin 1 saat içinde oluşması için gerekli sıcaklık. Pekleşme ?

4 Toparlanma Toparlanmada dislokasyon yoğunluğu ve mekanik özellikler hemen hemen sabittir. Alt tane (küçük açılı tane sınırı)

5 Toparlanmada dislokasyon hareketi

6 Yeniden Kristalleşme Soğuk işlem görmüş metallerin mikroyapıları üzerine tavlama sıcaklığının etkisi. (a) soğuk işlem görmüş (b) toparlanma sonrası, (c) yeniden kristalleşme sonrası ve (d) tane büyümesi sonrası 0.3Tm < T Re < 0.6Tm Soğuk Şekillendirme miktarına Saflığa

7 Yeni Tane Oluşum Mekanizması

8 Yeniden Kristalleşme

9

10

11 Yeniden Kristalleşme (özet) Soğuk sekil değ. miktarıYeniden Kristallenme Sıcaklığı Sıcaklık Deformasyon miktarı Tane boyutu Tavlama Süresi Saflık Yeniden Kristallenme Sıcaklığı Pirinçte tane boyutu üzerine tavlama sıcaklığının etkisi. Mikroyapılarda ikiz sınırları da görülmüştür. (a) 400oC de tavlanmış, (b) 650oC de tavlanmış ve (c) 800oC de tavlanmış. (Adapted from Brick, R. and Phillips, A., The Structure and Propertiesof Alloys: McGraw-Hill.)

12 Yeniden Kristalleşme

13 Sıcak ve soğuk işlemde Yüzey durumu? Yarı Sıcak İşlem Soğuk, Yarı Sıcak ve Sıcak Şekil Değiştirme

14 Termomekanik işlem

15

16 Düşük Sıcaklık ve yüksek şekil değiştirme hızı gevrek kırılmayı teşvik eder. Gevrek Kırılma Basma dayanımı > Çekme dayanımı

17 Sünek Kırılma Oksit, sülfür, karbür, silikatlar Dökümde oluşan gözenekler MnS ?

18

19 Tanelerarası ve Taneleriçi Kırılma

20 Geçiş Sıcaklığı Mikroyapı Bileşim Tane boyutu Yüzey durumu Yönlenme Geometri Şekil değ. Hızı Kristal yapı

21 Şekil Değişimi Yaşlanması ve Mavi Gevreklik

22 Şekil Değişimi Yaşlanması

23 Mavi Gevreklik

24 Yeniden Kristallenme (YK) Kuralları: Çekirdeklenme ve büyümenin itici gücü depolanmış deformasyon enerjisinin termal olarak aktive edilmesidir. 1.YK için gerekli minimum deformasyon miktarı 2.Ne kadar küçük deformasyon o kadar büyük YK sıcaklığı 3.Tavlama süresini artırmak YK sıcaklığını düşürür 4.Y.Kristallenmiş tane boyutu temel olarak deformasyon oranına bağlı 5.YK hızı, deformasyon ve sıcaklık artışıyla artar 6.Yeni taneler deforme edilmiş tanenin içersinde büyümüyor 7.YK’den sonra tavlamaya devam etme tane büyümesine neden olur. 8.Belirli bir deformasyon oranında daha düşük ısıtma hızı YK sıcaklığını yükseltiyor.

25

26

27

28

29 Şekil. Cu-%35 Zn alaşımının özellikleri üzerine soğuk işlemin etkisi ve %75 soğuk işlem görmüş alaşımın özellikleri üstüne tavlama sıcaklığının etkisi.

30

31


"Metallere Plastik Şekil Verme. Soğuk Şekillendirmede depolanan enerji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları